Poprzedni
Następny

Perły z lamusa: "Dirty Deeds Done Dirt Cheap” AC/DC

Czy piosenka inspirowana kreskówką dla dzieci może spowodować pozew sądowy? Jeszcze jak! Jest tylko jeden warunek. To musi być piosenka napisana przez zespół, który swą nazwę zaczerpnął z tabliczki znamionowej maszyny do szycia. Zespół legenda. Ace piorun dece, jak mawiali niektórzy za młodu. Dziś w perłach z lamusa „Dirty Deeds Done Dirt Cheap” i AC/DC.

Bowers & Wilkins 702 Signature

Co znaczy Dirty Deeds Done Dirt Cheap?

Nie tłumacząc dosłownie tytułu, aczkolwiek starając się znaleźć brzmieniowo i kulturowo jak najbliżej, powinniśmy uzyskać coś na kształt, mokrą robotę po taniości odwalam. Skąd pomysł na tytuł? Gitarzysta AC/DC Angus Young zaczerpnął ją z kreskówki Beany and Cecil. Dla ścisłości był to główny szwarc charakter, Dishonest John (Nieszczery Jasiek), który miał na swojej wizytówce napisane właśnie Dirty Deeds Done Dirt Cheap. Holidays, Sundays, and Special Rates.

Kiedy ta piosenka po raz pierwszy trafiła na fale australijskiej telewizji, do programu o nazwie Countdown, który był zwykle odwiedzany przez takie zespoły jak ABBA, to wywołała niezłe zamieszanie wśród australijski nastolatków nieprzyzwyczajonych do takiego grania. Ta piosenka jest uosobieniem niebezpiecznego i wrednego brzmienia AC/DC, z ciężką gitarą Angusa Younga i napastliwym wokalem Bona Scotta.

W tekście piosenki pojawia się wyliczanka brudnej roboty, jaką jest w stanie odwalić podmiot liryczny, na liście występują High Voltage i TNT, czyli nazwy dwóch utworów z pierwszej płyty, jak również tytuły dwóch pierwszych albumów wydanych w Australii.


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


Pozew sądowy za numery w Dirty Deeds Done Dirt Cheap

Jeśli posłuchacie tekstu piosenki, to pod koniec pierwszej zwrotki usłyszycie, co zrobić, żeby zlecić wykonanie brudnej roboty:

Just ring (po prostu zadzwoń)
36 24 36 hey.

Okazało się, że całkiem sporo osób postanowiło wykręcić ten numer, który w tamtym czasie fizycznie istniał w Australii. Jednak Australijczycy to nacja chyba bardziej wyluzowana od Amerykanów, ponieważ to właśnie częste próby dodzwonienia się pod amerykański numer 36 24 368 spowodowały, że przeciwko zespołowo AC/DC złożono pozew sądowy.

Norman i Marilyn White, para z Libertyville w stanie Illinois, pozwała zespół za naruszenie prywatności po tym, jak małżeństwo zostało zalane telefonami z powodu tej piosenki. Najwyraźniej wielu okolicznych fanów AC/DC dzwoniło pod numer 3-6-2-4-3-6-8 (interpretując „hej!” Jako „osiem”). Para twierdziła, że ​​odebrała setki „lubieżnych, sugestywnych i groźnych” telefonów.  Głównie od ludzi próbujących zlecić różne brudne czyny po niskich, niskich cenach. Małżeństwo White’ów zażądało 250 000 dolarów odszkodowania i ponownego nagrania piosenki, ale sędzia orzekł przeciwko nim.

Te numery to wymiary

36-24-36 wyrażone w centymetrach to klasyczne 90-60-90. Proporcje które były często podawane jako „idealne” proporcje dla kobiet przynajmniej od lat sześćdziesiątych XX wieku. Rok później The Commodores użyli tych samych wymiarów, aby opisać kobietę w swojej piosence „Brick House”. Sir Mix-a-Lot szydził z tych proporcji w swoim hicie z 1992 roku „Baby Got Back”, gdzie mówi: „36-24-36? Tylko jeśli ona ma 5'3” (160 cm).

Przeróbki Dirty Deeds Done Dirt Cheap

AC/DC to zespół, który mimo zarzutów o dość jednorodny i niezmienny styl, niezmiennie inspiruje innych wykonawców do reinterpretacji ich utworów. O ile rozumiemy, że legenda thrash metalu Exodus oddaje hołd dinozaurom z antypodów…

… rozumiemy też Joann Jett, byłą gitarzystkę The Runaways…

… to Lesley Gore się nie spodziewaliśmy!

AC/DC to jeden z tych zespołów, obok Deep Purple i Black Sabbath, które dobrze słuchać troszkę głośniej, zatem gdy będzie jakaś mokra robota do odwalenia, rozkręćcie wzmacniacz odrobinę mocniej niż zwykle, pozwólcie głośnikom oddać śpiewane przez zęby wokale Bona Scotta i wredne brzmienie gitary Angusa, tupiąc nogą do rytmu.

Jeśli nie posiadacie żadnego urządzenia odtwarzającego muzykę w domu, to zapraszamy do jednego z naszych 18 salonów Top Hi-Fi & Video Design na terenie całego kraju. Posiadamy szeroki wybór wszelkiego rodzaju sprzętu i akcesoriów audio. Audio Deeds Done Dirt Cheap to my.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: