Poprzedni
Następny

Jak wybrać system multiroom – dyskretne nagłośnienie do domu

Dzisiaj system multiroom audio może kojarzyć się głównie z praktycznymi i designerskimi głośnikami wolnostojącymi, wyposażonymi w łączność bezprzewodową. Warto jednak pamiętać, że pod tym pojęciem kryje się ogół rozwiązań tworzących takie nagłośnienie do domu, które dostarcza dźwięk do różnych pomieszczeń. Także w sposób „niewidoczny” – np. z wykorzystaniem różnych głośników instalacyjnych. W tym artykule przyglądamy się najpopularniejszym systemom tego typu i podpowiadamy, który wybrać do domu.

Spis treści: Multiroom – dyskretne nagłośnienie do domu

 1. Niewidoczny system multiroom do domu – dlaczego warto?

 2. Jak zaplanować i rozmieścić niewidoczny system multiroom?

 3. Polecane systemy audio do domu

 4. Wzmacniacz i amplituner z multiroom

 5. Jakie głośniki do niewidocznego systemu multiroom

 6. Przewody do systemu multiroom

 7. Podsumowanie

Nagłośnienie multiroom nie musi ingerować w przestrzeń salonu, kuchni i być ukryte np. w ścianie

Niewidoczny system multiroom do domu – dlaczego warto?

Najpierw jednak zastanówmy się nad tym, jakie argumenty przemawiają za systemem audio z głośnikami instalacyjnymi. Tym bardziej że przecież łatwo znaleźć funkcjonalne i oferujące dobrą jakość dźwięku wolnostojące głośniki multiroom.

Kwestie estetyczne

Głośniki instalacyjne po prostu łatwo dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od jego wystroju. Jeśli współgrają z koncepcją – mogą być widoczne, jak np. niektóre głośniki ścienne. W przeciwnym razie da się je spokojnie „ukryć” – np. poprzez pomalowanie maskownicy. Taką opcję stwarzają wybrane głośniki wewnątrzścienne oraz sufitowe.

Od razu warto zauważyć też oszczędność przestrzeni. Głośniki wolnostojące trzeba przecież gdzieś postawić. I nie może to być losowe miejsce, lecz takie, które sprzyja odpowiedniej propagacji dźwięku. Dlatego takich urządzeń nie sposób ukryć – muszą być widoczne, często wręcz wyeksponowane.

Głośnik instalacyjny Bowers & Wilkins

Realny wpływ na jakość brzmienia

To prawda, że wolnostojące głośniki multiroom potrafią zagrać w więcej niż satysfakcjonujący sposób. Ich brzmienia nie da się jednak modyfikować czy udoskonalać – poza drobnymi korektami w equalizerze, jeśli ten w ogóle jest dostępny.

Natomiast w przypadku głośników instalacyjnych zawsze można rozbudować lub nieco zmodyfikować tor audio. Dodanie przedwzmacniacza lub wymiana wzmacniacza na bardziej zaawansowany model przełoży się na lepsze, pełniejsze brzmienie. Wolnostojące głośniki multiroom można jedynie zastąpić modelami z wyższej serii (co zresztą jest możliwe także w przypadku instalacyjnych).

Jak zaplanować i rozmieścić niewidoczny system multiroom?

System multiroom z głośnikami instalacyjnymi warto dobrze przemyśleć i zaplanować. W końcu chodzi o to, aby wykonać jedną instalację, która będzie służyła przez lata, ciesząc świetnym brzmieniem.

Wśród głośników do różnorodnych systemó audio marka Indiana Line oferuje także produkty instalacyjne

Wybierz pomieszczenia, które chcesz nagłośnić

Planowanie zacznij od wyboru pomieszczeń, w których umieścisz głośniki. Najlepiej postaw na te miejsca, w których domownicy spędzają najwięcej czasu. Od razu zaznaczmy też, że jeśli planujesz podział na strefy nagłośnieniowe, nie ma potrzeby instalacji głośników w każdym pomieszczeniu. Wynika to z faktu, że poszczególne strefy powinny być od siebie nieco oddalone lub odizolowane. W przeciwnym wypadku może dojść do nakładania się fal dźwiękowych, co negatywnie odbije się na jakości brzmienia.

Zaplanuj podział na strefy

System multiroom z głośnikami instalacyjnymi może „traktować” cały dom jako jedną strefę. Wtedy z głośników we wszystkich pomieszczeniach będzie słychać te same utwory. Naszym zdaniem o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem jest wydzielenie pomniejszych stref i przypisanie do nich wybranych pomieszczeń. Dzięki temu w salonie będzie można słuchać czego innego niż np. w łazience.

Liczba stref, które możesz utworzyć w multiroomie audio z głośnikami instalacyjnymi jest w gruncie rzeczy ograniczona tylko liczbą pomieszczeń i zasobnością Twojego portfela. Aby utworzyć strefę, potrzebujesz bowiem albo osobnego odtwarzacza multiroom z funkcją wzmacniacza, albo wielostrefowego wzmacniacza instalacyjnego. Do tego tematu wrócimy w sekcji poświęconej właśnie wzmacniaczom.

Polecane systemy audio do domu

Następny krok to wybór konkretnego systemu, który zapewni dostosowaną do Twoich oczekiwań funkcjonalność. Choć na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, w przypadku multiroomu z głośnikami instalacyjnymi polecamy przede wszystkim środowiska Yamaha MusicCast oraz BluOS.

Pamiętaj, że wybór jednego z nich wpływa nie tylko na dalsze kroki dotyczące utworzenia systemu, ale także jego potencjalnej rozbudowy. Ma znaczenie także dla kompatybilności urządzeń. Kiedy posiadasz sprzęt jednego producenta – masz pewność, że będzie ze sobą współpracował z wykorzystaniem pełnego potencjału. W przeciwnym wypadku konieczne może być dokupienie przystawek lub adapterów.

Aby ułatwić Ci wybór, scharakteryzujmy pokrótce systemy wybrane systemu multiroom. Będą to Yamaha MusicCast oraz BluOS. Miejcie jednak na uwadze, że w ofercie posiadamy jeszcze rozwiązania producentów takich jak Bowers & Wilkins, Devialet czy Audio Pro.

Yamaha to nie tylko sprzęt multiroom, ale także głośniki instalacyjne

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast to autorski system multiroom tej znanej i cenionej japońskiej marki. Oferuje szereg praktycznych rozwiązań – jak rozbudowana łączność bezprzewodowa (w tym dwukierunkowy Bluetooth) oraz pełna kompatybilność z najpopularniejszymi aplikacjami. Ponadto daje też szeroki wybór amplitunerów, w tym wielokanałowych amplitunerów kina domowego:

 • Yamaha MusicCast RX-V4A – pięciokanałowy amplituner kina domowego, obsługujący rozdzielczość 8K i tryb HDR 10+. Wyposażony również funkcje ALLM i VRR, które optymalizują wyświetlanie obrazu podczas gry. Za pomocą systemu MusicCast może się bezprzewodowo komunikować z innymi urządzeniami z tego ekosystemu.

 • Yamaha MusicCast RX-A2A – wzmacniacz kompatybilny z systemem 7.2. Potężną moc, która wynosi 100 watów na kanał (przy obciążeniu 8 omów), łączy z zaawansowanymi funkcjami dla graczy oraz układem YPAO™ R.S.C., który analizuje akustykę pomieszczenia i optymalizuje parametry dźwięku, by wrażenia z odsłuchu były jak najlepsze. Poza bezprzewodowym systemem multiroom, posiada wyjście na tzw. dodatkową drugą strefę (Zone 2).

 • Yamaha MusicCast RX-A6A – hi-endowy, dziewięciokanałowy amplituner kina domowego. Oprócz wymienionych wyżej funkcji oferuje m.in. także dźwięk Surround:AI™, czyli brzmienie przestrzenne optymalizowane przez AI, oraz wsparcie standardu Auro-3D, który przetwarza treści audio do standardu 3D. Posiada wyjścia na aż 2 dodatkowe strefy (Zone 2 i Zone 3).

To właśnie z systemem Yamaha MusicCast, włączysz do swojego multiroomu niezależną strefę dla kina domowego, wyposażoną np. w głośniki wewnątrzścienne, sufitowe oraz subwoofer. Dzięki odpowiedniej konfiguracji uzyskasz imponujący dźwięk przestrzenny.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym udogodnieniu, które oferuje Yamaha. Mowa o niepozornym odtwarzaczu o wielkich możliwościach - jest nim Yamaha MusicCast WXC-50. To kompaktowy odtwarzacz sieciowy, dzięki któremu z łatwością przystosujesz posiadany już sprzęt audio do współpracy z systemem MusicCast i rozszerzysz jego przydatność do użytku domowego. Wystarczy, że wepniesz go na przykład do klasycznego wzmacniacza stereo albo starego amplitunera kina domowego (korzystając ze złącz RCA czy cyfrowych), i już możesz korzystać z tego urządzenia jako z elementu systemu MusicCast.

Pamiętajcie, że system od Yamahy skupia nie tylko amplitunery kina domowego. Znajdziecie tu również głośniki bezprzewodowe, soundbary, amplitunery stereo czy nawet...gramofon! To jeden z najbardziej rozbudowanych ekosystemów multiroom na rynku.

Zobacz także: Co to jest Yamaha MusicCast?

Głośniki Bowers & Wilkins do zabudowy w ścianie

BluOS w systemach Bluesound oraz NAD

BluOS to z kolei rozwiązanie opracowane przez cenioną markę Bluesound, która powstała z inicjatywy inżynierów pracujących w NAD Electronics. Właśnie dlatego rozwiązania obu marek są ze sobą w pełni kompatybilne.

Ale wróćmy do BluOS. Co takiego oferuje ten system multiroom? Przede wszystkim szeroki wybór praktycznych i oferujących wysokiej jakości brzmienie bezprzewodowych odtwarzaczy multiroom. Każdy z nich może stworzyć niezależną strefę audio, którą sterujesz z poziomu wygodnej aplikacji. Są to:

 • Bluesound Powernode Edge – kompaktowy odtwarzacz multiroom ze wzmacniaczem o mocy 2 × 40 W na kanał (przy 8 omach). Jest kompatybilny ze standardem MQA i umożliwia odtwarzanie plików o rozdzielczości do 24 bit/192 kHz. Oferuje również dwukierunkową łączność Bluetooth (aptX) oraz dwuzakresowe Wi-Fi.

 • Bluesound Powernode – zaawansowany bezprzewodowy odtwarzacz multiroom ze wzmacniaczem o mocy 2 × 80 W na kanał. Dzięki wysokiej jakości przetwornikowi cyfrowo-analogowemu wspiera pliki MQA i FLAC (a także inne popularne formaty) i odtwarza dźwięk o próbkowaniu wynoszącym 384 kHz/32 bity. Na pokładzie ma też moduły umożliwiające łączność bezprzewodową, czyli dwukierunkowe Wi-Fi oraz dwukierunkowy Bluetooth z kodekiem aptX.

 • Głośniki z rodziny Pulse – szeroka oferta bezprzewodowych głośników multiroom oraz soundbarów marki Bluesound, pozwala precyzyjnie dopasować ich rozmieszczenie do własnych potrzeb i posiadanego budżetu.

Jeszcze inną propozycją jest odtwarzacz Node. Dzięki niemu możesz uzbroić wzmacniacz, który rozprowadza sygnał do głośników instalacyjnych, w funkcje sieciowe, takie jak Wi-Fi, Bluetooth czy AirPlay.

Zobacz także: Jak rozmieścić system multiroom Bluesound?

Wzmacniacz i amplituner z multiroom

W temacie wzmacniaczy do niewidocznego systemu multiroom większość kart już odkryliśmy. Powtórzmy jednak, że kluczowe są funkcje sieciowe, dzięki którym można w ogóle włączyć takie urządzenie do systemu, oraz kompatybilność z danym systemem. Drugą kwestią jest odpowiednia do napędzenia głośników instalacyjnych moc. Wystarczający zapas mocy dla podstawowych konstrukcji da już 40 W na kanał. Dla bardziej zaawansowanego zestawu głośników warto jednak wybrać urządzenie oferujące co najmniej 60 W na kanał.

Amplitunery i odtwarzacze, które wymieniliśmy powyżej, spełniają wszystkie te wymagania. Z kolei wspomniany Node pomoże wyposażyć wzmacniacz przeznaczony do wielostrefowego nagłośnienia w funkcje sieciowe niezbędne do tego, by można było sterować przekazywanym dźwiękiem w sposób bezprzewodowy.

Głośnik sufitowy w domowej łazience

Jakie głośniki do niewidocznego systemu multiroom

Dobrze zaplanowany i wykonany system multiroom do domu nie stwarza praktycznie żadnych ograniczeń w doborze głośników. Warto jednak kierować się kryteriami takimi, jak jakość dźwięku, dopasowanie do przestrzeni oraz niezawodność. I właśnie je wzięliśmy pod uwagę, wybierając nasze propozycje.

 • Indiana Line RD 280 – dwudrożne głośniki sufitowe o pasmie przenoszenia 48 Hz – 22 kHz, wyposażone w 210-milimetrowy przetwornik niesko-średniotonowy i 24-milimetrowy tweeter. Sprawdzą się zarówno w systemie stereo, jak i w roli głośników efektowych w kinie domowym. Ich zaletą jest też maskownica, którą można pomalować.

 • Bowers & Wilkins CCM362 – dwudrożna konstrukcja ze 160-milimetrowym przetwornikiem nisko-średniotonowym i 25-milimetrowym tweeterem, o pasmie przenoszenia 50 Hz – 30 kHz. Ze względu na wodoszczelną konstrukcję szczególnie dobry wybór do łazienek i pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgotność.

 • Bowers & Wilkins CCM382 – zaawansowane głośniki sufitowe, wyposażone w 200-milimetrowy przetwornik nisko-średniotonowy i 25-milimetrową kopułkę. Oferują mocne, energiczne brzmienie, świetne i do kina, i do muzyki, co potwierdza pasmo przenoszenia o zakresie 45 Hz – 30 kHz.

 • Bowers & Wilkins AM-1 – głośniki instalacyjne na taras czy do ogrodu. Zamknięte obudowy zapewniają im odporność na wodę i niskie temperatury. Z kolei o dobrą jakość brzmienia dbają przetwornik nisko-średniotonowy z membraną z włókna szklanego o średnicy 130 mm i 25-milimetrowa kopułka z aluminium. Pasmo przenoszenia to 51 Hz – 22 kHz. Co ważne, głośniki są dostępne w dwóch różnych kolorach – czarnym i białym.

 • Audio Pro A10 MKII – co w zestawieniu głośników do niewidocznego systemu mutltiroom robi wolnostojący głośnik aktywny? Niekiedy lepiej postawić na dobry głośnik niezależny, niż wydzielać odrębną strefę, głównie z powodów finansowych. A10 MKII wyposażono w przetwornik nisko-średniotonowy o średnicy 76 milimetrów, dwie membrany pasywne i 32-milimetrowy głośnik wysokotonowy. Ponadto A10 MKII obsługuje technologię Google Cast, co znacznie ułatwia przesyłanie sygnału.

Sprawdź pełną ofertę głośników instalacyjnych, a także zapoznaj się z naszym filmem na ich temat.

Przewody do systemu multiroom

Przewody audio do systemu multiroom z głośnikami instalacyjnymi muszą być solidne. I to niezależnie od tego, czy zamierzasz poprowadzić je wewnątrz ściany (tę opcję polecamy), czy na jej powierzchni. Nawet drobna awaria może bowiem skutkować koniecznością prowadzenia okablowania od nowa, co w niektórych przypadkach może wiązać się z koniecznością rozkuwania ścian.

Kompaktowe głośniki naścienne Bowers & Wilkins

Podsumowanie

Niewidoczny system multiroom do domu to nie tylko estetyczne i minimalistyczne rozwiązanie, ale także gwarancja brzmienia charakteryzującego się bardzo wysoką jakością. Aby w pełni wykorzystać potencjał takiej instalacji, trzeba ją jednak dobrze zaplanować, co w przypadku małych, bardzo dużych bądź niestandardowych przestrzeni może być problematyczne. Jeśli wolisz zostawić to profesjonalistom, zapoznaj się z naszą ofertą Custom Instalation. Od niemal trzydziestu lat projektujemy i wykonujemy instalacje do domów i lokali usługowych. Chętnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Wysokiej jakości sufitowe głośniki bezprzewodowe nie wymagają podłączania kabli głośnikowych

Zapraszamy do najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. Nasi Eksperci zaprezentują Ci najciekawsze systemy audio do domu.   


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: