Poprzedni
Następny

Nagłośnienie do łazienki – poradnik Top Hi-Fi

Dobre nagłośnienie łazienki to marzenie każdego, kto kocha muzykę. W Top Hi-Fi uważamy, że marzenia (zwłaszcza te związane ze sprzętem audio) trzeba spełniać. Tym bardziej że realizacja akurat tego wcale nie jest tak trudna ani tak kosztowna, jak mogłoby się wydawać. Dzisiaj przecież łatwo znaleźć sprzęt audio, który nie tylko sprosta łazienkowym warunkom, ale jeszcze zagra efektownie i z charakterem. Sprawdź, jakie nagłośnienie do łazienki wybrać.

Spis treści: Nagłośnienie łazienkowe

 1. Nagłośnienie do łazienki – od czego zacząć?

 2. Nagłośnienie łazienkowe – jakie głośniki?

 3. Nagłośnienie do łazienki – amplifikacja

 4. Nagłośnienie do łazienki – przewody

 5. Nagłośnienie do łazienki – doradztwo

 6. Podsumowanie

Wysoka jakość dźwięku w łazience przy gorącej kąpieli

Photo by R ARCHITECTURE on Unsplash

Nagłośnienie do łazienki – od czego zacząć?

Na to, żeby muzyką cieszyć się nawet w łazience, jest kilka sposobów. Dwa najprostsze, które przychodzą nam do głowy, to włączenie zestawu stereo w sąsiednim pomieszczeniu oraz głośnik Bluetooth. Ten pierwszy od razu skreślamy – naszym zdaniem z dobrym brzmieniem nie ma nic wspólnego. W końcu do łazienki dobiegnie przytłumiony, mało wyrazisty dźwięk.

Z pomocą Bluetooth, łazienkę nagłośnisz niskim kosztem

Natomiast co do głośnika Bluetooth – to niezłe, doraźne rozwiązanie. Dobry sprzęt, taki jak np. BeoSound Explore lub BeoSound A1 2ND GEN, oferuje ciekawe, szczegółowe brzmienie zamknięte w solidnej i wodoszczelnej obudowie. Tyle tylko, że to rozwiązanie chwilowe. Głośniki Bluetooth mają to do siebie, że przydają się w wielu sytuacjach – nie tylko w łazience. Mogą na przykład wyruszyć w podróż lub na imprezę plenerową z innym domownikiem. Dlatego w tym tekście przyjrzymy się rozwiązaniom o stacjonarnym charakterze, które będą zawsze do Twojej dyspozycji.

Z tego względu jako nagłośnienie do łazienki polecamy przede wszystkim customowe instalacje audio oraz głośniki multiroom. Poniżej omawiamy mocne strony każdego z tych rozwiązań. Ale najpierw kilka słów o samej łazience.

Ile głośników potrzeba do łazienki?

Na początek można przyjąć regułę, że do standardowego pomieszczenia o powierzchni nieprzekraczającej 10–15 m2 wystarczy jeden głośnik dobrej klasy. Wynika to z typowej dla łazienek akustyki. Płytki i gładkie wykończenia odbijają i wzmacniają dźwięk (zwłaszcza wyższe rejony pasma). Dlatego w przypadku małego metrażu dołożenie drugiego głośnika mogłoby skutkować już zbyt mocną interferencją fal dźwiękowych.

Głośnik sufitowy może być optymalną opcją nagłośnienia łazienki

Photo by Sidekix Media on Unsplash

Sporo zależy też od samego planu pomieszczenia i jego aranżacji, a w tym miejsca, w którym dźwięk ma być najlepszej jakości. Jeśli masz dużą łazienkę (pow. 10 m2) i nastawiasz się na długie, relaksujące odsłuchy w wannie, możesz postawić na bardziej zaawansowaną instalację. Oczywiście wysterowaną w taki sposób, aby to właśnie wanna była optymalnym miejscem do odbioru dźwięku. W takim przypadku zdecydowanie polecamy konsultację ze specjalistami i zapraszamy do najbliższego salonu Top Hi-Fi.

Jeżeli natomiast chodzi Ci wyłącznie o to, aby stworzyć w łazience przyjemne tło muzyczne – sytuacja jest znacznie prostsza. Tutaj zdecydowanie wystarczy jeden głośnik, umieszczony w taki sposób, aby wspierać estetykę pomieszczenia.

Czy głośniki do łazienki muszą być wodoszczelne?

Ogólnie rzecz ujmując: nie muszą. Wodoszczelność przydaje się wtedy, kiedy sprzęt jest narażony na kontakt ze strumieniami wody lub nawet na zanurzenie w niej. Dlatego często jest cechą głośników Bluetooth, które zabiera się w plener.

Jeśli chodzi o głośniki łazienkowe, o wiele większym zagrożeniem jest osadzająca się w postaci małych kropelek wilgoć. Na szczęście to zjawisko nie występuje w każdym takim pomieszczeniu, a towarzyszy głównie długim, gorącym kąpielom. I tu ponownie wchodzimy na grunt indywidualnych preferencji.

Głośniki sufitowe Bowers & Wilkins

Jeśli lubisz długie kąpiele i – jak to się mówi – często robisz w łazience saunę, najlepszym wyborem będą głośniki wodoodporne (poziom ochrony od IPX3 wzwyż). Dzięki nim zapewnisz sobie spokój i długotrwałe, bezawaryjne działanie sprzętu. Jeśli natomiast nie gustujesz w fińskich klimatach, a Twoja łazienka ma sprawny system wentylacyjny – spokojnie możesz sięgnąć po głośniki z podstawową ochroną przed wodą.

Nagłośnienie łazienki – jakie głośniki

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jako nagłośnienie do łazienki polecamy customowe instalacje z głośnikami instalacyjnymi oraz głośniki multiroom. Sprawdźmy, co do zaoferowania mają oba te rozwiązania.

Customowa instalacja audio do łazienki, czyli głośniki instalacyjne

Pod tym pojęciem rozumiemy głośnik lub głośniki sufitowe (montowane w suficie podwieszanym) lub głośniki ścienne podłączane do wzmacniacza. Plusami tego rozwiązania są:

 • Minimalna ingerencja w wygląd pomieszczenia – umieszczone w suficie lub ścianie głośniki są niemal niewidoczne i nie szkodzą wystrojowi łazienki, ponadto maskownice wielu modeli można pomalować w taki sposób, aby zupełnie wtopić je w otoczenie.

 • Duża dostępność modeli odpornych na wilgoć – głośniki instalacyjne często są stosowane np. w centrach handlowych czy na zewnątrz, dlatego ich obudowy przystosowano do pracy w trudnych warunkach, jak wilgotność, chłód czy wysokie temperatury.

 • Dobra jakość dźwięku, na którą użytkownik ma realny wpływ – brzmienie głośników instalacyjnych zależy nie tylko od ich możliwości przetwarzania dźwięku, ale także od zastosowanego wzmacniacza. Wymiana amplitunera bądź wzmacniacza na lepszy model często pozytywnie wpływa na brzmienie głośników.

Warto jednak pamiętać, że pasywne głośniki instalacyjne muszą być połączone przewodowo ze wzmacniaczem. Dlatego ich montaż najlepiej wykonać podczas wykańczania lub remontu mieszkania. Oczywiście jest to możliwe także w innym okresie, ale wtedy trzeba się liczyć z dodatkową pracą, a w niektórych przypadkach nawet kilkudniowym wyłączeniem łazienki z intensywnego użytkowania.

Jakie głośniki instalacyjne do łazienki?

Mając na uwadze jakość brzmienia, polecamy modele dwu- lub trzydrożne, czyli wyposażone w osobne przetworniki dla poszczególnych zakresów pasma. Większość modeli instalacyjnych, które sugerujemy naszym klientom do łazienki, ma konstrukcję koncentryczną. Pozwala ona zaoszczędzić przestrzeń, gdyż poszczególne przetworniki są umieszczone niejako w szeregu – jeden za drugim. Przykładem takiego głośnika jest choćby głośnik sufitowy Bowers & Wilkins CCM362 – jeden z popularniejszych modeli tego typu w naszej ofercie.

Głośnik sufitowy CCM362 od Bowers & Wilkins

Jeśli chodzi o zakres obsługiwanych częstotliwości, naszym zdaniem już 60–20000 Hz (i wyżej) to dobry wynik. No chyba że lubisz mocniej zaznaczony bas, wtedy rozejrzyj się za sprzętem, dla którego dolna granica to np. 45–50 Hz.

Sprawdź pełną ofertę głośników instalacyjnych w Top Hi-Fi.

Głośniki multiroom do łazienki

Nasza druga propozycja jest zupełnie odmienna od pierwszej. Głośniki multiroom są bowiem aktywne (mają wbudowane wzmacniacze), a sygnał odbierają bezprzewodowo – przez Wi-Fi lub Bluetooth. Oznacza to, że wystarczy je sparować z telefonem, aby rozpocząć odtwarzanie. Głównymi plusami głośników multiroom są:

 • Możliwość łatwego łączenia kilku głośników w jeden system – to świetny sposób na wypełnienie muzyką całego domu. W odrębnych pomieszczeniach możesz umieścić już nawet dwa głośniki. I wcale nie muszą one odtwarzać tych samych utworów.

 • Mobilność – głośnik multiroom zagra wszędzie tam, gdzie ma dostęp do prądu. Podczas Twojej kąpieli może stać na meblach łazienkowych, a później – na komodzie w salonie. Ale pamiętaj, że pełnię swoich możliwości głośniki multiroom pokazują wtedy, gdy są umieszczone w różnych pokojach. Efekt naprawdę zachwyca.

 • Świetna wygoda – w przypadku głośników multiroom nie ograniczają Cię funkcjonalności amplitunera. Każdy taki głośnik oferuje kilka możliwości podłączenia za źródłem – np. Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay bądź przewodowo. Wybrane modele współpracują także z serwisami streamingowymi i asystentami głosowymi. Wtedy nie musisz mieć przy sobie smartfona, żeby za pomocą dedykowanej aplikacji zmienić utwór czy playlistę.

Niektóre modele wyposażone są w uchwyty montażowe ścienne, Pulse Flex 2i wymaga jego dokupienia

Pamiętaj tylko, że jeśli wybierasz głośniki multiroom do łazienki, która często staje się sauną, powinny one mieć klasę odporności na wodę potwierdzoną przynajmniej normą IPX3. Jeśli jednak przesadna wilgoć nie jest w Twojej łazience częstym scenariuszem, wtedy ciekawą opcją może okazać się Blueosund Pulse Flex 2i.

Sprawdź pełną ofertę głośników multiroom w Top Hi-Fi.

Nagłośnienie łazienki – amplifikacja

Wyżej wspomnieliśmy, że głośniki pasywne potrzebują wzmacniacza, bądź amplitunera. W przypadku łazienkowej instalacji audio nie musi to być sprzęt z najwyższej półki cenowej. W końcu pod kątem brzmienia wzmacniacze i tak nie schodzą poniżej solidnego poziomu. Większy nacisk położylibyśmy na moc, funkcjonalność i – w określonych sytuacjach – na obsługę więcej niż dwóch kanałów. Takim przykładem mogą być amplitunery kina domowego, których wyższe modele posiadają tzw. „strefy”. To dodatkowe pary wyjść głośnikowych, które można wykorzystać np. w łazience.

Głośniki sufitowe nie zaburzą estetyki łazienki

Moc wzmacniacza

Zacznijmy od mocy. Większość niezłych głośników instalacyjnych, aby grać odpowiednio donośnym i dociążonym brzmieniem, potrzebuje wzmacniacza o mocy co najmniej 30 W. Z mocą jednak bywa tak, że dobrze mieć jej zapas. Dlatego rekomendujemy wybór urządzenia, którego moc przekracza minimalne potrzeby głośników. Ale – uwaga – nie powinna być też wyższa niż maksymalna obsługiwana przez głośnik. Warto więc zerknąć do specyfikacji konkretnego modelu.

Funkcjonalność

Przejdźmy do funkcjonalności, która naszym zdaniem jest kluczowa w kontekście nagłaśniania łazienki. Dobrze, aby wzmacniacz współpracował z urządzeniami mobilnymi i miał wbudowany odbiornik Bluetooth oraz Wi-Fi. W przeciwnym razie przyda się jeszcze niedrogi odtwarzacz sieciowy – np. Audio Pro Link 1 – oraz możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych.

AudioPro Link 1 - muzyka z tabletu, obsługa przez smartfon

Istotną cechą jest również możliwość bezprzewodowego sterowania. Tutaj standardem są aplikacje producenckie i piloty zdalnego sterowania.

Liczba kanałów

A o co chodzi z obsługą więcej niż dwóch kanałów? W niektórych domach i mieszkaniach łazienkową instalację audio można sprawnie rozszerzyć na sąsiednie pomieszczenie – choćby kuchnię. Wtedy wspomniany wcześniej amplituner wielokanałowy, pozwoli stworzyć konfigurację, która poza salonem sprawi, że muzyka zagra też w kuchni, a także omawianej dziś łazience. Oczywiście taka strefowość oznacza, że w każdym z tych pomieszczeń może zagrać muzyka z innego źródła. Alternatywą mogą być odtwarzacze ścienne czyli w tym przypadku bezprzewodowe głośniki z możliwością montażu na ścianie. Niemniej ich dobór polecamy skonsultować w jednym z naszych salonów.

Sprawdź wszystkie amplitunery, wzmacniacze instalacyjne i amplitunery kina domowego w ofercie Top Hi-Fi.

Nagłośnienie łazienki – przewody

Przewody głośnikowe do łazienkowej instalacji audio muszą być solidne. Jakakolwiek awaria mogłaby bowiem skutkować np. koniecznością rozkuwania ściany, aby wymienić felerny element. Dlatego polecamy unikać najtańszych kabli, które potrafią szybko się utleniać. Warto dopłacić kilka złotych np. do dobrze izolowanych przewodów z miedzi wysokogatunkowej, a przy okazji pamiętać o solidnych peszlach, w których je poprowadzimy.

Zobacz przewody głośnikowe w Top Hi-Fi.

Nagłośnienie łazienki – doradztwo

Zdajemy sobie sprawę, że łazienki – w odróżnieniu od salonów – znacznie się od siebie różnią. Nierzadko są to pomieszczenia o oryginalnym kształcie, z wnękami na pralkę i inny sprzęt AGD. W niektórych są kabiny prysznicowe, w niektórych – wanny, a w jeszcze innych to i to. Dlatego trudno znaleźć jeden sposób na wykonanie dobrego nagłośnienia łazienkowego, nie mając przed sobą jej planu.

W sprzedaży dostępne są rozwiązania instalacyjne do łazienki o wysokiej jakości dźwięku

Jeśli Twoja łazienka wymyka się prostym klasyfikacjom, a chcesz ją dobrze nagłośnić, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Od niemal 30 lat przygotowujemy customowe instalacje audio do mieszkań, domów, sklepów i salonów usługowych. Pomożemy Ci opracować takie rozwiązanie, aby w Twojej łazience grały odpowiednio dobrane głośniki.

Podsumowanie

Temat nagłośnienia łazienki nie sposób wyczerpać w tak krótkim poradniku. Dlatego w pierwszej kolejności chcieliśmy pokazać, że stworzenie dobrego systemu audio do łazienki jest możliwe, a przy okazji podsunąć kilka pomysłów i rozwiązań. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, odwiedź najbliższy salon Top Hi-Fi & Video Design. #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują Ci sprzęt audio z naszej oferty i doradzą, jakie głośniki do łazienki kupić.

 W poszukiwaniu systemów instalacyjnych przeczytaj również nasze pozostałe poradniki:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: