Poprzedni
Następny

Słuchawki Bowers & Wilkins – historia

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Bowers & Wilkins to znany brytyjski producent sprzętu audio. Firma zaczęła działać w latach 60. ubiegłego wieku. W nadmorskiej miejscowości Worthing, położonej na terenie południowej Anglii, John Bowers oraz Roy Wilkins otworzyli niepozorny sklep z radiami, telewizorami i inną elektroniką, a potem zaczęły w nim powstawać ich własne urządzenia. Na pierwsze słuchawki trzeba było jednak trochę poczekać.

Sklep Johna Bowersa i Roy'a Wilkinsa (Fot. Bowers & Wilkins)

Sklep Johna Bowersa i Roy'a Wilkinsa (Fot. Bowers & Wilkins)

Bowers & Wilkins – początki działalności

Panowie poznali się, gdy w czasie II Wojny Światowej razem służyli w wojsku, a nieco później, w 1965 roku, na zapleczu ich sklepu, John Bowers zajął się konstruowaniem pierwszych głośników, zbudowanych według własnego pomysłu. Rok później Bowers otrzymał od jednego ze swoich zadowolonych klientów spadek w wysokości 10 tyś. funtów, dzięki czemu panowie mogli założyć firmę produkującą głośniki – B&W Loudspeakers Ltd.

Bowers & Wilkins – rewolucyjna innowacyjność

Celem firmy od początku było zrewolucjonizowanie branży stereo, poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, aby melomani korzystający z głośników Bowers & Wilkins mogli cieszyć się niespotykaną dotąd jakością krystalicznego i angażującego dźwięku. W myśl słów Bowersa z 1966 r.: „Najlepszy głośnik to nie ten, który daje z siebie najwięcej, ale ten, który zabiera najmniej”.

Bowers & Wilkins – firmowe rozwiązania

Firma stopniowo pięła się na szczyt i w kolejnych latach swojej działalności stopniowo wprowadzała do swoich kolumn głośnikowych nowatorskie technologie. Niektóre z nich – obudowa typu „Matrix”, kevlarowy głośnik średniotonowy, diamentowa kopułka wysokotonowa czy też „tweeter-on-top” – stały się znakami rozpoznawczymi marki.

Większość ludzi kojarzy jednak Bowers & Wilkins z popularnymi kolumnami głośnikowymi „Nautilus”, na które w Polsce potocznie mówi się „Ślimaki”. Najwyższa jakość dźwięku urządzeń Bowers & Wilkins sprawiła, że używa ich wiele wiodących na świecie studiów nagraniowych. W tym takie jak Abbey Road Sudios, czy Skywalker Sound. Firma tworzy również nagłośnienie dla producentów najlepszych samochodów – Volvo, Maserati, BMW oraz McLaren.

Fot. Bowers & Wilkins

Bowers & Wilkins P5 – pierwsze słuchawki w ofercie

Historia firmy trwa już ponad 50 lat, jednak słuchawki w katalogu firmy pojawiły się stosunkowo niedawno. Pierwszymi słuchawkami ze „stajni Bowersa” był model P5, który zadebiutował w 2010 roku. Były to słuchawki o konstrukcji zamkniętej z przewodem, jednakże jak na tamte czasy nietypowe, ponieważ był on odłączany. W zestawie otrzymywaliśmy dwa kable: jeden standardowy zakończony jackiem 3.5 mm oraz drugi ze sterowaniem dedykowany do urządzeń marki Apple. Słuchawki wyróżniały się na tle konkurencji jakością brzmienia, wyglądem oraz detalami takimi jak skórzane pady mocowane na magnesy neodymowe. Możliwością złożenia słuchawek na płasko, tak by mieściły się do dołączonego do zakupu pikowanego etui zamykanego magnetyczne.

Słuchawki Bowers & Wilkins P5 – jakość przede wszystkim

Jakość wykonania słuchawek oraz użytych materiałów zachwycała każdego. Firma zadbała o to, aby wszyscy właściciele P5 czuli, że obcują z produktem luksusowym. Do wykończenia konstrukcji użyto szczotkowanej stali oraz naturalnej owczej skóry. Jeśli chodzi o brzmienie, słuchawki generują dźwięk naturalny i zrównoważony z głębokim basem i dużą ilością szczegółów. Słuchawki zostały wyróżnione jako najlepszy produkt roku 2011-2012 przez stowarzyszenie EISA. W ten sposób angielska marka zadebiutowała na rynku słuchawek. Kolejne konstrukcje inżynierów z ojczyzny Szekspira zostały przyjęte równie dobrze, jak model P5.


Chcesz dowiedzieć się więcej o marce Bowers & Wilkins, sprawdź inne nasze artykuły:


Słuchawki Bowers & Wilkins P3 i P7

Mowa o modelach P3 oraz P7. Model P3 został „odchudzony” względem poprzednika aż o 65g, ponadto zastosowano w nim częściowo otwarte nauszniki, co zapewnia naturalny oraz precyzyjny dźwięk z lżejszym uderzeniem basu, który mimo to pozostaje gęsty i czytelny. Model P7 jest z kolei większą, wokółuszną wersją P3. Ma ona wbudowany fenomenalnie skuteczny system pasywnej redukcji szumów i hałasu, co pozwala błyskawicznie i bezproblemowo zanurzyć się w świecie muzyki, bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

W słuchawkach zastosowano udoskonalone przetworniki, dzięki czemu muzyka brzmi jeszcze lepiej. Wysokie tony nabrały większej szczegółowości, a bas stał się bardziej sprężysty. Ponadto zastosowano w tym modelu „nieplączące” się przewody, pokryte grubszą gumową otuliną.

Słuchawki Bowers & Wilkins C5 i P9 Signature

W katalogu słuchawek Bowers & Wilkins pojawiły się również słuchawki douszne C5, które zostały wyposażone w innowacyjną technologię „System Secure Loop”, pozwalającą szybko i wygodnie mocować słuchawkę w małżowinie ucha za pomocą miękkiej gumowej pętli. Dzięki tej technologii słuchawki mogły dostarczać najwyższej jakości dźwięk osobom aktywnym, gdyż bez obaw o ciągłe wypadanie z uszu, można było z nimi na przykład biegać. Następne lata przyniosły odświeżone wersje słuchawek – „Series 2”. Odświeżenia doczekały się także wszystkie wcześniej wymienione słuchawki, a z okazji 50-lecia istnienia firmy Bowers & Wilkins pokazało światu flagowy model Bowers & Wilkins P9 Signature .

Słuchawki bezprzewodowe Bowers & Wilkins P5 Wireless

Pierwszymi w historii firmy słuchawkami bezprzewodowymi był model P5 Wireless, który powstał na bazie P5 Series 2. Słuchawki zostały wyposażone w Bluetooth aptX, który pozwala na mniejszą kompresję muzyki. Słuchawki bezprzewodowe został wyposażone w akumulator umożliwiający pracę aż przez 17 godzin. Na jednej ze słuchawek umieszczony został pilot do sterowania oraz gniazdo do szybkiego ładownia USB Typu C, co wówczas było rzadkością. Dodatkowo po wyładowaniu baterii i podłączeniu przewodu ze słuchawek bezprzewodowych można korzystać tak samo, jak z konstrukcji przewodowej.

Fot. Bowers & Wilkins

Słuchawki Bowers & Wilkins PX

Pierwszym modelem z technologią ANC, który również jako pierwszy został wyposażony w czujniki ruchu, zatrzymujące muzykę po ściągnięciu słuchawek, był model PX. Ponadto był on także prekursorski, ponieważ jego użytkownik mógł „dostroić” czujnik ruchu i skalę działania ANC z poziomu aplikacji na smartfony.

Bowers & Wilkins – słuchawki bluetooth

Na przestrzeni lat ukazały się kolejne modele słuchawek bluetooth, z baterią oraz mikrofonem na przewodzie. Były to PI3 oraz PI4, które wyróżniały się mikrofonem wysokiej klasy oraz technologią „Bowers & Wilkins Hybrid Dual Driver”, pozwalającą cieszyć się najwyższą jakością dźwięku, płynącą ze stosunkowo niewielkich przetworników.

Aktualnie znajdujące się w sprzedaży słuchawki Bowers & Wilkins PX5 oraz Bowers & Wilkins PX7 PX7, to odpowiednio modele nauszne oraz wokółuszne, wyposażone w ANC i mieszczące w sobie wszelkie najwspanialsze technologie firmy z ponad 50-letnią tradycją i pasją. Pałąki tych modeli wykonane zostały z włókna węglowego, co gwarantuje mniejszą wagę i doskonałą wytrzymałość tych słuchawek bluetooth.

Słuchawki PI5 i PI7 marki Bowers & Wilkins

Bowers & Wilkins – najnowsze technologie w słuchawkach

Najnowszymi wynalazkami firmy są słuchawki Bowers & Wilkins PI5 oraz Bowers & Wilkins PI7, które naszpikowane są najlepszą technologią dostępną na rynku. Począwszy od TWS+, zapewniającej stabilne połączenie między lewą a prawą słuchawką w obu modelach, poprzez:

 • kodek aptX™,
 • aktywną redukcję szumów – ANC,
 • prostą obsługą za pomocą jednego przycisku,
 • wsparcie szybkiego ładowania,
 • aż do bezprzewodowego etui ładującego,
 • w słuchawkach PI5.

A w słuchawkach PI7:

 • od kodeka aptX™ Adaptive,
 • przez cztery wzmacniacze i zaawansowany układ DSP,
 • podwójne przetworniki hybrydowe,
 • cVc2 – czyli dwa oddzielone mikrofony i zaawansowana technologia do prowadzenia niezakłóconych rozmów telefonicznych,
 • aż do etui z funkcją przesyłania dźwięku – prawdziwie przełomową funkcją, pierwszy raz zastosowaną w branży.

A to tylko po pięć najważniejszych cech najnowszych słuchawek od inżynierów Bowers & Wilkins.

Jeśli rozważasz zakup kompaktowych słuchawek z aktywną redukcją szumów, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdziesz tam najlepsze modele w szerokim zakresie cenowym – wszystko starannie dobrane przez uszy naszych ekspertów. Po więcej wiedzy i nowości ze świata dobrego brzmienia zachęcamy do odwiedzenia Strefy wiedzy na oficjalnym blogu Top Hi-Fi & Video Design. Przypominamy też, że nasze salony pozostają otwarte dla wszystkich, którzy chcą odsłuchać wymarzony sprzęt grający w miłej atmosferze. Zapraszamy!Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: