Poprzedni
Następny

Odtwarzacz strumieniowy ze wzmacniaczem HiFi Rose RS520 – testy, opinie, recenzje i wideo recenzje

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Obserwując preferencje użytkowników dotyczące preferowanego źródła w systemie audio, można dojść do wniosku, że odtwarzanie dźwięku z serwisów streamingowych zdecydowanie wiedzie prym. Dodatkowo, coraz częściej wybierane są urządzenia typu all-in-one, do których wystarczy dodać głośniki. Przykładem takiego modelu jest Rose RS520 - nowoczesny streamer all-in-one, który w jednej obudowie łaczy wzmacniacz, streamer i przetwornik DAC. Sprawdź, jak RS520 firmy HiFi Rose wypadł w rozmaitych testach i jakimi opiniami się cieszy wśród branżowych mediów, jak i użytkowników. Zobacz też filmy, które przygotowaliśmy o tym głośniku i dowiedz się, gdzie możesz go kupić.

Spis treści:

1. Recenzja Top Hi-Fi

2. Recenzja magazynu "Audio"

3. Recenzja magazyn "T3"

4. Wideo recenzja

5. Opinie

6. Gdzie kupić

Rose RS 520, połączenie wygody i najwyższej jakości dźwięku

HiFi Rose RS520 – recenzja Top Hi-Fi

Rose jest dynamicznie rozwijającą się marką, mająca już na swoim koncie niezwykle udane modele, które odniosły rynkowy sukces. Są to nowoczesne odtwarzacze do stremingu, czyli odtwarzacz sieciowy RS150 oraz wzmacniacz zintegrowany RA180. Na bazie tych komponentów stworzony został „kombajn” Rose RS520, będący wzmacniaczem wyposażonym w funkcje sieciowe oraz przetwornik DAC. Mając w jednej obudowie urządzenie z tyloma funkcjami, użytkownik do stworzenia nowoczesnego systemu stereo potrzebuje jedynie głośników.

Za wyborem sprzętu all-in-one przemawia nie tylko oszczędność miejsca. Dzięki połączeniu kilku funkcji w jednym urządzeniu użytkownik może liczyć na ograniczenie kosztów w stosunku do zakupu kilku osobnych urządzeń podobnej klasy. Rose RS520 kosztuje co prawda kilkanaście tysięcy złotych, należy jednak pamiętać, że użytkownik otrzymuje Hi-Endowy wzmacniacz stereo i streamer, który wymaga tylko doboru odpowiednich kolumn.

Rose RS520 – wygląd

Rozmiary HiFi Rose RS520 są typowe dla pełnowymiarowych urządzeń Hi-Fi. Obudowa ma standardową szerokość 43 cm. W oczy rzuca się duży wyświetlacz o przekątnej ekranu 12,6 cala, który wypełnia całą przestrzeń na przednim froncie. Ekran LCD zapewnia bardzo dobrą widoczność i czytelność prezentowanych informacji. Obraz nawet w słoneczny dzień jest wyraźny. Zastosowany interfejs jest czytelny i przejrzysty. Kolorystyka i położenie informacji sprawiają, że sterowanie poszczególnymi funkcjami sprawia przyjemność. Dotykowy ekran reaguje prawidłowo, a sterowanie działa bardzo płynnie.

Rose RS 520 charakteryzuje się potężną mocą uzyskiwaną z układu klasy AD

Producent stworzył w pełni na dotykowy typ sterowania, nie „dorzucając” żadnych analogowych pokręteł, czy przełączników. Wybór poszczególnych funkcji odbywa się dotykowo, co nie powinno sprawiać problemów z uwagi na dużą powierzchnię ekranu.

Jak podkreśla producent, obudowa wykonana została z wysokiej klasy aluminium. Zastosowany materiał nie tylko nadaje urządzeniu elegancki wygląd, ale też zapewnia wydajne chłodzenie, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku urządzeń z tak rozbudowanymi układami elektronicznymi.

Producent zadbał o odpowiednie rozmieszczenie elementów wewnątrz urządzenia. Konstrukcja została stworzona w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia wibracji.

Rose RS520 – rozwiązania techniczne

Producent zaprojektował HiFi Rose RS520 z niezwykłą starannością, dużą wagę przywiązując zarówno do doboru komponentów, jak i zastosowania zaawansowanych rozwiązań technicznych. Trudno będzie opisać wszystkie nowinki techniczne i ciekawe rozwiązania technologiczne, wykorzystane w tym sprzęcie. Skupimy się więc na najważniejszych cechach tego wszechstronnego wzmacniacza i streamera w jednym.

Rose RS 520, świetny wzmacniacz i streamer korzystający z technologii ESS Sabre

Zacznijmy od sekcji wzmacniającej. W HiFi Rose RS520 zastosowano wzmacniacz klasy AD. Łączy on niskie zniekształcenia i wysoką jakość brzmienia, która jest charakterystyczna dla klasy A. Wysoka sprawność energetyczna jest z kolei cechą klasy D. Moc ciągła urządzenia wynosi 250W na kanał, co pozwoli wysterować nawet bardziej wymagające kolumny. Nie jest to co prawda zintegrowany wzmacniacz stereo o konstrukcji dual mono, która wymaga osobnych transformatorów dla lewego i prawego kanału, jednak architektura obwodów jest niezwykle uporządkowana. Poszczególne tory sygnałowe zostały od siebie oddzielone w należyty sposób, co wpływa w bezpośrednim stopniu na czystość sygnału.

W urządzeniu zastosowano tranzystory GaN FET z azotku galu, które pozwalają na szybsze przełączanie układów tranzystorów.

W HiFi Rose RS520 producent umieścił flagowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS ES9038PRO. Zastosowany model wyróżnia się bardzo niskim poziomem zniekształceń harmonicznych (THD) i szumów. Parametry dekodowanego sygnału są imponujące. Rose RS520 może odtwarzać pliki PCM w rozdzielczości do 32-bit/768 kHz oraz pliki DSD do rozdzielczości DSD512. Zastosowane obwody elektroniczne pozwoliły na znaczną redukcję jittera, co wpływa na czystość i klarowność dźwięku.

Rose RS520 – model z funkcjami sieciowymi

Przechodząc do opisu funkcjonalności sieciowej, przez dłuższą chwilę zastanawialiśmy się, od czego zacząć opis. Południowokoreański producent pokazał się z mocnej strony, dostarczając właściwie pełną gamę możliwości odtwarzania źródeł sieciowych, jaka dostępna jest na rynku.

System operacyjny ROSE, który zarządza odtwarzaniem muzyki ze wszystkich źródeł, oparty został na znanym systemie Android, wykorzystywanym w smartfonach i tabletach. Producent twierdzi, że system operacyjny został w pełni zoptymalizowany pod kątem wydajności. Podczas testu nie stwierdziliśmy żadnych opóźnień w działaniu, czy zawieszania się systemu. Wszystkie funkcje działały płynnie i bez żadnych opóźnień.

Rose RS 520 obsługuje nie tylko Apple AirPlay

Producent dostarcza aplikację na urządzenia mobilne ROSE Connect, która dostępna jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Z jej poziomu można sterować wszystkimi funkcjami, które opisaliśmy poniżej.

Użytkownik ma dostęp zarówno do zasobów cyfrowych ze źródeł sieciowych, jak i lokalnych. Muzykę można odtwarzać korzystając z najpopularniejszych serwisów streamingowych, takich jak: Spotify, Tidal, czy Apple Music. Dobrą wiadomością dla użytkowników Tidala będzie informacja, że opisywany wzmacniacz z wbudowanym odtwarzaczem sieciowym dekoduje pliki MQA, dlatego utwory w formacie Tidal Maters będą odtwarzane. Ukoronowaniem tych wszystkich możliwości jest też obsługa protokołu Roon Ready.  Urządzenie obsługuje też radio internetowe, które daje bezpłatny dostęp do tysięcy stacji na całym świecie.

Rose RS520 – dostępne złącza

Tylna ścianka HiFi Rose RS520 zawiera szeroką gamę złącz, zarówno analogowych, jak i cyfrowych, umożliwiają podłączenie wielu zewnętrznych źródeł dźwięku.

Wejścia cyfrowe obejmują jedno złącze optyczne i jedno koaksjalne, pozwalające odtwarzać dźwięk z telewizora lub innego urządzenia pozwalającego wysyłać sygnał cyfrowy, na przykład zewnętrzny odtwarzacz płyt CD może skorzystać w ten sposób z wbudowanego w Rose RS520 układ C/A . Złącze USB typu B pozwala przesyłać sygnał bezpośrednio z komputera. Jest to przydatne rozwiązanie dla osób korzystających z biblioteki plików hi-res umieszczonych na komputerze. Parametry tego złącza są imponujące.

Wzmacniacz zintegrowany z funkcją streamera - Rose RS 520

Wyjścia cyfrowe obejmują złącze optyczne, koaksjalne oraz HDMI. Dzięki temu sygnał w formie cyfrowej użytkownik może dekodować w zewnętrznym przetworniku DAC.

Ponadto, producent wyposażył HiFi Rose RS520 w trigger oraz czujnik IR. Wyjście pre out pozwalają na podłączenie zewnętrznej końcówki mocy.  W urządzeniu zastosowano pojedyncze gniazda głośnikowe bardzo dobrej jakości.

Rose RS520 – brzmienie

Odsłuch każdego urządzenia, a w szczególności tego z wyższej póki, jest dla nas najważniejszą częścią każdego testu. HiFi Rose RS520, jak urządzenie all-in-one, wymagał jedynie podłączenia kolumn.

Do testu wybraliśmy najnowsze kolumny podstawkowe ze stajni Bowers & Wilkins. Były nimi piękne i wymagające zarazem monitory Bowers & Wilkins 705 S3.

Odsłuch przeprowadziliśmy na trybie direct wzmacniacza, bez jakiejkolwiek ingerencji w możliwości equalizera. Zaczęliśmy od kilku kawałków z wyraźnie zaznaczoną linia basową. Po odsłuchaniu „Money for nothing” Dire Straits, „Lazarus” Davida Bowiego i “Collarbone” Fujiya & Miyagi wiedzieliśmy już, jak wielkim potencjałem brzmieniowym dysponuje ten sprzęt. Bas był sprężysty i dobrze kontrolowany. Niskie tony nie dominowały jednak nad resztą pasma.

RS520 - wzmacniacz i streamer w jednym

Następnie przeszliśmy do bluesowego repertuaru. Odtworzyliśmy kilka sztandarowych utworów zespołu „Dżem” w wersjach sprzed cyfrowego remasteringu. Takie nagrania doskonale oddają akustykę i tło studia nagraniowego, co jest charakterystyczne dla nagrań z tamtych lat. Pozwoliło nam to sprawdzić analityczność sprzętu. Słuchając nagrań byliśmy zachwyceni, z jaką bliskością  i detalicznością HiFi Rose RS520 prezentuje średnie tony. Wokal był otwarty i bezpośredni. Pozwala ta jeszcze bardziej wczuć się w słuchane utwory. Rose doskonale różnicuje plany, dając jednocześnie szczegółowy i niezwykle barwny dźwięk.

Utwór czeskiego zespołu Traband pt. „Cernyj Pasazer”, wyróżnia się przede wszystkim niezwykle ciekawą partą instrumentalną. Dźwięk waltorni, będącej charakterystycznym instrumentem dętym, wybrzmiał z niezwykle detalicznie, prezentując szeroki zakres tonalny tego instrumentu. Odsłuchaliśmy także westernowy utwór „Rowhide”, który dobrze sprawdza się prze testach różnicowania planów. Okazało się, że Rose RS 520 jest wręcz stworzony do takich „kawałków”. Westernowy soundtrack zabrzmiał niezwykle melodyjnie, harmonijnie odtwarzając instrumenty i wokal.  

Nie mogliśmy sobie odmówić sprawdzenia kilku audiofilskich kawałków do testowania sprzętu i odporności psychicznej sąsiadów. Byliśmy wręcz zachwyceni potęgą i masywnością niskich tonów podczas odtwarzania „It Is Always Binary” Soulwax. Ten wymagający utwór

Odsłuch zakończyliśmy słuchając muzyki klasycznej. Jako pierwszy utwór odtwarzany był koncert skrzypcowy Johnatana Brahmsa, niemieckiego romantyka. Podczas odtwarzania „Violin Concerto” urzekła nas finezja, z jaką prezentowane zostały instrumenty. Pochwały należą się także za zróżnicowanie planów i bardzo dobrą lokalizację źródeł pozornych. „Tame” zespołu Pixies wyróżnia się niezwykle złożonym i przenikliwym wokalem. Nie każdy sprzęt jest w stanie oddać tę niepowtarzalny, a nawet przytłaczający dźwięk z taką dynamiką, z jaką uczynił to Rose RS520, po prostu wbijając słuchacza w fotel.

Zalety Rose RS520:

  • Walory brzmieniowe. Niezwykle przestrzenny, detaliczny i żywiołowy dźwięk

  • Nowoczesny wygląd. Duży wyświetlacz ułatwia sterowanie wszystkimi funkcjami

  • Ogromna funkcjonalność. Obsługa serwisów streamingowych, DAC, duży wyświetlacz dotykowy (touch screen), korekcja brzmienia

  • Funkcjonalna aplikacja. Aplikacja Rose jest intuicyjna i daje dostęp do wielu funkcji.

  • Świetne wykonanie. Monolityczny projekt, który robi ogromne wrażenie widziany na żywo.

Czy urządzenie marki Rose ma Pilot Bluetooth?

Podsumowanie recenzji Top Hi-Fi

Jeśli szukacie nowoczesnego i wszechstronnego urządzenia wyróżniającego się wysoką jakością brzmienia, Rose RS520 wydaje się wręcz idealną propozycją. Jest to bardzo dobrze wykonany sprzęt all-in-one, w którym producent zastosował niezwykle wydajny wzmacniacz klasy AD o mocy aż 250 W na kanał. Niezwykle barwne i detaliczne brzmienie z bardzo dobrą stereofonią zachęca do słuchania i cieszenia się dźwiękiem. Co ważne, Rose RS520 ma uniwersalny charakter dźwięku, który sprawia, że można podłączyć do niego większość kolumn dostępnych na rynku, uwzględniając także te bardziej wymagające prądowo.

Rose RS520 to także zaawansowany streamer, który może odtwarzać dźwięk z wielu serwisów streamingowych, radia internetowego, czy zasobów lokalnych.

Naszym zdaniem to urządzenie da wiele radości z odsłuchu użytkownikom poszukującym kompletnego Hi-endowego systemu stereo w formie jednego urządzenia.

HiFi Rose RS520 – recenzja „Audio”

Możliwości odtwarzacza strumieniowego z wbudowanym wzmacniaczem HiFi Rose RS520 w numerze 4/2023 sprawdziła redakcja magazynu „Audio”.

Jak zwraca uwagę autor, użytkownik może liczyć na neutralny dźwięk, który pozwala wyciągnąć ze źródeł wszystkie informacje:

„To dźwięk bezpośredni, przejrzysty, detaliczny. Z takimi przymiotami można go wciąż uznać za neutralny, tyle że w odmianie bardziej „technicznej”, z naciskiem na rozdzielczość,  rysunek, rozplanowanie, niż barwę,  nasycenie i plastyczność. RS520 jest przygotowany bardziej na to, aby wyciągnąć ze źródeł (a więc i plików) wszystkie informacje, a mniej na to, by je podrasować i retuszować”.

Nawet gorsze nagrania, dzięki RS520, pozostawały emocjonujące:

„Słuchając przez RS520 nawet gorszych nagrań, wcale się nie męczyłem – zwłaszcza starsze, akustyczne brzmiały naturalistycznie, co wyrażało się w „prawdziwej” szorstkości niektórych instrumentów, jak też chropowatości niedoskonałej techniki. Wszystko mogło być ciekawe i emocjonujące. RS520 pokazuje nie tylko detale rozumiane jako wysokotonowe drobiazgi, nie tylko kontury przypisywane w recenzjach niskim częstotliwościom”.

Dalej można przeczytać, że RS520 przybliża nas nie tylko do artystów, ale także samych instrumentów:  

„Konkret i wyrazistość rozciąga się na całe pasmo. Naturalność głosów zazwyczaj kojarzymy z soczystością i plastycznością, jednak równie dobrze  – chociaż zupełnie inaczej – może się ona przejawiać ekspresyjną artykulacją, nawet twardością. W ten sposób RS520 przybliża do nas nie tylko wokalistów, ale też wszystkich instrumentów, które powinny się znaleźć na pierwszym planie. Dzięki temu usłyszymy albo sterylność, albo symulowaną „analogowość” nowoczesnego studia i technik masteringowych”.

Pełna recenzja wzmacniacza all-in-one Rose RS520 znajduje się w numerze 4/2023 miesięcznika „Audio”.

HiFi Rose RS520 – recenzja „T3”

Wzmacniacz all-in-one Rose RS520 wzięła „pod lupę” również redakcja magazynu „T3”.

W recenzji czytamy, że „RS520 pozwala ‘zanurzyć się’ w studyjne miksy i atmosferę sali koncertowej z rozbrajającą łatwością”:

„RS520 to potęga, a dźwięk jest bardzo jednorodny i spójny. Barwa i tonalna ‘czytelność’ instrumentów, od dętych blaszanych po perkusyjne była wyraźna na każdym albumie, którego słuchałem. Zwłaszcza barwa fortepianu i możliwości dynamiczne po wielokroć mnie zadziwiły”.

Charakter brzmienia pozostaje spójny, niezależnie od poziomu głośności:

„Bas jest zwarty i rozciągnięty, a średnica zaskakująco wyraźna i neutralna. Zaletą jest to, że nie ma wad związanych z nadmiernym zużyciem energii i generowaniem ciepła, pomimo dużej mocy. Ten charakter pozostaje spójny niezależnie od głośności, co jest rzadkością nawet w produktach high-endowych. Dźwięk ujawnia delikatną strukturę i gęstość również przy niskim poziomie głośności”.

W podsumowaniu redakcja magazynu T3 określiła jako „świetne rozwiązanie dla osób o najwyższych ambicjach w kwestii przygotowania swojego zestawu audio, które chcą to zrobić w rewelacyjnej w tym segmencie cenie”.

Pełna recenzja RS520 znajduje się w numerze 2/2023 miesięcznika „T3”.

HiFi Rose RS520 – wideo recenzja 

HiFi Rose RS520 – opinie

Zastanawiasz się nad zakupem wzmacniacza, a jednocześnie zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku i bogatych funkcjonalnościach sieciowych? RS520 będzie świetnym wyborem. Sprawdź, co inni sądzą o urządzeniu marki Rose.

Kombajn w przepięknej obudowie

Na czymś takim właśnie mi zależało. Funlcje sieciowe, HDMI dla TV, YouTube Music, oraz wygodne sterowanie z apki oraz z pilota. Wzmacniacz bez problemu napędza u mnie kolumny B&W 703 S3. Słuchałem w salonie także na ELac Vela 408 i też było fajnie. Na B&W jednak bardziej mi się podobało. Żywiej oraz bardziej koncertowo. No i ten wyświetlacz, na którym można ustawić wskaźniki wysterowania w różnych opcjach.

Ocena: 5/5

Źródło: Opinie na tophifi.pl

HiFi Rose RS520 – gdzie kupić

RS520 to wzmacniacz all-in-one markiHiFi Rose, której oficjalnym polskim dystrybutorem jest firma Audio Klan, właściciel salonów Top Hi-Fi & Video Design. To właśnie tam możesz przetestować samodzielnie i kupić to urządzenie. Obecni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym produktem oraz omówią jego funkcje. Prezentowany głośnik kupisz także bezpośrednio na naszej stronie internetowej.

Czytaj więcej o sprzęcie audio:

[Wideo] Bowers & Wilkins 702 S3 – nowość w każdym detalu | prezentacja Top Hi-Fi

Najciekawsze wzmacniacze Hi-End do 30 000 zł – Top 5 ranking 2022

A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce?

Jimi Hendrix – gitara, jak spadająca bomba. 80-lecie urodzin arcymistrza - Blog - Top Hi-Fi & Video Design

Album „Nebraska”, czyli Bruce Springsteen bez retuszu - Blog - Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: