Poprzedni
Następny

Czym jest Smart TV?

Średnia ocen: 5
(8 ocen) 5 komentarzy

Żyjemy w erze internetu dostępnego zawsze i wszędzie. Od kilku dobrych lat mamy do dyspozycji nie tylko standardowe strony WWW, ale i szereg łatwych w użyciu aplikacji. Używamy ich w komputerach, używamy w nieodłącznych już smartfonach. Naturalną koleją rzeczy było pojawienie się Smart TV – opartego o łącze internetowe systemu, który daje naszemu telewizorowi nowe i atrakcyjne możliwości.

Smart TV nie jest niczym nowym, ale dynamicznie się udoskonala. Warto zatem przypomnieć największe zalety sprzętu wyposażonego w systemy Smart TV, tak przecież pożądane w czasach YouTube i Netfliksa.

Smart TV

Smart TV – nie tylko filmy, muzyka i seriale

Jeszcze niedawno inteligentny telewizor kojarzył nam się ze sprzętem, który uprzejmie pozwoli nam na korzystanie z rozrywkowych aplikacji – YouTube, Netflix, od pewnego czasu również bardzo popularny Spotify. Jednak choć fantastycznie jest oglądać Netfliksa na wielkim ekranie, to jednak przecież nie tylko o to chodzi. Inteligentne telewizory pozwalają robić wiele rzeczy, których nie można zrobić na standardowym telewizorze. Zamykając rzecz w kilku najważniejszych hasłach: można na nich korzystać z internetu tak, jak tradycyjnie w komputerze (szybkie przeglądarki), można grać w proste i skomplikowane gry, można oczywiście oglądać (nie tylko z aplikacji) filmy i seriale oraz internetową telewizję, a od pewnego czasu także korzystać z innych funkcjonalnych aplikacji. Społecznościówki? Nie ma problemu – choć warto pamiętać, by wylogowywać się z rodzinnego telewizora!

Oczywiście jeśli coś jest mądre, niekoniecznie jest proste. Tak jest też w przypadku większości urządzeń Smart TV. Każdy producent stosuje inny system operacyjny, charakteryzujący się konkretnymi cechami i posiadający konkretne wady – nie ma bowiem na rynku rzeczy doskonałych. Choć chodzą słuchy, że Android TV pomału zbliża się do ideału – ale o tym porozmawiamy następnym razem, dziś skupiamy się na funkcjonalnościach.

Smart TV

Smart TV – tylko z dobrym łączem?

Zdecydowanie trzeba podkreślić, że Smart TV wymaga stabilnego łącza o dobrej przepustowości. Oglądanie telewizji internetowej może być udręką, jeśli postawimy na wieczór z meczem Ligi Mistrzów, a obraz co chwilę będzie się zawieszał. Przycinający się obraz potrafi odebrać przyjemność z oglądania sportowych wydarzeń nawet wtedy, gdy w naszym salonie znajduje się wysokiej klasy telewizor – na przykład dowolnie wybrany model z oferty reprezentowanej przez telewizory OLED.

Telewizor musi oczywiście być połączony z internetem – zazwyczaj oznacza to po prostu znajdowanie się w zasięgu sieci Wi-Fi. Większość inteligentnych telewizorów ma także port Ethernet, który umożliwia połączenie kablem. Co więcej, w chwilach, gdy domowy internet szwankuje – zdarza się to nawet w XXI wieku – można podłączyć telewizor do hotspota w telefonie, choć trudno oczekiwać cudów przy takim połączeniu.

Smart TV – nadal nie dość mądre rozwiązanie?

Systemy Smart TV oferowane przez większość producentów telewizorów mają oczywiście wady. Jedną z nich jest konieczność używania aplikacji oferowanych przez dany model – nie ma możliwości instalowania własnych programów i korzystania ze znanych i lubianych opcji. Bywa to dotkliwe zwłaszcza dla miłośników gier – bo do dyspozycji jest tylko to, co zawiera sztywna oferta producenta. Skoro mowa już o graniu, warto pogodzić się z koniecznością zakupu dodatkowego kontrolera. Jednak do najpoważniejszych wad systemów Smart TV należy ograniczony czas wspierania telewizorów aktualizacjami. Już po upływie trzech lat producent może zakończyć proces uaktualniania modelu, na który wydaliśmy niemałe pieniądze. Co więcej, cały czas można spotkać się z sytuacją, w której producent blokuje dostęp do jednej z oferowanych dotychczas aplikacji, bo nie chce płacić za licencję. Automatycznie tracimy możliwość korzystania z rozwiązania, które skłoniło nas do wyboru urządzenia danego producenta.

Philips smart tv

Problemy stwarzać może też kwestia nawigacji – korzystanie z klawiszy kierunkowych w celu wpisania nawet jednego słowa może skutecznie podnieść ciśnienie. Na szczęście są tacy producenci jak Philips, którzy rozsądnie oferują pełną klawiaturę QWERTY na odwrocie standardowego pilota. Tu jednak warto dodać, że to właśnie Philips wyszedł o wiele dalej niż niektóre popularne firmy technologiczne – zamiast typowego i uzależnionego od marki Smart TV firma postawiła na Android TV. Ten system rozpoczął nową erę w inteligentnej telewizji – specjaliści prorokują, że na taki krok może zdecydować się jeszcze wiele innych firm, do dziś korzystających z własnych systemów. Najnowsze telewizory Philips z Android TV mają także funkcję sterowania głosem.

Dopasowanie inteligentnego telewizora do własnych potrzeb może nie być łatwe – nawet najlepsze opisy nie zastąpią testów – te najlepiej wykonać w profesjonalnym salonie pod opieką fachowego doradcy. To zagwarantuje dokonanie słusznego wyboru.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(8 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: