Poprzedni
Następny

Kolumny Magico - dlaczego hi-end kosztuje aż tyle?

Sprzęt audio z najwyższej półki wywołuje skrajne emocje. Od westchnień melomanów nad zdumiewającym dźwiękiem łatwo przejść do drugiego krańca emocji, gdzie sceptycy pukają się w czoło. W końcu niecodzienne jest wydawanie kwot równych cenom średniej wielkości domu na perfekcyjny system hi-fi. Pozostają zatem dwa pytania – dlaczego to wszystko kosztuje aż tyle? I co jeszcze odróżnia prawdziwy hi-end od sprzętu z niższej półki? Sprawdźmy to na przykładzie produktów marki Magico.

Kolumny Magico

Najpierw jest pomysł 

Stworzenie kolumn głośnikowych nie należy do prostych zadań, szczególnie jeśli mowa o konstrukcji, która ma możliwie najmocniej zbliżyć nas do odczucia słuchania muzyki na żywo. Dokładnie takie wyzwanie stawiają sobie inżynierowie Magico. Aby osiągnąć swój cel łączą ze sobą szereg innowacyjnych rozwiązań wspartych nowoczesną technologią.

Jednak każdy nowy model rozpoczyna się w głowie projektanta od prostych szkiców, mających za zadanie wizualizację świeżego pomysłu. Nakreśla się design i wstępne rozmiary kolumny. Każdy kolejny etap wymaga coraz większej precyzji. Poszczególne elementy zewnętrzne oraz wewnętrzne są projektowane dzięki oprogramowaniu 3D, które daje możliwość zobaczenia podzespołów jeszcze zanim rozpocznie się ich tworzenie przez maszyny. Ten czasochłonny proces wymaga pracy zorganizowanego zespołu, a przede wszystkim obszernej wiedzy z zakresu akustyki i właściwości materiałów. Decyduje się o ilości przetworników, jak również materiałach, z których zostaną wykonane. Zanim każdy element ujrzy światło dzienne, musi zostać zaprojektowany zgodnie z najsurowszymi normami Magico. Już samo podejście marki do tworzenia sprzętu decyduje o jego cenie.

Co do milimetra

Większość instrumentów ma w sobie część generującą dźwięk oraz rodzaj pudła rezonansowego. Dzięki niemu brzmienie jest głośniejsze, a także można mu nadać pożądaną barwę. W przypadku kolumny głośnikowej rezonanse są wrogiem numer jeden, a producenci starają się walczyć z problemem na różne sposoby. Ale mało która marka świata hi-fi ma tak wysoką świadomość, jak ważne jest środowisko pracy przetwornika, co Magico. Dlatego każda seria – począwszy od „wejściowej” linii A do topowej M – posiada specjalnie zaprojektowany szkielet wewnętrzny. Obudowy z aluminium klasy lotniczej są usztywnione od środka dzięki precyzyjnie dobranym elementom, które również wyrzeźbiono z wysokiej jakości metali - aluminium, miedzi lub stali - w zależności od umiejscowienia.

Kolumna Magico

Tak starannie zaprojektowany „kręgosłup” nie tylko sprawia, że cała konstrukcja jest niezwykle sztywna. Swoją masą w połączeniu z resztą podzespołów skutecznie pochłania drgania powstające w trakcie pracy zespołu głośnikowego. Wszystko to pozwala niemal całkowicie uniknąć niekorzystnych podbarwień obecnych w klasycznych obudowach z płyty MDF.

Każdy szanujący się producent kolumn głośnikowych z wiernym gronem klientów sam opracowuje przetworniki do swoich konstrukcji. W niektórych przypadkach tańsze modele wyposażane są w nieco okrojone warianty głośników, które znajdziemy w topowych modelach producenta. Umiejętny kompromis pozwala zmieścić się w budżecie i zaoferować produkt na kieszeń początkującego melomana. Ale skoro mówimy o sprzęcie z górnej, a nawet najwyższej półki, nie ma miejsca na oszczędności. Magico samodzielnie wytwarza wszystkie elementy niezbędne do przetworników średniotonowych i niskotonowych, aby mieć stuprocentową kontrolę nad procesem tworzenia.

Magico

Referencyjny przetwornik to nie tylko przemyślana konstrukcja, ale również materiały dopasowane do warunków pracy danej membrany. W każdym przypadku chodzi jednak o uzyskanie możliwie najlepszej sztywności przy najniższej masie układu drgającego. Jeśli producent nie ogranicza się w doborze materiałów, potrafi to generować spore koszty. Modele takie jak Magico A5 korzystają z akustycznych dobrodziejstw berylu, grafenu oraz lekkich tworzyw syntetycznych. Użycie stosunkowo rzadko występujących metali komplikuje proces produkcyjny, wymagając specjalistycznych maszyn i doświadczenia projektantów. Szybko jednak okazuje się, że rezultaty brzmieniowe w pełni wynagradzają ciężką pracę.

Uwaga należy się też precyzji wykonania wszystkich elementów w przetwornikach i obudowie. Po producentach takich jak Magico wyraźnie widać, że stosują filozofię „jeśli czegoś nie widać, to i tak musi być ładne”. Nie ma znaczenia, że użytkownik nigdy nie zobaczy starannie frezowanego szkieletu wewnętrznego, czy pozłacanych złączy w każdym z głośników. Sprzęt przedstawiający się jako topowy powinien prezentować się z klasą nie tylko zewnętrznie, a klient decydujący się na astronomiczne wydatki nie powinien godzić się na nic innego oprócz perfekcji. Dokładnie to Magico zapewnia w swoich produktach. Nieważne czy spojrzymy na „tańszy” (co nie oznacza obiektywnej przystępności) model Magico S1 MKII kosztujący nieco ponad 40 tysięcy złotych, lub na flagowe absoluty w postaci Magico M3 za prawie ćwierć miliona. Mamy pewność, że każdy podzespół został zaprojektowany z najwyższą dozą precyzji i jakości.


Muzyka to Twoja pasja? Rozwijaj wiedzę z naszymi poradnikami:


Nie tylko sprzęt, ale nawet mebel

To całkowicie zrozumiałe, że sprzęt grający może i powinien stanowić swego rodzaju wizytówkę pomieszczenia, w którym się znajduje. Staje się to szczególnie prawdziwe, jeśli przeznaczamy spore kwoty na system marzeń. Marki takie jak Magico wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najbardziej nawet wybrednych melomanów, oferując różne wykończenia. Do wyboru mamy lakiery matowe jak i błyszczące naniesione ręcznie na masywne obudowy z aluminium. Włókno węglowe? Proszę bardzo! Modele takie jak M3 wykorzystują estetyczną strukturę tego materiału jako niezwykle elegancką ozdobę. Jest na czym zawiesić oko podczas wieczornych sesji z muzyką.

Na uwagę zasługuje też wygląd poszczególnych membran. Lekko połyskująca plecionka z wykorzystaniem grafenu w przetwornikach średniotonowych świetnie komponuje się z bliźniaczo podobnymi membranami basowymi. Srebrzyste kopułki głośnika wysokotonowego stworzone z wykorzystaniem diamentowego pyłu dopełniają całościowej elegancji. Wystarczy spojrzeć na kolumny Magico A3 lub S3 MKII, by wiedzieć, że mamy do czynienia ze sprzętem z najwyższej półki. Klient płaci, a głośnik z każdej strony wręcz krzyczy najwyższą jakością. Prosty, ale niezwykle elegancki design jest dopełnieniem tej audiofilskiej układanki.

Głośniki podłogowe Magico

Płynie muzyka i... nic więcej

Nieco bardziej osłuchani użytkownicy sprzętu grającego z pewnością przynajmniej raz doświadczyli brzmienia systemu z wyższej półki. Oczywiście mając do wydania budżet w wysokości nowego sportowego samochodu możemy przebierać między wyrafinowanymi charakterami brzmienia, ale jedna cecha takich „zabawek dla dorosłych” jest wspólna. Gdy popłynie muzyka, sprzęt zwyczajnie zanika. Pomieszczenie jest tak doskonale wypełnione dźwiękiem, że nie chce się przerywać tego pięknego momentu.

Trudno ująć takie doświadczenie zwykłymi słowami, ale kto przeżył je przynajmniej raz, dobrze wie o czym mówimy. Świetną okazją do zobaczenia i usłyszenia topowych konstrukcji Magico oraz pozostałych producentów są targi sprzętu hi-fi – choćby nasz rodzimy Audio Video Show, na którym co roku eksperci dobrego brzmienia przygotowują dostosowane akustycznie pomieszczenia odsłuchowe oraz profesjonalne prezentacje. Choć tegoroczne targi stoją pod mocnym znakiem zapytania ze względu na obecność wirusa, to w roku 2021 na pewno uda się nadrobić wszystkie zaległości. Trzy dni tak fantastycznie zorganizowanego wydarzenia jest świetną okazją do odsłuchu sprzętu, który wychodzi poza zasięg portfeli większości słuchaczy. Ale zawsze warto pomarzyć, a może pewnego dnia sprzęt tak prestiżowej klasy jak kolumny Magico zagości w Twojej przestrzeni odsłuchowej!

Kolumna Magico

Magico dysponuje rozbudowaną ofertą kolumn głośnikowych oraz dedykowanych akcesoriów, o których nie sposób napisać w jednym felietonie. Jeżeli zainteresowała Cię oferta Magico i chciałbyś posłuchać jak grają takie kolumny, spotkaj się z naszymi ekspertami w salonach stacjonarnych Top Hi-Fi & Video Design. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci w doborze sprzętu i odpowiedzą na inne pytania dotyczące oferty i akcesoriów. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: