Poprzedni
Następny

Bowers & Wilkins Formation – designerski system multiroom

Seria Formation firmy Bowers & Wilkins – słynącej z oferowania wyjątkowego brzmienia i innowacyjnych rozwiązań technicznych – pojawiła się po raz pierwszy na rynku w 2019 r. Od tego czasu jest nieustannie rozwijana i udoskonalana. Formation to system, w skład którego wchodzą urządzenia audio obsługujące łączność bezprzewodową, z wykorzystaniem których możemy nagłośnić wygodnie cały dom, a poszczególnymi modelami sterować wygodnie za pomocą aplikacji mobilnej.

Bowers & Wilkins Formation

Multiroom audio to inaczej wielostrefowy system nagłośnieniowy. Z jego wykorzystaniem możesz nagłośnić więcej niż jedno pomieszczenie, a wszystko obsługiwać za pomocą wspólnego oprogramowania. Nie ma jednego „przepisu” na konfigurację multiroom. Wszystko zależy tutaj od potrzeb i wymagań użytkowników, w tym również od liczby, rozkładu i wielkości pomieszczeń, które mają być nagłośnione w ramach jednego systemu. Nie bez znaczenia jest także liczba i różnorodność urządzeń kompatybilna z rozwiązaniem które chcemy wykorzystać w naszej instalacji nagłośnieniowej. Im bogatsza oferta urządzeń obsługujących konkretny system multiroom, tym większa dowolność konfiguracji z punktu widzenia potencjalnego użytkownika.

Wśród dostępnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na multiroom bezprzewodowy, w którym podstawowymi podzespołami odtwarzającymi dźwięk są głośniki bezprzewodowe. Urządzenia te mają nie tylko wbudowane moduły zapewniające komunikację w ramach domowej sieci internetowej, ale także odpowiedniej mocy wzmacniacze. Do sterowania takim bezprzewodowym multiroomem wykorzystywane jest najczęściej urządzenie mobilne – smartfon lub tablet – z zainstalowaną kompatybilną aplikacją.


Więcej o nagłośnieniu wielostrefowym przeczytasz w artykułach:


Co wyróżnia system multiroom Formation?

W skład serii Formation Bowers & Wilkins wchodzi obecnie 6 funkcjonalnych i wyjątkowych pod względem wzornictwa modeli, które wzbogacą swoją obecnością każde domowe wnętrze. Są niezwykle charakterystyczne, a przy tym nowoczesne.

Dzięki nim możesz stworzyć system multiroom audio skrojony na miarę potrzeb domowników i zapewniający bezkompromisowe brzmienie. Każde z urządzeń ma na obudowie intuicyjny panel sterowania, który ułatwia obsługę i dołączenie do istniejącego systemu multiroom Formation.

Na uwagę zasługują ponadto praktycznie niewyczuwalne opóźnienia w przesyłanym sygnale audio, między komunikującymi się urządzeniami. To m.in. zasługa techniki Mesh, dzięki której poszczególne głośniki łączą się ze sobą bezpośrednio przez wbudowane Wi-Fi, a z lokalnej sieci internetowej korzystają m.in. do przesyłania muzyki, która ma być odtwarzana, a także do aktualizacji oprogramowania. Każde urządzenie pracujące w sieci Mesh wybiera optymalną ścieżkę do przesyłania danych między urządzeniami, co umożliwia uzyskanie wysokiej jakości i stabilności przesyłania strumieniowego, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej synchronizacji.

Dźwięk do głośników z serii Formation może być przesyłany nie tylko przez Wi-Fi, ale również za pomocą wbudowanego modułu Bluetooth z obsługą kodeka aptX HD oraz z wykorzystaniem funkcji AirPlay oraz AirPlay 2. Umożliwia to odtwarzanie muzyki z serwisów streamingowych, a także internetowych programów radiowych czy też zasobów zlokalizowanych na urządzeniu mobilnym lub na dysku NAS (od ang. Network Attached Storage).

Aplikacja Bowers & Wilkins Music

Do obsługi urządzeń z serii Formation i systemu multiroom Bowers & Wilkins wykorzystywana jest bezpłatna aplikacja mobilna Music | Bowers & Wilkins, dostępna dla urządzeń z iOS lub Androidem. Oprogramowanie to umożliwia nie tylko konfigurację poszczególnych stref odtwarzania, ale też wprowadzenie korekcji brzmienia dopasowanej do użytkownika. Zapewnia ponadto dostęp do różnorodnych serwisów muzycznych. Obecnie możesz korzystać z takich serwisów jak Deezer, Qobuz, SoundCloud, TIDAL, NTS Radio i TuneIn. Producent zapowiedział ponadto wprowadzenie Amazon Music, Apple Music i Pandory.

Aplikacja jest niezwykle intuicyjna i wygodna w obsłudze. Wystarczy wyszukać wykonawcę, album lub utwór, który chcesz odtwarzać, a w wynikach wyszukiwania wyświetlone zostaną wszystkie dostępne opcje dla wyszukiwanej treści, jakie dostępne są w serwisach i usługach, które subskrybujesz. Na tym nie koniec! Aplikacja „uczy się” preferencji muzycznych użytkownika na podstawie tego, czego lubi słuchać i dopasowuje propozycje muzyczne do jego upodobań. W aplikacji dostępne są także specjalne playlisty z utworami starannie wyselekcjonowanymi przez zespół akustyków Bowers & Wilkins.

Kompatybilne urządzenia z serii Formation

Wśród urządzeń kompatybilnych z systemem multiroom Formation firmy Bowers & Wilkins znajdziemy obecnie nie tylko głośniki bezprzewodowe, ale również soundbar, subwoofer czy streamer. Znajdziesz tu modele:

  • Formation Duo – para głośników aktywnych z membranami Continuum obsługującymi pasmo niskich i średnich tonów. Rozwiązanie to jest wykorzystywane m.in. we flagowej serii 800 Diamond firmy Bowers & Wilkins. Na uwagę zasługuje ponadto odizolowany przetwornik wysokotonowy Carbon Dome, pracujący w układzie Tweeter-on-top. Całości dopełnia wbudowany wzmacniacz o mocy 2 x 125 W, który współpracuje z zaawansowanymi układami cyfrowego przetwarzania sygnałów (DSP) oraz układem korekcji Dynamic EQ.

Bowers & Wilkins Formation Duo

  • Formation Wedge – głośnik bezprzewodowy o charakterystycznym, eliptycznym kształcie. Wewnątrz obudowy skrywa parę 25-milimetrowych kopułek wysokotonowych Double Dome Tweeter, a także pary 90-milimetrowych przetworników średniotonowych wykorzystujących zawieszenie FST i dużego, 150-milimetrowego woofera. Taki układ zaawansowanych przetworników brytyjskiego producenta zapewnia znakomite brzmienie i pozwala uzyskać realistyczny efekt stereo.

Bowers & Wilkins Formation Wedge

  • Formation Bar – soundbar zapewniający wyjątkowe brzmienie dźwięku z telewizora i nie tylko. Sprawdzi się zwłaszcza podczas oglądania filmów i seriali, odtwarzanych np. z popularnych platform VoD, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go do odtwarzania muzyki. Konstrukcja tego urządzenia bazuje na 9 zoptymalizowanych i odpowiednio rozmieszczonych przetwornikach elektroakustycznych (trzech wysokotonowych i 6 nisko-średniotonowych), wykorzystujących zaawansowane rozwiązania techniczne Bowers & Wilkins. Całość napędzana jest wzmacniaczem o mocy 6 x 40 W.

Bowers & Wilkins Formation BAR

  • Formation Bass – aktywny głośnik niskotonowy, który doskonale sprawdzi się jako uzupełnieniem soundbara Formation Bar. Spotęguje on wrażenia dźwiękowe podczas odtwarzania filmowych ścieżek dźwiękowych, ale także muzyki. Jego charakterystyczna, cylindryczna konstrukcja skrywa dwa przeciwstawnie ustawione przetworniki basowe i wzmacniacz o mocy 250 W, współpracujący z zaawansowanym układem korekcji Dynamic EQ.

Bowers & Wilkins Formation Bass

Na stronie internetowej tophifi.pl subwoofer znajdziesz w zestawie z soundbarem Bowers & Wilkins Formation Bar.

  • Formation Audio – odtwarzacz strumieniowy, który może współpracować z klasycznymi systemami audio, niekompatybilnymi z multiroomem Bowers & Wilkins Formation. Dzięki temu jednym z elementów domowego systemu nagłośnienia strefowego może stać się np. dowolny zestaw stereofoniczny wyposażony w odtwarzacz CD lub gramofon. Wśród dostępnych na tylnym panelu streamera złączy są m.in. cyfrowe wejście optyczne czy analogowe wejście 2 x RCA.

Bowers & Wilkins Formation Audio

  • Formation Flex – dwudrożna, kompaktowa konstrukcja bezprzewodowa. Głośnik Flex – w połączeniu z drugim egzemplarzem tego modelu – sprawdzi się np. w zestawie stereo lub jako para głośników efektowych w bezprzewodowym systemie kina domowego zbudowanym np. w oparciu o soundbar Formation Bar. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z pojedynczego egzemplarza modelu Flex, np. do bezprzewodowego odtwarzania muzyki w domowej kuchni czy sypialni.

Bowers & Wilkins Formation Flex


Więcej informacji o systemie Formation firmy Bowers & Wilkins, a także urządzeniach go obsługujących, znajdziesz w artykułach:


Zeppelin i system Formation

Z systemem Formation, po wprowadzeniu aktualizacji oprogramowania ma być kompatybilny także najnowszej generacji Zeppelin firmy Bowers & Wilkins. Platforma bezprzewodowa zastosowana w tym modelu jest przygotowana na przyszłe aktualizacje, w tym wprowadzenie obsługi systemu multiroom. Pozwala to na włączenie tego modelu w system multiroom Formation i zapewnia bezprzewodową współpracę Zeppelina z innymi głośnikami kompatybilnymi z tym rozwiązaniem brytyjskiego producenta. Głośnikiem , podobnie jak urządzeniami z serii Formation, możesz sterować za pomocą aplikacji mobilnej Bowers & Wilkins Music.

Bowers & Wilkins Zeppelin

System multiroom może zostać stworzony nie tylko we współpracy z innymi urządzeniami z serii Formation, ale także z wykorzystaniem kilku Zeppelinów, które mogą funkcjonować w ramach jednej strefy lub kilku różnych podstref systemu multiroom. Konfiguracja zależy w tym wypadku od użytkownika – jego potrzeb i preferencji. Jeśli jednak jesteś już posiadaczem przynajmniej jednego z modeli kompatybilnych z multiroom Formation, Zeppelin będzie wówczas wyświetlany w aplikacji jako kolejny produkt na liście lub jako osobna strefa w skonfigurowanym wcześniej systemie i będzie mógł udostępniać muzykę innym urządzeniom kompatybilnym z systemem multiroom Formation.

Różnorodność konfiguracji

Strefa multiroom w systemie multiroom marki Bowers & Wikins może składać się nawet z jednego głośnika, np. modelu Formation Flex. Możesz też połączyć w parę dwa głośniki, np. wspomniany Formation Flex i stworzyć klasyczny system stereo. Osobną strefę multiroom może tworzyć telewizor nagłośniony soundbarem Formation Bar, w razie potrzeby wzmocniony w zakresie przetwarzania niskich tonów subwooferem Formation Bass. Funkcjonalnym podzespołem jest ponadto streamer Formation Audio, dzięki któremu w domowy system multiroom możemy włączyć urządzenia zewnętrzne innych producentów niż Bowers & Wilkins, np. zestaw hi-fi.

Dodatkowe akcesoria

Odpowiednie rozstawienie głośników z serii Formation w pomieszczeniu ułatwiają nam opcjonalne akcesoria, takie jak uchwyty ścienne czy podstawki głośnikowe. Wśród dostępnych konstrukcji znajdziemy m.in. podstawki do modelu Formation Duo, a także uchwyty ścienne do modelu Formation Wedge. Ponadto, do głośników Flex dostępne są akcesoria renomowanego producenta – firmy Vogel’s. Mamy tutaj na myśli uchwyt ścienny oraz stand podłogowy.

Bowers & Wilkins Formation Flex

Jeśli chcesz sprawdzić w praktyce, jak działa system multiroom wykorzystujący urządzenia marki Bowers & Wilkins, zapraszamy do odwiedzenia najbliższego salonu sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą fachowych doradców możesz przetestować działanie głośników tego brytyjskiego producenta w konfiguracji dopasowanej do Twoich preferencji.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: