Poprzedni
Następny

Słuchawki do telewizora. Czy taki „związek” ma przyszłość? Doradzamy

Uniwersalność słuchawek przewodowych i bezprzewodowych sprawia, że podłączamy je do różnego rodzaju urządzeń przenośnych. Jedną z ostatnich opcji, o których można pomyśleć jest podłączenie słuchawek do telewizora. Czy taki duet ma sens? Dlaczego czasami może być przydatny? Odpowiadamy w tym poradniku!

Spis treści: Słuchawki do telewizora – poradnik

  1. Czemu w zasadzie podłączać słuchawki do telewizora?

  2. Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe do telewizora?

  3. Jak podłączyć słuchawki do TV?

  4. Jakie słuchawki do telewizora wybrać?

  5. Słuchawki do oglądania telewizji – czy to ma sens?

Słuchawki bezprzewodowe do telewizoraSource: Howard Bouchevereau on Unsplash

Czemu w zasadzie podłączać słuchawki do telewizora?

Pomysł by podłączyć słuchawki do telewizora może wydawać się dość nietypowy. Czasem jednak może zajść taka potrzeba – na przykład, gdy nie chcemy przeszkadzać innym domownikom oglądając dłuższe transmisje jak mecz czy seriale. Zalety odbioru dźwięku przez słuchawki mogą też docenić osoby z niedosłuchem lub wrażliwością na echo w pomieszczeniu. Wówczas bardziej bezpośredni przekaz zwiększa przyjemność oglądania treści na telewizorze.

Głośniki wbudowane w telewizor często pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi dynamikę brzmienia. Tym, którzy nie posiadają dedykowanego zestawu stereo lub kina domowego, który można by podłączyć dobrą alternatywą na poprawę jakości dźwięku są słuchawki.

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe do telewizora?

By tego rodzaju rozwiązanie miało sens, dobrze jest zwrócić uwagę na komfort użytkowania. Największy wpływ ma rodzaj słuchawek – bezprzewodowe lub przewodowe. Naturalnie w tym zastosowaniu bardziej wygodne okazują się modele działające przez Bluetooth. Duży zasięg w połączeniu z długim czasem pracy na baterii daje więcej swobody w poruszaniu się, podnosząc ogólną ergonomię korzystania. W słuchawkach przewodowych nie musimy się też martwić o czas ładowania – sprzęt jest zawsze gotowy do działania.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telewizora? Wykorzystaj nadajnik Bluetooth

W zależności od preferencji można wybrać między douszną, a nauszną konstrukcją słuchawek. Dokanałowe modele oferują dodatkowe, całkowicie naturalne wyciszenie zewnętrznych dźwięków przez dobre dopasowanie silikonowych końcówek. Dodatkowo często są wyposażone w system aktywnej redukcji hałasu (ANC). Z uwagi na ergonomiczną konstrukcję i minimalną wagę ten typ słuchawek nadaje się do użytkowania przez kilka godzin bez przerw. Słuchawki nauszne zapewniają bardziej uniwersalne dopasowanie - czasem mimo dołączonych akcesoriów sam kształt niektórych modeli dousznych może nie pasować do małych uszu lub wypadać z nich ze względu na kształt małżowiny. W nausznych słuchawkach bezprzewodowych jak i tych z kablem wiele potencjalnych problemów ergonomicznych rozwiązuje ergonomiczny pałąk z regulacją oraz nauszniki z dopasowującą się pianką.

Jeszcze innym kluczowym czynnikiem jest odległość w jakiej siedzimy od telewizora. W salonie wyższy komfort zapewnią modele bezprzewodowe. W mniejszych pomieszczeniach może mieć sens użycie tradycyjnych słuchawek z kablem. Większość telewizorów wciąż posiada gniazdo mini-jack jako alternatywne wyjście sygnału audio. Dla wielu dużym plusem klasycznych modeli przewodowych może być też brak konieczności ładowania w porównaniu z modelami działającymi przez Bluetooth.

Jak podłączyć słuchawki do TV?

Aby podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telewizora, najważniejsze jest sprawdzenie czy posiada on Bluetooth. Można to łatwo odnaleźć w ustawieniach funkcji bezprzewodowych. Jeśli w menu znajduje się odpowiednia opcja, wystarczy włączyć ją w ustawieniach, a następnie aktywować tryb parowania w słuchawkach. Bezprzewodowe modele douszne typu True Wireless najczęściej posiadają dedykowany przycisk do skojarzenia urządzenia z nowym źródłem sygnału. Znajduje się on na zewnętrznej stronie etui ładującego.

Jakie dobre słuchawki bezprzewodowe do telewizora wybrać?Source: Álvaro Bernal on Unsplash

Proces parowania różni się detalami w zależności od producenta. Większe, wokółuszne słuchawki również mogą posiadać oddzielny klawisz łączenia lub wymagają przytrzymania innego przycisku – na przykład „pauza/odtwarzanie” przez kilka sekund.

Duża część kilkuletnich modeli typu smart TV posiada wyłącznie Wi-Fi, a wtedy nie ma możliwości, by sparować słuchawki bezprzewodowe bezpośrednio. Są jednak alternatywne opcje.

Połączenie przewodowe z telewizorem

Klasyczne modele z kablem użyjemy z niemal dowolnym telewizorem w prosty sposób – wystarczy podłączyć słuchawki do gniazda mini-jack. Rozwiązanie to będzie ergonomiczne w sytuacji, gdy przewód słuchawkowy jest wystarczająco długi lub odległość między telewizorem, a kanapą nie jest zbyt duża. Jeśli planujesz korzystać z takiej formy odbioru dźwięku z TV sporadycznie, warto sprawdzić jakie słuchawki bezprzewodowe już posiadasz i skorzystać z nich. W tym poradniku przedstawimy ciekawe modele słuchawek Bluetooth jak i tych z kablem w przystępnym zakresie cenowym.

przewód jack 3.5mm AudioQuest

Wykorzystanie zewnętrznego nadajnika Bluetooth

Posiadacze modeli telewizorów bez funkcjonalności bezprzewodowych nie muszą zmieniać odbiornika na nowy. Ciekawym rozwiązaniem, które dodaje łączność Bluetooth jest oddzielny transmiter. Przykładem takiego urządzenia jest Marmitek BoomBoom 55.

Słuchawki Bluetooth podłączysz do TV za pomocą nadajnika Bluetooth

Podłączymy je do telewizora za pomocą przewodu przez wyjście jack 3.5mm, koaksjalne lub RCA. Transmiter odpowiednio konwertuje sygnał, pozwalając sparować dowolne słuchawki bezprzewodowe posiadaczom starszych telewizorów bez funkcji smart TV. Dzięki kompaktowej obudowie, łatwo ukryjemy transmiter na przykład za telewizorem by całość estetycznie się prezentowała. Tego rodzaju urządzenie jest również przystępne cenowo, umożliwiając maksymalne wykorzystanie potencjału sprzętu, który aktualnie posiadasz.

Wykorzystanie zwrotnego modułu Bluetooth we wzmacniaczu, amplitunerze

Z omawianej alternatywnej metody odbioru dźwięku telewizora można skorzystać też w niektórych systemach kina domowego wyposażonych w odtwarzacz strumieniowy. Funkcjonalność dwukierunkowego łącza Bluetooth można znaleźć w wielu amplitunerach Yamaha MusicCast – na przykład w modelu RX-A6A lub niedawno zaprezentowanym MusicCast R-N800A.

Zwrotny Bluetooth pozwala wysyłać sygnał z telewizora na słuchawki bezprzewodowe

Funkcjonalność podłączenia słuchawek bezprzewodowych jest także dostępna w odtwarzaczach sieciowych Bluesound Node i Powernode. Pozwala to rozbudować bardziej klasyczny system stereo, wyprowadzając dźwięk TV na przykład przy użyciu wyjścia analogowego RCA lub koaksjalnego. Parowanie słuchawek ze streamerami marki Bluesound odbywa się przy użyciu intuicyjnej aplikacji mobilnej BluOS dostępnej na urządzenia mobilne z iOS oraz Androidem.

Jakie słuchawki do telewizora wybrać?

Pozostaje kluczowe pytanie – skoro odbiór dźwięku telewizora przez słuchawki ma sens, to jakie wybrać? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Który model przewodowy warto wybrać? Jako #EksperciDobregoBrzmienia doradzamy. Wybraliśmy słuchawki, które są sprawdzone uszami naszych klientów i mieszczą się w rozsądnym budżecie.

Audio-Technica ATH-M20xBT

Mało która seria słuchawek pozostaje w portfolio producenta przez lata bez większych zmian technicznych. Audio-Technica to jedna z marek tworzących nowoczesne klasyki, co zaprezentowali dodaniem funkcjonalności Bluetooth do serii słuchawek studyjnych ATH. Model ATH-M20xBT łączy ergonomiczną konstrukcję, sprawdzony design oraz dynamiczne brzmienie w kompaktowych, lekkich słuchawkach wokółusznych.

Bezprzewodowe słuchawki ATH-M20xBT

Konstrukcja pierwotnie zaprojektowana z myślą o długich i częstych sesjach w studio nagrań stawia głównie na trwałość oraz komfort noszenia. Pałąk ze stalowym mechanizmem i bezstopniową regulacją dba o wygodę użytkowania przez wiele godzin. Charakterystyczne dla Audio-Techniki brzmienie zapewnia czysty dźwięk ze świetną dynamiką basu oraz wyrazistymi wokalami. Cechy te sprawdzą się bardzo dobrze podczas oglądania filmów.

Koss BT740iQZ

Wokółuszne słuchawki BT740iQZ to najbardziej zaawansowana konstrukcja spośród ostatnich nowości słuchawkowych firmy Koss. Najnowszy model łączy wygodę użytkowania, atuty łączności bezprzewodowej oraz efektywny układ aktywnej redukcji hałasu Quiet Zone.

Słuchawki bezprzewodowe do telewizora - Koss BT740iQZ

Zamknięta konstrukcja obudowy mieści autorski przetwornik opracowany przez Koss o średnicy 40 milimetrów. Wyraziste brzmienie z przejrzystymi wysokimi tonami to charakterystyka wielu słuchawek tego amerykańskiego producenta. Wbudowany akumulator zapewnia nawet 12 godzin ciągłego odtwarzania treści bezprzewodowo - filmów, muzyki czy podcastów. Słuchawki komunikują się ze źródłem sygnału przez Bluetooth 5.0 z funkcją parowania wielopunktowego. Aktywna redukcja hałasu w połączeniu z muzykalnym brzmieniem pozwala odprężyć się przy ulubionych serialach czy filmach oglądanych na dużym ekranie.

House Of Marley Positive Vibration XL ANC

Słuchawki bezprzewodowe do telewizora powinny dawać komfort, być wyposażone w dobrej jakości przetwornik oraz zapewnić długi czas pracy na jednym ładowaniu. Wszystkie te cechy znajdziemy w modelu Positive Vibration XL ANC marki House Of Marley.

Słuchawki bezprzewodowe

Wokółuszną konstrukcję dostępną w dwóch wersjach kolorystycznych wykonano z materiałów recyklingowanych lub takich, które łatwo poddać ponownemu przetworzeniu. Między innymi w elementach pałąka skorzystano z bawełny organicznej oraz 40% tworzywa PET pochodzącego z drugiego obiegu. Słuchawki zostały wyposażone w 40-milimetrowe przetworniki tworzące relaksujące brzmienie z wyrazistym basem, które świetnie sprawdzi się w filmach i odsłuchu muzyki. Wydajna bateria o pojemności 500mAh zapewnia długi czas pracy na jednym ładowaniu – nawet do 26 godzin z włączonym ANC. W cichszym otoczeniu, gdzie zwykle wystarcza pasywne wytłumienie akumulator wystarcza do 32 godzin odtwarzania dźwięku przez Bluetooth.

Koss UR18

Świat hi-fi jest niezwykle różnorodny – nie tylko jeśli chodzi o formę odbioru ulubionej muzyki, ale też ceny poszczególnych urządzeń. Jednym z producentów posiadających rozbudowane portfolio niezwykle budżetowych słuchawek jest Koss. UR18 to wyjątkowo przystępna cenowo propozycja, spełniająca wiele oczekiwań jakie można mieć szukając alternatywy dla dźwięku płynącego z telewizora. Model ten posiada komfortowe nauszniki obejmujące ucho w całości. Zamknięta konstrukcja obudowy wytłumia część dźwięków otoczenia i naturalnie wzmacnia niskie tony.

Przewodowe słuchawki do TV

W przypadku modelu UR18 nie musisz martwić się o czas pracy na jednym ładowaniu, ponieważ słuchawki wyposażono w tradycyjny kabel zakończony złączem mini-jack 3.5mm. Dzięki długości przewodu na poziomie 2.4m, użytkowanie ich z telewizorem będzie ergonomiczne bez dodatkowych przedłużaczy. Jeśli poszukujesz wyjątkowo przystępnych cenowo słuchawek, warto spojrzeć na ten i pozostałe modele w portfolio marki Koss.

Słuchawki do oglądania telewizji - czy to ma sens?

Oglądanie telewizji korzystając ze słuchawek to ciekawa alternatywa dla głośników wbudowanych w TV. Szerokie pasmo przenoszenia, komfortowe użytkowanie w większości przypadków oraz stabilna łączność sprawiają, że ulubione programy są przyjemniejsze w odbiorze.

Słuchawki podłączane do telewizora to skuteczne rozwiązanie na lepsze brzmienie, jeśli brakuje miejsca na klasyczne stereo lub kino domowe. Nie trzeba wówczas korygować pogłosu w pomieszczeniu. Przydadzą się też rodzicom z małymi dziećmi, gdy wyższa głośność telewizora nie wchodzi w grę - szczególnie chcąc się odprężyć wieczorem.

Dla wielu najważniejszą cechą jest znacząco niższy koszt. Bezprzewodowe słuchawki zaoferują dobre brzmienie w rozsądnym budżecie. Urządzenia takie jak transmiter Bluetooth pozwalają maksymalnie wykorzystać funkcjonalność obecnie posiadanego sprzętu - nie trzeba wymieniać telewizora na inny, a popularność słuchawek bezprzewodowych sprawia, że można znaleźć lepszy dźwięk nawet w przystępnych cenowo modelach.

Jeśli poszukujesz swoich pierwszych słuchawek lub wymieniasz obecnie posiadany model na inny, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi produktami w ofercie. W podjęciu trafnego wyboru dopasowanego do Twoich preferencji oraz budżetu może być pomocna Strefa Wiedzy Top Hi-Fi & Video Design. Jako #EksperciDobregoBrzmienia dokładamy wszelkich starań by przeprowadzać staranne testy produktów hi-fi z różnych zakresów cenowych. Sprzęt, który budzi Twoje zainteresowanie możesz odsłuchać w jednym z naszych salonów, korzystając przy tym z pomieszczenia dostosowanego akustycznie. Serdecznie zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: