Poprzedni
Następny

Niewidoczny system multiroom

Multiroom to doskonały sposób na stworzenie w domu lub mieszkaniu systemu nagłośnieniowego, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także wygodny w obsłudze. W odpowiednio zaprojektowanej instalacji poszczególne strefy odtwarzania dźwięku mogą działać niezależnie, ale również współgrać ze sobą. Wszystko zależy od konfiguracji nagłośnienia wielostrefowego i jego złożoności.

Niewidoczny system multiroom

System multiroom audio – od pomysłu do realizacji

Multiroom to jeden z tych systemów audio, przed którego instalacją warto wszystko dokładnie zaplanować. Powinniśmy zastanowić się przede wszystkim, które pomieszczenia chcemy nagłośnić w ramach takiej wielostrefowej instalacji. Na etapie planowania powinniśmy zaplanować, które strefy będą mogły ze sobą współpracować, a które będą stanowiły niezależny system nagłośnieniowy. Wszystko po to, aby na jak najwcześniejszym etapie zaprojektować poszczególne połączenia między podzespołami i poprowadzić odpowiednie okablowanie do poszczególnych pomieszczeń. Uwzględnia się przy tym nawet instalację elektryczną oraz centralne ogrzewanie. Późniejsze zmiany w tego typu systemie wiążą się z dodatkowymi kosztami i remontami. Warto więc wcześniej dobrze rozplanować, gdzie i jaki zestaw nagłośnieniowy ma być zainstalowany w ramach systemu multiroom, a więc ile i jakich głośników będziemy w danym pomieszczeniu rozstawiać, montować i zasilać. W każdym z pomieszczeń tworzących strefę warto uwzględnić miejsce dla sterownika naściennego, który pozwoli na wygodną obsługę odtwarzanego dźwięku.

Jedna, dwie, a może kilkanaście stref na lata

Pod względem liczby stref w domowym systemie multiroom ograniczają nas tylko, a może aż dwie rzeczy. Pierwsza to wielkość domu lub mieszkania, co przekłada się na liczbę pomieszczeń możliwych do nagłośnienia, a drugą jest zasobność naszego portfela. Nie każde pomieszczenie w domu musi być jednak nagłośnione w systemie multiroom. Najczęściej nagłaśnia się domowy salon, łazienkę, sypialnię czy kuchnię, a więc te pomieszczenia, w których w ciągu dnia najczęściej przebywamy. Warto, aby poszczególne strefy były od siebie nieco oddalone lub odpowiednio odizolowane. Dzięki temu dźwięki odtwarzane przez głośniki w nich zainstalowane nie będą się „przekrzykiwały”.

Należy też mieć na uwadze to, że sprzęt wykorzystywany w multiroomie powinien charakteryzować się nie tylko różnorodną funkcjonalnością, ale też trwałością i solidnością wykonania, co znajduje odzwierciedlenie w jego niezawodnym działaniu. A przecież instalację multiroom wykonujemy często raz na długie lata. Na tego typu instalacjach, a zwłaszcza na okablowaniu w nich stosowanym, nie ma więc co oszczędzać.

NAD multiroom

Kompatybilność z systemem multiroom

Wybierając sprzęt do systemu multiroom warto zwrócić uwagę na jego kompatybilność z różnorodnymi rozwiązaniami wielostrefowymi, jakie dotychczas pojawiły się na rynku. Wśród nich są m.in. takie systemy jak chociażby Yamaha MusicCast czy BluOS firmy Bluesound. Wybierając np. wzmacniacz do systemu multiroom, który obsługuje rozwiązanie firmy Yamaha, nie będziemy mogli stworzyć w prosty sposób wspólnie zarządzanego systemu nagłośnienia wielostrefowego z komponentami kompatybilnymi z rozwiązaniem, np. marki Bluesound (i odwrotnie – multiroom Bluesound BluOS nie jest kompatybilny z Yamaha MusicCast). Przed podjęciem decyzji, co do wyboru i ewentualnej późniejszej rozbudowy systemu multiroom, warto zatem wziąć pod uwagę, co oferują poszczególni producenci w ramach swojej platformy wielostrefowej – jakie urządzenia, rozwiązania i funkcje.

Wiele dostępnych na rynku modułów to wyjątkowo funkcjonalne i uniwersalne modele. Doskonałym tego przykładem jest CI720 firmy NAD, który jest kompatybilny nie tylko z system BluOS, ale także rozwiązaniami takich firm jak Crestron, Control4 czy RTI. To pokazuje, że komponenty do systemów multiroom mogą być na prawdę wszechstronnymi urządzeniami.

Wzmacniacz multiroom instalacja XDA

Wzmacniacz do systemu multiroom

Sercem systemu multiroom może być np. wzmacniacz z funkcjami sieciowymi, dodatkowo obsługujący nagłośnienie wielostrefowe. Urządzenie takie powinno być dobrane zarówno pod kątem liczby obsługiwanych stref, jak i mocy. Zapewni to poprawną pracę poszczególnym elementom nagłośnienia, a do głośników dostarczy sygnały elektryczne na odpowiednim poziomie. Przykładem niezwykle funkcjonalnego komponentu do systemu multiroom jest MusicCast XDA-QS5400RK firmy Yamaha. Jak sama nazwa wskazuje, jest on kompatybilny z systemem multiroom MusicCast tego producenta. Obsługuje do 4 stref multiroom, ale może współpracować z kilkoma innymi identycznymi wzmacniaczami, co pozwala stworzyć funkcjonalny system, nawet 32-strefowy. Nie bez znaczenia jest przy tym wąska obudowa wzmacniacza, która ułatwia wspomniane łączenie kilku egzemplarzy tego modelu i zainstalowanie ich np. we wspólnej szafie typu rack. Urządzenie obsługuje takie serwisy streamingowe jak Spotify, Tidal czy Deezer, a także funkcję Apple AirPlay 2. Rozwiązania te pozwalają na strumieniowe odtwarzanie muzyki w systemie multiroom z wielu różnych źródeł. Model MusicCast XDA-QS5400RK jest też kompatybilny z Asystentem Google.

CI720 V2

Nieco inne rozwiązanie oferuje firma NAD. Mamy tutaj na myśli model CI720, czyli wzmacniacz sieciowy kompatybilny z systemem multiroom BluOS. Pojedynczy komponent może obsłużyć strefę stereo, ale w systemie multiroom możemy wykorzystać znacznie większą liczbę takich urządzeń. Dostępny jest nawet specjalny uchwyt, z wykorzystaniem którego zamontujesz nawet do 6 takich wzmacniaczy w szafie rack w module Rack 3U. Co ważne – zwłaszcza dla miłośników cyfrowej muzyki w bardzo dobrej jakości – model CI720 przetwarza sygnał z częstotliwością próbkowania do 192 kHz i 24-bitową rozdzielczością, a ponadto wspiera odtwarzanie plików w standardzie MQA.

Praktycznym i funkcjonalnym, często stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie instalacyjnego odtwarzacza sieciowego i osobno wzmacniacza instalacyjnego. Przykładem funkcjonalnego streamera jest NAD CI580 V2, który może współpracować dowolny wzmacniacz wielostrefowy lub też wiele klasycznych wzmacniaczy audio. Model ten, podobnie jak CI720, jest kompatybilny z platformą BluOS i obsługuje standard MQA. Pojedynczy egzemplarz obsłuży nawet do 4 stref multiroom. Może być sterowany za pomocą aplikacji BluOS Controller i pracować w ramach jednego z wielu kompatybilnych systemów „inteligentnego” domu, takich jak Crestron, Control4 czy RTI.

nad-ci-580-v2

Niewidoczny system multiroom

Przy wykorzystaniu głośników do zabudowy system multiroom może być niemal niewidoczny. W zależności od tego, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia możemy zastosować modele do zabudowy w ścianie lub suficie, albo też połączyć obydwa te typy głośników. Niektórzy producenci oferują nawet całe serie spójnych brzmieniowo i wzorniczo modeli instalacyjnych, wśród których znajdziesz zarówno konstrukcje ścienne, jak i sufitowe. Ułatwia to dobór nagłośnienia pod względem wzornictwa poszczególnych elementów, co jest istotne zwłaszcza przy instalacji kina domowego w zabudowie, które również może być jedną ze stref w systemie multiroom.

Przy wyborze tego typu elementów warto zwracać uwagę nie tylko na brzmienie jakie oferują, ale także na to, jakie mają parametry montażowe, zwłaszcza głębokość. Warto wybierać głośniki, których maskownice można malować. Dzięki temu jeszcze skuteczniej ukryjemy nagłośnienie systemu multiroom. Niektóre modele są dodatkowo odporne na wilgoć, a więc sprawdzą się doskonale np. w łazience czy domowej pralni. W ofercie niektórych producentów (np. Bowers & Wilkins) dostępne są opcjonalne maskownice, które montuje się praktycznie na równi z powierzchnią sufitu, co sprawia, że głośnik staje się praktycznie niezauważalny.

System multiroom głośniki do zabudowy w ścianie

Multiroom w łazience i na korytarzu

W zależności od miejsca instalacji przydatne mogą okazać się nieco inne typy głośników. W łazience najlepiej sprawdzą się konstrukcje sufitowe. Może to być np. model CCM382 marki Bowers & Wilkins. Co ważne w wypadku instalacji łazienkowych, jest to głośnik wodoodporny z 25-milimetrowym tweeterem i 18-centymetrowym przetwornikiem elektroakustycznym przetwarzającym niskie i średnie pasmo częstotliwości. Możesz więc słuchać ulubionej muzyki w dobrej jakości nawet podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem, bez obaw o uszkodzenie instalacji głośnikowej, np. przez gorącą parę. Podobnego typu modele będą dobrze prezentowały się w wąskich domowych korytarzach i klatkach schodowych. Możesz tu wykorzystać np. głośnik Bowers & Wilkins CCM664, który został wyposażony w miękką kopułkę wysokotonową z regulacją kąta nachylenia. Dzięki temu możesz, np. na klatce schodowej odpowiednio skierować przetwornik, by zapewnić dobre brzmienie dźwięku docierającego do słuchacza.

Nagłośnienie strefowe w hallu i w salonie

Wartym uwagi, a do tego przystępnym cenowo rozwiązaniem może okazać się podstawowy, 2-drożny głośnik sufitowy Yamaha NS-IC600. Na uwagę zasługuje m.in. plaski profil tego głośnika, co sprawia, że do jego instalacji w ścianie potrzeba stosunkowo niewiele miejsca.

W pomieszczeniach takich jak salon czy jadalnia, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się jednak ścienne głośniki instalacyjne, takie jak np. Bowers & Wilkins CWM362 (do pomieszczeń o mniejszej kubaturze) czy Bowers & Wilkins CWM664 (do większych pomieszczeń). O ile istnieje, oczywiście, możliwość wbudowania ich w ścianę pomieszczenia bez konieczności wykonywania żmudnych remontów lub dodatkowej zabudowy wnętrza.

Więcej o instalacyjnych głośnikach, które możesz wykorzystać w systemie multiroom znajdziesz w materiale wideo:

Źródła dźwięku

Różnorodność źródeł dźwięku zależy od pomysłowości, potrzeb i wymagań użytkownika. W systemie multiroom możemy odtwarzać muzykę niemal tak, jak chcemy i z tego, z czego chcemy. Może to być np. radio internetowe, ale także radio DAB+ (cyfrowe) lub FM (analogowe). Źródłem sygnału audio mogą być także odtwarzacz CD lub sieciowy, ale także nagrania z biblioteki muzycznej zgromadzonej na dyskach sieciowych lub odtwarzane bezpośrednio z serwisów streamingowych, takich jak np. Spotify czy Tidal. Jeśli zastanawiasz się, z którego z tych dwóch popularnych serwisów internetowych skorzystać, sprawdź nasz poradnik: „Co wybrać – Spotify czy Tidal?”.

System multiroom i sterowanie

Do obsługi systemu multiroom wykorzystywane są różnego rodzaju programowalne piloty uniwersalne zdalnego sterowania, ale coraz częściej także urządzenia mobilne, a więc smartfony i tablety. Planując instalację mulitiroom w domu lub mieszkaniu nie sposób pominąć także tego typu elementów. Nowoczesne sterowniki mogą być wyposażone w ergonomiczne przyciski, a także duże, kolorowe ekrany dotykowe, co znacznie ułatwia kontrolę nad systemem multiroom i jego poszczególnymi strefami.

Do sterowania nagłośnieniem wielostrefowym mogą być wykorzystywane również iPhone’y i iPady, które wielu wypadkach mogą być nawet tańsze od niektórych kontrolerów. Niekiedy montuje się je na ścianie, niemal jak klasyczny sterownik strefowy, na podobnej wysokości jak instaluje się zwykle włączniki oświetlenia. Urządzenia te zyskały uznanie m.in. ze względu na stabilną pracę. Co więcej, takie „iUrządzenie” może być też jednym ze źródeł muzyki w systemie multiroom. Pełni więc w nim podwójną rolę.

system multiroom

Jeśli poszukujesz sprzętu audio do domowego systemu multiroom i planujesz tego typu instalację, zachęcamy do odwiedzenia najbliższego salonu sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy system audio, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Niezależnie od tego, czy będzie to prosty, jedno- lub dwustrefowy, czy też znacznie bardziej rozbudowany zestaw nagłośnieniowy.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: