Poprzedni
Następny

Reference Jubilee i nie tylko – produkty marki Clearaudio, które warto poznać

Firma Clearaudio z jej założycielem Peterem Suchym już od ponad 40 lat prężnie działają w branży, a mówiąc bardziej precyzyjnie – w niezwykłym świecie muzyki analogowej. Niemiecki producent wciąż rozwija i uzupełnia swoją ofertę produktową, nieustannie spełniając wymagania melomanów. W 2018 roku Clearaudio obchodziło 40-lecie istnienia. Z tej okazji wprowadziło na rynek jubileuszowy, referencyjny model gramofonu o nazwie… Reference Jubilee. Model ten to jednocześnie symboliczne ukoronowanie wielu lat obecności marki na rynku audio, na którym Clearaudio ma do zaoferowania wiele atrakcyjnych, zaawansowanych technicznie produktów.

Trochę historii

Wszystko zaczęło się w 1978 r., wraz z premierą wkładki typu MC (od ang. Moving Coil) od Clearaudio, która cechowała się unikalną na rynku konstrukcją. To właśnie ona dała początek firmie, która od lat konsekwentnie realizuje swoją filozofię działania, opartą na optymalizacji i udoskonalaniu opracowywanych rozwiązań technicznych i wprowadzanych produktów. Niemiecki producent z siedzibą w Erlangen nieustannie wyznacza nowe standardy na rynku analogowego sprzętu audio, a urządzenia Clearaudio cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników dobrego brzmienia.

„Analogowa” oferta dla melomanów

Bogata i zróżnicowana oferta produktów przeznaczonych dla sympatyków analogu cieszy się dużą renomą nie tylko na lokalnym rynku, ale także w wielu innych krajach, do których marka Clearaudio dociera dzięki dystrybutorom (w Polsce za dystrybucję sprzętu Clearaudio odpowiedzialna jest firma Audio Klan). Dzięki temu użytkownicy z całego świata mogą cieszyć się energią niepowtarzalnego analogowego brzmienia i niemal przenosić się w inne wymiary niekończącej się muzycznej podróży z winylami w tle.

Clearaudio

Reference Jubilee – wyjątkowy gramofon na 40-lecie

Rubinowa rocznica działalności firmy Clearaudio została okraszona premierą modelu Reference Jubilee, który został zaprezentowany po raz pierwszy w 2018 roku i wciąż budzi zachwyt i uznanie wśród specjalistów z branży. Jubileuszowa konstrukcja nie tylko z nazwy, ale też swoim wyglądem nawiązuje do serii Reference, oferowanej przez Clearaudio już w latach 90. ubiegłego stulecia.

Reference Jubilee to model z napędem paskowym. Podstawa tego gramofonu zbudowana jest z tworzywa o nazwie Panzerholz. Wyróżnia się ono dużą odpornością na czynniki zewnętrzne, a przy tym doskonale tłumi niepożądane wibracje. Górna i dolna warstwa podstawy tego gramofonu wykonana jest natomiast z aluminium. Co warte podkreślenia, model Reference Jubilee wykorzystuje zewnętrzny cichy silnik i element umożliwiający regulację naprężenia paska.

Reference Jubilee

Gramofon może pracować w konfiguracji wykorzystującej ramię tangencjalne TT3 lub uniwersalne 9-calowe ramię proste. Wkładki dopasowane do tego modelu to specjalnie zaprojektowane modele Jubilee MC i Jubilee MM – po raz pierwszy w historii firmy Clearaudio zostały one wyprodukowane z wykorzystaniem wspomnianego materiału Panzerholz.

Urządzenie obsługuje trzy prędkości obrotu płyty: 33 1/3, 45 i 78 obr./min. Imponująca jest masa gramofonu Reference Jubilee, która wynosi 22 kilogramy (nie licząc ramienia i zasilacza). Gramofon dostępny jest w limitowanej edycji 250 sztuk.

Seria Innovation – od wersji Basic po potężnego Mastera

Wśród bogatej oferty hi-endowych gramofonów marki Clearaudio na uwagę zasługują również m.in. modele z serii Innovation. Podstawowym modelem do niej należącym jest Innovation Basic, który zadebiutował na rynku już w 2017 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jest to uproszczona wersja modelu Innovation, w której jednak zastosowano część rozwiązań z tej bardziej zaawansowanej konstrukcji. Dzięki temu gramofon charakteryzuje się podobnymi parametrami technicznymi, co bardziej zaawansowany odtwarzacz winyli. Ma cichy i stabilnie pracujący napęd oraz podstawę wykonaną z aluminium i materiału Panzerholz. Ramię w modelu dostępnym w ofercie Top Hi-Fi to Clearaudio Magnify, a wkładka to Clearaudio Essence MC.

Nieco wyższy poziom zaawansowania reprezentuje model Innovation Compact. W chassis tego urządzenia zastosowano podobne materiały, jak w wersji Basic. Gramofon ma dynamicznie wyważony talerz i mechanizm optycznej kontroli prędkości opracowany przez Clearaudio. Model z oferty Top Hi-Fi ma ramię Magnify, natomiast wkładka to Concerto V2.

Jeszcze bardziej zaawansowaną formą charakteryzuje się model Clearaudio Innovation. Podstawę tego gramofonu stanowi warstwowa konstrukcja o grubości 70 mm, która została wykonana z aluminium i polimeru o dużej gęstości. Podobnie jak w wersji Compact, zastosowano tutaj system optycznej stabilizacji prędkości obrotów OSC (od ang. Optical Speed Control) opracowany przez firmę Clearaudio. Gramofon ten przystosowany jest do montażu dwóch ramion.

Modelem dla prawdziwych koneserów dobrego brzmienia jest natomiast Master Innovation. Jest to piętrowa konstrukcja, wyposażona w dodatkowy talerz napędowy. Między elementami nośnymi znajduje się wolna przestrzeń, co pozwala zredukować niepożądane rezonanse, a tym samym zmniejszyć zniekształcenia w odtwarzanym sygnale. Talerz w modelu Master Innovation jest dwuwarstwowy. Pierwsza warstwa ma grubość 70 mm i jest wykonana z polimeru, a pod nią znajduje się 15-milimetrowa warstwa ze stali nierdzewnej. W urządzeniu zastosowano ceramiczne łożysko magnetyczne CMB (Ceramic Magnet-Bearing). Co więcej, model ten ma możliwość instalacji aż trzech ramion gramofonowych.

Warto patrzeć w przyszłość, czyli Concept Active

Jednym z ciekawszych modeli w bogatej ofercie Clearaudio jest Concept Active – gramofon, który łączy w sobie zaawansowane rozwiązania techniczne z prostą, elegancką formą. Jak już sama nazwa sugeruje, mamy tu do czynienia z modelem aktywnym – wyposażonym w przedwzmacniacz, a dodatkowo także we wzmacniacz słuchawkowy.

Przez lata obecności na rynku model Concept Active zdążył już zyskać uznanie wśród specjalistów, zdobywając wiele nagród na całym świecie. Jest to urządzenie wyposażone w wysokiej klasy firmową wkładkę Clearaudio Concept MM v2 i silnik prądu stałego odsprzęgnięty mechanicznie od podstawy gramofonu. Ramię wyposażone jest natomiast w łożysko magnetyczne cechujące się niskim tarciem. Trzon konstrukcji stanowi kompozytowa podstawa z aluminium, drewna i tworzyw sztucznych. Zastosowane materiały sprawiają, że ramię z wkładką są skutecznie izolowane od drgań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę gramofonu i powodować zniekształcenia. Zewnętrzny stabilizator napięcia pozwala zachować stabilność obrotów talerza.

Concept Active jest obecnie niedostępny, ale jego szersza dostępność spodziewana jest w 2023 roku. Jeśli więc planujecie zakup gramofonu z najwyższej półki, być może warto poczekać na wznowienie sprzedaży właśnie tego modelu.

Co jeszcze w ofercie?

W ofercie marki Clearaudio znajdziesz nie tylko gramofony, ale również akcesoria do odtwarzaczy płyt winylowych, w tym m.in. myjki (np. Smart Matrix Silent), przedwzmacniacze (np. Nano Phono Headphone V2 i Smart Phono V2) czy ramiona i wkładki (np. Concept MC i Concept MM V2), a nawet audiofilskie płyty winylowe.

Zapraszamy do salonów

Jeśli zainteresowała Cię oferta marki Clearaudio, zachęcamy do odwiedzenia dowolnego z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia pomogą Ci w doborze modelu najlepiej dopasowanego do Twoich wymagań, a także odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym sprzętem.

Czytaj więcej o sprzęcie audio oraz zobacz nasze filmy:

 A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce?Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: