Poprzedni
Następny

Porównanie zestawów kina domowego Yamaha

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Kino domowe w świecie audio-video jest tematem, którego popularność od lat nie gaśnie - i nie zanosi się na to, aby miało się to zmienić. Nie powinno to być zaskoczeniem. Efekt brzmieniowy, jaki zapewnia dobrej klasy zestaw kina domowego jest wystarczającym uzasadnieniem. Tym bardziej, że ten segment cały czas się rozwija. Powstają nowe urządzenia, technologie i rozwiązania, które wynoszą sztukę kina domowego na kolejne poziomy. Dziś spróbujemy przyjrzeć się im na przykładzie konkretnych zestawów, w których główną rolę grają amplitunery firmy Yamaha - wizytówki dzisiejszych możliwości kina domowego.

Kinowe nagłośnienie w czterech ścianach jest tematem, który regularnie poruszamy w rozmowach z naszymi klientami, a także na łamach TopHiFi.pl. Najbardziej podstawowy sposób - głośniki wbudowane do telewizora - dla ogromnej rzeszy miłośników dobrego dźwięku jest niewystarczający. Kolejnym, najbardziej oczywistym krokiem, wydaje się inwestycja w soundbar. Choć na rynku można znaleźć bardzo wyrafinowana konstrukcje tego typu - czego najlepszym przykładem jest znakomity Yamaha MusicCast YSP-5600 - to możliwości brzmieniowe soundbarów są obiektywnie mniejsze, niż wieloelementowych zestawów kina domowego. Nawet najbardziej zaawansowana symulacja dźwięku przestrzennego nie może się równać z dobrej klasy kolumnami głośnikowymi umieszczonymi fizycznie we właściwych miejscach pomieszczenia. Tym bardziej, jeśli napędzane są przez wysokiej klasy, dobrze skalibrowany amplituner AV.

Coraz nowsze i lepsze kino domowe dzięki amplitunerom Yamaha

Jeszcze do niedawna określenie “kino domowe” wywoływało obraz co najmniej pięciu głośników połączonych kablami z amplitunerem, wspartych obowiązkowym subwooferem. Mówiąc oględnie, nie wyczerpuje to tematu. Dziś kino domowe projektuje się często już na etapie budowy domu bądź wykończenia mieszkania, dzięki czemu pod tynkiem można ukryć przewody. Co więcej, coraz częściej stosowane są głośniki do zabudowy, mieszczące się bezpośrednio na ścianie lub suficie. Te drugie mogą być niezastąpione w przypadku korzystania z technologii DTS:X bądź Dolby Atmos, obsługujących tzw. “kanały wysokości” - wirnik helikoptera odzywa się wówczas nad głową. Innym rozwiązaniem, które pozwala na ograniczenie ilości kabli w pomieszczeniu jest wykorzystanie bezprzewodowych głośników surround. W tej roli doskonale sprawdzają się Yamaha MusicCast 20, które - jak sama nazwa wskazuje - funkcjonują w ramach tego ekosystemu multiroom i z powodzeniem połączą się ze wszystkimi amplitunerami wchodzących w skład rodziny MusicCast.

Co to jest system multiroom Yamaha MusicCast? Jak działa i jakie ma funkcje? Jeśli chcesz wiedzieć więcej o największym systemie multiroom dostępnym obecnie na rynku, koniecznie zajrzyj TUTAJ.

Wszystko, czego potrzebujesz w jednym urządzeniu - nowe amplitunery Yamaha

Przejdźmy jednak do konkretów. Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam propozycje zestawów kinowych, oparte o trzy znakomite amplitunery: Yamaha RX-V4A, Yamaha RX-V6A oraz Yamaha RX-A2A. Dlaczego akurat te urządzenia bierzemy na warsztat? Nie bez powodu. Wraz z wprowadzeniem tych amplitunerów japoński producent zdecydował się na szereg udoskonaleń, które wpisują się w najnowsze trendy rozwoju technologii AV.

Sterowanie głosowe, obsługa przyszłościowych standardów obrazu 8K czy HDR10+ czy wsparcie trójwymiarowych systemów dźwięku przestrzennego to tylko niektóre spośród zalet tych urządzeń. Z uwagą zostali potraktowani także gracze: konstruktorzy zastosowali tu rozwiązania, które zwiększają płynność obrazu i ograniczają latencję. Zaznaczmy też, choć może się to wydawać oczywiste, że wszystkie nowe amplitunery wchodzą w skład największej na rynku serii multiroom Yamaha MusicCast. Zmiany objęły też kwestie wizualne. Zaokrąglone rogi nadają urządzeniom elegancji, zaś przedni panel zawiera znacznie mniej przycisków, niż poprzednie urządzenia. Niewątpliwie jest to ukłon w kierunku obsługi bezprzewodowej, czy to za pomocą pilota czy przez dedykowaną aplikację.

W kolejnej części tekstu przejdziemy do omawiania konkretnych zestawów kina domowego. Znajdziecie wśród nich:

Nowe amplitunery Yamaha - porównanie funkcji

Pod każdym z zestawów krótko opiszemy 2-3 najważniejsze zalety danej pozycji. Skupimy się tam na kwestiach praktycznych bądź odniesiemy się do kolumn. Różnice w funkcjonalnościach amplitunerów prezentujemy w poniższej tabeli:

 

Yamaha RX-V4A

Yamaha RV-V6A

Yamaha RX-A2A

Ilość kanałów

5.2

7.2

7.2

Moc wyjściowa
(20 Hz - 20 kHz, 2 kanały)

80 W (6 Ω)

100 W (8 Ω)

100 W (8 Ω)

Dekodery dźwięku

Cinema DSP, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio

Dolby Atmos, DTS:X, Cinema DSP 3D

Cinema DSP, Dolby Atmos, DTS Neural:X, DTS:X, Cinema DSP 3D

Obsługa sygnału 8K

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Obsługa sygnału HDR10+

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Wirtualizacja  kanału wysokości

Nie

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Technologia antyrezonansowa A.R.T. Wedge

Nie

Nie

Tak

Wejścia / wyjścia HDMI

4 / 1

7 / 1

7 / 1

Wejście gramofonowe

Nie

Tak

Tak

Obsługa drugiej strefy

Nie

Tak

Tak

Funkcje multiroom

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast

Jeżeli chcielibyście wiedzieć jeszcze więcej na temat nowych amplitunerów Yamaha, TUTAJ znajdziecie bardziej rozbudowany artykuł na ten temat.

Yamaha RX-V4A + Indiana Line Nota 550 X / 740 X / 240 X

Yamaha RX-V4A

Indiana Line to włoski producent kolumn głośnikowych z niemal półwiekowym doświadczeniem na rynku. Ich produkty to gratka dla każdego fana klasycznych konstrukcji. Kolumny Indiana Line to prostopadłościenne, “zwykłe” głośniki o wyjątkowych możliwościach brzmieniowych. Opisywane w tym tekście serie Nota X i Tesi pokryte są fornirem, dostępnym w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnym i orzechowym. Z gracją dopasują się do większości wnętrz.

Mamy tu do czynienia z klasycznym zestawem 5.0. Nota 550 X to gustowne, trójdrożne kolumny podłogowe, Nota 740 X jest kolumną centralną, a Nota 240 X dopełniają zestawu jako surroundy. Doskonale sprawdzą się w średniej wielkości pomieszczeniach. W większych pokojach można zastosować większe głośniki efektowe, Nota 250 X. Warto tu zwrócić uwagę, że podłogówki Nota 550 X posiadają port bass-refleksu na przedniej ścianie. Ma to niemałe znaczenie dla ustawienia kolumn - mogą bowiem stać praktycznie przy samej ścianie bez straty na brzmieniu.

Najważniejsze zalety:

 • klasyczne wzornictwo kolumn,
 • przedni bass-refleks,
 • korzystna cena.

Yamaha RX-V4A + Elac Debut Reference F5 + Debut Reference C5 + Yamaha NS IC-600

Tym razem mamy do czynienia z mniej standardowym rozwiązaniem. Jako głośniki efektowe polecamy bowiem Yamaha NS IC-600, przeznaczone do zabudowy sufitowej. To bardzo sprawne głośniki instalacyjne o szerokim paśmie przenoszenia, które pozwolą na doświadczenie trzech wymiarów dźwięku przestrzennego. Proste w montażu i podłączeniu, wyposażone zostały w białe maskownice, które z łatwością można pomalować tak, aby nie odcinały się od barwy sufitu.

“Fronty” i “centralka” to już klasyczne konstrukcje znakomitej, niemieckiej marki Elac, która już niedługo będzie obchodziła stulecie swojego istnienia. Kolumny podłogowe Debut Reference F5 to - podobnie jak Nota 550 X - trójdrożna, prostopadłościenna konstrukcja o nieco bardziej nowoczesnym wzornictwie, niż w przypadku włoskich produktów. Producent zastosował tu szereg korzystnych dla brzmienia rozwiązań technicznych, jak sztywne połączenie płyty górnej i paneli bocznych, minimalizujące drgania obudowy czy nowy port wentylacyjny bas-refleks, umieszczony w tym przypadku na tylnej obudowie. W tej samej technologii wyprodukowano głośnik centralny Debut Reference C5, dzięki czemu możemy być spokojni o spójność dźwięku.

Ten zestaw sprawdzi się w pomieszczeniach o podobnym, może niewiele większym metrażu, co ten oparty na Notach. Możemy się tu jednak spodziewać bardziej wyrafinowanego brzmienia. Bardzo duże znaczenie dla efektu mają także głośniki sufitowe.

Najważniejsze zalety:

 • oszczędność miejsca i kabli dzięki zastosowaniu głośników instalacyjnych,
 • możliwość malowania maskownic głośników sufitowych na dowolny kolor,
 • wysoka klasa brzmienia kolumn Elac.

Yamaha RX-V6A + Indiana Line Tesi 541 / Tesi 761 / Tesi 241

Pierwszy zestaw, gdzie rolę głównodowodzącego przejmuje Yamaha RX-V6A - siedmiokanałowy amplituner AV o mocy 100W na kanał (8 Ω, 20 Hz - 20 kHz, 2 kanały wysterowane), wyposażony już w nowoczesne kodeki dźwięku przestrzennego DTS:X i Dolby Atmos. Na tylnej ściance znajdziemy także wejście do przedwzmacniacza gramofonowego, co może być ważne dla miłośników czarnej płyty.

Yamaha RX-V6A

Znów zaczynamy od klasyki. Seria Tesi to kolejny element w ofercie włoskiego Indiana Line. Podobne do Not zarówno pod kątem stylistyki, jak i charakterystyki brzmieniowej, korzystają z bardziej zaawansowanych przetworników. Na środku głośnika średniotonowego zamontowano kolumn podłogowych Tesi 561 wyraźny stały korektor fazy, zaś jedwabną kopułkę wysokotonową dodatkowo zaimpregnowano. Zestawu dopełniają podstawkowe Tesi 241 (tu w roli głośników efektowych, w której sprawdzają się znakomicie) i centralka Tesi 761. Kolumny Tesi są bardzo skuteczne, co w połączeniu z mocą RX-V6A sprawia, że zestaw może uzyskać wysokie wyniki .

Najważniejsze zalety:

 • obsługa kodeków przestrzennych DTS:X i Dolby Atmos,
 • wysoka skuteczność kolumn Tesi,
 • możliwość nagłośnienia większych pomieszczeń, niż w przypadku poprzednich zestawów.

Yamaha RX-V6A + 5x Bowers & Wilkins M-1 + Bowers & Wilkins ASW610

Pierwsze słowo, które ciśnie się na usta po obejrzeniu głośników Bowers & Wilkins M-1 to… niepozorne. Mierzące niespełna 25 cm wysokości głośniczki nie sprawiają wrażenia, jakby mogły z powodzeniem nagłośnić pomieszczenie o powierzchni 20-25 metrów kwadratowych. Tymczasem nic bardziej mylnego!

Specjalnie zaprojektowane przetworniki oferują pełne, szczegółowe i wyraziste brzmienie, którego skala naprawdę zaskakuje. Znakiem rozpoznawczym “M-jedynek” jest jednak co innego: ogromna uniwersalność w zakresie ustawienia głośników w przestrzeni. Można je postawić na półce, powiesić na ścianie, umieścić na podłodze… Głośniki mogą być zamontowane zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki odpowiedniemu uchwytowi oraz przekręcanemu logotypowi na maskownicy w kilka minut z kolumny frontowej zrobimy głośnik centralny. Oczywiście, w przypadku zastosowań kinowych będziemy postępować zgodnie ze sztuką, i tak jednak uniwersalność jest naprawdę ogromna. Brytyjscy konstruktorzy dołożyli też starań, aby ukryć przewody i gniazda głośnikowe - możemy spodziewać się maksimum dyskrecji.

Przy wszystkich swoich zaletach, głośniki M-1 nie są w stanie odtworzyć w sposób efektywny najniższych częstotliwości. Dlatego w zestawie umieściliśmy także pochodzący z tej samej rodziny subwoofer, model Bowers & Wilkins ASW610. To kompaktowy, a przy tym wydajny towarzysz, który doskonale uzupełni braki tych niewielkich głośników.

Wiemy z doświadczenia, że M-1 na pierwszy rzut oka potrafią budzić sceptycyzm i niedowierzanie - tak małe głośniki mają robić za kino domowe? Wszystkich, którzy lubią być zaskakiwani, zapraszamy do wizyty w jednym z naszych salonów sprzedaży.

Najważniejsze zalety:

 • niewielkie rozmiary głośników M-1 prz dużych możliwościach brzmieniowych,
 • oszczędność miejsca,
 • duże możliwości w zakresie wyboru miejsca instalacji.

Yamaha RX-V6A + Elac Debut 2.0 F5.2 + Debut 2.0 C5.2 + Yamaha MusicCast 20

W tym zestawie wreszcie do głosu oferują możliwości oferowane przez największy na rynku system MusicCast, którego częścią jest amplituner RX-V6A. Dzięki funkcji MusicCast Surround, sygnał do głośników efektowych może być przesyłany w pełni bezprzewodowo. Daje to ogromne możliwości w zakresie ustawienia (i ewentualnej późniejszej regulacji) kolumn, a także zachęca prostotą i wygodą. Nie potrzebujemy żadnych kabli, które szczególnie w przypadku głośników typu surround (te nie znajdują się w jednej linii z amplitunerem, jak centralka i kolumny podłogowe) potrafią być uciążliwe. Tutaj jest nad wyraz łatwo. Amplituner parujemy z MusicCast 20, i już.

Znane z solidności i pełnego, dynamicznego brzmienia kolumny Elac również w tym zestawieniu pokazują swoje zalety. Model Debut 2.0 F5.2 to, cytując opis produktu, “wszystko, czym powinny być kolumny podłogowe”. Stylowe, tradycyjne wzornictwo, trójdrożna konstrukcja i wysokiej klasy materiały znajdują doskonałe zastosowanie w kinie domowym. Wyróżnikiem tej serii są przetworniki wysokotonowe, jedwabne kopułki wyposażone w falowód. Z identycznych głośników korzystają podłogówki i kolumna centralna Debut 2.0 F5.2.

Zestaw sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni 30-35 metrów kwadratowych.

Najważniejsze zalety:

 • bezprzewodowe głośniki MusicCast 20,
 • duża dowolność w zakresie ustawienia kolumn efektowych,
 • zaawansowana konstrukcja i możliwości brzmieniowe kolumn Debut 2.0.

Yamaha RX-A2A + Bowers & Wilkins 603 S2 + 607 S2 + HTM6 S2

Razem z tym zestawem na scenę wchodzi najwyższy model spośród opisywanych w tym tekście amplitunerów. Yamaha RX-A2A z serii Aventage to potężne urządzenie, które z powodzeniem spełni rolę serca domowego zestawu audiowizualnej rozrywki. Co więcej, dzięki nowoczesnym technologiom, jak wspomniane wyżej 8K czy HDR10+, RX-A2A jest dobrze przygotowany na premiery najbliższych lat. Co warte podkreślenia, RX-A2A - podobnie, jak RX-V6A - korzysta z nowatorskiej technologii wirtualizacji wysokości, która pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów dźwiękowych rodem z Dolby Atmos nawet w zestawie bez głośników sufitowych bądź skierowanych do góry.

Zadbaliśmy o to, aby kolumny, które polecimy do takiego urządzenia były jego godnymi towarzyszami. Pierwszy spośród dwóch zestawów to opcja klasyczna. Zarówno Bowers & Wilkins 603 S2, jak i modele 607 S2 czy HTM6 S2 pochodzące z tzw. Anniversary Edition są tradycyjnymi, wolnostojącymi, prostopadłościennymi kolumnami głośnikowymi. Są to już propozycje wysokiej klasy, już na pierwszy rzut oka zachwycające dopracowanym wzornictwem. Z pewnością będą ozdobą każdego wnętrza.

Najważniejsze, szczególnie w przypadku kolumn głośnikowych, jest jednak niewidoczne dla oczu - a słyszalne dla uszu. Głośniki korzystają z autorskiej technologii Continuum, opracowanej na potrzeby flagowych konstrukcji serii 800. Konstruktorzy położyli tu szczególny nacisk na optymalną, kontrolowaną sztywność, dzięki czemu głośniki pracują znacznie płynniej, bez nagłych przejść. Udoskonalenia nie ominęły też zwrotnicy (zastosowano udoskonalone kondensatory obejściowe Mundorf) i przetworników wysokotonowych z aluminiową kopułką.

Zestaw jest w stanie nagłośnić już duże pomieszczenia o powierzchni do 40 metrów kwadratowych.

Najważniejsze zalety:

 • znakomite kolumny Bowers & Wilkins, tak pod kątem brzmieniowym, jak i wizualnym,
 • możliwość uzyskania trójwymiarowego pola dźwiękowego bez głośników sufitowych / skierowanych w górę.

Yamaha RX-A2A + Bowers & Wilkins 603 S2 + HTM6 S2 + 2x CCM664

Zestawienie zakończymy zestawem bardzo podobnym do poprzedniego. Różnicą są tutaj zastosowane głośniki efektowe. Zamiast tradycyjnych, podstawkowych 607 S2 Anniversary Edition, proponujemy głośniki do zabudowy sufitowej Bowers & Wilkins CCM664.

Yamaha MusicCast RX-A2A

To zaawansowane w swojej klasie 2-drożne konstrukcje, umożliwiające ograniczenie przestrzeni zajmowanej przez kolumny w pokoju oraz uzyskanie trójwymiarowego obrazu dźwiękowego. Cechą charakterystyczną tego modelu jest regulacja kąta odchylenia głośnika wysokotonowego, pozwalająca na precyzyjne skierowanie dźwięku w kierunku miejsca odsłuchowego. Stopień rozprzestrzeniania się dźwięku możemy też określić za pomocą 3-pozycyjnego korektora, dopasowując brzmienie do konkretnego pomieszczenia.

Najważniejsze zalety:

 • zaawansowane głośniki instalacyjne CCM664,
 • duże możliwości konfiguracyjne: korektor dyspersji dźwięku, regulacja kąta odchylenia głośnika wysokotonowego.

Nowe amplitunery Yamaha RX-V4A, RX-V6A i RX-A2A - nowe rozdanie w świecie kina domowego

Śmiało można powiedzieć, że nowe amplitunery Yamahy - dzięki swoim zaawansowanym funkcjom - otworzyły nowy rozdział w tym segmencie produktowym. Doskonale wyposażone, przygotowane na wyzwania współczesności, uniwersalne. Dzięki obsłudze sygnałów wideo 8K i HDR10+ (po aktualizacji oprogramowania) możemy być spokojni, że inwestycja nie straci na wartości w ciągu najbliższych kilku lat, nawet przy tak szybko rozwijającym się rynku AV. Dziś materiałów tej klasy jest na rynku bardzo mało.

Miłośnicy dobrego dźwięku także nie będą zawiedzeni. Pod obudowami nowych amplitunerów mieszczą się skonstruowane na nowo wzmacniacze, zaś elektronika obsługuje szereg kodeków dźwięku przestrzennego. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego modelu dla siebie pamiętajmy, że RX-V4A jako jedyny nie obsługuje systemów DTS:X i Dolby Atmos, oferujących trójwymiarowe pole dźwiękowe. Tutaj rozwiązaniem może być zastosowanie głośników sufitowych w roli surroundów, co zresztą proponujemy. Wyższe modele (RX-V6A i RX-A2A) nie tylko obsługują DTS:X i Dolby Atmos, ale również - po aktualizacji oprogramowania - są w stanie zwirtualizować górny kanał nawet bez posiadania głośników sufitowych bądź skierowanych w górę.

Jeżeli dołączymy do tego funkcje multiroom (dzięki niezawodnemu systemowi Yamaha MusicCast), rozbudowaną łączność bezprzewodową i szereg usprawnień przygotowanych z myślą o graczach, otrzymamy znakomite urządzenia, które przez kilka najbliższych lat z powodzeniem mogą spełniać zadanie domowego centrum rozrywki audiowizualnej. Na koniec ukłon w stronę melomanów. Modele RX-V6A i RX-A2A posiadają wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe (wejścia phono). Mamy więc okazję przekonać się, jak te amplitunery sprawdzają się w roli wzmacniaczy stereo. A sprawdzają się całkiem nieźle. Usłyszycie sami.

Zestawy, które proponujemy w tym artykule, to oczywiście tylko niektóre z możliwych kombinacji. Kreatywność jest tutaj jedyną przeszkodą. Wszystkie opisane zestawy można zobaczyć i usłyszeć podczas osobistych spotkań w naszych salonach sprzedaży, do których nieustannie zapraszamy.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: