Poprzedni
Następny

Clearaudio - historia, technologie i portfolio marki kochającej muzykę

Markę Clearaudio zna chyba każdy meloman, który interesuje się wysokiej klasy sprzętem do odtwarzania płyt winylowych. Oprócz wytwarzania gramofonów, ramion, wkładek i akcesoriów, firma zajmuje się także produkcją muzyczną. Wydaje zarówno własne tytuły, jak i audiofilskie reedycje legendarnych albumów z muzyką klasyczną, które oryginalnie ukazały się pod szyldem Deutsche Grammophon. Nie dziwi, więc, że tuż pod swoim logotypem umieszcza hasło „Loving music”, by dodatkowo podkreślić, gdzie lokalizują „core” swojej pasji do dźwięku. Dziś przyjrzymy się jej bliżej.

Spis treści:

  1. Clearaudio – historia producenta z Niemiec
  2. Filozofia firmy
  3. Clearaudio – stosowane technologie
  4. Oferta marki Clearaudio
  1. Gramofon od Clearaudio – dlaczego warto?
  2. Podsumowanie

Clearaudio – historia producenta z Niemiec

Historia Clearaudio bynajmniej nie zaczęła się w ostatnich latach. Oficjalnie firma Clearaudio Electronic GmbH została zarejestrowana w Niemczech w 1978 roku z siedzibą w Norymberdze. Początki działalności jej założyciela Petera Suchego były znacznie wcześniejsze i sięgają 1966 roku. Jednak obszar początkowych jego zainteresowań skupionych wokół techniki głośnikowej już w 1980 roku został przez firmę zaniechany. Od tego momentu historia Clearaudio koncentruje się wyłącznie na zagadnieniach związanych z gramofonami i płytami analogowymi. Pierwotnie były to wkładki gramofonowe i nowe pomysły związane z ich poszczególnymi elementami, jak na przykład wydrążonym w środku wspornikiem igły gramofonowej wykonanym z czystego boru (1981) czy projekty nowatorskich szlifów ostrzy igieł, między innymi Trygon I. W 1982 roku firma przeprowadziła się do nowej siedziby w Erlangen. W między czasie firma staje się właścicielem wielu cennych patentów, w tym najmniejszego na świecie przedwzmacniacza gramofonowego zintegrowanego z wkładką MC Harmony czy unikatowego OCOS (Optimal Connection System) przeznaczonego do kabli audio. Pięć lat później (1987) Clearaudio nawiązuje współpracę z amerykańską firmą Souther (ramię tangencjalne). Rok później Clearaudio przejmuje całą produkcję licencyjnych ramion oraz wprowadza własną ulepszoną jego wersję TQ-I (Tri-Quartz Improved Tangential Tonearm). Rok 1992 przynosi założenie oddziału płytowego: Clearaudio Records, Music and Publishing House, natomiast osiem lat później (w 2000 roku) firma przenosi się do większej siedziby, na obrzeżach Erlangen, z powodu zwiększenia produkcji i uruchomienia działu wytwarzania w technologii CNC. Kolejne lata to opracowanie wkładki Goldfinger (2003 r.), gramofonu Statement (2004 r.) oraz gramofonów z serii Concept (2009 r.).

Filozofia firmy

Korzeni filozofii, którą niezmienne do dzisiaj wyznaje firma Clearaudio, należy szukać w przekonaniach samego założyciela tej marki. Jako inżynier „z krwi i kości”, mający silną i wyraźną wizję tego co zamierzał stworzyć, Peter Suchy nigdy nie zadowalał się status quo w technice audio jako takiej. Wciąż prowadził badania i prace zmierzające do wprowadzania kolejnych innowacji. Był człowiekiem, który nigdy nie spoczywał na laurach. Każde rozwiązanie, nawet te z pozoru optymalne czy w pełni dopracowane próbował przeprojektować na nowo, tak aby osiągnąć jeszcze wyższy poziom jakości i tym samym ustanowić nowe standardy. Nie bez przyczyny można śmiało stwierdzić, że reprezentował on awangardę techniki audio. Co więcej, z istną swobodą wprowadzał w życie swoje niezwykłe pomysły. I jest to widoczne do dziś, w każdym ramieniu, wkładce, gramofonie, a nawet w najdrobniejszym akcesorium. Kierował się logiczną zasadą:

"Weź najlepsze i uczyń je lepszym - tylko wtedy będzie to wystarczająco dobre"

Jednak dość istotnym pozostaje fakt, iż nigdy nie czynił z tego żadnej tajemnicy. Jego dzieci odziedziczyły po nim tę pasję, zamiłowanie do muzyki i ambitne podejście do pracy, a załoga może liczyć na konsekwentne podnoszenie swoich kwalifikacji. Z czasem pojawiło się kolejne credo, które kolejna generacja twórców wciela obecnie w życie:

„Nie ma znaczenia, jaki styl muzyki Cię dotyka. Technologia Clearaudio zawsze oznacza czystą radość z życia i solidną inwestycję dla przyszłych pokoleń.”

I tym mottem inspirowana jest obecna aktywność firmy.

Clearaudio – stosowane technologie

Mówiąc o technice czy technologiach nie sposób nie wspomnieć o dziedzictwie firmy, o źródle inspiracji i o atmosferze, w której mogła się zrodzić ta niecodzienna pasja. Otóż należy przypomnieć młodość Petera Suchego, który podobnie jak wielu innych młodych ludzi w ówczesnej Czechosłowacji, był zafascynowany zjawiskiem, określanym wtedy jako hi-fi. Niemalże w każdym miasteczku działał klub zrzeszający ludzi, dla których sprzęt i muzyka na nim odtwarzana były pasją, wręcz sposobem na życie. To właśnie w połowie lat 60. ubiegłego stulecia (czyli grubo ponad dekadę wcześniej niż wystartowała firma Clearaudio) powstała pierwsza „poważna” konstrukcja autorstwa Petera Suchego – trójdrożna kolumna głośnikowa o doskonałej spójności fazowej. Później były kolejne opracowania, niestety nie wszystkie. Część z jego pomysłów zwyczajnie nie mogła być zrealizowana w realiach gospodarki centralnie planowanej.

Clearaudio

Dopiero po emigracji do Niemiec, Suchy zaczął mieć bardziej swobodny dostęp do technologii i odpowiednich materiałów konstrukcyjnych. Pojawiają się więc kolejne bardziej ambitne projekty, owocujące niecodziennymi rozwiązaniami. Zachęcony osiągnięciami Peter podejmuje w pełni uzasadnioną decyzję o założeniu własnej firmy. Początkowo zajmowała się techniką głośnikową, jednak po krótkim czasie i głębokim namyśle nastąpiła zmiana zainteresowań. Wybór padł tym razem na wkładki gramofonowe, jako że dawna Czechosłowacja słynęła w całym bloku wschodnim z produkcji na wysokim poziomie, zarówno płyt gramofonowych, jak i sprzętu służącego i ich odtwarzania. Dla Petera oznaczało to możliwość wypłynięcia na szerokie wody. Wszystko to w dużej mierze przyczyniło się, że autentyczna i gorąca pasja znalazły swój ciąg dalszy w niczym nieskrępowanym profesjonalizmie najwyższych lotów. Z dzisiejszego punktu widzenia może wydawać się to trochę trudne do zrozumienia, jednak w tamtych czasach była to naturalna droga do osiągnięcia sukcesu.

Wracając do technologii, można śmiało stwierdzić, że Clearaudio stworzyło swój własny kanon rozwiązań technicznych, wykorzystując do tego kontakty z innymi firmami, utalentowanymi rzemieślnikami oraz światem akademickim. Nie bez znaczenia był brak uprzedzeń przed wdrażaniem nowatorskich materiałów konstrukcyjnych, jak chociażby akryl. I to nie byle jaki, pierwszy lepszy, ale specjalną odmianę akrylu (silikonowego) o nazwie GS Acryl. Jego najważniejszą właściwością jest odporność na promieniowanie UV, które w zwykłych elementach z tego materiału powoduje znaczące zmiany strukturalne, a tym samym zmiany w dźwięku. Drugą specjalnością jest specjalnie przygotowane drewno o nazwie „bullet proof wood”, mówiąc po naszemu „kuloodporne”. Materiał ten jest odporny na wszelkie zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza.

Firma nie stroni też od zdobyczy nowoczesnych technologii, jak chociażby Staron – rodzaj sztucznego kamienia (opracowany i zastrzeżony przez firmę Samsung), czy włókien węglowych. Wytwarzanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych wydatnie wspiera zastosowanie nowoczesnych obrabiarek CNC. Jednak clou programu produkcyjnego stanowią łożyska ceramiczno-magnetyczne CMB (Ceramic Magnetic Bearing). W przeciwieństwie do wielu podobnych rozwiązań konkurencji, zawieszenie magnetyczne łożyska firmy Clearaudio jest wolne od najczęściej spotykanych u konkurencji problemów. Do osiągnięcia sukcesu trzeba było tylko zredefiniować jego konstrukcję. Osią łożyska, które opracowało Clearaudio jest ceramiczny trzon, który stanowi witalną część tego opracowania. Zamiast kręgu z magnesu umieszczono na obwodzie wiele małych, bardzo silnych magnesów neodymowych, które są od góry ekranowane mu-metalem (stopem niklu i żelaza). Efekt? Ceramiczny trzon z definicji jest niemagnetyczny, nie przenosi więc strumienia magnetycznego, a małe otwory w mu-metalu, umożliwiają wydostawanie się pola magnetycznego na zewnątrz, ale tylko w tych miejscach, gdzie jest to potrzebne. Nie ma więc żadnego promieniowania w kierunku wkładki, okablowania itp., a pole magnetyczne jest idealnie jednorodne. A więc wokół łożyska pole magnetyczne jest tak minimalne, że w żaden sposób nie wpływa ono na sygnał. Na tym nie koniec, firma przywiązuje szczególną wagę do doboru poszczególnych materiałów. Od polerowanych diamentów na wspornikach igieł z czystego boru, po zwoje z mikrodrucików ze złota najwyższej próby, aż po ceramikę i wspomniane już „pancerholzowe” drewno.

Oferta marki Clearaudio

Podstawową i zarazem najbardziej rozbudowaną częścią oferty są gramofony. W katalogu na rok 2022 znajduje się 10 modeli, a raczej należy mówić tutaj o rodzinie gramofonów (czyli o kilku odmianach z różnym wykończeniem i wyposażeniem). Pojęcie samego modelu jest tutaj sprawą umowną, gdyż większość modeli (poza seriami Concept i Performance) nabywca indywidualnie „konfiguruje” zgodnie ze swoimi preferencjami. Do wyboru jest wariant wykończeniowy natural wood bądź black laquer. Następnie wybiera się jedną z kilku wersji kolorystycznych elementów aluminiowych i talerza. Potem trzeba zdecydować jakie ma być ramię: radialne czy tangencjalne. To samo dotyczy wkładki – MM albo MC. Co więcej, nawet w obrębie wspomnianych dwóch najbardziej przystępnych cenowo linii, przewidziano możliwość pewnych odstępstw od zestawów, proponowanych przez producenta.

Gramofony Clearaudio

Reference Jubilee

Clearaudio Statement V2

Jest to flagowy model Clearaudio, stanowiący swoistą manifestację stosunku firmy Clearaudio do możliwości bezkompromisowego odtwarzania płyt analogowych. Wizualnie przypomina nowoczesne dzieło sztuki. Obecnie niemiecki producent oferuje już drugą generację tego 350-kilogramowego kolosa. Konfigurowanie tego modelu w zasadzie sprowadza się do uzbrojenia go w referencyjne ramię tangencjalne Statement TT1, wkładkę MC Goldfinger Statement oraz współpracujący z nimi przedwzmacniacz gramofonowy Statement Phono. Koszt całości jest zależny od wybranej kolorystyki gramofonu i ramienia – oscyluje wokół kwoty 200 tys. euro.

Gramofon Clearaudio Reference Jubilee Anniversary

Z okazji 40-lecia firmy w 2018 roku Peter Suchy osobiście zaprojektował rocznicowy model, nawiązujący swoim kształtem, rozwiązaniami technicznymi i gabarytami do pierwszego modelu Clearaudio Reference Turntable z początków lat 90. ubiegłego stulecia. Nowy gramofon Reference Jubilee łączy w sobie to, co najlepsze w 40-letnim dorobku firmy Clearaudio. Dostępny będzie wyłącznie w limitowanej do 250 sztuk serii numerowanych egzemplarzy, przy czym nabywca ma możliwość wyboru numeru seryjnego swojego egzemplarza, tak aby wybrana liczba przynosiła mu szczęście. Kształt chassis jest zoptymalizowany pod kątem wysokiej jakości dźwięku i jest ono wykonane z "kuloodpornego" drewna i aluminium. Przewidziano w nim możliwość zastosowania dwóch ramion. Ponadto, ta referencyjna konstrukcja charakteryzuje się znakomitą synchronizacją prędkości obrotowej, niskim poziomem rezonansów i tarcia, oraz zapierającym dech w piersiach momentem obrotowym. Talerz ma grubość 6 cm, jest wykonany z silnie tłumionego polioksymetylenu (POM) i spoczywa na specjalnej odmianie opatentowanego ceramicznego łożyska magnetycznego (CMB). Silnik jest starannie odsprzężony od podstawy za pomocą innowacyjnej sieci gumowych elementów („IMS - Innovative Motor Suspension”). Natomiast zasilanie powierzono zewnętrznemu zasilaczowi liniowemu Clearaudio Professional Power 24 V, a pożądaną precyzję obrotów osiągnięto przy pomocy generatora napięcia z wykorzystaniem 12-bitowego przetwornika cyfrowo-analogowego wraz parze z optycznym systemem kontroli prędkości OSC-Drive. Także silnik znajdujący się na pokładzie tego gramofonu również jest niecodzienny, bowiem jego konstrukcja jest niemagnetyczna, z rdzeniem powietrznym.

Kolejne miejsca w ofercie okupują modele z grup: Innovation i Ovation. Natomiast niższe pozycje w cenniku zajmują już tzw. zestawy „producenckie”, tzn. gramofony z dedykowanym wyposażeniem.

Gramofon Clearaudio Performance DC

Dostępny jest on w siedmiu zestawach. Może być uzbrojony w ramię tangencjalne TT5 lub w jedno, wybrane z ramion radialnych: Tracer bądź Clarify. Konstrukcja tego modelu bazuje na „kanapkowej” plincie i precyzyjnym napędzie paskowym z silnikiem prądu stałego DC. Talerz ma grubość 4 cm jest wykonany z silnie tłumionego polioksymetylenu (POM) i spoczywa na dedykowanej odmianie opatentowanego ceramicznego łożyska magnetycznego (CMB).

Gramofon Clearaudio Concept

Stanowi najbardziej przystępną cenowo propozycję, adresowaną nie tylko do początkujących fanów czarnej płyty. Są to gramofony typu „Plug and Play” wyposażone w dedykowane ramię radialne Concept lub w kardanowe Satisfy oraz we wkładkę MM concept albo MC concept. Dostępne są cztery warianty kolorystyczne.

Interesującą odmianą jest Gramofon Clearaudio Concept Active uzupełniony sekcją wzmacniacza słuchawkowego, która może również posłużyć jako sposób na połączenie go z głośnikami aktywnymi.

Ramiona gramofonowe Clearaudio

Kolejną grupę produktową stanowią ramiona gramofonowe – 5 tangencjalnych, czyli liniowych oraz 7 radialnych o standardowej długości 9 cali. Ciekawostką jest ramię liniowe TT2, mające swojego dalekiego przodka w licencyjnej konstrukcji Southera.

Wkładki gramofonowe Clearaudio

Wkładki gramofonowe reprezentowane są przez 9 modeli typu MC oraz 7 przetworników z ruchomymi magnesami (MM).

Wkładki gramofonowe MC wykorzystują w pełni symetryczną budowę, wsporniki z boru oraz igły gramofonowe o szlifie Clearaudio Prime Line, poza modelem bazowym – concept mc, który ma igłę gramofonową typu Micro Line. Charakteryzują się poziomem sygnału wyjściowego 0,5 mV i rezystancją wewnętrzną 50 omów, z wyjątkiem modeli essence i concept (po 11 omów każdy). Przetworniki MM mają zbliżone do siebie parametry: indukcyjność 400 mH, rezystancję wewnętrzną 0,66 kΩ i sygnał wyjściowy na poziomie 3,3 – 3,6 mV. W modelach Charisma V2 i Maestro V2 zastosowano wsporniki z boru i szlify (odpowiednio): Prime Line i Shibata, natomiast pięć pozostałych modeli ma wspornik igły wykonany z aluminium i klasyczny szlif eliptyczny.

Przedwzmacniacze gramofonowe Clearaudio

Bardzo rozbudowaną część oferty stanowią przedwzmacniacze gramofonowe. Szczytowe modele to Statement Phono oraz Absolute Phono Inside, natomiast bardziej przystępne są modele: Balance Reference Phono, Balance V2, Basic V2, Smart Phono V2 oraz Nano Phono V2. Dwa ostatnie modele dostępne są także w wersji z wbudowanym wyjściem słuchawkowym. Wszystkie modele charakteryzują się doskonałymi parametrami w swojej kategorii cenowej i estetycznym wzornictwem. Bazują na nowoczesnej technologii SMD.

Myjki do płyt gramofonowych Clearaudio

Jako że dużą wagę producent przykłada do utrzymywania płyt w czystości, nie zabrakło też urządzeń służących do czyszczenia płyt. Na uwagę zasługuje dość zaawansowany konstrukcyjnie model Double matrix professional SONIC, dedykowany także odbiorcom profesjonalnym (biblioteki, archiwa instytuty muzyczne). Natomiast do zastosowań typowo domowych wystarcza model Smart Matrix Silent.

Akcesoria gramofonowe Clearaudio

Całość oferty uzupełniają liczne kable połączeniowe, wtyki, standy i liczne akcesoria, bez których pasja słuchania płyt winylowych nie miałaby tak dużego powabu, w tym także gustowne skórzane torby do transportowania long-play’ów.

Gramofon od Clearaudio – dlaczego warto?

Każdy, kto zastanawia się na tym, jaki gramofon kupić, a zwłaszcza jaki gramofon do systemu hi-end nabyć, powinien rozważyć propozycje firmy Clearaudio. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że są to starannie zaprojektowane urządzenia, w których uwzględniono wiedzę akademicką, a do ich produkcji wykorzystano nowoczesne materiały i najnowsze technologie. Po drugie, gramofony Clearaudio są owocem autentycznej pasji założyciela tej marki. Po trzecie, firma Clearaudio ma stabilną od przeszło 40 lat pozycję na rynku i ewentualna obsługa posprzedażna czy pogwarancyjna nie będzie stanowić żadnego problemu. Firma Clearaudio gwarantuje dostępność części zamiennych przez okres 10 lat. W praktyce jednak jest to znacznie dłuższy czas, jak również możliwość realizacji indywidualnych zamówień na nietypowe części, potrzebne do znacznie starszych modeli. I na koniec, po czwarte, dlatego, że firma Clearaudio jest niekwestionowanym liderem w tej branży.

Podsumowanie

Nie będzie to chyba żadnym zaskoczeniem, że wśród producentów gramofonów analogowych toczy się od dawna zawzięta rywalizacja o uwagę Klientów. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, zatem jak dokonać właściwego wyboru? Jaki gramofon kupić, jeśli wiążemy z winylem plany większe niż tylko incydentalne słuchanie? Przede wszystkim należy brać pod uwagę zaawansowane oraz sprawdzone technologicznie urządzenia, w których zastosowano najnowsze rozwiązania i które oferują najwyższą w swojej klasie jakość dźwięku.

Jeśli chcieliby Państwo poznać możliwości gramofonów Clearaudio, zapraszamy na odsłuch do wybranego salonu sieci Top Hi-Fi & Video Design. Po wcześniejszym umówieniu #EksperciDobregoBrzmienia umożliwiają osobiste „zmierzenie się” z modelem, który Państwa zainteresował. Pomożemy także w doborze urządzeń towarzyszących oraz akcesoriów do zestawu audio, a nasi specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania oraz pomogą wybrać sprzęt dopasowany do Państwa oczekiwań.

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio i uczyń słuchanie muzyki jeszcze przyjemniejszym:

Poznaj też nasze artykuły o muzyce i filmie:Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: