Poprzedni
Następny

Nagłośnienie restauracji – poradnik Top Hi-Fi

W restauracji muzyka powinna być jak dobra przystawka. Umilać czas oczekiwania na danie główne, pozwalać się odprężyć, a do tego dopełniać klimat i atmosferę miejsca. Żeby osiągnąć ten efekt, trzeba spełnić dwa warunki. Mieć odpowiedni repertuar, ale przede wszystkim mieć właściwie dobrany system audio. W tym artykule zajmiemy się właśnie tą drugą kwestią. Dowiedz się, jakie nagłośnienie wybrać do restauracji. Systemy instalacyjne to nasza specjalność.

Spis treści: Nagłośnienie restauracji

 1. Nagłośnienie do restauracji – od czego zacząć?

 2. Nagłośnienie do restauracji – głośniki

 3. Nagłośnienie do restauracji – wzmacniacz / amplituner

 4. Nagłośnienie do restauracji – przewody

 5. Nagłośnienie do restauracji – przykładowe zestawy
  a. NAD AMP1 + Bowers & Wilkins AM-1
  b. Głośniki multiroom Bluesound Pulse Flex 2i
  c. Yamaha MusicCast RX-V4A + Bowers & Wilkins M-1 + Epson EH-LS300B

 6. Nagłośnienie do restauracji – doradztwo

 7. Podsumowanie

Dobry dźwięk, to jeden ze sposobów na zadowolenie klienta

Fot. Andrew Seaman on Unsplash

Nagłośnienie do restauracji – od czego zacząć?

Zacznijmy od tego, że w restauracji muzyka nie powinna być daniem głównym. To tylko (i aż) jeden ze składników, które tworzą wyjątkową atmosferę. Ale co tak właściwie z tego wynika? Dokładnie to, że muzykę trzeba podawać w optymalnych proporcjach.

Wyobraź sobie sytuację, że w końcu udało Ci się zarezerwować stolik w dość popularnej restauracji. Wchodzisz do środka, siadasz i widzisz dwie całkiem spore kolumny głośnikowe jakieś 2 metry od Twojego miejsca. Po chwili już wiesz, że płynąca z nich muzyka jest po prostu za głośna. Nie da się porozmawiać ani tym bardziej skupić. Pytasz więc obsługę, czy można nieco przyciszyć. Można. Ale po kilku minutach z drugiego końca sali pada: „co się stało z muzyką?”.

Wbrew pozorom takie sytuacje wciąż się zdarzają. W tym konkretnym przypadku zawiodło właśnie ustawienie nagłośnienia. W większości przypadków dwie kolumny stereo nie zapewnią odpowiedniej propagacji dźwięku w pomieszczeniu restauracyjnym (zwłaszcza jeśli jest dużo stolików, przegród itp.).

Jak więc nagłośnić restaurację?

W odniesieniu do powyższego przykładu odpowiedź jest prosta. Trzeba zadbać o jak najbardziej równomierne rozprzestrzenianie się dźwięku. Sporym ułatwieniem może być wydzielenie w planie pomieszczenia konkretnych stref, a następnie umieszczenie w nich głośników. To pomoże uniknąć zarówno nadmiernie silnego sygnału w niektórych miejscach (jak np. w pobliżu kolumn podłogowych), jak i „białych plam”, do których dźwięk w ogóle nie dociera.

Nagłośnienie do kawiarni, pomóż klientom się odprężyć

Fot. Clem Onojeghuo on Unsplash

Mając z tyłu głowy te wytyczne, przejdźmy do tematów sprzętowych.

Nagłośnienie do restauracji – głośniki

Głośnik Bowers & WilkinsAM-1 potrafi nagłośnić wymagane pola dźwiękowe

Podczas wyboru głośników do restauracji weź pod uwagę takie kryteria, jak: design, solidność wykonania i jakość dźwięku. W pierwszym przypadku trzeba oczywiście uwzględnić wystrój wnętrza. W przytulnych, bardziej kameralnych wnętrzach warto postawić na nierzucające się w oczy, dyskretne głośniki. Dobrym pomysłem może być też pokrycie głośników farbą. Ale już na przykład przypadku lokali o stylistyce industrialnej, loftowej wyeksponowane głośniki mogą świetnie zagrać (dosłownie i w przenośni) z resztą wystroju.

Duże znaczenie ma też kwestia jakości wykonania. Jakakolwiek awaria głośnika nie tylko zaburzy pracę całego systemu, ale może też wiązać się koniecznością ingerowania w instalację. Dlatego naszym zdaniem lepiej zainwestować w sprzęt z wysokiej półki, a później po prostu cieszyć się dobrym brzmieniem.

brown wooden chairs and tables

Fot. 99.films on Unsplash

I tak właśnie dotarliśmy do jakości dźwięku – w naszej ocenie kwestii kluczowej. Skoro muzyka ma tworzyć atmosferę, pomagać się odprężyć i zrelaksować, musi być dostarczana w wysokiej jakości. Warto więc wybrać głośniki mające do zaoferowania znacznie więcej niż mocny bas. Brzmienie powinno być pełne, zrównoważone – bez nadmiaru tonów niskich, ale także bez przesady w tonach wysokich. Dlatego polecamy głośniki sprawdzonych producentów, którzy na audio "zjedli zęby". Najczęściej będziecie poruszać się wśród głośników o konstrukcji pełnozakresowej, ale znajdą się też takie, które będą miały separowane przetworniki dla każdego pasma. W każdym razie kluczowym jest, aby klientom dostarczyć dźwięk jak najbardziej klarowny.

Czyli jakie głośniki do restauracji wybrać?

Najlepszym wyborem (przy uwzględnieniu powyższych kryteriów) będą głośniki instalacyjne oraz aktywne głośniki multiroom. Pierwsze rozwiązanie lepiej sprawdzi się w dużych, kilkuczęściowych lokalach, gdzie łączność bezprzewodowa może zawodzić (zwłaszcza że goście często mają ze sobą smartfony, tablety czy laptopy, więc istnieje ryzyko interferencji fal). Drugie natomiast to świetny pomysł do mniejszych, kameralnych lokali. Tym bardziej, że głośniki multiroom można dowolnie przestawiać.

Jeśli chodzi o głośniki instalacyjne, do wyboru są głównie sufitowe albo przyścienne. Do restauracji polecamy przede wszystkim te drugie, głównie ze względu na ich prostą instalację. Głośniki sufitowe montuje się natomiast w suficie podwieszanym. Nie każdy może sobie pozwolić na taką ingerencję w wygląd lokalu. No i łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której awaria systemu powoduje konieczność (chwilowego) demontażu płyt, by naprawić uszkodzony niewłaściwie działający głośnik sufitowy.

Bowers & Wilkins CCM362, głośnik sufitowy

Z kolei aktywne głośniki multiroom dają więcej swobody podczas instalacji. Często jedynym wymaganiem jest bliskość gniazdka elektrycznego. A do ich ustawienia można wykorzystać uchwyty głośnikowe.

Nagłośnienie do restauracji – wzmacniacz/amplituner

Amplituner (niekiedy wymiennie nazywany wzmacniaczem) to niezbędny element systemu audio z pasywnymi głośnikami instalacyjnymi. W największym uproszczeniu odpowiada on za przetwarzanie sygnału, wzmacnianie go i przesyłanie do głośników. Przede wszystkim musi więc dysponować wystarczającą do napędzenia przetworników mocą (tę informację łatwo znaleźć w specyfikacji).

amplituner Yamaha

Dobrze też, kiedy wzmacniacz do restauracji obsługuje dźwięk wielokanałowy (jak np. amplituner wielokanałowy) oraz jest wyposażony w więcej niż podstawowe złącza (ma też HDMI i więcej wejść audio). Taki sprzęt może bowiem współpracować z większą liczbą głośników, a także sprawdzi się wtedy, kiedy w lokalu zaplanowano wspólne oglądanie meczu lub seans filmowy. Oczywiście do wyświetlenia obrazu niezbędny będzie telewizor z uchwytem TV bądź projektor (do restauracji zdecydowanie polecamy to drugie rozwiązanie).

Amplituner kina domowego Yamaha

Wspomnieć trzeba też o dość oczywistych dzisiaj kwestiach, takich jak współpraca amplitunera bądź wzmacniacza instalacyjnego z najpopularniejszymi aplikacjami i programami, łączność bezprzewodowa czy obsługa sprzętu z poziomu aplikacji. To praktyczne udogodnienia, które znacznie ułatwiają nie tylko odtwarzanie muzyki, ale też kontrolę nad całym systemem.

Serwisy muzyczne, które gwarantują wysoką jakość brzmienia

Została jeszcze jedna kwestia. Wzmacniacz (czy też amplituner) ma oczywiście wpływ na jakość dźwięku. W tym aspekcie decydującą rolę odgrywa zastosowany w urządzeniu przetwornik cyfrowo-analogowy. Dobrze więc sprawdzić, jakie ma możliwości i jakie formaty obsługuje. Protip - myśląc o przestrzeni na wstawienie amplitunera, warto pamiętać, by ta była dobrze wentylowana. Dzięki temu urządzenie, które bądź co bądź będzie pracować przez cały dzień pod obciążeniem, dostanie odpowiednią ilość powietrza do chłodzenia i posłuży Wam długie lata.

Nagłośnienie do restauracji – przewody

Jeśli podczas planowania nagłośnienia do restauracji zdecydujesz się na pasywne głośniki instalacyjne, czeka Cię także wybór przewodów, które doprowadzą do nich sygnał. I niezależnie od tego, czy postanowisz poprowadzić przewody głośnikowe wewnątrz ściany, czy może na jej powierzchni, kluczowe są ich solidność i wytrzymałość. Jakakolwiek awaria może bowiem skutkować koniecznością prowadzenia kabla od nowa, a to z kolei – dodatkowymi wydatkami, a w skrajnych przypadkach także rozkuwaniem ścian.

I jeszcze wskazówka: jeśli przewód będzie prowadzony na powierzchni ściany, warto zrobić to na bezpiecznej wysokości, z zastosowaniem uchwytów do przewodów (znanych też jako organizery).

Nagłośnienie do restauracji – przykładowe zestawy

Żeby ułatwić Ci wybór nagłośnienia do restauracji, przygotowaliśmy kilka proponowanych zestawów. Mogą także posłużyć jako inspiracja, na bazie której zbudujesz własny system z pomocą #EkseprtówDobregoBrzmienia.

NAD AMP1 + Bowers & Wilkins AM-1

Na początek zestaw, który najsilniejszy akcent stawia na jakość brzmienia. Zaawansowany wzmacniacz NAD AMP1 to solidna, pracująca w klasie D konstrukcja, wyposażona w 32-bitowe przetworniki analogowo-cyfrowe ESS Sabre. Jego wysokie możliwości dźwiękowe w pełni wykorzystają świetne głośniki instalacyjne Bowers & Wilkins AM-1. Ich podwójne przetworniki (niskotonowy z membraną z włókna szklanego o średnicy 130 mm i 25-milimetrowa aluminiowa kopułka wysokotonowa) gwarantują pełne, szczegółowe brzmienie z dobrze odseparowanymi pasmami.

Niewątpliwymi zaletami NAD AMP1 są także bogata paleta złącz i wbudowany Chromecast. Dzięki zróżnicowanym wejściom sprzęt może współpracować z rozmaitymi odtwarzaczami i telewizorami. Z kolei Chromecast umożliwia przesyłanie sygnału za pomocą Bluetootha. I właśnie to sprawia, że NAD AMP1 to świetny wzmacniacz do restauracji.

Warto jeszcze wspomnieć, że Bowers & Wilkins AM-1 to głośniki, które świetnie sprawdzą się także na zewnątrz lokalu. Ich solidna i wodoszczelna obudowa zapewnia pełną ochronę przed pyłem, deszczem czy promieniami UV.

Bowers & Wilkins AM-1, nagłośnienie restauracji wewnątrz i na zewnątrz

To rozwiązanie kompletne, proste w obsłudze i bardzo uniwersalne. Warto jednak przestrzec, że rekomendujemy je do klimatycznych lokali gastronomicznych, o niedużym metrażu - np. niewielkiej kawiarni.

Bluesound Pulse Flex 2i

Głośnik multiroom z Bluetooth, może być dobrym nagłośnieniem do restauracji

Nasza druga propozycja zachwyca funkcjonalnością i minimalistycznym designem. Aktywne głośniki all-in-one BlueSound Pulse Flex 2i mogą pracować zarówno jako system stereo (dwa głośniki), jak i multiroom. Do połączenia ich w taki zestaw wystarczy Wi-Fi. Ale to nie koniec. Każdy głośnik może być zasilany sieciowo lub akumulatorowo. To daje pełną swobodę podczas ich rozmieszczania.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, wciąż pozostajemy na wysokiej półce. Wewnątrz Bluesound Pulse Flex 2i umieszczono dwa zasilane 25-watowym wzmacniaczem cyfrowym przetworniki – niskotonowy o średnicy 89 mm i wysokotonowy o średnicy 25 mm. Taka konfiguracja – w połączeniu z obsługą kodeku aptX – pozwala cieszyć się dźwiękiem jakości hi-res 24/192 nawet w 64 strefach.

Głośnik multiroom do lokalu gastronomicznego

To nie koniec dobrych wiadomości. Kontrola nad głośnikami jest intuicyjnie prosta, a można sprawować ją za pomocą aplikacji BluOS Controller. Dostępnych jest mnóstwo serwisów streamingowych oraz radia internetowe. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy nadgryzionych jabłuszek. Bluesound Pulse Flex 2i są w pełni kompatybilne z AirPlay 2. Ok klasie oprogramowania sterującego tymi głośnikami niech świadczy fakt, że mimo nagromadzenia funkcji, aplikacja dalej jest prosta w obsłudze.

Yamaha MusicCast RX-V4A + Bowers & Wilkins M-1 + Epson EH-LS300B

MusicCast RX-V4A, amplituner wielokanałowy do kawiarni, restauracji

Na koniec zostawiliśmy najbardziej zaawansowaną i mającą najwięcej zastosowań konfigurację. Jej mózgiem jest pięciokanałowy amplituner AV Yamaha MusicCast RX-V4A. Wyposażony w szereg złącz audio i audio-video (HDMI), umożliwia łatwe podłączenie głośników oraz na przykład projektora. W tej roli w zestawie widzimy model Epson EH-LS300B. W pełni wykorzysta on możliwości amplitunera AV i pozwoli cieszyć się obrazem o rozdzielczości Full HD i przekątnej nawet 120 cali. A to umożliwi gościom wspólne przeżywanie sportowych bądź filmowych emocji.

Bowers & Wilkins M-1, produkty do nagłośnienia restauracji, kawiarni

Świetną synergię z MusicCast RX-V4A osiągną także głośniki ścienne Bowers & Wilkins M-1. Wyposażone w dwudrożne, zaawansowane przetworniki (nisko-średniotonowy o średnicy 100 mm, wykonany z plecionki włókna szklanego, i 25-milimetrową kopułkę aluminiową Nautilus) zagrają ze świetną szczegółowością, doskonale odwzorowując scenę audio. Dodatkowym atutem tych głośników jest możliwość ich dowolnego ulokowania w przestrzeni. W komplecie znajduje się zarówno uchwyt do montażu naściennego, bądź sufitowego, ale jest też estetyczna i klasyczna nóżka. To idealne rozwiązanie, kiedy instalując nagłośnienie lokalu, chcesz postawić na wysoką jakość dźwięku i jak najbardziej rozbudowaną funkcjonalność.

Epson eh-ls300b, projektor do kawiarni

Nagłośnienie do restauracji – doradztwo

Wybór nagłośnienia do restauracji to ważny temat, do którego warto podejść profesjonalnie. Zwłaszcza że im większy lokal, tym trudniej znaleźć rozwiązanie gwarantujące optymalne wypełnienie przestrzeni dźwiękiem. Ale jest to oczywiście możliwe. Po prostu odwiedź najbliższy salon Top Hi-Fi & Audio Video Design i zasięgnij rady Ekspertów, którzy omówią z Tobą dostępne systemy nagłośnieniowe.

Instalacje audio-video, doradztwo Top Hi-Fi

Przygotujemy dla Ciebie plan instalacji, a następnie zainstalujemy sprzęt i go skonfigurujemy. Zadbamy o to, aby udało Ci się znaleźć najlepsze rozwiązanie do swojej restauracji.

Podsumowanie

W restauracji – podobnie jak w sklepie czy lokalu usługowym – najlepiej sprawdzą się głośniki instalacyjne ze wzmacniaczem bądź głośniki multiroom. Jednak już na etapie planowania instalacji warto pomyśleć o szerszym zakresie zastosowań niż tylko odtwarzanie muzyki. Przecież w lokalu mogą odbywać się wieczory filmowe albo być nadawane transmisje z wydarzeń sportowych. Dlatego dobrze wybrać rozwiązanie, które pozwoli w pełni cieszyć się takimi okazjami.

W poszukiwaniu systemów instalacyjnych przeczytaj również nasze pozostałe poradniki:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: