Poprzedni
Następny

Przegląd wzmacniaczy i amplitunerów obsługujących multiroom

System multiroom pozwala cieszyć się dobrym dźwiękiem w całym domu. Jeśli więc posiadacie kilka pomieszczeń, w których chcielibyście zainstalować sprzęt audio, czas pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Obecnie miłośnicy dobrego dźwięku mają szerokie możliwości wyboru systemu multiroom. Wielu producentów oferuje własne rozwiązania. Na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę podczas wyboru systemu multiroom audio? Które rozwiązanie spełni Wasze oczekiwania? O tym piszemy w naszym poradniku.

Yamaha WXA-50

Co to jest multiroom?

Zacznijmy od wyjaśnienia „książkowej” definicji słowa multiroom. Jest to rozwiązanie polegające na dystrybucji sygnału do wielu stref. Dotyczy to zarówno dźwięku, jak i obrazu. Produkowane obecnie wzmacniacze i amplitunery, często mają opcję multiroom audio, która umożliwia podłączenie je do wielostrefowego systemu nagłośnienia.

Wygoda użytkowania systemu multiroom

Największą zaletą systemu multiroom audio niewątpliwie jest wygoda użytkowania. Jeszcze kilka lat temu wdrożenie takiego systemu wymagało zastosowania wielu metrów przewodów oraz montażu klawiatur naściennych, co wiązało się nie tylko z wysokimi kosztami, ale też z wieloma pracami budowlanymi. Obecnie, dzięki łączności bezprzewodowej, można sterować całym systemem za pomocą aplikacji mobilnej. Najczęściej są one kompatybilne z urządzeniami z systemem Android oraz iOS. Całość komunikacji odbywa się bezprzewodowo, poprzez sieć Wi-Fi. Użytkownik w prosty sposób może wybrać, jaka muzyka jest odtwarzana w danym pomieszczeniu. Panuje tutaj pełna dowolność – w każdym pokoju może być odtwarzany inny utwór, lub w całym domu wybrzmiewać ta sama muzyka.

Szeroki wybór urządzeń do systemu multiroom

Dzięki szerokiej gamie urządzeń wyposażonych w system multiroom użytkownicy nie będą mieli żadnego problemu ze stworzeniem systemu multiroom dopasowanego do własnych preferencji. Niektórzy producenci, jak na przykład Yamaha, oferują to rozwiązanie praktycznie we wszystkich urządzeniach z funkcjami sieciowymi. Użytkownicy mają więc do wyboru zarówno urządzenia stereo, jak i kina domowego z różnej półki cenowej. Wybrany sprzęt szerzej opisujemy w dalszej części artykułu.

YAMAHA MCR-N570

Wybór systemu multiroom audio

Czołowi producenci sprzętu audio, tacy jak Yamaha, NAD czy Bluesound, oferują nowoczesne wzmacniacze oraz amplitunery obsługujące system multiroom. Wieloletnia wiedza i doświadczenie pozwoliły na stworzenie autorskich systemów do zarządzania, które wyróżniają się łatwością obsługi, dobrym wsparciem technicznym oraz częstymi aktualizacjami. To właśnie te czynniki zapewniają bezproblemową obsługę. Poniżej opiszemy możliwości najpopularniejszych systemów, które mieliśmy przyjemność wielokrotnie testować.

System multiroom MusicCast

MusicCast to znany i ceniony przez użytkowników system multiroom audio, który pozwala bezprzewodowo – przez domową sieć Wi-Fi – przesyłać dźwięk do urządzeń rozlokowanych w różnych pomieszczeniach. Ta autorska platforma pozwala na przesyłanie do dowolnego pomieszczenia muzyki z serwisów strumieniowych, odtwarzacza plików, radia, a nawet gramofonu.

Jak na nowoczesny system przystało, centrum obsługi systemu stanowi aplikacja MusicCast Controller, dostępna na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Pozwala to w intuicyjny sposób zarządzać poszczególnymi urządzeniami dostępnymi w systemie oraz sterować odtwarzaniem muzyki.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest szeroki wybór urządzeń, które obsługują MusicCast. Znajdziemy tu nie tylko wzmacniacze i amplitunery, ale także soundbary oraz głośniki bezprzewodowe. Także modele zakupione kilka lat temu pozostają w pełni kompatybilne z aktualną wersją aplikacji.

Więcej informacji na temat tego rozwiązania znajdziesz w artykule: „Jak rozmieścić system multiroom Yamaha MusicCast”.

YAMAHA MCR-N670D

Wieże stereo z obsługą MusicCast

Wieże stereo są często wybierane przez użytkowników, którzy poszukują sprzętu audio, który nie zajmie wiele miejsca, ale jednocześnie zapewni przyzwoitą jakość dźwięku i bogatą funkcjonalność. Właśnie z myślą o takich użytkownikach zaprojektowane zostały mini wieże Yamaha z serii PianoCraft. Klienci mają do wyboru modele MCR-N470D, MCR-N570D, MCR-N670D i MCR-N870D. Różnią się one przede wszystkim mocą wyjściową, wyglądem zewnętrznym oraz głośnikami dostępnymi w zestawie. Łączy je natomiast szeroka gama przydatnych funkcji. Użytkownik może odtwarzać muzykę z płyt CD oraz pamięci USB. Mini wieże wyposażone są również w tuner radiowy. Te niepozorne urządzenia mają rozbudowane funkcje sieciowe, pozwalające odtwarzać muzykę z serwisów strumieniowych, takich jak Spotify, Tidal czy Deezer. Dzięki kompatybilności z systemem MusicCast urządzenia z serii PianoCraft idealnie sprawdzą się w domowej sieci multiroom audio. Sterowanie odbywa się za pomocą intuicyjnej aplikacji MusicCast Controller.

Opisywane mini wieże polecamy jako system do grania w tle w niewielkim pomieszczeniu (do 15 – 20 metrów kwadratowych). Pozwoli to umilić codzienne czynności oraz się zrelaksować. Pamiętajcie, że przed wyborem konkretnego modelu mini wieży możecie go posłuchać w salonie sieci Top Hi-Fi.

Amplitunery stereo z MusicCast

Yamaha słynie z dopracowanych i cenionych przez Klientów amplitunerów stereo. Urządzenia japońskiego producenta wyróżniają się na tle konkurencji wyjątkowo bogatą funkcjonalnością. Wśród amplitunerów stereo z funkcjami sieciowymi w budżecie do 2000 zł warto mieć na uwadze model R-N303D. Jest on często wybierany przez klientów, którzy poszukują wielofunkcyjnego sprzętu w rozsądnej cenie. Funkcje sieciowe tego modelu obejmują odtwarzanie najpopularniejszych serwisów streamingowych (Spotify, Tidal i Deezer). Yamaha R-N303D wyposażona została w radio cyfrowe DAB+. Łączność bezprzewodowa obejmuje także rozwiązania takie jak Bluetooth oraz AirPlay. Warto podkreślić wysoką moc wyjściową – 140 W na kanał. Dzięki temu użytkownik może swobodnie dobrać kolumny, tworząc zestaw dopasowany do własnych preferencji brzmieniowych.

Yamaha R-N303D

W cenie do 3000 zł polecamy dwa ciekawe modele amplitunerów stereo z multiroom: Yamaha R-N402D oraz R-N602. To udane konstrukcje, podobnie jak wcześniej wspomniany model mają rozbudowane funkcje sieciowe. Wyróżnia je obecność gniazda USB typu A, które pozwala na odtwarzanie plików bezpośrednio z pendrive’a lub zewnętrznego dysku twardego. Muzykę ze wszystkich wymienionych źródeł użytkownik może udostępnić w domowej sieci multiroom. Oba modele amplitunerów charakteryzują się szczegółowym i detalicznym brzmieniem, które przypadnie do gustu wymagającym użytkownikom.

System multiroom obsługuje także topowy amplituner stereo japońskiego producenta, czyli Yamaha R-N803D. To urządzenie będące referencyjnym modelem w danym pułapie cenowym. Trudno zliczyć wszystkie recenzje i pozytywne opinie użytkowników dotyczące tego sprzętu. Powinny się nim szczególnie zainteresować osoby, które poszukują dopracowanego, wielofunkcyjnego amplitunera stereo z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi. Yamaha R-N803D wyposażona została w system automatycznej kalibracji YPAO, które dopasowuje charakterystykę dźwięku do rozmiarów i akustyki pomieszczenia. Ta funkcja do tej pory zarezerwowana była jedynie dla najdroższych wzmacniaczy stereo.

Duża moc wyjściowa (145 W na kanał) sprawia, że użytkownicy nie muszą się martwić o dobór kolumn. Amplituner Yamaha R-N803D napędzi zdecydowaną większość głośników podstawkowych i podłogowych, dając użytkownikowi wiele radości z odsłuchu.

Wzmacniacze zintegrowane z systemem multiroom

Amplitunery z obsługą multiroom audio są dostępne na rynku już od kilku lat. Zdecydowanie mniej jest natomiast wzmacniaczy stereo wyposażonych w tę funkcjonalność. Dlatego warto szczególnie podkreślić, że znany i często wybierany przez klientów model Yamaha WXA-50, oprócz funkcji sieciowych, obsługuje również multiroom audio. To niepozorne z wyglądu urządzenie zaskakuje rozbudowaną funkcjonalnością. Co ważne, ze względu na niewielkie rozmiary modelu WXA-50 użytkownik może go ustawić pionowo lub poziomo. Nie potrzeba więc dużo miejsca, aby cieszyć się dobrą jakością brzmienia oraz różnorodnością dostępnych funkcji. Yamaha WXA-50 jest wzmacniaczem zintegrowanym z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Na tylnej ściance znalazło się zatem również wejście optyczne, dzięki któremu podłączymy telewizor, poprawiając tym samym jakość dźwięku.

Niewielkie rozmiary nie oznaczają w tym przypadku słabego dźwięku. Osiągnięcie dobrych walorów brzmieniowych stało się możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych. Yamaha WXA-50 dysponuje mocą wyjściową 70 W na kanał. Brzmienie jest spójne, dynamiczne z dość mocnym basem. Wzmacniacz sprawdzi się więc w zestawach odtwarzających różne gatunki muzyczne.

Naszym zdaniem jest to idealny sprzęt dla osób, które chcą w jednym z pomieszczeń stworzyć system stereo o bogatej funkcjonalności, który nie zajmie dużo miejsca.

Amplitunery kina domowego z MusicCast

Warto pamiętać, że nie tylko urządzenia stereo obsługują system multiroom. Współczesne amplitunery kina domowego także mają taką funkcję. Co więcej, to właśnie w systemach wielokanałowych początkowo dodawana była opcja multiroom. Amplitunery do kina domowego wyposażone w to rozwiązanie są ciekawą propozycją dla osób, które oprócz pomieszczenia kinowego pragną wypełnić dźwiękiem również inne pokoje. Salon może stanowić główną strefę, w której użytkownik umieści system kina domowego. W pozostałych pomieszczeniach możliwe będzie zainstalowanie np. sprzętu stereo lub głośników do zabudowy, grających „w tle”.

Yamaha RX-V6A

Wśród amplitunerów do kina domowego wyposażonych w multiroom audio należy wymienić zaawansowaną serię Yamaha Aventage. Należą do niej modele: RX-A4A, RX-A6A, RX-A8A. Są to niezwykle nowoczesne urządzenia, które zapewniają wrażenia dźwiękowe na najwyższym poziomie. To m.in. zasługa nowoczesnej i dopracowanej sekcji zasilającej. Japoński producent stworzył amplitunery, których funkcjonalność i przemyślane rozwiązania techniczne deklasują konkurencję.

Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkie funkcje wspomnianych urządzeń. Chcielibyśmy zaznaczyć, że opisywane modele amplitunerów obsługują rozdzielczość 8K, co nie jest jeszcze standardem. Są kompatybilne z zaawansowanymi systemami dźwięku przestrzennego, w tym Dolby Atmos i DTS:X. Wyposażone są w wielopomiarowy system korekcji akustyki pomieszczenia, który gwarantuje dopasowanie dźwięku do warunków akustycznych pomieszczenia odsłuchowego. Oprócz tego, są to urządzenia wyposażone w funkcje sieciowe. Sprawdzą się nie tylko podczas seansu filmowego, ale także do odtwarzania muzyki z różnych źródeł – serwisów streamingowych, przenośnego dysku twardego czy radia internetowego. Uzupełnieniem jest obecność Bluetooth oraz AirPlay. Dzięki temu dźwięk prześlemy bezprzewodowo z urządzenia mobilnego.

Wszystkie te cechy sprawiają, że amplitunery kina domowego Yamaha RX-A4A, RX-A6A, RX-A8A polecane są dla wymagających użytkowników, którzy poszukują bardzo dobrze wyposażonego amplitunera kina domowego, który zapewni iście kinowe brzmienie. Na uwagę zasługuje także nowy, niezwykle nowoczesny wygląd urządzeń. Zastosowane wzornictwo zyskało uznanie szerokiego grona użytkowników.

System multiroom BluOS

BluOS jest rozbudowanym, bezprzewodowym systemem multiroom audio, który umożliwia odtwarzanie audio w wysokiej rozdzielczości. Łączność odbywa się za pomocą sieci Wi-Fi. Użytkownik może stworzyć aż 34 niezależne strefy audio. Źródłem dźwięku może być domowy serwer, radio internetowe lub serwis strumieniowy. System obsługiwany jest za pomocą aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS. Według użytkowników aplikacja jest niezwykle łatwa i przyjazna w obsłudze. Systemem BluOS można także zarządzać za pomocą komputera. Dzięki temu zdobył on dużą popularność i jest chętnie wybierany przez klientów. Warto dodać, że możliwe jest wysyłanie plików w rozdzielczości do 24-bit i częstotliwości próbkowania do 192 kHz, co z pewnością spodoba się miłośnikom dobrego brzmienia.

Stworzenie tak zaawansowanego i dopracowanego systemu multiroom audio było możliwe dzięki współdziałaniu dwóch audiofilskich marek – NAD Electronics oraz Bluesound.

Zobacz także: „Jak rozmieścić system multiroom Bluesound?”.

Wzmacniacze i amplitunery stereo z BluOS

Wzmacniacze i amplitunery stereo firmy NAD od lat są chętnie wybierane przez miłośników dobrego dźwięku. Przez lata producent ten skupiał się na minimalistycznym wyglądzie oraz ograniczaniu dodatkowych funkcji. W odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania klientów modyfikacji uległa także oferta NAD-a. Dostępne obecnie urządzenia obsługują najnowsze rozwiązania techniczne i różnorodne funkcje, wśród których nie mogło zatem zabraknąć obsługi systemu multiroom.

NAD M 10

NAD M10 i NAD M33

NAD M10 oraz NAD M33 to wszechstronne urządzenia, które wyróżniają się bezkompromisowym brzmieniem, eleganckim wyglądem oraz bogatą paletą oferowanych funkcji. Osoby znające markę NAD doskonale wiedzą, co oznacza litera „M” w nazwie modelu. Oznaczenie to odnosi się do legendarnej, audiofilskiej linii Masters, będącej dumą kanadyjskiej marki. Oba modele stanowią połączenie wzmacniacza, odtwarzacza strumieniowego i przetwornika DAC. Najczęściej takie produkty określane są mianem „all in one”. Do stworzenia systemu stereo nie potrzeba niczego więcej oprócz kolumn. Powyższe modele, poza obsługą systemu multiroom, umożliwiają także integrację z systemami domu inteligentnego najlepszych marek.

NAD C368 i C388 z modułem BluOS

NAD, oprócz hi-endowych urządzeń z serii Masters, ma w ofercie popularną serię wzmacniaczy zintegrowanych. Mowa o modelach NAD C368 oraz NAD C388. Wspomniane urządzenia to wzmacniacze zintegrowane z wbudowanym przetwornikiem DAC. Pracują w klasie D, zapewniając przy tym wysoką moc wyjściową. Od momentu premiery są chętnie wybierane przez użytkowników. Wszystko dzięki uniwersalnemu, plastycznemu brzmieniu oraz dobremu stosunkowi jakości do ceny.

Warto wiedzieć, że dzięki dodatkowej opcji, czyli MDC BluOS 2i można znacznie rozszerzyć funkcjonalność tych urządzeń i dopasować je do własnych preferencji. Jest to moduł, który umieszcza się w specjalnym slocie z tyłu wzmacniacza. Dodając go, urządzenie zyskuje nie tylko obsługę systemu multiroom audio, ale też funkcje sieciowe. W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak przydatne są to opcje. MDC BluOS 2i umożliwia dostęp do muzyki z domowej sieci, serwisów strumieniowych czy radia internetowego.

NAD C368 i C388 to konstrukcje cenione przez klientów i recenzentów. Wyróżniają się wysoką mocą wyjściową, dającą swobodę w doborze kolumn. Dodatkowym plusem jest melodyjne i energetyczne brzmienie z nisko schodzącym basem, doskonale znane z wcześniejszych modeli kanadyjskiego producenta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wspomnianego wzmacniacza firmy NAD, sprawdź: „Okiem Naczelnego Audio - wideotest NAD C368”.

nad-c368

Amplitunery kina domowego z BluOS

NAD od wielu lat produkuje bezkompromisowe urządzenia do stereo i kina domowego. Amplitunery do kina domowego tej kanadyjskiej marki to konstrukcje, które zna każdy miłośnik dobrego brzmienia. Cechują się one potężną mocą oraz bogatą konstrukcją.

Tak też jest w przypadku modelu T758 V3i. Wystarczy spojrzeć na obudowę urządzenia, aby domyślić się, że skrywa ona duże możliwości.

Amplitunery NAD wybierane są przez najbardziej wymagających użytkowników. Obsługa 4K, kompatybilność z najnowszymi kodekami dźwięku wielokanałowego: Dolby Atmos i DTS:X, a także rozbudowane funkcje sieciowe sprawiają, że urządzenie z całą pewnością może być określane jako centrum rozrywki. Opcja multiroom jest więc dopełnienie rozbudowanych funkcji oferowanych w tym urządzeniu.

Opisując wysokiej klasy amplitunery NAD nie sposób nie wymienić referencyjnego modelu T 778. Urządzenie to wyznacza standardy dla innych producentów. Dzięki niezwykle dopracowanej sekcji zasilającej amplituner jest w stanie dostarczyć 85 W mocy (na kanał) przy wysterowaniu wszystkich kanałów. W praktyce oznacza to, że użytkownik może stworzyć zaawansowany system kina domowego, który zapewni najwierniejszą reprodukcję dźwięku możliwą do uzyskania w kinie domowym.

Ze względu na ogromny potencjał brzmieniowy oraz wysoką moc wyjściową amplitunery NAD podłączane są najlepszych kolumn marek takich jak Bowers & Wilkins, tworząc hi-endowe systemy kina domowego. Warto podkreślić, że opisane powyżej amplitunery kina domowego NAD doskonale radzą sobie także w systemie stereo. Wybierając te urządzenia, można w jednym pomieszczeniu stworzyć system, który, w zależności od potrzeb, będzie wykorzystywany do słuchania muzyki lub oglądania filmów.

NAD T758 V3i

Podsumowanie

Czasy, kiedy system multiroom audio był propozycją skierowaną wyłącznie dla najbogatszych klientów, minęły bezpowrotnie. Obecnie istnieje szeroka gama urządzeń stereo oraz kina domowego obsługujących ten system. Użytkownik może wybrać starszą odmianę systemu, wykorzystującą okablowanie i klawiatury naścienne lub skorzystać z opcji bezprzewodowej. Właśnie tę drugą wersję, zdecydowanie tańszą oraz prostszą w obsłudze opisaliśmy w naszym poradniku. Skupiliśmy się na urządzeniach obsługujących systemy MusicCast oraz BluOS. Naszym zdaniem te dwa niezwykle dopracowane systemy w wielu aspektach przewyższają pozostałe rozwiązania dostępne na rynku.

Warto pamiętać, że urządzenia obsługujące jeden system multiroom audio nie muszą być kompatybilne z rozwiązaniami innych producentów. Dlatego warto zdecydować się na system wykorzystywany przez producenta oferującego szeroką gamę urządzeń. Pozwoli to dopasować urządzenia i konfigurację poszczególnych stref multiroom do własnych preferencji. Należy też pamiętać, że nie musicie całego systemu, składającego się z wielu komponentów, kupować od razu. Dzięki modułowości bezprzewodowego multiroomu bez trudu dodacie w przyszłości kolejne komponenty czy strefy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeśli nie wiecie, jakie urządzenia sprawdzą się w Waszym domu, zapraszamy do odwiedzenia jednego z salonów sieci Top Hi-Fi. Nasi eksperci pomogą dobrać urządzenia, które będą uwzględniały Wasz budżet, rozmiar pomieszczenia oraz preferencje brzmieniowe.

Zachęcamy także do regularnego śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych oraz subskrypcji kanału YouTube. Warto być na bieżąco, ponieważ regularnie publikujemy wartościowe poradniki, recenzje sprzętu oraz informacje ze świata audio.



Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: