Poprzedni
Następny

Czym jest główna oś odsłuchu?

Średnia ocen: 5
(22 ocen) 8 komentarzy

Wydałeś duże pieniądze na sprzęt audio i oczekujesz od swojego systemu, że ten jest wart swojej ceny. Twoje głośniki zamierzają Ci opowiadać dźwiękową historię – prawdziwą i bogatą w szczegóły, ale Twój pokój i pozycja odsłuchowa lubi ją zniekształcać i przekłamywać. Jak zatem rozstawić głośniki stereo w pomieszczeniu i gdzie usiąść, by nie stracić szczegółów historii? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim artykułem.

Oś odsłuchu

Co to jest główna oś odsłuchu?

Główna oś odsłuchu to płaszczyzna pozioma naszego pomieszczenia, w której to osi najlepiej słychać wszystkie szczegóły muzyki. By to zrozumieć wystarczy prosty test. Proszę uruchomić swój ulubiony utwór i stanąć na odległość metra przed jedną z kolumn. Wsłuchajmy się chwilę w wydobywające się z przetworników dźwięki na tej wysokości po czym przyklęknijmy przed kolumną. Prawda, że słyszycie dźwięki, których ponad kolumną nie słyszeliście. Jest inna wyrazistość, barwa, bas, wysokie tony. Charakterystyka muzyki się zmienia wraz z wysokością.

Wyznaczenie głównej osi odsłuchu

Stara szkoła mówi, że ucho słuchacza powinno być na wysokości przetwornika wysoko-tonowego kolumny. Obecnie jednak, inżynieria dźwięku definiuje główną oś odsłuchu jako miejsce pomiędzy głośnikiem wysoko-tonowym a średnio-tonowym, zatem nieco poniżej tweetera. Opis ten jednak ma zastosowanie w klasycznych konstrukcjach kolumn, gdzie głośnik wysoko-tonowy jest na górze.

oś

Inaczej sprawa ma się podczas konstrukcji kolumn, gdzie głośnik wysoko-tonowy jest pomiędzy dwoma przetwornikami średnio-nisko tonowymi. W takiej sytuacji, dalej za główną oś przyjmujemy środek tweetera.

Oś2

Pamiętajmy o kątach i wysokościach

Mając na uwadze powyższy akapit, wybierając system powinniśmy pamiętać zatem o wysokości kolumn. Pod kolumny zbyt niskie dla naszych potrzeb musimy podłożyć np. płyty granitowe lub po prostu przykręcić do nich kolce głośnikowe. Za duża kolumna, dla idealnego efektu odsłuchu, będzie wymagała od nas zakupu wyższej kanapy lub fotela itd.

Dodatkowo, to co odbierasz jako dźwięk jest kombinacją składową wielu czynników, z których najważniejszą rolę pełnią:

  • Dźwięk bezpośredni
  • Wczesne odbicia dźwięku
  • Późne odbicia dźwięku

Więc, gdy ustawiliśmy już idealną wysokość słuchania, możemy się skupić na przekrzywieniu kolumn w osi poziomej. Tu złotej zasady nie ma, bo konstrukcja każdej z kolumn i zastosowanych w niej przetworników może być różna.  Większość producentów zaleca skierowanie ich nieco pod kątem w kierunku miejsca odsłuchowego. Są jednak takie konstrukcje, które lepiej grają stojąc równolegle do tylnej ściany. Nie bójmy się zatem eksperymentować i sprawdźmy samodzielnie które ustawienie jest najlepsze dla odbić i akustyki naszego pomieszczenia.


Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(22 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: