Poprzedni
Następny

Wzmacniacz stereo z HDMI, czyli gdy branża idzie za potrzebami rynku

Lubisz czasem obejrzeć film, ale mimo wszystko chętniej relaksujesz się przy dźwiękach muzyki? Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji warto postawić na amplituner AV, czy wybrać dobry wzmacniacz stereo ze złączem HDMI? Pod kilkoma warunkami ten drugi wybór rzeczywiście może okazać się bardziej trafiony. Jakie to warunki i jaki wzmacniacz z HDMI wybrać? Tego dowiesz się z tekstu.

Spis treści: Wzmacniacz stereo z HDMI, czyli gdy branża idzie za potrzebami rynku

 1. Jakie możliwości daje wzmacniacz stereo z HDMI?

 2. Kiedy wybrać wzmacniacz stereo z HDMI, a kiedy wielokanałowy amplituner AV

 3. Polecane wzmacniacze z HDMI

 4. Moduł HDMI do wzmacniaczy NAD

 5. Podsumowanie

Złącze HDMI - jak to we wzmacniaczu NAD Masters M10 - daje łatwą możliwość podpięcia telewizora. Na zdjęciu widok tylnej ścianki urządzenia, z wyróżnieniem złącz głośnikowych i portu HDMI

Jakie możliwości daje wzmacniacz stereo z HDMI?

Jeszcze nie tak dawno złącza HDMI we wzmacniaczach stereo były rzadkością. Korzystały z nich za to przeznaczone do kina domowego amplitunery AV. Dzisiaj jednak coraz więcej typowo muzycznych konstrukcji także ma w wyposażeniu porty HDMI. Taki trend to oczywiście odpowiedź na potrzeby rynku. A dlaczego popyt na tzw. „stereo z HDMI” rośnie? Najprościej mówiąc: ze względu na wygodę, oszczędność miejsca (i finansów) oraz praktyczne możliwości rozbudowy zestawu stereo. Ale po kolei.

HDMI to najwygodniejszy sposób na podłączenie wzmacniacza do TV

Wzmacniacz stereo możesz podłączyć do telewizora na trzy sposoby:

 1. Za pomocą przewodu HDMI ARC lub eARC (oczywiście jeśli jest dostępne złącze).
 2. Przez kabel optyczny.
 3. Z wykorzystaniem przewodu analogowego

Każda z tych metod ma charakterystyczne cechy. Kabel optyczny wymaga np. dużej ostrożności, ponieważ w jego wnętrzu znajduje się światłowód. A to oznacza, że nie należy go nadmiernie zaginać, a już w żadnym wypadku „łamać”, bo to doprowadzi do przerwania transmisji. Z kolei przewód analogowy dostarcza sygnał obrobiony przez przetwornik cyfrowo-analogowy, który znajduje się w telewizorze. Niemal na pewno więc jakość brzmienia będzie daleka od satysfakcjonującej.

Przewód HDMI natomiast jest rozwiązaniem prostym i wygodnym. Nie musisz szczególnie zastanawiać się nad tym, czy nie doszło do załamania struktury, ani przejmować się jakością sygnału. Mało tego – jeśli urządzenia wspierają protokół HDMI CEC, możesz sterować głośnością wzmacniacza za pomocą pilota do telewizora. To szczególnie praktyczne, jeśli już zdarza Ci się znajdować różne piloty w najmniej oczekiwanych miejscach. Tutaj zdecydowanie polecam praktykowaną w Śródziemiu szkołę: „Jeden, by wszystkimi rządzić”.

Więcej o kompatybilności przewodów i stosowanych w nich technologiach przeczytasz w artykule: HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Wzmacniacz stereo z HDMI Powernode podłączony do telewizora, obok głośniki. Na ekranie widać mężczyznę trzymającego gitarę

Oszczędność miejsca (i finansów)

Dobry system wielokanałowy do kina domowego to tak naprawdę wcale niemałe przedsięwzięcie. Głównie gabarytowo, bo cały ten sprzęt trzeba przecież gdzieś postawić. Ale w niektórych przypadkach i cena potrafi skoczyć mocno w górę. Jeśli więc sprzęt ma służyć i do słuchania muzyki (do tego nawet w pierwszej kolejności), i do oglądania filmów oraz grania w gry, w konkretnych sytuacjach to właśnie zestaw stereo może okazać się sensowną alternatywą.

Trzeba bowiem uczciwie powiedzieć, że przy uwzględnieniu identycznego budżetu, to właśnie system stereo znacznie lepiej sprawdzi się w typowo muzycznych zastosowaniach. A wynika to z prostej matematyki – konstruktorzy nie muszą stosować dodatkowych komponentów do obsługi dźwięku przestrzennego. Mogą więc wybrać podzespoły wyższej jakości.

Ale od razu krótkie wyjaśnienie. Nie jest prawdą, że amplitunery AV nie sprawdzą się w odtwarzaniu dźwięku stereo. Sprawdzą się, ale żeby uzyskać efekt podobny do tego, który da dobry wzmacniacz stereo z kolumnami, musisz po prostu zainwestować większą sumę.

Jeśli więc nie planujesz rozbudowy systemu o głośniki efektowe, albo planujesz ją w tzw. odległej przyszłości, najlepiej omów ten temat z Ekspertami Dobrego Brzmienia. Dzięki temu zyskasz wiedzę, w jaki sposób zoptymalizować wydatki i na każdym etapie rozbudowy zestawu cieszyć się jak najlepszym brzmieniem.

wzmacniacz stereo z hdmi obok telewizora i głośników

Łatwa rozbudowa systemu stereo o głośniki przewodowe i bezprzewodowe

Obecnie amplitunery stereo, a przynajmniej ich większość, zostawiają otwartą furtkę do rozbudowy o dodatkowe głośniki. Niektóre z nich dają nawet ten komfort, że pozwalają zrobić to bezprzewodowo. Ale po kolei.

 • Urządzenia z serii Powernode umożliwiają korzystanie z Bluesound Pulse Flex 2i albo Bluseound Pulse M w charakterze głośników surround. Podłączysz do nich także subwoofer Bluesound Pulse+ – przewodowo lub bez kabla.
 • Wzmacniacze stereo NAD, które są wyposażone w wyjście na subwoofer, umożliwiają podłączenie takiego głośnika niskotonowego. A ponadto – jeśli są kompatybilne z systemem BluOS – pozwalają korzystać z głośników multiroom (np. wspomnianych wcześniej Bluesound), ale już nie w charakterze głośników surround, ale na zasadzie przesyłania dźwięku do innych pomieszczeń.
 • Wzmacniacze stereo Yamaha też dają możliwość budowy systemu multiroom (nie surround), ale z głośnikami kompatybilnymi z MucisCast. Ponadto modele wyposażone w wyjście subwooferowe umożliwiają rozbudowę systemu 2.0 do 2.1 – przez dodanie przewodowego subwoofera.
Wzmacniacz stereo z HDMI Yamaha RN-1000A w kolorze czarnym, widok na przednią ścianę urządzenia

Jeśli chodzi o jakość dźwięku systemów, które korzystają z bezprzewodowych głośników surround, to oczywiście nie będzie ona aż tak dobra, jak w zestawie przewodowym. Usłyszysz jednak efekty przestrzenne, a scena dźwiękowa wydarzeń rozgrywających się na ekranie będzie znacznie bardziej rozbudowana. I jeszcze jedno: dużym atutem takich głośników jest to, że po seansie filmowym możesz spokojnie odłączyć je od systemu i przenieść np. do sypialni, by posłuchać podcastu czy radia internetowego.

Natomiast w przypadku subwoofera sposób podłączenia nie ma większego znaczenia. Przewodowo czy bez – i tak zapewnisz sobie mocne niskie tony i jeszcze bardziej wciągający dźwięk.

Kiedy wybrać wzmacniacz stereo z HDMI, a kiedy – wielokanałowy amplituner AV

Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od Twoich oczekiwań, warunków lokalowych, a także od budżetu. Wzmacniacz stereo z HDMI to po prostu wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, kiedy chcesz cieszyć się wiernym brzmieniem muzyki, a także wyraźnie poprawić jakość dźwięku, który towarzyszy Ci podczas oglądania filmów. Dlatego takie rozwiązanie ma szansę dobrze się sprawdzić przede wszystkim w warunkach, kiedy rozbudowa zestawu nie wchodzi w grę.

Rodzina dobrze spędza czas przed telewizorem. W pokoju widoczne ułożenie głośników do systemu kina domowego

Natomiast amplituner AV z wielokanałowym systemem głośników to już inwestycja, która wymaga odpowiedniej przestrzeni. Kolumny frontowe, głośnik centralny, głośniki efektowe oraz subwoofer wymagają miejsca, a pamiętać musisz także o odpowiednim poprowadzeniu okablowania. Ale ten wysiłek zwróci się niesamowitymi efektami dźwiękowymi podczas wspólnych seansów przed TV.

Wszystko więc sprowadza się do tego, jak często oglądasz filmy, jak dużo masz miejsca i ile chcesz wydać na instalację. A więcej na ten dowiesz się z artykułu: Kino domowe czy zestaw stereo? Co wybrać. Sprawdź też poradnik o wyborze zestawu stereo: Jaki wzmacniacz stereo kupić?

Polecane wzmacniacze stereo z HDMI

Do tego zestawienia wybrałem z naszej oferty cztery wzmacniacze stereo ze złączami HDMI. Oto one.

Bluesound Powernode Edge

Bluesound Powernode Edge to kompaktowy, funkcjonalny i intuicyjnie prosty w obsłudze odtwarzacz sieciowy z sekcją wzmacniacza 2 x 40 W (przy 8 omach). Świetna propozycja, jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie hi-fi lub gdy szukasz optymalnego rozwiązania do niewielkiego pokoju odsłuchowego.

bluesound powernoed edge to wzmacniacz stereo z hdmi o wielkości książki, na zdjęciu położony na półce, obok doniczki z kwiatem

Najmocniejszą – moim zdaniem – zaletą Powernode Edge jest to, że w obudowie wielkości książki w twardej oprawie producent zamknął tak dużo praktycznych możliwości. Urządzenie obsługuje standard MQA i streaming audio wysokiej rozdzielczości (24 bit/192 kHz). Ma wbudowany dwukierunkowy moduł Bluetooth oraz dwupasmowy moduł Wi-Fi, a ponadto korzysta z AirPlay 2. Przesyłanie sygnału z telefonu lub innego urządzenia mobilnego będzie więc proste i wygodne. Tak samo jak kontrola nad pracą wzmacniacza, którą możesz sprawować z poziomu aplikacji na smartfonie lub za pośrednictwem Asystenta Google.

Przy tym wszystkim Powernode Edge jest w pełni kompatybilny z systemem BluOS, więc w razie potrzeby z łatwością sparujesz z nim głośniki Bluesound.

NAD C700

Jeśli szukasz wydajnego, funkcjonalnego i nowocześnie wyglądającego wzmacniacza stereo ze złączem HDMI i łącznością sieciową, NAD C700 to dobra propozycją. Już sam ekran o przekątnej 5”, który znajduje się na przedniej ściance urządzenia, robi wrażenie. Zobaczysz na nim okładki płyt, postęp odtwarzania i stan konfiguracji systemu. W praktyce to także spore ułatwienie, bo wszystkie informacje masz w jednym miejscu.

Sekcja wzmacniacza zainstalowana w tym urządzeniu ma moc 2 x 80 W (przy 8 i 4 omach). Z łatwością wystarczy to, by napędzić nawet spore kolumny podłogowe, dlatego to dobry wybór także do większych pomieszczeń, w których wymagane są mocniejsze głośniki.

Wzmacniacz stereo z HDMI NAD C700 postawiony na półce

Pod kątem funkcjonalności NAD C700 oferuje wszystko, czego potrzebujesz, by po prostu komfortowo cieszyć się dobrym brzmieniem. Urządzenie przetwarza sygnał audio z rozdzielczością 24 bitów i częstotliwością 192 Hz. Korzysta z łączności Wi-Fi oraz Bluetooth. Wspiera standard MQA i obsługuje Apple AirPlay 2, Spotify Connect oraz Tidal Connect. A wśród kompatybilnych serwisów streamingowych znajdziesz jeszcze Amazon Music HD, Deezera czy Qobuza.

Na koniec dodam, że NAD C700 jest oczywiście w pełni przystosowany do współpracy z systemem multiroom BluOS, a także wyposażony w szereg praktycznych złącz cyfrowych i analogowych. Oprócz wejścia HDMI eARC znajdziesz też m.in. wejścia analogowe, koaksjalne, optyczne czy wyjście subwoofer.

Yamaha MusicCast R-N1000A

Kolejną propozycją jest zaawansowany wzmacniacz Yamaha MusicCast R-N1000A. Moc nominalna na poziomie 100 W na kanał (przy 8 omach) oraz bogata gama złącz analogowych i cyfrowych sprawiają, że to urządzenie doskonale sprawdzi się w zaawansowanym systemie stereo, ale nie tylko.

Jeśli chodzi o brzmienie, MusicCast R-N1000A powstał zgodnie z koncepcją True Sound, której przyświeca dążenie do jak najwierniejszego przedstawiania dźwięku, aby był on jak najbliższy oryginałowi. W tym modelu producent osiągnął to m.in. przez zastosowanie zaawansowanego przetwornika cyfrowo-analogowego ESS Sabre oraz transformatorów o dużej pojemności. Dopełnieniem jest technika automatycznej korekcji pomieszczenia YPAO™, która dostosowuje brzmienie do warunków akustycznych.

srebrny wzmacniacz stereo Yamaha RN-1000A ze złączem HDMI

Również w aspekcie funkcjonalności MusicCast R-N1000A dosłownie wychodzi przed szereg. Duża liczba złącz – w tym HDMI eARC i wejście gramofonowe – pozwala korzystać z różnych źródeł analogowych i cyfrowych. Z kolei wyjście na subwoofer aktywny umożliwia rozbudowę zestawu o dodatkowy głośnik niskotonowy.

Urządzenie jest też oczywiście kompatybilne z systemem MusicCast. Dzięki temu nie tylko obsługuje najpopularniejsze serwisy streamingowe czy korzysta z AirPlay 2, ale także umożliwia przesyłanie sygnału do kompatybilnych głośników połączonych przez Wi-Fi. W podłączonym odtwarzaczu możesz więc umieścić ulubioną płytę, a dźwięk przesłać do kuchni czy sypialni. Możliwości jest mnóstwo.

NAD C 3050

Z sentymentem patrzysz na urządzenia powstałe w złotej erze hi-fi? Marzysz o tym, by sprawić sobie coś podobnego do domu, tylko z lepszą, bardziej współczesną funkcjonalnością? W takim razie poznaj NAD C 3050 – zintegrowany wzmacniacz stereo, który jest hołdem dla ikonicznego modelu z lat 70., czyli C 3030.

Wskaźniki wychyłowe na przedniej ściance wzmacniacza zintegrowanego NAD C 3050

Już sam wygląd mówi, że NAD C 3050 to urządzenie dopracowane w każdym calu. Stylizacja retro, w której producent zastosował m.in. mierniki UV, przełączniki czy diody, robi spore wrażenie. Podobnie jest zresztą z brzmieniem. Odpowiadają za nie przetwornik cyfrowo-analogowy Texas Instruments PCM5242 oraz wzmacniacz HybridDigital UcD o mocy 100 W na kanał. Daje to wystarczającą moc, aby napędzić nawet wymagające kolumny podłogowe i wypełnić dźwiękiem spore pomieszczenie odsłuchowe.

Na tylnej ściance wzmacniacza NAD C 3050 znajdziesz bogatą gamę złącz – od m.in. HDMI eARC, przez liniowe wejścia analogowe, po wyjście na subwoofer. Ponadto C 3050 ma także wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, ultraniskoszumowy przedwzmacniacz gramofonowy i jednokierunkowy Bluetooth z kodekiem aptX. Z łatwością podłączysz więc do niego gramofon, odtwarzacz CD czy sparujesz z nim smartfon.

Wzmacniacz zintegrowany ze złączem HDMI NAD C 3050 ustawiony na półce, widać starannie wykonaną, drewnianą obudowę

Jeszcze jednym atutem tego urządzenia jest jego modułowa konstrukcja. Dzięki portowi MDC2 z łatwością rozbudujesz C 3050 o funkcje sieciowe BluOS i Dirac Live. Posłuży Ci do tego moduł NAD MDC2 BluOS-D.

Moduł HDMI do wzmacniaczy NAD

Zastanawiasz się, czy Twój wzmacniacz da się rozbudować w taki sposób, aby miał złącze HDMI? Jeśli to kompatybilny produkt marki NAD, mam dobrą wiadomość. Wystarczy Ci do tego moduł NAD MDC HDM-2. Dzięki niemu zyskasz 3 wejścia i jedno wyjście HDMI z funkcją video pass through. Z łatwością podłączysz więc wzmacniacz do konsoli, telewizora czy odtwarzacza blu ray.

moduł ze złączami hdmi do wzmacniaczy marki nad

I jeszcze jedno: wzmacniacz stereo z HDMI oznacza konieczność wykorzystania przewodów. Podczas ich wyboru nie sugeruj się wyłącznie ceną. Dzięki temu unikniesz rozczarowania. A więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jaki kabel HDMI wybrać?

Podsumowanie

Wzmacniacz stereo z HDMI może być ciekawym wyborem dla każdego, kto szuka funkcjonalnego, łatwego w obsłudze i bezproblemowego sposobu, by podłączyć telewizor do swojego zestawu stereo. Jednak to, na jaki dokładnie model wzmacniacza się zdecydować, warto skonsultować ze specjalistami, uwzględniając takie czynniki, jak wielkość pomieszczenia, preferencje brzmieniowe itp. Dlatego wpadnij do najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia przygotują sale odsłuchowe i opowiedzą o najważniejszych cechach dostępnego sprzętu audio, a tym samym pomogą wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

C 700

C 700

NAD
Wzmacniacze zintegrowane
6 699 zł
Supercena Nowość
MDC BluOS 2i

MDC2 BluOS-D (z DIRAC)

NAD
Akcesoria Hi-Fi
Special Price 2 299 zł Regular Price 2 899 zł i
Supercena Nowość
POWERNODE EDGE

POWERNODE EDGE

Bluesound
Odtwarzacze sieciowe
As low as 2 599 zł Regular Price 3 299 zł i
Nowość
MusicCast R-N1000A

MusicCast R-N1000A

Yamaha
Yamaha MusicCast
As low as 6 999 zł Regular Price 7 399 zł i
Nowość
C 3050

C 3050

NAD
Wzmacniacze zintegrowane
6 999 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: