Poprzedni
Następny

Co to jest Auro 3D?

Średnia ocen: 5
(14 ocen) 4 komentarze

Producenci i inżynierowie z roku na rok prześcigają się w wymyśleniu coraz to nowszych, bardziej rozbudowanych systemów kina domowego i rozwiązań z nim związanych. W historii branży filmowej mieliśmy już muzykę mono, później stereo, quatro, 5.1 aż do 7.1. Dwa ostatnie rozwiązania – pięciu lub siedmiu głośników z subwooferem (lub dwoma) można zdecydowanie uznać już za standard w kinach domowych, dlatego też dziś, warto przyjrzeć się bliżej większemu rozbudowaniu. Omówmy system Auro 3D bazujący na podstawie z głośników w systemie 9.1 lub nawet 11.1.

Logo Auro3D

Historia Auro 3D

Format Auro 3D został opracowany przez Wilfrieda Van Baelena w 2005 roku. Założył on firmę Galaxy Studios i Auro Technologies i wspólnie z grupą inżynierów badali i opracowywali metody lepszej prezentacji trójwymiarowego dźwięku. Rok później Auro 3D podczas konferencji "Surround with Height Channels" został zaprezentowany światu. Pierwszymi przedstawionymi układami głośników były Auro 9.1 i Auro 10.1 (który dodawał górny głośnik sufitowy). System 11.1 zaprezentowano dopiero w 2010 roku, podczas konferencji w Tokio.

Studio Auro3d

Przełomowym momentem w historii Auro 3D było nawiązanie współpracy z dwoma światowymi wytwórniami - Lucasfilms i DreamWorks w 2012 roku. To dopiero wtedy świat zaczął interesować się bardziej systemem, który nawet jeśli byłby genialny – to bez dostępnych filmów po prostu by pozostał bez echa. Powstawały również kina zdolne odtwarzać dany format.

W 2013 roku Auro Technologies zyskało potężnego współpracownika – firmę DTS. DTS wspiera Auro do dnia dzisiejszego w systemie kodowania dźwięku oraz ulokowaniu obiektów w przestrzeni trójwymiarowej.

Czym jest system Auro 3D?

By w pełni zrozumieć ideologię Auro 3D za punkt odniesienia weźmy system dźwięku 5.1. System ten to zazwyczaj:

  • dwa głośniki przednie, frontowe – lewy i prawy kanał,
  • głośnik centralny – pod telewizorem lub ekranem projekcyjnym,
  • dwa głośniki tylne – za lub z boku miejsca odsłuchowego – najczęściej powieszone na ścianie,
  • subwoofer wolnostojący.

Tak zbudowany system działa dobrze, ale zamysłem Auro 3D jest, by widz znalazł się „bardziej w centrum akcji”, oderwał się od poziomego horyzontu dźwięku wkraczając w trójwymiar. Pomysł ten wcielono w życie dodając dodatkowe głośniki pod sufitem. I tak odpowiednio dodano:

  • dwa głośniki przednie nad głośnikami frontowymi głównymi tuż pod sufitem,
  • dwa głośniki tylne, również nad istniejącymi surroundami tuż pod sufitem.

Tak powstał system Auro 9.1. W kolejnych  implementacjach otrzymano system 10.1:

  • dodano 1 głośnik sufitowy bezpośrednio nad odbiorcą, twórcy nazwali go „głosem Boga”

aby następnie dodać w systemie 11.1 drugi głośnik centralny nad telewizorem lub ekranem projekcyjnym.

Schemat

Dzięki takiemu rozbudowaniu systemów uzyskuje się wrażenie pseudotrójwymiarowości. Słyszymy dźwięki z przodu, z tyłu, przed nami na dole, przed nami na górze, ponad nami z przodu i z tyłu i bezpośrednio nad głową. Twórcy otaczają słuchacza dźwiękiem jak kokonem. Wydawałoby się, że do pełni szczęścia brakuje już tylko systemu z głośnikiem pod nami. Całości efektu dopełnia oczywiście bass z subwoofera.

Auro 3D a matematyka

Twórcy systemu od początku jego istnienia kładą duży nacisk na kąty padania dźwięku a zatem o ulokowanie głośników w pomieszczeniu. Dostajemy gotowy szereg wytycznych, w jakim kącie ma być skierowany dany głośnik względem kanapy/foteli i pozostałych głośników. Spodoba się to zapewne osobom chcącym zbudować od podstaw salkę kinową opartą o ten system. Niestety z drugiej strony adaptacja systemu do nowoczesnych, otwartych, jeszcze na domiar złego o nieproporcjonalnych kształtach salonów jest często niemożliwa.

Wytyczne Auro3D

Jakie amplitunery wspierają Auro 3D

Obecnie niewielu producentów wspiera system Auro 3D. Pierwsze urządzenia kompatybilne z nim to najnowsze amplitunery z modeli premium Denona i Marantza. Obecnie obie marki to praktycznie te same produkty po połączeniu obu producentów, więc takie zestawienie nie jest żadnym zaskoczeniem.

Auro Technologies informuje, że ich technologię można wdrożyć aktualizacją oprogramowania, więc może i niebawem amplitunery kina domowego Yamahy dołączą do tej listy. Zasada jest jedna - amplituner musi wspierać system 9.1 lub większy. Urządzenia z naszej oferty obsługujące taką ilość i konfigurację kanałów to: Yamaha RX-A1080, RX-A2080, RX-A3080 i NAD 778.


Jakie głośniki są polecane do Auro 3D

Co do głośników, mamy szerokie pole do popisu. Mogą to być głośniki wolnowiszące takie jak Bowers & Wilkins M-1 lub do zabudowy ścienno/sufitowej. Szczególnie polecamy przetworniki Bowers & Wilkins CCM362 oraz CWM362

Obserwuje się, że obecnie największym zainteresowaniem systemem Auro 3D szczyci się Japonia. To u nich powstaje najwięcej filmów nagranych z natywną ścieżką dźwiękową sygnału Auro 3D.

Przyszłość systemów Auro

Wydaje się, że ostatnio o Auro niewiele słychać w branży domowego audio/video. Zapewne twórcy doszli do wniosku, że dotychczas zaproponowana liczba głośników potencjalnym nabywcom już wystarczy. By pomysł na Auro 3D nie wyginął, jego twórcy powinni skupić się przede wszystkim na pozyskaniu kolejnych wytwórni filmowych i producentów komponentów a/v.

Głośno jest natomiast o Auro w branży kinowej. AuroMAX to system stworzony wspólnie z DTS, zaprezentowany w 2015 z obecnie dostępnymi niezależnymi 26 kanałami dźwięku. System ten umożliwia wręcz poruszanie danym obiektem w trójwymiarze, co sprawia że nasze odczucia z oglądania filmów staną się jeszcze głębsze. Oby system się przyjął, bo to brzmi bardzo dobrze.

Kino AuroMAX

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(14 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: