Poprzedni
Następny

Odtwarzacz sieciowy Rose RS250A – testy, opinie, recenzje i wideorecenzje

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Streamer Rose RS250A to nowa wersja cenionego odtwarzacza sieciowego RS250. Co zmieniono? Między innymi układ przetwornika cyfrowo-analogowego, a także wzmacniacz operacyjny i układ odpowiedzialny za taktowanie. Sprawdź, jak RS250A południowokoreańskiej firmy wypadł w rozmaitych testach i jakimi opiniami cieszy się wśród branżowych mediów, jak i użytkowników. Zobacz też filmy, które przygotowaliśmy o tym odtwarzaczu sieciowym i dowiedz się, gdzie możesz go kupić.

Rose RS250A - spis treści

Rose RS250 - recenzja Top Hi-Fi & Video Design

RS250A - test Top Hi-Fi

Dziesięciolecia rozwoju techniki nagrywania dźwięku zawsze wiązały się z dominującym nośnikiem muzyki – od winylowych krążków, przez kasety magnetofonowe, aż po płytę CD. Każdy z nich posiada unikalne cechy, w tym również wady obniżające jakość dźwięku. Panaceum na degradujące się z czasem mechaniczne, nośniki okazało się cyfrowe nagrywanie. W ślad za upowszechnieniem się tej metody realizacji muzyki poszedł również jej odbiór - w szybkim tempie popularność osiągnęły cyfrowe pliki audio i strumieniowanie ich z różnych platform internetowych.

Przez lata jednak streaming kojarzył się głównie z wygodą użytkowania, jaką niewątpliwie zapewnia. Kwestie jakości brzmienia pozostawały na drugim planie. Zmienia się to dynamicznie, dzięki rozwojowi urządzeń do słuchania cyfrowych nagrań. Jednym z nich jest streamer sieciowy audio video RS250A od południowokoreańskiego producenta HiFi Rose. Czym może przykuć uwagę współczesnego melomana? Zapraszamy na test HiFi Rose RS250A!

Kluczowe cechy:

 • bogato wyposażony, multimedialny streamer sieciowy klasy hi-fi

 • obudowa z litego bloku aluminium o wysokiej czystości

 • sterowanie funkcjami możliwe wprost z ekranu dotykowego o wielkości 8.8 cala lub z dedykowanej aplikacji ROSE Connect na naszym smartfonie

 • przetwornik cyfrowo-analogowy ES9028PRO

 • obsługa plików PCM 32bit/768 KHz z natywnym DSD512

 • pełne dekodowanie MQA

 • wsparcie technologii AirPlay, radia internetowego oraz obsługa serwisów Spotify Connect i Tidal

Wrażenia wizualne i zawartość zestawu

Pierwsze spojrzenie na RS250A wzbudza poczucie solidności. Odczucie to potwierdza się, gdy dotykamy obudowy wykonanej z wysokiej czystości anodowanego aluminium. Wykonano ją z pojedynczego, anodyzowanego bloku tego metalu, co pozytywnie przekłada się na estetykę oraz sztywność konstrukcji. Spasowanie całości stoi na najwyższym poziomie, podtrzymując flagowy charakter urządzenia. Patrząc na streamer od przodu nie widzimy żadnych śrub lub łączeń, co dodatkowo podkreśla estetykę i dbałość o szczegóły. HiFi Rose stworzyło minimalistyczny język projektowania, który bardzo dobrze współgra z różnymi stylami wizualnymi innych urządzeń. RS250A postawiony obok dowolnego wzmacniacza stereo ze średniej i wyższej półki cenowej tworzy elegancki duet bez zbędnych ozdobników. Za to jakość wykończenia broni się sama.

Rose RS250 - recenzja Top Hi-Fi & Video Design

Przód urządzenia niemal w całości pokrywa dotykowy ekran LCD o przekątnej 8.8 cala. Panel umożliwia pełną obsługę odtwarzania oraz ustawień, prezentując intuicyjny interfejs. W kwestii jakości obsługi i funkcjonalności HiFi Rose RS250A przeznaczymy oddzielny akapit w dalszej części tekstu. Wracając do cech samego ekranu, jest on bardzo wyrazisty i rozdzielczy, prezentując nasycone kolory. Odpowiedź na dotyk stoi na wzorowym poziomie – podobnie do większości obecnie dostępnych smartfonów. Zastosowanie ekranu przyczyniło się najmocniej do minimalistycznego designu RS250A, ograniczając fizyczne elementy sterujące do tego co niezbędne – przycisku zasilania oraz pokrętła głośności, gdy streamer pełni również funkcję przedwzmacniacza stereo.

Rose RS250 - recenzja Top Hi-Fi & Video Design

W zestawie użytkownik otrzymuje wszystko co niezbędne, by rozpocząć korzystanie z odtwarzacza. Niewielkie opakowanie mieści przewód zasilający, pilot Bluetooth do sterowania urządzeniem, komplet baterii oraz cztery śrubki do mocowania wewnętrznego dysku SSD. Dołączony pilot jest przyjemnym akcesorium, aczkolwiek duża część użytkowników przejdzie w kierunku korzystania z aplikacji na smartfonie. Daje ona szersze możliwości, które omawiamy w osobnym akapicie.

Całościowo jakość wykonania samego urządzenia, jak i akcesoriów stoi na topowym poziomie. Minimalistycznie zaprojektowana obudowa robi wrażenie spasowaniem. Mała ilość fizycznych elementów sterujących może podobać się osobom poszukującym nowoczesnych rozwiązań technicznych. Patrząc na inne urządzenia w portfolio Hi-Fi Rose, producent stosuje spójny i elegancki język wizualny. Jednocześnie łączy to ze starannością wykonania. Wizualnie RS250A sprawia bardzo dobre wrażenie, adekwatne do segmentu cenowego, w którym się znajduje.

Dostępne złącza i zastosowanie urządzenia

RS250A zaprojektowano tak, by mógł stać się centralnym elementem systemu stereo, a nawet całego domowego centrum rozrywki. Jest to możliwe dzięki różnorodności dostępnych złącz. Łącznie z wejściem zasilania tylny panel mieści ich aż 14 – zarówno część cyfrową jak i analogową. Porty dobrano tak, by umożliwić rozbudowę systemu audio w przyszłości oraz maksymalnie wykorzystać możliwości obecnie posiadanego sprzętu. Pełna lista gniazd prezentuje się następująco:

 • standardowe, 3-pinowe wejście zasilania IEC

 • złącze uziemienia

 • port Ethernet

 • dwa porty USB 3.0 – jeden funkcjonujący jako cyfrowe wyjście audio, drugi umożliwiający podłączenie np. dysku zewnętrznego z plikami audio/wideo

 • port HDMI do odtwarzania filmów na telewizorze lub monitorze w maksymalnej rozdzielczości 4K. HiFi RoseRS250A może pełnić funkcję nowoczesnego streamera plików wideo zarówno z dysków zewnętrznych jak i serwisów online

 • jedno wejście oraz jedno wyjście optyczne

 • port USB-B jako wejście cyfrowe wbudowanego przetwornika C/A do odtwarzania plików np. z komputera

 • jedno wejście oraz jedno wyjście koaksjalne RCA

 • po jednej parze wejścia i wyjścia analogowego RCA (do połączenia bezpośrednio ze wzmacniaczem, oddzielną końcówką mocy lub przedwzmacniaczem)

RS250A

Tak obszerna lista daje wiele możliwości na odtwarzanie muzyki oraz pokrewnych zastosowań multimedialnych i zdradza intencję wysokiej jakości dźwięku, jaką Koreańczycy chcieli dostarczyć w tym, bądź co bądź kompaktowym urządzeniu. Inżynierowie Hi-Fi ROSE rzeczywiście stworzyli niezwykle wszechstronny system, dopasowany do różnych potrzeb. Podstawowym zastosowaniem RS250A jest wykorzystanie wbudowanego przetwornika C/A - modelu ED9028PRO od ESS Technology. 

Odtwarzacz strumieniowy koreańskiego producenta wyróżnia się wszechstronnością. Zastosowanie systemu Android umożliwiło łatwą integrację wszystkich najpopularniejszych serwisów strumieniowych. Urządzenie umożliwia przesyłanie strumieniowo dźwięku z serwisów Spotify, Tidal oraz Qobuz, a użytkownicy sprzętów Apple w pełni skorzystają też z zasobów Apple Music, używając technologii AirPlay wspieranej przez streamer. Na pokładzie znalazł się również Bluetooth korzystający ze standardu A2DP dla zapewniania stabilnego połączenia oraz minimalnej kompresji dźwięku. W praktyce wszystkie funkcje bezprzewodowe są łatwe do skonfigurowania i działają sprawnie.

Jakość obsługi, aplikacja mobilna

Możliwości połączeń przewodowych to niewątpliwy atut testowanego streamera, ale równie interesujące są rozwiązania w oprogramowaniu. Interfejs widoczny na ekranie RS250A oparto na systemie Android w wersji 7.1, a całość połączono w bezprzewodowy ekosystem, którym możemy sterować z poziomu bezpłatnej aplikacji – ROSE Connect. Aplikacja jest dostępna na platformach iOS i Android. Ogólny komfort jej użytkowania wywołuje pozytywne odczucia. W trakcie testu sprawdziliśmy dokładniej, co oferuje.

Aplikacja Rose Connect

Pierwsza konfiguracja to dwa podstawowe etapy – stworzenie dedykowanego konta ROSE i zalogowanie, a następnie skojarzenie biblioteki muzycznej z aplikacją. Drugi etap będzie się różnić w zależności czy korzystamy z serwisów strumieniowych lub też lokalnego serwera plików NAS. System Rose OS umożliwia równoległy dostęp do tych opcji. Dużym plusem jest uporządkowanie interfejsu, a co za tym idzie łatwość jego obsługi od samego początku. Poszczególne typy multimediów widzimy w zakładkach wyświetlanych na dolnym pasku funkcji. Albumy są prezentowane w widoku estetycznych list z widocznymi okładkami, tytułem i wykonawcą. Przeglądanie lub wyszukiwanie poszczególnego albumu czy artysty działa sprawnie, dzięki czemu łatwo odnaleźć się nawet w obszernych zasobach muzycznych.

Ciekawym rozwiązaniem jest sklep z aplikacjami ROSE Store, z którego bezpośrednio pobierzemy preferowaną aplikację do strumieniowania muzyki. Dostępne są też apki do odsłuchu podcastów, radia internetowego, a także zewnętrzne odtwarzacze multimediów jak popularny VLC Player. Wszystko, co zainstalujemy na RS250A może być aktualizowane do najnowszej wersji bezpośrednio z ekranu urządzenia lub w aplikacji Rose Connect na naszym urządzeniu mobilnym.

Test Rose RS250A

Na jakość obsługi wpływa jeszcze inny aspekt – interfejs zaprojektowano oddzielnie dla smartfonów, a także tabletów. W efekcie większy ekran drugiego typu urządzeń oferuje dodatkowy, stale wyświetlany boczny panel. Widzimy na nim bieżącą kolejkę odtwarzania i kompaktowy moduł z tytułem i wykonawcą aktualnie odtwarzanego utworu. Na samym dole modułu znalazł się suwak głośności, umożliwiający wygodną regulację wprost z urządzenia mobilnego. Korzystanie z wymieniowych tu elementów jest bardzo sprawne dzięki dobrej optymalizacji. Dotyczy to zarówno systemu iOS jak i Androida.

Całościowo aplikacja robi bardzo pozytywne wrażenie. Łatwość przyzwyczajenia się do rozmieszczenia poszczególnych funkcji oraz płynność działania to główne atuty ROSE Connect. Nie bez znaczenia jest też prosta konfiguracja początkowa, prowadząca użytkownika krok po kroku. Zarządzanie dużymi bibliotekami plików lokalnych i utworów w streamingu to przysłowiowa „pestka” nawet dla kogoś, kto rozpoczyna przejście z nośników fizycznych na cyfrowe audio. Hi-Fi Rose ma asa w rękawie pod postacią dojrzałego, dopracowanego oprogramowania.

Obsługiwane formaty plików

Jak przystało na flagowej klasy odtwarzacz strumieniowy, RS250A obsługuje szeroką gamę formatów plików audio i wideo. Podczas testów nie napotkaliśmy żadnych problemów z odtwarzaniem. Pliki audio ładują się natychmiastowo, dzięki czemu korzystanie z dużych bibliotek muzyki przebiega z płynnością porównywalną do obecnych smartfonów.

Pełna lista obsługiwanych kodeków audio prezentuje się następująco: WAV, FLAC, ALAC, WMA, MP3, OGG, APE, DFF, DSF, AAC, CDA, AMR, APE, EC3, E-EC3, MID, MPL, MP2, MPC, MPGA, M4A, AIFF

Odtwarzacz sieciowy Rose RS250A – testy, opinie, recenzje i wideorecenzje

RS250A jest całkowicie gotowy na rozbudowanie biblioteki cyfrowe. Zróżnicowanie formatów plików nie stanowi problemu, dzięki czemu można korzystać z niemal dowolnego zasobu – od lokalnego dysku lub serwera NAS, aż po serwisy streamingowe. Multimedialne możliwości urządzenia nie kończą się tylko na formatach audio.

Coś dla siebie znajdą tu również fani kina domowego. Oto obsługiwane formaty wideo: MP4, ASF, AVI, MKV, WMV, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.263, H.264, H.265, VC-1, VP9, VP8, MVC

Seanse filmowe z wykorzystaniem RS250A ułatwia obsługa zewnętrznych dysków przez port USB 3.0. Możliwe jest podłączenie nośnika o pojemności nawet 10 terabajtów. Materiał wyświetlimy na dużym ekranie przy użyciu wspomnianego wcześniej złącza HDMI. Maksymalna rozdzielczość sygnału wyjściowego to 4K, czyli 2160 na 3840 pikseli. Wystarczająco, by poczuć się jak w dobrym kinie i chłonąć filmową akcję.

Wrażenia odsłuchowe

Określenie, że źródło sygnały w systemie jest „naturalne” często bywa nadużywane – w końcu każdy odtwarzacz cyfrowy, CD czy inne urządzenia wnoszą swoje cechy składowe, tworząc finalną barwę dźwięku. W przypadku RS250A domena naturalności pasuje jak ulał. Ogólny profil brzmieniowy to zaskakująco udane połączenie równowagi między ilością basu, poziomem detali, a prezentacją poszczególnych pasm na scenie dźwiękowej. Ostatnia cecha wybija się najmocniej spośród wymienionych w poprzednim zdaniu, przy czym w każdym aspekcie Hi-Fi Rose towarzyszy umiar, dystyngowanie oraz odpowiedni „finisz”, który daje brzmieniu blask i precyzję.

Równowaga tonalna, to cecha jakiej oczekuje wielu melomanów decydując się na źródło z wyższej półki. Testowany odtwarzacz zapewnia zbalansowaną, naturalną tonację w całym paśmie akustycznym. Zostało to rozbudowane do stopnia, w którym ciężko nakreślić konkretną „manierę” dźwięku – brzmienie charakteryzuje się precyzją oraz wierną reprodukcją detali. Na tym polu Hi-Fi Rose wyznacza bardzo wysoki standard. RS250A ma w sobie nutę analogowego, płynnego grania, przy czym cały czas pozostaje dokładny pod względem prezentacji źródeł pozornych na scenie.

Drugo, a nawet trzecioplanowe detale w muzyce wybrzmiewają z odpowiednią delikatnością, nie odwracając nadmiernie uwagi od tego co dzieje się na warstwie wokali lub głośniejszych instrumentów. Jeśli tylko coś zarejestrowało się w nagrania, istnieje duża szansa, że odtwarzacz to zaprezentuje.

Streamer bardzo dokładnie buduje scenę dźwiękową, dając wgląd w różnice masteringu, czy nawet wielkości zespołu. Widać, że producent chciał uzyskać najlepszą możliwą reprodukcję dźwięku w tym budżecie. Słuchając niewielkiego składu jazzowego, który nagrywał w nieco ciasnym studio brzmienie zostaje podane bezpośrednio, blisko oferując bardzo intymny, relaksujący odsłuch. Z kolei mocne, przestrzenne realizacje live na fizycznie dużej scenie powoduje, że RS250A rozwija skrzydła. Gdy zachodzi taka potrzeba, energia rockowych brzmień lub bardzo dynamicznej elektroniki jest prezentowana transparentnie i szybko. Brzmienie ma w sobie wyraźną pulsację, prezentując tempo oraz rozmiar dźwięku. Obecność odtwarzacza Hi-Fi Rose w systemie pozwala rozwinąć skrzydła już i tak przestrzennie brzmiącym kolumnom – na przykład modelowi ELAC Vela BS403, który towarzyszył nam podczas testów odsłuchowych.

Muzyka płynąca z RS250A daje wiele przyjemności z odsłuchu. Muzykalność nie ustępuje wspomnianej precyzji, a wszystko dzięki gładkiemu połączeniu pasm między sobą. Odtwarzacz często zdaje się „znikać” w torze sygnałowym, nadając brzmieniu jedynie subtelne zmiany w tonacji. Ułatwia to dopasowanie reszty elementów jeżeli budujemy system audio od zera.

Wpasowanie się w obecnie posiadany układ również nie stanowi dla urządzenia większego problemu. Mocne strony kolumn głośnikowych – nawet skrajnie różnych tonalnie – zostaną podkreślone i uszlachetnione w towarzystwie tak przejrzystego i muzykalnego źródła. Inżynierowie Hi-Fi Rose wykonali kawałek porządnej pracy, decydując się na precyzyjny przetwornik od ESS Technology oraz liniowe zasilanie całego układu. RS250A chłonie muzyczny materiał, prezentując go w niezwykle muzykalny, żywy i namacalny sposób. Ma przy tym umiejętnie wpasowaną nutę analogowego, muzykalnego charakteru, która daje przyjemność odbioru nawet przy długich odsłuchach kilku albumów jeden za drugim.

Rose RS250A - cena i grupa docelowa

Patrząc na obszerne możliwości RS250A oraz wysokiej klasy brzmienie można się zastanawiać, komu potencjał tego typu urządzenia przyda się najbardziej. Pierwsza, dość oczywista odpowiedź to melomani, którzy od dłuższego czasu w pełni korzystają z plików cyfrowych i serwisów strumieniowych jako główne źródło muzyki.

Są również mniej oczywiste grupy docelowe – osoby korzystające z płyt CD lub analogowych nośników jak płyty winylowe, ale rozważające całkowite przejście na cyfrowe odtwarzanie. Hi-Fi Rose szczególnie pomyślało o pierwszej grupie, wbudowując do systemu Rose OS zgrywarkę srebrnych krążków w wysokiej rozdzielczości. Wraz z użyciem sprzedawanego oddzielnie napędu CD będzie możliwa digitalizacja fizycznej kolekcji.

Rose RSA780

Jeśli intensywnie korzystasz z cyfrowego audio i posiadasz bibliotekę plików, warto zainteresować się odtwarzaczami strumieniowymi. RS250A to zgrabne połączenie przetwornika C/A klasy hi-end i funkcjonalności bezprzewodowych w starannie wykonanym opakowaniu. Osoby poszukujące ulepszeń systemu audio również mogą rozejrzeć się za tego typu urządzeniem. Zewnętrzny DAC w odtwarzaczu tej klasy niemal zawsze zaoferuje lepszą jakość brzmienia porównując do wbudowanych układów we wzmacniaczu zintegrowanym.

Przed decyzją o wymianie kolumn czy samego wzmacniacza, warto upewnić się czy główne źródło sygnału nie jest słabszym punktem w torze audio. Propozycja Hi-Fi Rose może okazać się jednym z lepszych pomysłów na znaczną poprawę jakości dźwięku bez wywracania całego systemu stereo „do góry nogami”. W budżecie 10 tysięcy złotych trudno o bardziej rozbudowany i kompletny „mózg”, który znacząco wpłynie na jakość całego toru audio.

Mocne strony HiFi Rose RS250A

 • minimalistyczny wygląd oraz wysoka jakość wykonania podkreślająca klasę urządzenia

 • wszechstronne zastosowanie – od „prostego” odtwarzacza strumieniowego aż po kompletne centrum systemu audio z możliwością zarządzania cyfrowymi zbiorami muzycznymi

 • klarowność, dynamika i przestrzenność brzmienia. RS250A znacząco podnosi poziom klarowność całego systemu w porównaniu z przetwornikami C/A wbudowanymi do wzmacniaczy zintegrowanych

 • duża liczba i zróżnicowanie gniazd poszerza funkcjonalność

 • sprawnie działający system w pełni wspierający bezprzewodowe odtwarzanie i najpopularniejsze serwisy strumieniowe

 • obsługa wewnętrznego (do 4TB) i zewnętrznego (do 10TB) dysku daje mnóstwo przestrzeni na pliki muzyczne i wideo

Test Top Hi-Fi - podsumowanie

Główne hasło Hi-Fi Rose to „make audio for tommorow”, czyli „tworzymy dźwięk jutra”. Tworząc odtwarzacze strumieniowe i inne urządzenia w portfolio marki inżynierowie myślą o projektowaniu systemu audio, który jest wszechstronny. Patrząc na RS250A określenie „wszechstronność” to najbardziej trafne słowo. Wizualną prostotę połączono z ekskluzywną wręcz jakością wykonania. Wewnątrz zadbano o wysokiej klasy podzespoły – od zasilania aż po przetwornik C/A. Rezultat? Kompletny, nowoczesny streamer gotowy na wymagających słuchaczy.

Jeżeli preferujesz odsłuch muzyki z plików lub serwisów strumieniowych, ale zależy ci na jakości brzmienia i nadaniu mu bardziej analogowego charakteru rodem z fizycznych nośników, RS250A może okazać się trafnym wyborem.

RS250A – test „Audio Video”

Możliwości odtwarzacza sieciowego Rose RS250A sprawdziła także redakcja magazynu „Audio Video”.

Na uwagę zasługuje jakość wykonania urządzenia:

„Jakość wykonania jest znakomita. Przednią i górną część, które są monolitem, wykonano z aluminium pokrytego czarną farbą strukturalną. Wygląda to perfekcyjnie. Budowa układu elektronicznego świadczy o tym, że producent nie ograniczył się do efektownych bajerów. Kompaktowe wnętrze zabudowano piętrowo, używając dwóch dwustronnych płytek SMD”.

Użytkownik może dostosować ustawienia streamera bezpośrednio do indywidualnych potrzeb:

 „Możemy na przykład zadecydować, które serwisy streamingowe i aplikacje mają być dostępne w menu. Możemy uruchamiać lub wyłączać poszczególne wejścia i wyjścia (cyfrowe i analogowe nie mogą działać jednocześnie), a dla każdego z wejść określimy preferowaną czułość. Ciekawą opcją jest 5-pasmowy korektor EQ o trafnie dobranych pasmach z zakresu 60 Hz – 14,2 kHz. Grafika korektora i jakość wyświetlacza są tak dobre, że z większej odległości można się nie zorientować, że patrzymy na wirtualną czołówkę”.

„W niezwykle obszernym menu ustawień znajdziemy i inne opcje wpływające na dźwięk. Jedną z nich jest 7 algorytmów filtracji cyfrowej w obrębie przetwornika ESS Sabre, inną — upsampling sygnału do 192 kHz (PCM), aktywny zarówno dla wyjść analogowych, jak i cyfrowych. Maksymalny poziom wyjść analogowych także możemy zmieniać, i to w bardzo szerokim zakresie: od 100 mV do 2,2 V RMS, na co powinni zwrócić uwagę posiadacze końcówek mocy, którzy rozważają jej sterowanie bezpośrednio z odtwarzacza. Dostępna jest także regulacja impedancji dla różnych typów słuchawek (16, 32, 50, 100 Ω). To wszystko robi wrażenie!”.

Pod względem brzmienia jego charakter zależał od sygnału źródłowego:

„W zależności od sposobu podawania sygnału źródłowego (streaming, S/PDIF), charakter prezentacji ulegał zmianie. Niemniej, jakość dźwięku — oceniana przez pryzmat rozdzielczości, czystości, zawartości detali — była cały czas ponadprzeciętna, jeśli odnosić ją do możliwości innych urządzeń w zbliżonej cenie”.

Odtwarzacz strumieniowy doczekał się znaczka rekomendacji „Audio-Video”:

„Rekomendacja jest czystą formalnością — szczególnie, że od strony brzmieniowej Rose także oferuje solidny poziom, nie mówiąc już o jakości wykonania i zawartości wnętrza. To ze wszech miar imponujące urządzenie i nowy punkt odniesienia dla rywali. No proszę, nowy rok ledwie się rozpoczął, a my mamy już kandydata do przyszłorocznej nagrody w kategorii streamerów. Oby tak dalej”.

Pełna recenzja odtwarzacza strumieniowego Rose RS250 znajduje się w numerze 02/2023 magazynu „Audio Video”.

RS250A – test „Hi-Fi Class”

Odtwarzacz sieciowy Rose RS250A trafił również do testu do redakcji magazynu „Hi-Fi Class”. Sprawdźmy zatem, jak poradził sobie streamer południowokoreańskiego producenta.

Wnętrze niewielkiego streamera jest wypełnione do ostatniego centymetra:

„Układ rozlokowano na dwóch dwustronnych płytkach. Uwagę zwraca porządny zasilacz liniowy oparty na zgrabnym toroidzie oraz kondensatorach elektrolitycznych o łącznej pojemności ponad 15 tys. µF. W sekcji cyfrowej zastosowano DAC Sabre ES9028PRO (w RS250 był to ES9038Q2M) oraz mikrokontroler XMOS. Mózgiem 250-ki w dalszym ciągu pozostaje sześciordzeniowy układ CPU z procesorem Cortex A72 1,8GHz i Cortex A53 1,4GHz. Zastosowano pamięć DDR4 (wcześniej był to RAM typu DDR3) o pojemności 4GB. Tym, co odróżnia nową wersję streamera od starej, są także dyskretne wzmacniacze operacyjne (HiFiRose Discrete OPAmp) w sekcji analogowej, które dbają o niski poziom szumów i zniekształceń”.

Autor przyznał, że funkcjonalność RS250A „powinna zrobić wrażenie nawet na zblazowanych audiofilach”:

„Obejmuje ona obsługę plików audio w formacie PCM 32bit/768kHz oraz natywną obsługę DSD do DSD512 (22,5792MHz) włącznie, pełną kompatybilność ze standardem MQA, współpracę z rozmaitymi serwisami streamingowymi, jak np. Spotify (dzięki Spotify Connect), TIDAL, Qobuz czy AppleMusic, możliwość oglądania plików multimedialnych (np. ASF, AVI, MKV, MP4, WMV) w jakości 4K (w tym tzw. Visual Albums dostępnych w TIDAL-u) oraz możliwość podłączenia zewnętrznego napędu CD (za pośrednictwem złącza USB) w celu odtwarzania lub zgrania zawartości płyty CD do wybranego formatu”.

Pod względem brzmienia mocnym punktem streamera Rose jest przestrzeń i stereofonia:

„Podobać może się czytelna gradacja planów. Proporcje między szczegółami a tłem są uchwycone na tyle dobrze, że przekaz tworzy rodzaj kontinuum – nagrania odbiera się jako całość, aczkolwiek całkiem łatwo skoncentrować się czy to na poszczególnym fragmencie odsłuchiwanego utworu, czy na linii melodycznej danego instrumentu”.

W podsumowaniu czytamy:

„Trudno nie docenić zarówno radości, jak i komunikatywności obecnych w brzmieniu odtwarzacza RS250A. Jego gładkie, otwarte i szczegółowe brzmienie jest żywe i angażujące. Rekomendacja!”.

Pełna recenzja znajduje się w numerze 05/2023 magazynu „Hi-Fi Class”.

RS250 - wideorecenzja

RS250A - opinie

Łatwo jest postrzegać RS250A jako nieco innego w porównaniu do bardziej mainstreamowych rywali, ale to ignoruje fakt, że fundamenty w przypadku tego modelu są naprawdę dobre. Jest to znakomity sprzęt źródłowy, który doskonale sprawdzi się w szerokiej gamie systemów.

Ocena: 9/10

Źródło: avforums.com

Już jakiś czas go mam, a kupując miałem też okazję porównać ze starszym modelem. Ten faktycznie gra lepiej (dynamika, przestrzeń) i działa jakby szybciej. Rose cenię sobie najbardziej za rozbudowane możliwości konfiguracji i ustawień, oraz pełną paletę złączy. No i oczywiście wyświetlacz.

Ocena 5/5

Źródło: Opinie na tophifi.pl

RS250A - gdzie kupić?

RS250A to odtwarzacz sieciowy południowokoreańskiej firmy Rose, której oficjalnym polskim dystrybutorem jest firma Audio Klan, właściciel salonów Top Hi-Fi & Video Design. To właśnie tam możesz przetestować samodzielnie i kupić to urządzenie. Obecni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym produktem oraz omówią jego funkcje. Prezentowany głośnik kupisz także bezpośrednio na naszej stronie internetowej.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: