Poprzedni
Następny

Historia norweskiego giganta – Hegel

Marka z półwyspu skandynawskiego swoją działalność rozpoczęła w późnych latach 80., a precyzując – w roku 1988. Wszystko za sprawą studenta Uniwersytetu Technicznego w Trondheim (NTNU), który postanowił na potrzeby pracy magisterskiej zaprojektować i wykonać wzmacniacz tranzystorowy. Wzmacniacz, który według założeń ambitnego studenta, miał być pozbawiony zniekształceń harmonicznych.

Hegel H95

Geneza nazwy firmy

Wspomniany student, to Bent Holter. Jego wielką pasją, oczywiście poza elektroniką, była muzyka. Bent chętnie udzielał się w miejscowym zespole metalowo-rockowym, który nosił nazwę „The Hegel Band”. Podczas jednego ze spotkań grupy muzycznej został poruszony temat wzmacniaczy, których grupa będzie potrzebować do grania koncertów. Holter wyszedł z inicjatywą, że to właśnie on stanie za zbudowaniem urządzeń na potrzeby zespołu. Jak się później miało okazać – jego ambicje zaprowadziły go znacznie dalej.

Pozyskiwanie kapitału

Podczas gdy Bent wcielał w życie swoje kolejne pomysły, zabrakło środków do ich realizacji. Poszukiwania sponsora, by rozpocząć poważną działalność firmy, nie trwały jednak długo. Z pomocą zdolnemu studentowi przyszła firma Telenor – jedno z największych przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej w Norwegii. Telenor zaproponował Holterowi kapitał na rozpoczęcie działalności w zamian za udziały w firmie Hegel.

Hegel SoundEngine

Początek czegoś wielkiego

Pierwsze lata działalności firmy Hegel, były czasem największego rozwoju. Pierwszą technologią, którą pragnął dopracować i opatentować Holter było rozwiązanie znane dziś jako SoundEngine. Miało ono eliminować zakłócenia harmoniczne powstające we wzmacniaczach. Na przestrzeni kolejnych lat Bent Holter opracował pierwszy przetwornik cyfrowo-analogowy oraz odtwarzacz CD własnej marki.

Jak radzić sobie w czasach kryzysu? – Hegel w XXI wieku

Na początku obecnego stulecia, gdy firma wznosiła się na wyższy poziom rentowności, Bent Holter postanowił wykupić zdecydowaną większość udziałów w firmie, by pozostać kluczową osobą w szeregach własnego przedsiębiorstwa. Kolejne lata dla zespołu firmy Hegel były niezwykle pracowite, m.in. ze względu na znacznie powiększone portfolio dostępnych produktów.

W roku 2008, kiedy nadszedł wielki kryzys gospodarczy, zdecydowanie więksi gracze na rynku audio niż Hegel, zaczęli ograniczać koszty generowane przez działy rozwoju technologii. Jaką decyzję podjął wówczas Bent Holter? On zadziałał w odwrotnym kierunku i postanowił zwiększyć nakłady finansowe na marketing i rozwój firmy Hegel. Niemal podwoił liczbę inżynierów zatrudnianych przez przedsiębiorstwo i zlecił im projektowanie nowych urządzeń, które sam uważał za przyszłościowe. Były to przede wszystkim zaawansowane przetworniki cyfrowo-analogowe oraz urządzenia pozwalające na odtwarzanie cyfrowej muzyki w bezstratnej jakości.

Hegel H390

Co słychać u Hegla po ponad 30 latach w branży?

Można pomyśleć, że 30 lat to nie wiele w branży audio. Nic bardziej mylnego. Są przecież na rynku firmy z historią sięgającą nawet XIX w., jak choćby Yamaha – dziś gigantyczny koncern działający na wielu rynkach. Również Hegel w tym okresie zdążył bardzo mocno zaznaczyć swoją pozycję. Produkty tej norweskiej marki są obecnie znane i cenione na całym świecie. Firma ma swoich dilerów w ponad 50 krajach. Wiele przyznanych nagród oraz świetne recenzje produktów potwierdzają, iż decyzje podjęte przez Holtera w trudnych dla Hegla czasach były słuszne.

W ofercie marki Hegel znajdziemy m.in. 5 wzmacniaczy zintegrowanych: H95, H120, H190, H390 oraz flagowy model H590, który urzeczywistnia jedno z głównych założeń marki Hegel – dostarczania użytkownikowi dźwięku w najwyższej jakości bez zniekształceń i zakłóceń, bez względu na to, z jakiego źródła korzysta. Model H590:

  • dysponuje mocą 2x300 W,
  • wykorzystuje technologię SoundEngine2,
  • pozwala na streaming za pomocą Apple AirPlay oraz protokołu UPnP,
  • obsługuje zaawansowane, bezstratne formaty takie jak DSD oraz MQA,
  • współpracuje z systemem domu „inteligentnego” Control4.

Ponadto Hegel oferuje m.in. przedwzmacniacze (P20, P30), wzmacniacze mocy (H20, H30), konstrukcje wielokanałowe (C53, C54, C55), przetwornik cyfrowo-analogowy HD30, odtwarzacz CD Mohican, a także przedwzmacniacz gramofonowy: V10 (nagroda EISA 2021–2022 w kategorii „Best Product: Phono Stage”).

Hegel V10

Jeśli chcesz lepiej poznać sprzęt firmy Hegel, zapraszamy do odwiedzenia jednego z salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą fachowych doradców, w specjalnie zaaranżowanej sali odsłuchowej, możesz sprawdzić w praktyce jak wpływają na brzmienie i jak działają komponenty audio norweskiego producenta.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: