Poprzedni
Następny

Jak wybrać właściwy wzmacniacz stereo?

Średnia ocen: 5
(18 ocen) 14 komentarzy

Jak wybrać właściwy wzmacniacz stereo?

Zintegrowane czy dzielone na przedwzmacniacz i końcówkę mocy? Z wejściem optycznym, czy z USB? Zanim zdecydujemy się na zakup wzmacniacza stereo, szukamy odpowiedzi na dziesiątki pytań. Słusznie. Wzmacniacz to klucz do czystego, mocnego i… sprawiającego przyjemność dźwięku. Jak nie zgubić się w gąszczu rankingów i porównywarek cenowych podpowiadają eksperci salonów Top Hi-Fi & Video Design.

NAD C338

Wzmacniacz stereo to centrum każdego zestawu muzycznego. Właściwie dobrany zagwarantuje niezapomniane wrażenia. Na zdjęciu wzmacniacz NAD C338 zestawie z innymi komponentami NAD

Dobry wzmacniacz stereo to fundament wysokiej jakości brzmienia. Dlatego to od niego powinniśmy rozpocząć kompletowanie własnego zestawu muzycznego. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń prezentujących świetną jakość dźwięku. Jednak z którym egzemplarzem opuścić salon hi-fi? Poniżej znajdziesz 5 konkretnych rad, z pomocą których wybierzesz swój pierwszy wzmacniacz stereofoniczny lub zmienisz ten, który już posiadasz, na znacznie lepszy.

 

Wskazówka 1: Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze sprzętem audio, postaw na urządzenie zintegrowane

Masz wtedy pewność, że na start dostajesz kompletny zestaw właściwie skomponowanych elementów, wymagający w zasadzie jedynie podłączenia do źródła dźwięku. Wzmacniacz dzielony to wyzwanie dla tych, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w poszukiwaniu muzycznej nirwany. Oni dobrze wiedzą, jak uzyskać brzmienie, na którym im zależy. Taki poziom świadomości to jednak efekt doświadczenia, którego Tobie na tym etapie może jeszcze brakować.

Zintegrowanie urządzenia daje Ci pewność, że wszystkie elementy są ze sobą wzorowo skomponowane. A to z kolei gwarancja unikalnego, harmonijnego brzmienia, jak w przypadku urządzenia Yamaha A-S2200.

Ten zintegrowany wzmacniacz stereo gwarantuje wyjątkowo precyzyjny, naturalny i bogaty tonalnie dźwięk. Co więcej, przemyślane użycie materiałów wykończeniowych, w tym aluminiowy panel przedni i lakierowane ściany boczne, oraz klimatyczne, analogowe wskaźniki wysterowania, sprawiają, że model A-S2200 to nie tylko wysokiej jakości brzmienie, ale również… pełen klasy design.

 

Wskazówka 2: Przyjrzyj się tylnej ściance

Znajdziesz tam szereg wejść, które zawiera konkretne urządzenie. Nasza rada – jeśli nosisz się z zamiarem rozbudowywania swojego zestawu w przyszłości, zadbaj o to, by wejść tych było jak najwięcej. Im więcej wejść będzie posiadało urządzenie, na które się zdecydujesz (jak w pokazanym na zdjęciu modelu Rotel RA-1572), tym większe możliwości połączeniowe zyskasz w przyszłości. Na które wejścia w szczególności warto zwrócić uwagę?

Rotel RA-1572

Na zdjęciu tylny panel wzmacniacza Rotel RA-1572. Duża liczba wejść i wyjść sprawia, że urządzenie to doskonale nadaje się na bazę rozbudowanego systemu muzycznego.

 

Wejścia analogowe to tak naprawdę złoty standard. Do niedawna wzmacniacze były wyposażone wyłącznie w tego typu złącza. Tu warto zwrócić uwagę na:

 

Złącza RCA audio, które będziesz wykorzystywał przy podłączaniu większości urządzeń analogowych.

Złącza RCA phono – po ich obecności poznasz, że urządzenie jest wyposażone w przedwzmacniacz gramofonowy.

W czasach rosnącej roli cyfrowych źródeł sygnału audio nie należy również zapominać o obecności wejść cyfrowych. Na początek przydadzą ci się na pewno:

 

Złącza USB (zarówno A, jak i B) – dzięki nim bez problemu podłączysz do wzmacniacza komputer, tablet lub telefon komórkowy i odtworzysz zgromadzone tam utwory. Typ A to klasyczne złącze USB, które znamy z większości laptopów. W wzmacniaczu służy ono do podłączania urządzeń cyfrowych, takich jak np. smartfon, przenośny odtwarzacz muzyczny czy pamięć USB. Typ B (tak zwane złącze „drukarkowe”) pozwala na strumieniowanie cyfrowego audio z komputera.

Złącza koaksjalne – służą one do przesyłania cyfrowego sygnału w formie impulsów elektrycznych – bez potrzeby wcześniejszego konwertowania go do postaci analogowej– a więc bez strat jakości.

Złącze optyczne (typu TOSLINK) – przesyła nieskompresowany, dwukanałowy sygnał PCM audio. Co więcej, ze względu na swoją specyfikę, sygnał przesyłany złączem nie jest wrażliwy na zakłócenia radiowe czy elektromagnetyczne.

Yamaha A-S501

Na zdjęciu wzmacniacz Yamaha A-S501 z wejściem optycznym (TOSLINK) i koaksjalnym, które pozwalają na przesyłanie wysokiej jakości dźwięku w formie impulsów elektrycznych lub… strumienia światła

Wskazówka 3: Dopasuj moc wzmacniacza do pomieszczenia i… twoich kolumn

15-metrowy pokój z powodzeniem obsłuży urządzenie o mocy 25-40 watów na kanał. 25-30-metrowe pomieszczenie najprawdopodobniej będzie potrzebowało urządzenia 80-100-watowego, natomiast 50-metrowy salon może wymagać już nawet 150 watów na kanał. Dlaczego aż tylu? Przede wszystkim dlatego, że uzyskanie satysfakcjonującego dźwięku w każdym miejscu pomieszczenia wymaga odpowiedniej mocy. Po części również dlatego, że tak naprawdę najlepsze brzmienie uzyskasz, wykorzystując maksymalnie ½ mocy wzmacniacza. Im dalej wykroczysz poza ten poziom, tym więcej zniekształceń może pojawić się w odtwarzanym dźwięku.

Przy wyborze wzmacniacza stereofonicznego warto również wziąć pod uwagę, jaką moc mogą przyjąć od wzmacniacza zestawy głośnikowe. Głośniki dopasowujemy do wzmacniacza tak, żeby nie uległy uszkodzeniu z powodu przeciążenia. Jeśli jednak posiadasz już zestaw głośnikowy, sprawdź jego moc i podaj ją doradcy w salonie hi-fi. Eksperci salonów Top Hi-Fi & Video Design codziennie pomagają w dziesiątkach podobnych sytuacji. To fachowe wsparcie, które pozwoli Ci podjąć samodzielną decyzję.

Wskazówka 4: Pomyśl o dodatkowych funkcjach

Niektóre z dostępnych obecnie urządzeń korzystają w tej chwili ze standardu Bluetooth, który pozwala na przykład na odtwarzanie muzyki wprost ze smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, dobrą propozycją dla Ciebie będzie wzmacniacz np.  NAD C368.

Dodatkowo, modułowa konstrukcja tego wzmacniacza pozwala na prostą rozbudowę zwyczajnie poprzez dokupowanie i wpinanie kolejnych elementów (mniej więcej tak jak wpinasz pamięć do komputera). Dołączając do niego moduł np. MDC BluOS sprawiasz, że Twój wzmacniacz zyskuje również pełną funkcjonalność sieciową oraz multi-room.

Funkcjonalność sieciowa pozwala między innymi na przesyłanie muzyki bezpośrednio z komputera (także w formatach high-res) oraz korzystanie z radia internetowego czy serwisów strumieniowych, takich jak Tidal, Spotify i Deezer. Jeżeli korzystasz z nich, słuchając muzyki, pomyśl również o możliwości zakupu wzmacniacza, który zapewni Ci dostęp do tych serwisów.

Multi-room to z kolei duża wygoda korzystania ze sprzętu audio. Rozwiązanie to (dostępne np. w ramach systemu Bluesound czy MusicCast) pozwala na wyjście sygnału audio poza cztery ściany salonu i podróżowanie między poszczególnymi pomieszczeniami również bez konieczności oplatania domu siecią przewodów.

NAD C368

NAD C368 to bardzo interesujący przykład na rynku wzmacniaczy stereo. Komunikacja przez Bluetooth z aptX, w połączeniu z innymi rozwiązaniami technologicznymi, sprawia, że urządzenie to wybija się na prowadzenie pod względem funkcjonalności.

Wybierając wzmacniacz stereo zastanów się również nad dostępem do radia FM, radia internetowego i radia cyfrowego. Jeśli zależy ci na możliwości odbioru stacji radiowych, zainteresuj się amplitunerem, czyli wzmacniaczem z wbudowanym tunerem radiowym, np. Yamaha R-N602, który poza dostępem do stacji FM oraz radia internetowego, oferuje również analogiczną do NAD funkcję multi-room i funkcjonalność sieciową w ramach ekosystemu Yamaha MusicCast.

Yamaha R-N602

Na zdjęciu Amplituner Yamaha R-N602. Urządzenie zapewnia dostęp do funkcji sieciowych, opartych na autorskim rozwiązaniu MiusicCast.

Jeżeli słuchasz płyt analogowych, zwróć uwagę na to, by Twój wzmacniacz stereo posiadał wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, co pozwoli na bezpośrednie podłączenie gramofonu (takie rozwiązanie posiada np. Rotel RA-1592).

 

Wskazówka 5: Na koniec – posłuchaj, zanim kupisz

Zakup pierwszego wzmacniacza stereo to bardzo ważna decyzja dla każdego, kto decyduje się na skompletowanie swojego zestawu muzycznego. Od niej zależy, ile satysfakcji przyniesie nam późniejsze korzystanie z systemu muzycznego.

Dźwięk, który usłyszymy, musi nam przypaść do gustu między innymi pod względem charakteru, barwy czy definicji przestrzennej. Dlatego też takie rozwiązania, jak rankingi wzmacniaczy stereo, traktuj bardziej jako możliwość zapoznania się z ofertą rynkową niż podstawę do podejmowania ostatecznej decyzji.

Każde urządzenie brzmi inaczej a wzmacniacz to tylko jeden element toru odsłuchowego, na który składają się jeszcze: kolumny, okablowanie i oczywiście źródło dźwięku (np.: w postaci streamera/tunera czy też odtwarzacza CD). One również posiadają swój charakter brzmienia. Dlatego zawsze rekomendujemy posłuchanie wzmacniacza, zanim go kupisz – najlepiej w parze z modelem głośników, które już posiadasz lub będziesz kupował w systemie.

 

Sieć salonów Top Hi-Fi & Video Design zapewnia swoim klientom możliwość przetestowania swoich urządzeń w specjalnie stworzonych do tego celu salach odsłuchowych, które zapewniają zbliżone do domowych warunki akustyczne. To dogodne miejsce do tego, by ostatecznie zdecydować, czy dźwięk charakteryzujący dane urządzenie odpowiada naszym oczekiwaniom.

 

 

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych 25 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(18 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: