Poprzedni
Następny

Odtwarzacz sieciowy Audio Pro Link 2 - testy, opinie, recenzje i wideo recenzje

W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy potężny rozwój serwisów do strumieniowania muzyki. Platformy takie jak Spotify, Apple Music czy Tidal zyskały popularność głównie dzięki wygodzie użytkowania i obszernej bibliotece muzycznej. Wraz z rozwojem streamingu rośnie też popyt na odtwarzacze sieciowe, które umożliwiają korzystanie z tej formy odtwarzania muzyki. Jednym z producentów zyskujących popularność w tym segmencie rynku jest szwedzkie Audio Pro z ich nowym odtwarzaczem Link 2. Sprawdź jak wypadła ta konstrukcja w rozmaitych testach wśród branżowych mediów.

Audio Pro Link 2:

 1. Recenzja Top Hi-Fi
 2. Recenzja magazynu „Audio"
 3. Wideo recenzja
 4. Opinie
 5. Gdzie kupić?

Kilka kluczowych cech na początek:

 • odtwarzacz strumieniowy umożliwiający włączenie praktycznie każdego sprzętu audio do systemu multiroom

 • kompaktowa forma i minimalistyczny wygląd skupiony wokół funkcjonalności urządzenia

 • programowalne przyciski dotykowe w górnej części obudowy umożliwiające szybki dostęp do ulubionych list odtwarzania lub poszczególnych funkcji

 • rozbudowane możliwości połączeniowe – gniazda analogowe i cyfrowe, a także dwuzakresowe Wi-Fi oraz Bluetooth 4.2

 • dedykowany system multiroom opracowany przez Audio Pro, sterowany z poziomu bezpłatnej aplikacji

 • wsparcie Spotify Connect, Tidal Connect oraz standardu AirPlay 2 i Google Cast

 • możliwość odtwarzania plików audio w wielu formatach - MP3, WMA, AAC, FLAC, ALAC

Link 2 - recenzja Top Hi-Fi

Wygląd i konstrukcja

Odtwarzacze strumieniowe zazwyczaj są kompaktowymi urządzeniami. W porównaniu do „tradycyjnych” źródeł sygnału w systemie audio, jak gramofony czy odtwarzacze CD, rozmiary streamerów są wręcz miniaturowe. Wizualnie Audio Pro wyróżnia się od urządzeń takich marek jak Bluesound, głównie przez jeszcze mniejsze gabaryty.

Link 2 jest naprawdę mały – zgrabne pudełko z matowego tworzywa mierzy jedynie 18 centymetrów szerokości i niecałe 4 na wysokość. Urządzenie być może nie przyciąga nadmiernej uwagi i łatwo je całkowicie ukryć instalując przykładowo za szafką. Funkcjonalnie jest to możliwe, bo sterowanie odtwarzaniem i funkcjami może się odbywać za pomocą odpowiedniej aplikacji mobilnej. Więcej powiemy o tym w osobnym fragmencie testu. Wracając do wykonania, Audio Pro charakteryzuje się wizualną prostotą, ale jednocześnie dopracowaniem szczegółów.

Nowy odtwarzacz strumieniowy to kolejny krok w tym kierunku – okrągła forma znana z modelu Link 1 w przypadku modelu wyżej pozycjonowanego została zastąpiona bardziej uniwersalną, prostokątną obudową. Całość wykonano z matowego poliwęglanu, który jest przyjemny w dotyku i skutecznie maskuje odciski palców. Frontowy panel mieści cztery diody LED sygnalizujące subtelnym, białym światłem aktualnie używane źródło sygnału. Blisko prawej krawędzi znalazło się metaliczne logo producenta, które estetycznie kontrastuje z jasnoszarą obudową.

Wykonanie i jakość użytych materiałów to dokładnie to, czego można oczekiwać po odtwarzaczu strumieniowym – spasowanie jest bardzo dokładne, a gniazda na tylnym panelu dają solidne wrażenie przy podłączaniu i odłączaniu przewodów. Link 2 prezentuje się dobrze, zapewniając jednocześnie wysoką ergonomię użytkowania. Znacząco na plus są jego małe wymiary, które pozwolą dodać odtwarzacz do różnych systemów audio bez względu na dostępność wolnej przestrzeni.

Możliwości połączeniowe

Audio Pro na oficjalnej stronie produktowej w części o łączności ma widoczny slogan „Connectivity heaven”. Rzeczywiście stwierdzenie to nie jest przerośnięte, bowiem Audio Pro Link 2 oferuje szereg możliwości połączeniowych przy pomocy kabli jak również rozwiązania bezprzewodowe. Ich pełna lista wygląda obiecująco:

 • wejście i wyjście analogowe (po jednej parze każdego) zrealizowane gniazdami RCA

 • cyfrowe wyjście optyczne Toslink

 • koaksjalne wyjście cyfrowe zrealizowane gniazdem RCA

 • dedykowany port USB do odtwarzania plików audio z zewnętrznych dysków lub serwera plików lokalnych (tzw. serwer NAS)

 • wejście internetowe LAN w standardzie RJ-45

 • wejście zasilania DC 12V

 • wsparcie AirPlay 2 i Google Cast

 • wbudowany moduł Bluetooth 4.2 do odtwarzania bezprzewodowo z dowolnego urządzenia mobilnego lub komputera

Oprócz cyfrowego wyjścia optycznego, Link 2 posiada też wejście USB oraz RCA

Jak widać lista jest naprawdę obszerna, a szczególnie pozytywnie zaskakuje dobór oraz ilość fizycznych złączy. Umożliwia to rozbudowę systemu audio w przyszłości lub maksymalne wykorzystanie potencjału obecnie posiadanego sprzętu. Dzięki funkcji re-streamingu, Link 2 pozwala odmłodzić całkowicie „analogowe” źródła sygnału, które nie posiadają żadnych funkcji sieciowych. W konfiguracji multiroom dźwięk może być wówczas przesyłany do głośnika „głównego” poprzez wspomniane wyżej wejście liniowe.

Testowane urządzenie to jednak przede wszystkim odtwarzacz strumieniowy, a era streamingu dominuje głównie dzięki ograniczeniu liczby kabli w świecie audio. Inżynierowie Audio Pro wyposażyli Link 2 w praktycznie każdą niezbędną funkcjonalność potrzebną do bezprzewodowego odtwarzania. Posiadacze sprzętów Apple ucieszy wsparcie standardu AirPlay 2. Dzięki niemu cała konfiguracja ogranicza się do połączenia streamera do tej samej sieci Wi-Fi co nasz iPhone lub iPad, a następnie korzystanie z dowolnego serwisu muzycznego.

Odtwarzacz wspiera cały ich szereg – w tym najpopularniejsze Spotify Connect oraz Tidal Connect. Strumieniowanie po sieci Wi-Fi pozwala oczywiście korzystać też z innych platform jak Qobuz, Deezer, Apple Music i wiele innych. Posiadacze dużej bazy plików lokalnych w różnych formatach mogą korzystać z dysków zewnętrznych podłączonych do urządzenia przez port USB-A na tylnym panelu. Link 2 obsługuje też serwery lokalne NAS.

Spodziewanym i bardzo dobrze działającym dodatkiem jest też moduł Bluetooth w standardzie 4.2. Do jego użytkowania nie potrzeba żadnych dodatkowych aplikacji, a jedynie dotknięcia przycisku dedykowanego tej funkcjonalności na górnym panelu odtwarzacza. Moduł nie sprawiał kłopotów podczas naszych testów, oferując stabilne połączenie i dobrą jakość brzmienia. Oczywiście dla maksymalnej rozdzielczości i dynamiki odsłuchu warto korzystać ze strumieniowania Wi-Fi lub odtwarzania z zasobów lokalnych. Niemniej Bluetooth w Link 2 jest przydatny, działając tak jak się tego oczekuje.

Aplikacja Audio Pro Control i współpraca z telefonem

Odtwarzacz obsługuje się za pomocą odpowiedniej aplikacji mobilnej

Kilka oddzielnych zdań warto przeznaczyć aplikacji mobilnej Audio Pro Control. Bezpłatne oprogramowanie jest dostępne na urządzenia z Androidem jak również iOS. Po uruchomieniu apka wita użytkownika przejrzystym, przyciemnionym interfejsem.

W przypadku posiadania streamera Link 2, aplikacja będzie potrzebna głównie do skonfigurowania sieci Wi-Fi i skojarzenia odtwarzacza z ekosystemem. Dalsze funkcjonalności czy sterowanie odtwarzaniem może się odbywać z poziomu wybranych aplikacji streamingowych – na przykład Spotify czy Tidala. Integracja tych dwóch serwisów jest szczególnie przyjazna, ponieważ testowany odtwarzacz wspiera Spotify Connect oraz Tidal Connect. 

Link 2 umożliwia słuchanie muzyki z różnorodnych serwisów streamingowych

Na plus aplikacji stworzonej przez Audio Pro zaliczamy płynność działania oraz minimalistyczny wygląd. Łatwo przyzwyczaić się do rozmieszczenia poszczególnych funkcji. Pierwsza konfiguracja streamera z udziałem apki przebiegła płynnie, trwając około 3 minut. To standardowy czas, którym charakteryzują się systemy multiroom konkurentów. Używanie technologii AirPlay 2 lub wspomnianych wcześniej platform strumieniowania muzyki ograniczy konieczność używania aplikacji Audio Pro do minimum. To duży plus, bo wpływa korzystnie na sprawność obsługiwania urządzenia na co dzień.

Wrażenia odsłuchowe

Dla dużej części użytkowników streamingu, odtwarzacz strumieniowy w systemie audio  zapewne będzie głównym źródłem sygnału. Przy wyborze tego typu urządzenia warto więc zwrócić uwagę na brzmienie oraz to, jak współgra z resztą sprzętu. W przypadku Link 2, Audio Pro serwuje nam naturalny, lekko złagodzony charakter dźwięku. Efektem tego jest łatwość dopasowania odtwarzacza do już posiadanych kolumn i wzmacniacza, a całość będzie dobrze współgrała w większości konfiguracji.

Nasze testy przeprowadziliśmy w oparciu o zestaw składający się z kolumn Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition oraz wzmacniacza zintegrowanego Rotel A11 Tribute. Połączenie Rotela z testowanym streamerem wprowadziło szereg dobrych cech w brzmieniu całego toru – obiektywnie patrząc to cechy, które doceni każdy szukający muzycznej jakości meloman.

Audio Pro Link 2 - system audio wzbogacony o funkcje sieciowe

Szukając urządzenia źródłowego do systemu hi-fi często szukamy czegoś, co nie „przewróci” tonacji w skrajny sposób. Link 2 jest takim „mózgiem” całego toru, oferując naturalne i przejrzyste brzmienie. Choć to źródło w pełni cyfrowe, tonalnie wyczuwalne jest lekkie ocieplenie i złagodzenie dźwięku. Producent osiągnął to poprzez lekkie podkreślenie średniego pasma oraz ilościowo łagodną górę. Odtwarzacz zachowuje przy tym wysoki poziom, jeśli chodzi o objętość sceny dźwiękowej, a także precyzję prezentowania warstw w nagraniach. W swojej półce cenowej Audio Pro nie odbiega od konkurentów rozdzielczością brzmienia, wyróżniając się jednocześnie równowagą tonalną.

Dominującą i bardzo korzystną cechą odtwarzacza jest to, że nie próbuje dominować wśród innych elementów zestawu. Równowaga między poszczególnymi pasmami pozwala „mówić” przede wszystkim kolumnom i wzmacniaczowi. Jeżeli posiadasz już połączenie głośników oraz wzmacniacza, które dobrze znasz brzmieniowo to Link 2 nie zmienia tego co udane. Jego naturalność tonalna, a jednocześnie zdolność do pokazania detali jest bardzo korzystna dla duetów o różnej barwie brzmienia. Streamer norweskiej marki odnajdzie się zarówno wśród muzykalnych kolumn oraz w otoczeniu energicznie grających wzmacniaczy, jak towarzyszący nam w testach Rotel A11 Tribute.

Audio Pro Link 2 - system audio wzbogacony o funkcje sieciowe

Charakter tonalny nie zmienia się znacząco bez względu na tryb w jakim używamy odtwarzacza. Niemniej streaming po Wi-Fi, choć posiada podobne cechy dźwiękowe co moduł Bluetooth, daje jednak więcej powietrza w dźwięku i jego większą rozdzielczość. Link 2 całościowo to przejrzyście, ale też muzykalnie brzmiący odtwarzacz strumieniowy. Ma swoją lekko złagodzoną, ocieploną barwę brzmienia, ale wszystko zostało podane tak, by współgrać z możliwie dużą gamą konfiguracji sprzętowych. To niezwykle uniwersalne urządzenie źródłowe, któremu warto się przyjrzeć przy okazji modernizowania systemu audio lub budowaniu zupełnie nowego zestawu.

Audio Pro Link 2 – dla kogo?

Jeśli przeczytałeś test do tego momentu, najprawdopodobniej wiesz czego szukasz. Odtwarzacz strumieniowy to dość uniwersalny element systemu audio z uwagi na rozbudowaną funkcjonalność. Nie inaczej jest w przypadku Audio Pro Link 2, który ma kilka przydatnych cech. Dodanie streamera do domowego hi-fi ma szczególnie dużo sensu, jeżeli posiadamy całkowicie „analogowy” sprzęt bez współczesnych funkcjonalności sieciowych. Urządzenie takie jak Link 2 przejmuje wtedy rolę „mózgu” w torze audio, stając się głównym źródłem sygnału. Dostępność muzyki na zawołanie odświeża wzmacniacz i kolumny, które dobrze znasz i lubisz, wnosząc jednocześnie nową funkcjonalność.

Drugim potencjalnym gronem nabywców są posiadacze stosunkowo nowego systemu audio, ale widzący potrzebę zmniejszenia liczby przewodów. Moduł Bluetooth czy streaming po Wi-Fi są wówczas najważniejszymi cechami odtwarzacza. Link 2 poprawia wygodę korzystania z klasycznego stereo, dodając wysokiej jakości funkcje bezprzewodowe. Niewielkie rozmiary urządzenia oraz prostota konfiguracji ułatwiają dodanie go do systemu bez większych zmian sprzętowych wywracających wszystko o 180 stopni.

Jest jeszcze trzecia grupa odbiorców. Posiadacze starszego systemu audio na pewno docenią możliwości strumieniowego odtwarzania muzyki. Link 2 jest prostym środkiem, by zaktualizować swój wiekowy system audio. Ten kompaktowy odtwarzacz sieciowy jest przy tym bardzo estetycznie i uniwersalnie zaprojektowany - to dodatkowy atut. Przy tej okazji możecie Państwo zobaczyć nasz film poświęcony głośnikom Indiana Line serii DJ, które tak jak odtwarzacz sieciowy Audio Pro, są świetnym pomysłem na drugą młodość starszego wzmacniacza stereo.

Podsumowanie recenzji Top Hi-Fi

Audio Pro pokazuje po raz kolejny, że potrafi tworzyć urządzenia audio o wyważonym zestawie cech. Link 2 względem swojego protoplasty oferuje poprawiony design, równie kompaktową formę i lepszy dobór gniazd. Rozbudowana funkcjonalność pozwala na korzystanie z różnych form odtwarzania muzyki – plików lokalnych lub streamingu z praktycznie każdej dostępnej platformy.

Dla tych, którzy poszukują wszechstronnego źródła sygnału w systemie hi-fi, albo są w trakcie budowania systemu multiroom, propozycja Audio Pro jest warta rozważenia. To jeden z tych odtwarzaczy, o których można powiedzieć, że jest solidnym „all rounderem” – dodatkowo podanym w stylowym opakowaniu.

Link 2 - recenzja „Audio”

Audio Pro Link 2 to funkcjonalny, a zarazem niewielki odtwarzacz sieciowy, który dodatkowo umożliwia podłączenie dowolnego sprzętu audio do systemu nagłośnienia strefowego. Możliwości tego wszechstronnego streamera przetestowała w numerze 03/2023 redakcja magazynu „Audio”.

Link 2 to niewielkie, a zarazem dyskretne urządzenie, które „istotnie rozszerzy funkcjonalność klasycznego sprzętu Hi-Fi”:

„Urządzenie jest świetnie wyposażone i nawiązuje do znacznie poważniejszych streamerów. Oprócz aż trzech wyjść (jedno analogowe RCA, jedno cyfrowe optyczne i jedno współosiowe) jest złącze USB z możliwością odtwarzania plików wprost z nośników pamięci (np. z dysków twardych) i sieciowe złącze LAN (Link 2 wspiera również standard Wi-Fi). Ważnym dodatkiem jest też analogowe wejście (RCA) – Audio Pro sugeruje, że można tutaj podłączyć gramofon, ale uwaga: wejście jest liniowe, więc wcześniej sygnał z wkładki trzeba poddać korekcji”.

Użytkownik może liczyć na najważniejsze funkcje sieciowe:

„W sferze sieciowej mamy najważniejsze dzisiaj: Spotify Connect, Tidal Connect, uniwersalny DLNA, a także popularne Apple AirPlay 2 oraz Google Cast. Audio Pro nie zdradza szczegółów technicznych, nie znamy maksymalnych parametrów obsługiwanych plików, ale wiemy przynajmniej, że poradzi sobie z formatami FLAC, ALAC, WAV. Nie ma natomiast wsparcia dla plików DSD ani dla MQA. Link 2 może też pracować w systemach strefowych. Poza strumieniowaniem LAN/Wi-Fi do dyspozycji jest Bluetooth (jako odbiornik)”.

Link 2 - dostępny u autoryzowanych sprzedawców Audio Pro, Top Hi-Fi & Video Design

Tak jak inne urządzenia Audio Pro, tak i Link 2 pozostawiło po sobie dobre wrażenia:

„Praktycznie każde testowane urządzenie Audio Pro pozostawiało po sobie dobre wrażenia – gwarantowało dostęp do dźwięku zrównoważonego, dynamicznego, bezpośredniego. Bez zmulenia i bez ‘przepięć’, bez specjalnych klimatów i napinki na hiperdetaliczność. I tak też jest tym razem, może z mniejszą niż zwykle otwartością, za to z większym nasyceniem, w sumie spójnie i łagodnie”.

Pod względem brzmienia Link 2 „pozwoli spotkać się na bezpiecznym gruncie z każdym nagraniem i muzyką jaką lubimy”:

„Nie popsuje nastroju zbytnią surowością sądów co do poziomu materiału. Wysokie tony nie zaatakują nas w żaden sposób ani ostrością, ani chropowatością, w najgorszym razie będzie ich mało. Z dobrych nagrań pojawi się więcej blasku, jednak precyzja będzie lekko „rozpuszczona” i zmiękczona. Dźwięk pozostaje jednak zawsze czytelny, a przede wszystkim przyjazny, nawet w kontekście długich odsłuchów, które przeprowadzimy komfortowo”.

Link 2 - wideo recenzja

Przydatne urządzenie do starszego systemu audio

„Link2 to proste urządzenie, które dokonuje dużych zmian w domach osób przywiązanych do swoich klasycznych sprzętów audio. Bez względu na to, czy chcesz odsłuchiwać swoje winyle czy playlisty, możesz je transmitować do różnych pokoi".

Ocena: 83/100

Źródło: magazynt3.pl

„To urządzonko dało drugie życie mojej poczciwej już wieży Technics. Inwestować zbytnio w to nie ma sensu, więc postanowiłem niewielkim kosztem wzbogacić ten zestaw o Spotify i radio internetowe. W tej roli Audio Pro Link 2 spisuje się bardzo dobrze. Gra nawet lepiej niż mój odtwarzacz Panasonic".

Ocena: 5/5

Źródło: Opinie na tophifi.pl

Link 2 - gdzie kupić?

Link 2 to odtwarzacz sieciowy firmy Audio Pro, której oficjalnym polskim dystrybutorem jest Audio Klan, właściciel salonów Top Hi-Fi & Video Design. To właśnie tam możesz samodzielnie przetestować i kupić to urządzenie. Obecni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym produktem oraz omówią jego funkcje. Prezentowany odtwarzacz sieciowy kupisz także bezpośrednio na naszej stronie internetowej.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: