Poprzedni
Następny

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o nowych amplitunerach kina domowego Yamaha

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

W sprzęcie audio dla wielu użytkowników, oprócz dobrej jakości brzmienia, istotny jest design komponentów tworzących zestaw stereo czy kina domowego. Na popularności zyskują ponadto multimedialne modele, wyposażone w rozmaite funkcje sieciowe i moduły bezprzewodowe. Wsłuchując się w potrzeby klientów, a jednocześnie idąc z duchem czasu, japoński producent wprowadził do oferty nowe wielokanałowe modele – RX-V4A, RX-V6A oraz RX-A2A. Co je łączy i co potrafią? Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o nowych amplitunerach kina domowego Yamaha.

Yamaha MusicCast RX-A2A

  1. Są kompatybilne z asystentami głosowymi

Modele RX-V4A, RX-V6A, a także RX-A2A można obsługiwać nie tylko z wykorzystaniem pilota czy aplikacji mobilnej kompatybilnej z systemem multiroom MusicCast firmy Yamaha. Urządzenia te współpracują z najpopularniejszymi na rynku asystentami głosowymi – Amazon Alexą i Asystentem Google. Do skorzystania z dobrodziejstw sterowania głosowego od Amazona niezbędne jest wykorzystanie dodatkowego urządzenia, np. głośnika Echo Dot.

  1. Wykorzystują nowe wzornictwo i nową konstrukcję wzmacniacza

Kolejną cechą, obok której nie sposób przejść obojętnie, jest nowy design amplitunerów. Trzeba przyznać, że producent z Hamamatsu zdecydował się na dość istotne zmiany w porównaniu z dotychczas oferowanymi modelami. Mamy duże pokrętło regulacji głośności, które zostało umieszczone pośrodku panelu frontowego. Wcześniej centralne miejsce na froncie amplitunera było zarezerwowane dla wyświetlacza, który tym razem został przesunięty nieco na drugi plan i ulokowany jest z prawej strony wspomnianego pokrętła. Znacznie mniejszy jest selektor źródła sygnału audio. Wzorniczej całości dopełniają zaokrąglone boczne krawędzie, które nadają urządzeniom elegancji.

Yamaha MusicCast RX-A2A

W porównaniu z dotychczas oferowanymi amplitunerami kina domowego zmniejszyła się liczba przycisków i złączy. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku modelu z serii Aventage, czyli RX-A2A. Zrezygnowano m.in. z maskownicy i ukrytych pod nią przycisków (dostępnej np. w modelu RX-A3080). Zachowano jednak złącza takie jak USB, wyjście słuchawkowe czy wejście na mikrofon kalibracyjny. Zostały one ulokowane w dolnej części panelu frontowego. To wszystko wpłynęło pozytywnie na estetykę obudowy urządzenia, która stała się bardziej opływowa i przyjemna dla oka. Nowe amplitunery dostępne są wyłącznie w czarnym, uniwersalnym kolorze.

Modele RX-V4A, RX-V6A i RX-A2A to jednak zmiany nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz obudowy. Mamy tu na myśli przede wszystkim nową konstrukcję układu wzmacniacza. Charakteryzuje się ona szybko narastającym poziomem napięcia wejściowego, a jednocześnie zapewnia dużą stabilność przetwarzanego sygnału audio. Producent wraz z nowym układem elektronicznym zadbał też o jakość transmisji sygnałów wysokiej rozdzielczości.

  1. Obsługują rozdzielczość 8K – krok ku przyszłości

Nowe modele firmy Yamaha zaprojektowane są, żeby przetwarzać obraz w rozdzielczości 8K przy 60 kl./s – opcja dostępna będzie poprzez aktualizację oprogramowania. Aby jednak cieszyć się oglądaniem materiałów wideo w tej jakości niezbędny jest nie tylko amplituner wielokanałowy, ale również kompatybilny z tym standardem telewizor lub projektor. W rozdzielczości 8K miała być nadawana w 2020 r. olimpiada w Tokio, która ze względu na pandemię została przełożona na rok 2021. Niewykluczone jednak, że również w nowym terminie (rozpoczęcie letnich igrzysk zostało zaplanowane na 23 lipca 2021 r.) realizacja imprezy odbędzie się częściowo w tym standardzie.

Yamaha RX-V6A

Obecnie materiały wideo nadawane w rozdzielczości 8K są coraz łatwiej dostępne (np. na YouTube czy Vimeo). Jednak jest to nadal rozwiązanie przyszłościowe. Warto jednak wspomnieć, że nowe amplitunery obsługują znacznie częściej stosowaną obecnie rozdzielczość 4K z częstotliwością odświeżania 120 Hz, co zapewnia płynny i szczegółowy obraz podczas oglądania filmów np. z płyt Blu-ray.

Model RX-V4A został wyposażony w 4 wejścia i 1 wyjście HDMI obsługujące rozdzielczość 8K, a amplitunery RX-V6A i RX-A2A mają 7 wejść i 1 wyjście HDMI obsługujące przetwarzanie obrazu w tej jakości.

  1. Obsługują HDMI z eARC

Amplitunery RX-V4A, RX-V6A, a także model RX-A2A mają wyjście HDMI z eARC, czyli rozszerzonym zwrotnym kanałem audio (ang. Enhanced Audio Return Channel). Ulepszona wersja kanału ARC to większa przepustowość i szybkość transmisji sygnału audio. Dzięki temu możemy przesyłać dźwięk w takich formatach jak np. DTS:X czy Dolby Atmos. Do transmisji sygnału z wykorzystaniem eARC niezbędny jest kabel HDMI high-speed z Ethernetem lub przewody oznaczone jako Ultra High Speed.

Yamaha MusicCast RX-A2A

Rozwiązanie to jest wstecznie kompatybilne. Jeśli zatem nowy amplituner Yamaha połączymy, np. z telewizorem (który nie obsługuje eARC), wówczas przesyłany sygnał audio będzie spełniał wymogi starszego standardu, czyli ARC.

Więcej o standardzie eARC i jemu podobnych piszemy w artykule „HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?”.

  1. Są kompatybilne z platformą multiroom MusicCast w wersji Surround

Modele RX-V4A, RX-V6A oraz RX-A2A mogą być elementami domowego systemu multiroom firmy Yamaha. Co ważne, obsługują MusicCast nie tylko w wersji stereo, ale także w odmianie wielokanałowej. MusicCast Surround, bo o nim mowa, pozwala na wykorzystanie w systemie kina domowego bezprzewodowych głośników efektowych (MusicCast 20 lub MusicCast 50). Dzięki temu znacznie łatwiej o odpowiednie rozstawienie ich w pomieszczeniu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli mamy do czynienia z umeblowanym domowym salonem, a nie profesjonalną salą odsłuchową.

  1. Przetwarzają zaawansowane systemy dźwięku przestrzennego

Amplitunery kina domowego marki Yamaha obsługują różnorodne systemy surround. Dzięki temu możesz w domowym zaciszu stworzyć dokładnie taką konfigurację, jaką preferujesz.

Yamaha MusicCast Surround

Wśród technik wielokanałowych obsługiwanych przez modele RX-V4A, RX-V6A oraz RX-A2A znajdują się m.in. Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD czy DTS-HD Master Audio. Modele RX-V6A i RX-A2A obsługują ponadto system Dolby Atmos z funkcją wirtualizacji wysokości. Pozwala to na wytworzenie wielowymiarowego wrażenia przestrzenności z wykorzystaniem zaledwie pięciu odpowiednio rozstawionych głośników kina domowego. Do wytworzenia dźwięku z efektami przestrzennymi w standardzie Dolby Atmos nie są wówczas potrzebne dodatkowe kolumny sufitowe czy specjalne przystawki na kolumny frontowe.

  1. Oferują wsparcie dla standardu przetwarzania obrazu HDR10+

Urządzenia Yamahy obsługują standard HDR10+, który powstał przy współpracy firm Panasonic, Samsung i 20th Century Fox. W odróżnieniu od podobnego standardu Dolby Vision jest to rozwiązanie wolne od opłat licencyjnych.

Czym jest HDR10+? Tryb HDR (ang. High Dynamic Range) oznacza, że urządzenie przetwarza szeroki zakres dynamiki obrazu. W praktyce przekłada się to na możliwość odtworzenia przez amplituner materiałów wideo z zachowaniem dużej rozpiętości między ciemnymi i jasnymi tonami. Jego rozwinięcie, czyli wspomniany HDR10+ obsługuje, zgodnie ze swoim oznaczeniem, 10-bitową głębię kolorów i jasność 4000 nitów (w standardzie HDR10 jest to 1000 nitów).

  1. Wykorzystują rozwiązania opracowane z myślą o graczach

Nowe amplitunery doskonale sprawdzą się we współpracy z konsolą do gier. Zostały wyposażone w szereg rozwiązań, które zapewnią odpowiednie parametry przetwarzania obrazu, zapewniające płynny, szczegółowy obraz bez opóźnień i dużą wydajność systemu audio-wideo podczas rozgrywek na dużym ekranie. Jednym z nich jest ALLM (ang. Auto Low Latency Mode), które obsługiwane jest przy korzystaniu ze standardu HDMI 2.1.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki kabel HDMI wybrać, sprawdź nasz poradnik zakupowy.

Yamaha RX-V4A

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem, które zwiększa płynność obrazu wyświetlanego podczas gier jest VRR (ang. Variable Refresh Rate). Jest to inaczej zmienne odświeżanie ekranu. Jego zadaniem jest eliminacja problemów z przerywającym i lagującym obrazem.

Inną ważną techniką jest QFT (ang. Quick Frame Transport). Jej zadaniem jest zmniejszenie opóźnienia powstającego w trakcie przesyłania poszczególnych klatek składających się na przetwarzany obraz. Jest to istotne szczególnie w przypadku urządzeń VR (ang. Virtual Reality), czyli wirtualnej rzeczywistości, choć QFT sprawdzi się również wśród osób wykorzystujących do rozgrywek monitory komputerowe lub telewizory.

Ostatnim stosowanym w nowych amplitunerach rozwiązaniem tego typu jest QMS (ang. Quick Media Switching), które eliminuje opóźnienie powodujące wyświetlanie „pustego” obrazu przed pojawieniem się tego docelowego.

  1. Obsługują dwukierunkową łączność Bluetooth i dwuzakresowe Wi-Fi

Praktycznym rozwiązaniem zastosowanym w nowych modelach Yamahy jest dwukierunkowy moduł Bluetooth. Możesz więc strumieniowo odtwarzać audio np. ze smartfona czy tabletu na głośnikach podłączonych do amplitunera. To jednak nie wszystko! Wspomniana dwukierunkowość sprawia, że możesz też bezprzewodowo transmitować dźwięk z amplitunera do innego urządzenia, np. nausznych czy dokanałowych słuchawek z modułem Bluetooth.

Yamaha RX-V4A

Na uwagę zasługuje również dwuzakresowy moduł Wi-Fi (możliwość pracy w paśmie 2,4 lub 5 GHz). Pozwala to zapewnić stabilną łączność bezprzewodową. Co więcej, wykorzystanie pasma 5 GHz zapewnia większą prędkość transmisji danych, zarówno jeśli chodzi o ich wysyłanie, jak i odbieranie. Jednym z bezprzewodowych rozwiązań obsługiwanych przez nowe amplitunery Yamaha dzięki łączności Wi-Fi jest AirPlay 2, co z pewnością zadowoli użytkowników sprzętu marki Apple. Więcej o tej funkcji znajdziesz w artykule AirPlay 2 – multiroom od Apple.

  1. Nie tracą nic z dziedzictwa firmy Yamaha

Mimo odmienionego designu i wykorzystania wielu innowacyjnych rozwiązań technicznych, amplitunery z nowej linii wzorniczej nie utraciły tego, co najlepsze z dorobku firmy Yamaha. Obsługują m.in. system automatycznej korekcji akustyki pomieszczenia YPAO (ang. Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer).

Pozwalają na przewodową współpracę z rozmaitym sprzętem. Zostały wyposażone w cyfrowe złącza audio – optyczne i koaksjalne oraz analogowe wejścia 2 x RCA. Modele RX-V6A i RX-A2A mogą obsługiwać również gramofon. Do amplitunera RX-V4A także podłączysz odtwarzacz winyli, ale musi on być wyposażony w przedwzmacniacz lub zostać podłączony z wykorzystaniem zewnętrznego przedwzmacniacza.

Na uwagę w nowych amplitunerach zasługuje ponadto wykorzystanie autorskiego rozwiązania firmy Yamaha, czyli układu Cinema DSP 3D. Dzięki niemu urządzenie przekształca dźwięk w taki sposób, aby brzmiał jak odtwarzany w jednej ze słynnych sal koncertowych i widowiskowych, np. w Wiedniu (tryb Hall in Vienna), Monachium (tryb Hall in Munich) czy Los Angeles (tryb The Roxy Theatre).

Sprawdź ofertę amplitunerów kina domowego Yamaha w naszym sklepie internetowym. Wśród nich znajdziesz omawiane tutaj modele RX-V4A, RX-V6A oraz RX-A2A. Zobacz, jakie jeszcze inne funkcje i rozwiązania techniczne oferuję te urządzenia.

Nowe amplitunery dostępne są osobno lub w zestawach z kolumnami głośnikowymi różnych producentów.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: