Poprzedni
Następny

Bowers & Wilkins PI7 – bezprzewodowa elegancja

Rozwój bezprzewodowej transmisji sygnału w ostatnich latach mocno zmienia rynek audio. Słuchawki oraz głośniki Bluetooth stają się obowiązkową częścią portfolio każdej marki, która chce docierać do szerokiego grona klientów. Gdy na ten niełatwy rynek wkracza prawdziwa legenda świata hi-fi, jaką jest Bowers & Wilkins oczekiwania konsumentów są wysokie. Jak dobre są pierwsze słuchawki True Wireless brytyjskiej firmy? Sprawdziliśmy to w teście modelu PI7, do którego zapraszamy!

PI7 i PI5 - pierwsze słuchawki w historii Bowers & Wilkins

Brytyjska elegancja

Bowers & Wilkins cieszy się wysoką pozycją na rynku głównie za sprawą kolumn głośnikowych i przełomowych rozwiązań, jakie wprowadzano na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Gdy do portfolio zaczęły dołączać słuchawki, jakość wykonania znaną z głośników przeniesiono do mobilnych produktów. Z każdym kolejnym modelem materiały, jakość ich wykończenia oraz klasowy dźwięk, pokazywały, że Bowers & Wilkins bardzo poważnie traktuje ten segment swoich produktów. Efektem tego są świetnie wrażenia z obcowania z PI7. Zarówno same słuchawki oraz dołączone do nich etui ładujące wyraźnie dają znać o klasie sprzętu.

Dynamicznie wyglądające kopułki słuchawek zawdzięczają swój elegancki design połączeniu wysokiej jakości tworzywa z aluminiowymi dodatkami. Wykończenie i spasowanie poszczególnych elementów robi świetne wrażenie. Każda słuchawka jest dość masywna ważąc 8 gramów, ale dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu obudowy oraz silikonowym końcówkom (do wyboru jeden z trzech rozmiarów) całość bardzo stabilnie utrzymuje się w uchu. Podczas użytkowania masa szybko przestaje być zauważalna. PI7 nie męczą uszu nawet po kilku godzinach słuchania muzyki.

Słuchawki True Wireless PI7 i PI5 oferują niezrównaną jakość dźwięku high-res

Bowers & Wilkins PI7 świetnie prezentują się w uszach, łącząc elegancję z nowoczesnym wyglądem jakiego można oczekiwać po słuchawkach bezprzewodowych. Nowy model jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych – bieli oraz czerni nazwanej przez producenta odcieniem „węglowym” (Charcoal). W obu wersjach metalowe elementy, czyli maskownice wbudowanych mikrofonów jak również dotykowe panele sterujące wykończono w subtelnym, ponadczasowym srebrnym kolorze. Świetnie podkreśla to kształty obudowy i dodaje słuchawkom stylu.

Pozytywne wrażenia wizualne podtrzymuje również dołączone do zestawu etui ładujące. Jego płynne kształty i kompaktowe wymiary ułatwiają przechowywanie go w kieszeni. Podobnie jak w przypadku każdych słuchawek True Wireless, w przerwie z ich korzystania trwa ładowanie. Poziom naładowania etui można łatwo sprawdzić po naciśnięciu dużego przycisku na obudowie. W zależności od stanu akumulatora dioda świeci się na zielono, żółto lub czerwono. Gdy będzie to potrzebne, etui ładuje się przez port USB-C stosowany obecnie na szeroką skalę w smartfonach. O czasie pracy samych PI7 powiemy więcej w dalszej części tekstu. W naszych testach etui umożliwiło pięć pełnych cykli ładowania słuchawek, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Wykonanie oraz ergonomię PI7 można podsumować w jednym zdaniu – to po prostu Bowers & Wilkins. Zarówno same słuchawki, jak i dołączone akcesoria są bardzo wysokiej jakości. Stonowany, ale wciąż nowoczesny design świetnie się prezentuje, a użyte materiały nie pozostawiają nic do życzenia. Projektantom całej serii PI należy się pochwała, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że to pierwsze podejście brytyjskiego producenta do bezprzewodowych słuchawek dokanałowych.

Muzyka bez przewodów

Podczas testów dokładnie sprawdziliśmy również jakość połączenia bezprzewodowego. Bowers & Wilkins stworzył PI7 w oparciu o Bluetooth 5.0, a co za tym idzie na pokładzie dostępne są wszystkie najpopularniejsze i najlepsze kodeki dźwięku - aptX, aptX – Low Latency, aptX – HD, aptXAdaptive. Dwukrotnie większa przepustowość sygnału w porównaniu z Bluetooth 4.0 pozwala przekazywać więcej danych, co wpływa korzystnie na jakość dźwięku.

PI7 – flagowe słuchawki True Wireless Bowers & Wilkins

PI7 przez cały czas testowy działały stabilnie, nie rozłączając się losowo oraz utrzymując przy tym duży zasięg Bluetooth. Przejście z pomieszczenia do pomieszczenia bez smartfona nie było żadnym problemem. Muzyka po prostu płynęła dalej, a ściany nie są dla PI7 żadną przeszkodą. Dopiero gdy znacząco oddalimy się od źródła sygnału odczujemy przerwy w odtwarzaniu, co jest zupełnie normalne i związane z obecnymi ograniczeniami technologii Bluetooth. Nie zmienia to faktu, że pod względem stabilności działania PI7 można stawiać za wzór względem produktów konkurencji.

Mistrzowie naturalności

Dość oczywisty staje się fakt, że oczekiwania klientów będą wysokie biorąc pod uwagę jak ambitny poziom brzmienia prezentuje Bowers & Wilkins w swoich kolumnach. PI7 pod względem jakości dźwięku oraz jego charakteru mierzą w najwyższą półkę pośród innych modeli True Wireless. To słuchawki o naturalnej, wyrównanej w całym paśmie akustycznym tonacji.

Słuchawki True Wireless PI7 są flagową konstrukcją, która obsługuje bezprzewodową transmisję Qualcomm aptX Adaptive z kompatybilnych urządzeń mobilnych

Swoją rozdzielczość i niezwykle przyjemną prezentację brzmieniową PI7 zawdzięczają specjalnie zaprojektowanemu układowi dwóch przetworników. W każdej słuchawce znajdziemy przetwornik dynamiczny o średnicy 9,2 milimetra oraz - rozwiązanie do niedawna znane niemal wyłącznie z profesjonalnych słuchawek dokanałowych – armaturę zbalansowaną. Pierwszy z przetworników odpowiada za ciepły, dobrze dociążony bas oraz przestrzenny środek pasma. Z kolei armaturę specjalnie zestrojono do reprodukcji wysokich tonów.

Już w pierwszych minutach użytkowania PI7 wyraźnie poczuliśmy, jak dobrą decyzją projektową było rozdzielenie całego pasma przenoszenia na dwa niezależne od siebie przetworniki. Inżynierowie Bowers & Wilkins stworzyli dzięki temu dźwięk, którego chce się słuchać przez długie godziny. Całościowo słuchawki zachwycają charakterem średnicy, a więc wokali i prezentowania naturalnych instrumentów. Równowaga jaka panuje między niskimi tonami, a środkowym pasmem jest największą zaletą PI7. Dzięki naturalnemu strojeniu można czerpać przyjemność z różnych gatunków muzyki.

W słuchawkach PI7 znalazło się miejsce dla układu adaptacyjnej redukcji hałasu (Adaptive Noise Cancellation), który ma za zadanie automatycznie monitorować, analizować i dostosowywać się do otoczenia,

Balansując wszystkie pasma między sobą, projektanci nie stworzyli po prostu kolejnych słuchawek, które są po prostu dobre, ale niczym się nie wyróżniają. PI7 daleko do nudnego charakteru dźwięku. Słuchawki charakteryzują się lekkim dociepleniem i dociążeniem między wyższym basem, a średnicą. Takie strojenie sprawia, że odbieramy dźwięk jako niezwykle płynny oraz muzykalny. Świetnie słucha się folkowych nagrań akustycznych oraz różnego rodzaju jazzu. Przetwornik dynamiczny przekazuje gładkie niskie tony, ale nadal słyszymy odpowiednią moc basu. PI7 są przez to bardzo angażujące, pozostając w dość neutralnym charakterze dźwięku

Wielki plus należy się za sposób w jaki słuchawki prezentują scenę dźwiękową. Biorąc pod uwagę, że to całkowicie zamknięta, kompaktowa konstrukcja mieszcząca się w uchu pozytywnie zaskakuje jej wielkość i rozplanowanie poszczególnych elementów w przestrzeni. PI7 są pod tym względem bardzo precyzyjne, czemu dodatkowo pomaga jakość wysokich tonów. Góra jest szczegółowa, przejrzysta i płynna, pokazując dużą część szczegółów skrytych w nagraniach.

Słuchawki True Wireless PI7 udostępniają wyjątkową funkcję pomagającą uprzyjemnić wielogodzinne podróże

Brzmienie PI7 można podsumować jako wzór mobilnych słuchawek o uniwersalnym charakterze. Dźwięk jaki generują jest ciepły i płynny, a zarazem odpowiednio rozdzielczy z rewelacyjną średnicą. Bas nigdy nie staje się zbyt mocny, wybrzmiewa z odpowiednią szybkością, co jest dużym atutem w muzyce elektronicznej. Gdy słuchamy repertuaru z wokalami w roli głównej, słuchawki radzą sobie zdecydowanie najlepiej. Tak urozmaiconego dźwięku ciężko szukać u konkurencji.

Cisza w eterze

PI7 wyposażono w system aktywnej redukcji szumów, który poddaliśmy dokładnym testom. Całościowo działał niezwykle sprawnie w różnych warunkach otoczenia. W umiarkowanie hałaśliwych miejscach na plus trzeba ocenić tłumienie niskich częstotliwości, a więc głównie jednostajnych dźwięków silników czy klimatyzatorów. Wbudowane mikrofony radzą sobie świetnie z przechwyceniem tego typu zakłóceń.

Pojedyncze, niepowtarzające się dźwięki również tłumione są skutecznie. PI7 doskonale sprawdzają się dzięki temu w otoczeniu biurowym lub gdy pracujemy z domu. Niemal całkowite odcięcie ludzkich głosów z otoczenia bardzo pomaga się skupić, a jednocześnie możemy łatwo wyłączyć system ANC i prowadzić rozmowę bez wyciągania słuchawek z uszu. Tryb transparentny działa skutecznie, lekko podkreślając zakres częstotliwości mowy. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że wraz z PI7 słyszymy nieco lepiej niż normalnie. Dopracowanie systemu redukcji szumów należy do największych zalet słuchawek brytyjskiego producenta.

Na długie dystanse

Czas pracy na jednym ładowaniu to jedna z najważniejszych cech każdych słuchawek bezprzewodowych. Jak pod tym względem radzi sobie testowany model? W naszych testach obejmujących normalnie użytkowanie i głośność ustawioną średnio na poziomie 30-40%, PI7 działały przez około 5,5 godziny. Dopiero po tym czasie trzeba było je odłożyć do etui ładującego. Sam proces uzupełniania energii przebiegał bardzo sprawnie i po mniej więcej 40 minutach sprzęt znów gotowy do działania.

Jak wspomnieliśmy w początkowej części testu, etui umożliwia pięć pełnych cykli ładowania słuchawek. To bardzo dobry wynik, oczekiwany wśród słuchawek bezprzewodowych z podobnej półki cenowej.

Podsumowanie

Bowers & Wilkins ma tendencję do ograniczenia liczby premier produktowych w ciągu roku. Gdy projekt nie jest wystarczająco dobry, po prostu nie ujrzy światła dziennego. Tym razem Brytyjczycy zaskoczyli branżę pierwszą serią słuchawek True Wireless i zrobili to rewelacyjnie. PI7 pozytywnie zaskakują jakością wykonania, designem, a co najważniejsze brzmieniem.

PI5 – znakomita jakość dźwięku muzyki i rozmów telefonicznych

Dużą zaletą jest uniwersalność dźwięku, jaki stworzyli inżynierowie Bowers & Wilkins. Słuchawki radzą sobie świetnie w różnorodnych gatunkach muzyki. Stabilność działania i czas pracy na jednym ładowaniu to również mocne aspekty sprzętu. Jeśli szukasz naturalnego, wyważonego dźwięku w słuchawkach bezprzewodowych, a jednocześnie poszukujesz czegoś o estetycznym wyglądzie, warto wypróbować PI7.

Jeśli rozważasz zakup kompaktowych słuchawek z aktywną redukcją szumów serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdziesz tam najlepsze modele w szerokim zakresie cenowym – wszystko starannie dobrane przez uszy naszych ekspertów. Po więcej wiedzy i nowości ze świata dobrego brzmienia zachęcamy do odwiedzenia Strefy wiedzy na oficjalnym blogu Top Hi-Fi & Video Design. Przypominamy też, że nasze salony pozostają otwarte dla wszystkich, którzy chcą odsłuchać wymarzony sprzęt grający w miłej atmosferze. Zapraszamy!Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: