Następny

Jak poprawić dźwięk z telewizora?

Średnia ocen: 4.9
(26 ocen) 19 komentarzy

Soundbary i cyfrowe projektory dźwięku to konstrukcje, które mają dostarczyć to, o czym zapomnieli projektanci telewizorów – wysokiej jakości dźwięk. Najbardziej zaawansowane konstrukcje zapewniają rzeczywisty dźwięk surround, dzięki czemu mogą pełnić rolę kompletnego systemu kina domowego lub zestawu stereo w jednej obudowie.

Coraz lepszy obraz, coraz bardziej zaawansowane funkcje multimedialne i niezmiennie… słaba jakość dźwięku – nowoczesne płaskie telewizory kuszą w sklepach ostrym jak żyletka obrazem i nasyconymi barwami, ale dopiero po włączeniu w domu orientujemy się, że zapewniają dźwięk, który znacząco odbiega od doskonałości. Płaskie brzmienie pozbawione głębi skutecznie ogranicza radość z oglądania filmów, programów telewizyjnych i wiadomości. Na rynku dostępne są jednak urządzenia, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki eliminują te problemy. To soundbary.

Jaki soundbar wybrać?

Nazwą soundbar określa się całą grupę urządzeń – soundbary, cyfrowe projektory dźwięku oraz najnowsze konstrukcje zwane soundstage’ami.
Soundbary są najlepszym sposobem na zapewnienie dynamicznego dźwięku przestrzennego z telewizora. Wyposażone są zazwyczaj w 2 wbudowane głośniki i zewnętrzny subwoofer. Taką konstrukcją może pochwalić się Yamaha YAS-203, która dzięki technologii Air Surround Xtreme gwarantuje angażujące efekty surround. Osoby, które mają ograniczoną przestrzeń w pokoju powinny zwrócić uwagę na model YAS-103 z wbudowanym głośnikiem niskotonowym.

Yamaha-YAS-203-soundbar
Cyfrowe projektory dźwięku są najbardziej rozbudowaną wersją soundbarów i dzięki głośnikom wiązek dostarczają rzeczywisty dźwięk przestrzenny. W zależności od poziomu zaawansowania urządzenia, użytkownik może cieszyć się dźwiękiem 5.1-kanałowym, jak w przypadku Yamahy YSP-1400, a nawet 7.1-kanałowym (Yamaha YSP-2500, YSP-5100, Yamaha YSP-4300, Yamaha YSP-2200).

Yamaha-YSP-2500-cyfrowy-projektor-dzwieku
Soundstage jest rozwinięciem idei soundbaru i cyfrowego projektora dźwięku, urzeczywistnionym w modelu Yamaha SRT-1000. Dzięki zwiększonej głębokości obudowy SRT-1000 przystosowany jest do użytku pod telewizorami o przekątnej ekranu do 55 cali i wadze do 40 kg, a przy tym zapewnia 5.1-kanałowy dźwięk przestrzenny.

Yamaha-SRT-1000-soundstage-pokoj

Czym wyróżnia się cyfrowy projektor dźwięku?

Najważniejszym atutem jest dostarczanie rzeczywistego dźwięku przestrzennego. Oryginalna technologia YSP Yamahy, którą zastosowano m.in. w modelach YSP-2500, YSP-1400 i SRT-1000, opiera się na dwóch kluczowych zjawiskach: odbijaniu dźwięku od ścian i innych płaskich powierzchni oraz emitowaniu (wystrzeliwaniu) kierunkowych wiązek dźwięku. Wiązki odbijając się od ścian i mebli docierają do miejsca odsłuchu nawet z siedmiu kierunków, tworząc obszerne pole akustyczne z rzeczywistym dźwiękiem przestrzennym. Dzięki temu brzmieniem surround może jednocześnie cieszyć się kilku słuchaczy. W najbardziej zaawansowanych urządzeniach potęgę efektów specjalnych gwarantują bezprzewodowe subwoofery, które jednocześnie zwiększają elastyczność rozstawienia urządzenia. W prostszych konstrukcjach głośniki subniskotonowe zintegrowane są z obudową.

Yamaha-YSP

Wygoda i funkcjonalność kina domowego w jednym urządzeniu

Cyfrowe projektory dźwięku pełnią rolę kompletnego systemu kina domowego, bez konieczności rozstawiania kolumn głośnikowych i doprowadzania do nich okablowania. Wystarczy umieścić projektor dźwięku przed lub pod telewizorem, połączyć go z odbiornikiem TV za pomocą kabla HDMI i podłączyć do prądu. W najbardziej zaawansowanych urządzeniach, np. YSP-2500, YSP-5100, dodatkowo można skorzystać z funkcji IntelliBeam, która podobnie jak YPAO w amplitunerach AV Yamahy służy do automatycznego ustawienia optymalnego dźwięku, biorąc pod uwagę własności akustyczne pomieszczenia. Ponadto wbudowany układ DSP pozwala dopasować charakter dźwięku do aktualnie odtwarzanego materiału. Użytkownik może wybrać jeden z trybów, np. film, muzyka, sport lub program telewizyjny.

IR Repeater, UniVolume, Bluetooth – pełna kontrola i swoboda użytkowania

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie soundbaru warto porównać dostępne udogodnienia. Jeżeli soundbar przysłania odbiornik podczerwieni w telewizorze, warto aktywować funkcję IR Repeater. Jej zadaniem jest przesyłanie sygnału z pilota zdalnego sterowania do telewizora za pośrednictwem soundbaru, dzięki czemu użytkownik ma pełną kontrolę nad urządzeniem. Równie praktyczną funkcją jest UniVolume, która utrzymuje stały poziom głośności pomiędzy reklamami i np. filmem lub programem telewizyjnym. Decydując się na zakup soundbaru/cyfrowego projektora dźwięku warto wybrać model z bezprzewodową technologią Bluetooth, która pozwala np. na strumieniowanie muzyki ze smartfonu lub tabletu wprost do soundbaru/cyfrowego projektora dźwięku. Listę praktycznych udogodnień dopełnia możliwość zawieszenia soundbaru na ścianie, która wraz z bezprzewodowym subwooferem gwarantuje maksymalną elastyczność przy rozmieszczaniu urządzeń.

Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(26 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: