Poprzedni
Następny

Jakie radio cyfrowe DAB+ kupić?

Średnia ocen: 5
(39 ocen) 28 komentarzy

Jakie radio cyfrowe DAB+ kupić?

Naziemne radio cyfrowe powoli wypiera to analogowe. Do końca 2020 roku, nadajniki DAB+ Polskiego Radia mają pokryć swoim zasięgiem obszar całego kraju. W Norwegii ostatnie analogowe stacje nadawcze wyłączono w grudniu 2017 roku. Podobne rozwiązanie rozważają także Dania, Szwecja, Szwajcaria i… odległa Korea Południowa.

Tivoli Audio Albergo

Niezależnie od tego kwestią poza dyskusją pozostaje fakt, że naziemne radio cyfrowe (DAB+) to nieuchronna przyszłość, gwarantująca nową jakość odbioru i znacznie większą przyjemność odsłuchu. Od czego więc zacząć, decydując się na przejście „na cyfrę”? Eksperci Top Hi-Fi & Video Design podpowiadają – zwróć uwagę na kilka poniższych elementów.

Czym jest radio DAB?

Skrót pochodzi od angielskiego określenia Digital Audio Broadcasting, co oznacza technologię pozwalającą nadawać w eterze programy radiowe w formie cyfrowej. Po co radio cyfrowe? Przede wszystkim dlatego, że od tradycyjnie stosowanego do tej pory przekazu analogowego FM, odróżnia się ono bardziej wydajnym wykorzystaniem dostępnych częstotliwości.

Mówiąc prościej, cyfryzacja umożliwia emisję większej liczby programów, niższym kosztem i przy użyciu mniejszej liczby nadajników. Co więcej, słuchacz zyskuje lepszą jakość odbieranego kanału, czystszy dźwięk oraz pełniejszy odbiór, obejmujący również np. treści tekstowe, wysyłane razem z sygnałem.

Oferowane obecnie radia cyfrowe to również funkcje zwiększające wygodę użytkowania, jak:

  • możliwość zaprogramowania odbiornika tak, aby ulubiona audycja sama się nagrała.
  • funkcja pauzy, która pozwala na zatrzymanie audycji, zapisanie jej w pamięci urządzenia i powrót do niej po kilku minutach.

W Polsce tylko z plusem

Aby jednak móc korzystać z możliwości, jakie w Polsce daje nadawanie cyfrowe, należy dokonać zakupu odbiornika wyposażonego w kodek DAB+. Znak plusa ma tu niebagatelne znaczenie. To jedyne dostępne radio cyfrowe w Polsce. Starsze generacyjnie urządzenia DAB (np. montowane w samochodach sprowadzanych z Niemiec) nie zapewnią dostępu do polskich cyfrowych stacji radiowych.

Warto przy tym wspomnieć, że odbiorniki DAB+ charakteryzuje tak zwana kompatybilność wsteczna, co oznacza, że ich kodeki z powodzeniem obsłużą również standard DAB. Także nie ma tu obawy o odbiór zagranicznych (na przykład niemieckich) stacji radiowych, które działają również w starszym standardzie. Wszystkie odbiorniki cyfrowe DAB+ odbierają również tradycyjne radio analogowe FM. Zatem zakup cyfrowego odbiornika radiowego nie oznacza także odcięcia od  radia analogowego.

Czym zatem kierować się przy wyborze odbiornika cyfrowego DAB+?

Tu powinniśmy się kierować sposobem, w jaki słuchamy audycji radiowych. Czy słuchamy radia w salonie, siedząc wygodnie na kanapie? Czy radio służy nam do budzenia nas każdego ranka? Czy wreszcie chcielibyśmy słuchać radia cyfrowego również wtedy, kiedy jesteśmy poza domem? Za chwilę omówimy każdy z tych wariantów.

Nie zapominajmy również o dodatkowych funkcjach. Tu na prowadzenie wysuwa się transmisja bezprzewodowa Bluetooth. Rozwiązanie to pozwala odtwarzać także muzykę zgromadzoną w smartfonie, tablecie lub komputerze oraz korzystać za ich pośrednictwem z serwisów strumieniowych, takich jak Tidal, Spotify, czy iTunes.

Niezależnie od przeznaczenia radioodbiornika cyfrowego DAB+ powinniśmy także zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których powstał i renomę producenta. To ona z jednej strony zapewni nam odbiór często powyżej oczekiwań, z drugiej – pozwoli na długotrwałe użytkowanie radia, bez konieczności wymiany podzespołów po kilku miesiącach od zakupu.

Modele stacjonarne

Jeżeli zależy Ci na wzbogaceniu posiadanego przez siebie systemu audio i funkcję DAB+, proponujemy dwa rozwiązania:

Pierwszym z nich jest dokupienie urządzenia konkretnie wyspecjalizowanego w odbiorze cyfrowego radia naziemnego w standardzie DAB+. Tu warto zwrócić uwagę na tuner FM/DAB+ YAMAHA T-D500. Urządzenie pozwala na zapisanie w pamięci 40 stacji z zakresu DAB+ oraz 30 analogowych FM/AM. Co więcej, czytelny dwuwierszowy wyświetlacz oraz pilot zdalnego sterowania zapewniają wygodę obsługi urządzenia bez konieczności korzystania z panelu przedniego.


Tuner DAB+ Yamaha T-D500 zapewnia odbiór cyfrowego radia w jakości zbliżonej do CD. Dźwięk jest praktycznie pozbawiony interferencji, bez zniekształceń i zakłóceń takich jak szum lub trzaski.

Drugim rozwiązaniem jest nabycie urządzenia, które poza dostępem do DAB+ zapewnia również szereg innych funkcji, związanych z transmisją cyfrowego sygnału. Przykładem takiego rozwiązania jest np. ROTEL T14. Urządzenie nie jest już tylko odbiornikiem radia naziemnego, lecz także posiada możliwość odsłuchu radia internetowego oraz serwisów muzycznych online, takich jak Tidal, Spotify, Deezer czy Amazon Music. Na uwagę zasługuje tu również zaawansowany przetwornik cyfrowo-analogowy 32bit/384kHz, gwarantujący możliwość przetwarzania sygnału bardzo wysokiej rozdzielczości.

Rotel T14
Bezprzewodowa łączność Wi-Fi, intuicyjna łatwa obsługa za pomocą bezpłatnej aplikacji w systemach iOS i Android oraz technologia DTS Play-Fi to bardzo mocne atuty tego modelu. Wszystko razem sprawia, że Rotel T14 to znacznie więcej, niż tuner DAB+

Odbiorniki kompaktowe

Przy wyborze samodzielnego odbiornika (na przykład  do sypialni, kuchni, gabinetu, czy również salonu) warto skorzystać z oferty renomowanych firm, które od lat specjalizują się w tzw. kategorii „desktop audio”. Zyskujesz wtedy gwarancję, że urządzenie zapewni doświadczenie na najwyższym poziomie.

Ranking takich urządzeń otwierać może Sonoro Easy. To kompaktowy odbiornik radiowy, którego najważniejszymi cechami są łatwość obsługi oraz wysoka jakość brzmienia.

Sonoro Easy
Niewielka obudowa, szeroka funkcjonalność sprawiają, że Sonoro Easy to doskonałe rozwiązanie nie tylko do sypialni, ale również domowego salonu czy pokoju gościnnego.

Duży, czytelny wyświetlacz, atrakcyjne wersje kolorystyczne, oraz opcjonalne drewniane obudowy w eleganckich wykończeniach sprawiają, że urządzenie jest nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, ale także stanowi ozdobę pomieszczenia.

Sonoro Prestige

Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalny i elegancki odbiornik Sonoro Prestige. To bogato wyposażony dwudrożny system audio 2.1 z wbudowanym subwooferem,  który łączy w sobie wysokiej jakości dźwięk z eleganckim wzornictwem. Opracowany z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości doznań słuchowych w domowym salonie, przykuwa uwagę swoją atrakcyjną stylistyką. Efekt – to czyste i donośne brzmienie, bez względu na miejsce w pokoju.

Sonoro Elite
Sonoro Elite to nie tylko DAB+, ale również moduł Bluetooth.

W każdym z wymienionych odbiorników praktycznym dodatkiem są wbudowane alarmy, co zwiększa funkcjonalność urządzeń w sypialni.

Bardziej zaawansowane modele tych firm to już w pełni wyposażone systemy audio, które umożliwiają także odsłuch płyt CD, oraz – dzięki zastosowaniu większej ilości głośników – wyższą jakość dźwięku. Stąd bardzo dobrze sprawdzą się np. w gabinecie, lub salonie. Znakomitymi przykładami są wspomniany wcześniej Sonoro Prestige oraz Sonoro Meisterstuck. To urządzenia  typu all-in-one, czyli wszystko w jednym. W pojedynczej obudowie znajdziemy wzmacniacz, odtwarzacz CD, głośniki, radio i funkcje sieciowe. Tym samym wystarczy podłączyć sprzęt do telewizora, aby cieszyć się stylowym, a zarazem niezwykle funkcjonalnym, centrum domowej rozrywki,  które dzięki wydajnym wzmacniaczom i czterem niezależnym głośnikom oferuje niespotykanie czysty i dynamiczny dźwięk.

Tivoli Audio Music System Home

Fanatykom nietuzinkowego designu proponujemy urządzenie typu wszystko w jednym o wdzięcznej nazwie Tivoli Audio Music System Home. Od pierwszego spojrzenia uwagę przykuwają wygląd i zastosowane materiały. Drewniana obudowa znajduje się na czterech przykręcanych aluminiowych nóżkach. Z aluminium wykonano również panel przedni i pokrętła. Pięknie prezentujące się maskownice, za którymi skrywają się głośniki, wykonano z wysokiej jakości tkaniny Gabriel. Do wyboru są trzy wersje wykończenia – orzech/szary, czarny/czarny, biały/szary – dzięki czemu użytkownik bez trudu może wybrać wersję optymalnie dopasowaną do wystroju wnętrza danego pomieszczenia.

Tivoli Audio Music System Home

Zaawansowana konstrukcja z czterema przetwornikami zapewnia pełnozakresowe wrażenia stereo, dostarczając czysty i zrównoważony dźwięk z bogatym, głębokim basem bez względu na format pliku, w jakim została zapisana muzyka. Odtwarzaniem dźwięku można zarządzać z poziomu smartfona z zainstalowaną aplikacją Tivoli Audio Art. App, za pośrednictwem dołączanego pilota zdalnego sterowania oraz za pomocą gałek znajdujących się na przedniej ściance urządzenia. Listę funkcjonalności wzbogaca sterowanie głosowe Amazon Alexa.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(39 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: