Poprzedni
Następny

Airplay2 – multiroom od Apple

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Firma Apple od samego początku istnienia przykłada dużą uwagę to tego, żeby jej produkty i rozwiązania techniczne wyprzedzały konkurencję i proponowały użytkownikom najwyższą możliwość jakość. Tę dbałość o detale widać nie tylko w sprzęcie, ale również w intuicyjnym oprogramowaniu. Funkcja Airplay2 pozwala w łatwy sposób przesyłać bezprzewodowo dźwięk i obraz do urządzeń zgodnych z tym standardem.

Co to jest Airplay 2?

Żeby w przystępny sposób wyjaśnić, czym jest Airplay2, należy najpierw trochę poznać poprzednią wersję tego standardu. Airplay przedstawiono światu w 2010 roku. W skrócie jest to system przesyłu danych przez sieć WiFi. Transmisja odbywa się przy pomocy trzech urządzeń: nadajnika sygnału (np. iPod, iPhone, Mac), routera sieci Wi-Fi (pełni on jedynie rolę przekaźnika danych) oraz finalnie odbiornika owych danych (np. TV, komputer, głośnik bezprzewodowy). Pliki muzyczne – co nas interesuje najbardziej – są przesyłane w formacie Apple Lossless 16-bitów 44100 Hz, dodatkowo umożliwiono przesył zdjęć i filmów, z urządzeń na urządzenie lub na Apple TV.

Tym, co otworzyło wrota do masowego upowszechnienia tego standardu w systemach audio, było udostępnienie wybranym producentom struktury funkcjonowania algorytmu AirPlay. Dzięki temu producenci mogli stworzyć np. głośniki bezprzewodowe gotowe do wpięcia w sieć współpracującą z urządzeniami Apple.

Yamaha MusicCast 50

W 2018 roku – Apple prezentuje AirPlay 2 przy okazji wypuszczenia aktualizacji oprogramowania do wersji IOS 11.4. Każde urządzenie z rodziny Apple, które pobrało tę wersję systemu, będzie mogło korzystać z dobrodziejstw AirPlay 2.

Różnice między Airplay a Airplay 2

Podstawową różnicą jest to, że AirPlay oferował tylko przesyłanie z jednego urządzenia do jednego odbiornika. Wersja druga pozwala na przesył do wielu odbiorników jednocześnie, czyli mamy do czynienia z systemem multiroom. AirPlay 2 umożliwia odtwarzanie jednocześnie różnych utworów w kilku pomieszczeniach, przez zastosowanie dowolnych inteligentnych głośników zgodnych z standardem Apple, na przykład MusicCast 20 sprawdzą się doskonale.

Yamaha MusicCast 20

Kolejnym rozszerzeniem funkcjonalności wprowadzonym w AirPlay 2 jest możliwość rozdzielenia sygnału audiowizualnego na osobne urządzenia. Co to znaczy? Z poziomu urządzenia Apple można osobno wysłać wideo na telewizor i osobno dźwięk na głośniki. Pierwsza wersja Airplay tego nie umożliwiała.

Dzięki temu można zaprezentować rodzinie i przyjaciołom na telewizorze np. film z występu dziecka w szkole. Dźwięk puścić przez lepiej do tego przystosowane od wbudowanych w telewizor głośniki zewnętrzne. Dodatkowo usprawniono przesył materiałów wideo o rozdzielczości 4K i „gęstych” plików audio, co wydatnie przyczynia się do jakości wyświetlanego obrazu i odtwarzanej muzyki.

Najważniejszą zmianą między Airplay a Airplay 2 z punktu widzenia melomana jest usunięcie ok. 2-sekundowego opóźnienia między momentem, w którym wciśniemy „play”, a chwilą kiedy muzyka zacznie grać w odbiorniku. Opóźnienie to wynikało z zastosowanych rozwiązań technicznych mających na celu zapobiec problemom ze zrywaniem sygnału internetowego. AirPlay 2 pobiera informację z wyprzedzeniem na tyle, ile urządzenie streamujące jest mu w stanie dostarczyć dane. Dzięki temu zlikwidowano opóźnienie spowodowane buforem, zachowując jednocześnie wysoką jakość sygnału audio.

Dlaczego Airplay 2 to dobre rozwiązanie?

Airplay2 to przede wszystkim kompletne rozwiązanie systemowe w obrębie środowiska iOS. Kiedy mamy już w kieszeni iPhone’a lub posiadamy w domu inne urządzenie Apple, takie jak iPad, czy MacBook, wystarczy dokupić urządzenia obsługujące Airplay2. Nasz telefon z pewnością poradzi sobie z wysyłaniem muzyki lub obrazu - bez instalowania dodatkowej aplikacji. Na fundamencie Airplay2 można pokusić się o zbudowanie całego środowiska multiroom. Bo przecież nie chodzi o to, żeby muzykę było słuchać tylko w jednym pomieszczeniu, tylko aby rozbrzmiewała ona w całym domu.

Airplay 2 - kompatybilność

Lista urządzeń, które dogadują się z applowskim standardem, jest naprawdę długa. W zeszłym roku japońska Yamaha wypuściła update, dzięki któremu możliwa stała się obsługa Airplay2 w m. in. głośnikach bezprzewodowych MusicCast 20, MusicCast 50, MusicCast BAR 400, jak również w gramofonie MusicCast VINYL 500. Wszystkie tegoroczne modele amplitunerów spod znaku trzech kamertonów nie pozostają w tyle.

Inni producenci również nie pozostają w tyle. Słynny z przełomowych technologii opartych na bezprzewodowym przesyle dźwięku Bluesound zaimplementował Airplay2 w urządzeniach serii Generation 2i. Użytkownicy Gen 2i mogą dzięki temu strumieniować muzyczne serwisy, podcasty, audiobooki, filmy, gry, YouTube audio, dźwięk z telewizora oraz muzykę zgromadzoną w iPhonie, iPadzie lub komputerze Mac do dowolnego odtwarzacza Bluesound Gen 2i pracującego w tej samej sieci Wi-Fi. Ponadto integracja umożliwia użytkownikom Apple Music sterowanie odtwarzaniem muzyki na ich urządzeniach Bluesound Gen 2i wykorzystując Siri. Generation 2i tworzą modele: NODE 2i, POWERNODE 2i, VAULT 2i, PULSE 2i, PULSE MINI 2i, PULSE FLEX 2i oraz PULSE SOUNDBAR 2i.

Urządzenia wiodącego producenta domowych urządzeń audio i wideo klasy premium NAD Electronics zaktualizował swoje urządzenia do współpracy ze standardem Airplay 2. Łatkę otrzymał wzmacniacz strumieniowy BluOS Masters M10. Ponadto firma NAD wprowadziła moduł MDC BluOS 2i, który można zainstalować w specjalnie przygotowanych slotach wzmacniaczy zintegrowanych C368 i C388, aby dodać do tych urządzeń strumieniowanie multiroom BluOS i funkcję AirPlay 2.

Komponentów Hi-Fi zgodnych z Airplay2 - jak widać - nie zabraknie. Oprócz wymienionych w tekście urządzeń wiele innych z naszej oferty obsługuje AirPlay 2. Po szczegóły odsyłamy na naszą stronę internetową i oczywiście naszych sklepów.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Bestseller
NAD C368

C368

NAD
Wzmacniacze zintegrowane
As low as 4 799 zł Regular Price 5 799 zł
C388

C388

NAD
Wzmacniacze zintegrowane
Special Price 6 999 zł Regular Price 7 499 zł
Bestseller
Yamaha MusicCast 20

MusicCast 20

Yamaha
Yamaha MusicCast
1 399 zł
Prosimy o kontakt
Supercena
Yamaha MusicCast 50

MusicCast 50

Yamaha
Yamaha MusicCast
As low as 2 222 zł Regular Price 2 899 zł
Supercena Bestseller
Yamaha MusicCast Bar 400

MusicCast Bar 400

Yamaha
Yamaha MusicCast
Special Price 2 499 zł Regular Price 3 299 zł
Prosimy o kontakt
Promocja
MusicCast VINYL 500

MusicCast VINYL 500

Yamaha
Yamaha MusicCast
As low as 2 829 zł Regular Price 3 499 zł
NODE 2i

NODE 2i (wyprzedaż)

Bluesound
Bluesound
Special Price 2 299 zł Regular Price 2 499 zł
Prosimy o kontakt
VAULT 2i

VAULT 2i

Bluesound
Odtwarzacze sieciowe
As low as 6 299 zł Regular Price 6 699 zł
PULSE 2i

PULSE 2i

Bluesound
Bluesound
As low as 3 699 zł Regular Price 3 999 zł
PULSE MINI 2i

PULSE MINI 2i

Bluesound
Bluesound
As low as 2 999 zł
PULSE SOUNDBAR 2i czarny

PULSE SOUNDBAR 2i czarny

Bluesound
Soundbary
Special Price 3 999 zł Regular Price 4 499 zł
Prosimy o kontakt
Bestseller
M10

M10

NAD
Odtwarzacze sieciowe
Special Price 11 499 zł Regular Price 12 999 zł
Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: