Wzmacniacz zintegrowany
Rose RA280
Model RA280 to zamknięty w charakterystycznej vintage’owej obudowie wzmacniacz zintegrowany południowokoreańskiej marki HiFi Rose. Dziedziczy on wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych i funkcji po modelu RA180. Z wykorzystaniem tego urządzenia możesz cieszyć się czystym i naturalnym dźwiękiem, tak bliskim oryginalnemu brzmieniu, jak to tylko możliwe. Wzmacniacz RA280 w perfekcyjny sposób łączy dwa światy - analogowy i cyfrowy. Oferuje wyjątkowe wrażenia podczas odsłuchów, pozwalając użytkownikowi poczuć prawdziwą esencję muzyki.
Forma podążająca za dźwiękiem
Projektując model RA280 inżynierowie marki HiFi Rose dążyli do uzyskania czystego brzmienia, co ma swoje odzwierciedlenie także w podzespołach zastosowanych wewnątrz urządzenia. Wzmacniacz jest nie tylko solidnie wykonany, ale i doskonale wyposażony, a wszystko przy zachowaniu doskonałej harmonii między wnętrzem, a zewnętrzem konstrukcji, która koncentruje się na aspektach akustycznych. HiFi Rose RA280 zadaje szyku w każdym pomieszczeniu odsłuchowym. Przyjemny dla oka wygląd zapewniają mu solidna aluminiowa obudowa w górnej części wzmacniacza, matowe wykończenie oraz eleganckie, a jednocześnie wydajne rozmieszczenie otworów wentylacyjnych. Dodatkowo, przednie przyciski i panel sterowania uosabiają wyrafinowanie w stylu vintage, do którego nawiązuje wzmacniacz.
Wzmacniacz klasy AD
Aby przezwyciężyć ograniczenia wzmacniaczy klasy D, w których zwykle stosowane są tranzystory FET (tranzystory polowe), inżynierowie HiFi Rose opracowali klasę wzmocnienia AD, wykorzystującą tranzystory GaN FET (azotek galu). Zastosowanie tej topologii w modelu RA280 wypływa na szybkość i precyzję przełączania tranzystorów. Pozwoliło to uzyskać charakter brzmienia porównywalny z tym uzyskiwanym przez klasyczne układy analogowe, przy jednoczesnym zachowaniu dużej wydajności, sprawności i mocy wzmacniaczy klasy D, a wszystko przy niskim poziomie współczynnika całkowitych zniekształceń harmonicznych. Przekłada się to na płynną, naturalną reprodukcję dźwięku z płynnością charakterystyczną wzmacniacza analogowego.
Dwa całkowicie oddzielne moduły wzmacniacza mono
Rose RA280 obsługuje dźwięk stereo. W praktyce są to jednak dwa oddzielne moduły wzmacniacza, zamknięte w jednej obudowie i działające jak dwie jednostki monofoniczne. Każdy z modułów zapewnia moc do 250 W (obciążenie 4- i 8-omowe) na kanał. Co więcej, model RA280 wykorzystuje dwustopniową technologię filtrów analogowych, zaprojektowaną przez HiFi Rose w celu uzyskania możliwie najlepszej jakości dźwięku. Pozwoliło to zredukować niepożądane szumy wynikające ze specyfiki pracy wzmacniaczy klasy D dla wszystkich przetwarzanych pasm częstotliwości. Dzięki temu brzmienie jest przestrzenne i rozdzielcze.
Wysokowydajny zasilacz
Układ zasilania wbudowany we wzmacniaczu RA280 został opracowany przez inżynierów HiFi Rose specjalnie na potrzeby tego modelu. Użyte w nim półprzewodnikowe elementy SiC FET (Silicon Carbide FET) zapewniają dużą moc wyjściową i wydajność, a jednocześnie minimalizują wytwarzanie ciepła. Dodatkowo, zastosowano tu autorski obwód PFC (od ang. Power Factor Correction) o mocy 2,5 kW i kondensator dużej pojemności, co pozwala na szybką reakcję na nagłe, duże obciążenie, gwarantując stabilną i niezawodną pracę urządzenia.
Zintegrowany przedwzmacniacz gramofonowy
Wśród czterech wejść analogowych bazujących na złączach RCA dostępne jest wejście gramofonowe Phono (MM, od ang. Moving Magnet), a więc obsługujące gramofony z zainstalowaną wkładką bazującą na ruchomym magnesie. Wzmacniacz HiFi Rose RA280 wzmacnia bardzo słaby sygnał audio przechwytywany przez wkładkę, przetwarza go bez zniekształceń i wykorzystuje wysoce precyzyjne obwody kompensacyjne opracowane przez HiFi Rose, aby zapewnić dźwięk jak najbardziej zbliżony do oryginalnego, przenosząc wydajność systemu audio na wyższy poziom i pozwalając cieszyć się bogatszym, bardziej żywym brzmieniem.
Tryb Bypass
Urządzenie zostało wyposażone w tryb Bypass (dla wejścia liniowego oznaczonego jako „Line 3”). Pozwala to na przekazanie sygnału audio ze źródła bezpośrednio do końcówki mocy, a więc ominięcie w układzie przetwarzania stopnia przedwzmacniacza i takich elementów jak regulator balansu, korekcja brzmienia, regulatory aktywnej zwrotnicy czy regulacja głośności.
Najważniejsze cechy wzmacniacza zintegrowanego
HiFi Rose RA280:
- Dwukanałowy wzmacniacz zintegrowany klasy AD
- Dwa niezależne moduły wzmacniacza
- Moc 2 x 250 W (przy impedancji obciążenia 4 lub 8 omów)
- Tranzystory zbudowane w oparciu o azotek galu (GaN) w celu poprawy liniowości przetwarzanego dźwięku
- Korekcja tonów niskich (100 Hz) i wysokich (10 Hz) w zakresie ±15 dB
- Tryb Pure Direct
- Wejścia analogowe: 1 zbalansowane (2 x XLR) i 3 niezbalansowane (2 x RCA)
- Wejście gramofonowe 2 x RCA (kompatybilne z wkładkami typu MM)
- Złącza wyzwalania Trigger (wejście i wyjście)
- Regulacja jasności podświetlenia elementów na panelu przednim (3-poziomowa)
- Wyjście na subwoofer aktywny
- Pilot zdalnego sterowania w zestawie
Specyfikacja Rose RA280
Moc wyjściowa | 2 x 250 W |
---|---|
Pasmo przenoszenia | 10 Hz - 85 kHz |
Stosunek sygnał/szum | 109 dB (balanced); 109 dB (unbalanced); 85 dB (phono MM) |
Zniekształcenia THD | 0,007% (@ 125 W) |
Korekcja tonów | Tak |
Pilot | Tak |
Pobór mocy (standby) | < 0.5 W |
Wymiary (S x W x G) mm | 430 x 103 x 355 |
Waga kg | 9.5 |
Opinie o Rose RA280
- 5 6
- 4 0
- 3 0
- 2 0
- 1 0
Masz ten produkt?
Dodaj Opinię6 opinii
- Ten wzmak ma swój klimat. Taka trochę Nagra
- ProAc Response DT8 rają bajecznie. Zakochałem się od pierwszych taktów. Właściwie został tylko dobór komponentów towarzyszących i tak padło najpierw na wzmacniacz Rose Audio RA280. Potem dobrałem streamer i tutaj także trochę zaszalałem względem ceny kolumn, bo padło na Rose Audio RS250A. Całość gra cudownie. Elektronikę przerobiłem na odsłuchach różną tak jeśli chodzi o konstrukcję jak i o ceny no i warto było moim zdaniem aż tyle wydać. Raz a dobrze, jak to się mówi.
- Wzmacniacz wygląda ciekawie. Mnie najlepiej zagrał w połączeniu z kolumnami Elac Vela FS407.2. Elaci mimo że są niewielkie, to lubią prąd. Już się o tym przekonałem, bo miałem chwilowy epizod z nimi z elektroniką Yamaha R-N803D. Grało ok, jednak przy zmianie elektroniki na lepszą i wydajniejszą no to nie było powrotu do Yamahy. Rose zmiótł Yamahę z planszy totalnie!
- Jestem pod ogromnym wrażeniem co marka Rose Audio proponuje jeśli chodzi o odtwarzacze sieciowe, stąd moje zainteresowanie wzmacniaczem, no i się absolutnie nie zawiodłem. Miałem okazję odsłuchać ich z kolumnami ProAc D20R oraz B&W 703 s3 i powiem tak: naprawdę daje radę. Oczywiście połączone z odtwarzaczem jaki posiadam od Rose RS250A.
- Wzmacniacz wybrałem w salonie z B&W 705 s3. Cudowne połączenie. Pełna synergia. Jest wszystko: detal, przestrzeń, średnica, barwa i miękki, szybki basik. Wykonanie pierwsza klasa. Wygląd dość nietuzinkowy. Czuć, że w pełni panuje nad tymi kolumnami, a wcale nie jest to takie łatwe, bo są dość trudne do napędzenia. Znakomity kompan dla odtwarzacza Rose RS-250A.
- Miałem już okazję chyba jako jeden z pierwszych posłuchać nowego modelu. Tak jak wyższy model wzmacniacza Rose tak i ten gra ciepło, nasyconym dźwiękiem. Pasuje mi to idealnie do kolumn B&W. Ładnie je łagodzi i dodaje miękkiego pomruku na basie. Dobrze się dogaduje z małym streamerkiem RS250a. Będzie się dobrze sprzedawał. Design może i kontrowersyjny ale coś w sobie ma i nie jest nijaki. Aha no i to ci mnie urzekło; gra dobrze już od najniższych poziomów głośności.
Do pobrania
Publikacje na temat Rose RA280
- Wzmacniacz zintegrowany Hi-Fi ROSE RA280 - muzykalna dojrzałość i młodzieńcza zadziorność - test, recenzja, opinia Top H-Fi & Video Design
- Zestaw stereo od A do Z – przewodnik dla początkujących
- Rotel RAS-5000 – nowy wzmacniacz sieciowy prosto z Japonii
- Wzmacniacz zintegrowany stereo do 3000 zł – propozycje
- Wzmacniacz stereo z HDMI, czyli gdy branża idzie za potrzebami rynku
- Wzmacniacze stereo all-in-one – najciekawsze modele, ranking Top Hi-Fi
- Zestawy z Bluesound POWERNODE EDGE w atrakcyjnych cenach
- Stereo dobrze skomunikowane – zestawy ze streamerem za 50% ceny
- „Energetyczny i uniwersalny” – test Copland CSA70 na portalu Soundrebels