Poprzedni
Następny

Rose RS520 – recenzja – nowy król wśród wzmacniaczy all-in-one?

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Obserwując preferencje użytkowników dotyczące preferowanego źródła w systemie audio, można dojść do wniosku, że odtwarzanie dźwięku z serwisów streamingowych zdecydowanie wiedzie prym. Dodatkowo, coraz częściej wybierane są urządzenia typu all-in-one, do których wystarczy dodać głośniki. Obecnie producenci potrafią w jednej obudowie stworzyć dopracowane urządzenie, będące wzmacniaczem, streamerem i przetwornikiem DAC, które zapewni wysoką jakość dźwięku. Postanowiliśmy przetestować możliwości Rose RS520, czyli nowoczesnego streamera all-in-one, tak bowiem opisuje to urządzenie producent.

Spis treści:

 1. Rose RS520 – miejsce w ofercie producenta, cena

 2. Rose RS520 – wygląd

 3. Rose RS520 – rozwiązania techniczne

 4. Rose RS520 – funkcjonalność sieciowa

 5. Rose RS520 – dostępne złącza

 6. Rose RS520 – brzmienie

 7. Zalety Rose RS520

 8. Podsumowanie

Rose RS 520, połączenie wygody i najwyższej jakości dźwięku

HiFi Rose RS520 – cena, miejsce w ofercie producenta

Rose jest dynamicznie rozwijającą się marką, mająca już na swoim koncie niezwykle udane modele, które odniosły rynkowy sukces. Są to nowoczesne odtwarzacze do stremingu, czyli odtwarzacz sieciowy RS150 oraz wzmacniacz zintegrowany RA180. Na bazie tych komponentów stworzony został „kombajn” Rose RS520, będący wzmacniaczem wyposażonym w funkcje sieciowe oraz przetwornik DAC. Mając w jednej obudowie urządzenie z tyloma funkcjami, użytkownik do stworzenia nowoczesnego systemu stereo potrzebuje jedynie głośników.

Za wyborem sprzętu all-in-one przemawia nie tylko oszczędność miejsca. Dzięki połączeniu kilku funkcji w jednym urządzeniu użytkownik może liczyć na ograniczenie kosztów w stosunku do zakupu kilku osobnych urządzeń podobnej klasy. Rose RS520 kosztuje co prawda kilkanaście tysięcy złotych, należy jednak pamiętać, że użytkownik otrzymuje Hi-Endowy wzmacniacz stereo i streamer, który wymaga tylko doboru odpowiednich kolumn.

Rose RS520 – wygląd

Rozmiary HiFi Rose RS520 są typowe dla pełnowymiarowych urządzeń Hi-Fi. Obudowa ma standardową szerokość 43 cm. W oczy rzuca się duży wyświetlacz o przekątnej ekranu 12,6 cala, który wypełnia całą przestrzeń na przednim froncie. Ekran LCD zapewnia bardzo dobrą widoczność i czytelność prezentowanych informacji. Obraz nawet w słoneczny dzień jest wyraźny. Zastosowany interfejs jest czytelny i przejrzysty. Kolorystyka i położenie informacji sprawiają, że sterowanie poszczególnymi funkcjami sprawia przyjemność. Dotykowy ekran reaguje prawidłowo, a sterowanie działa bardzo płynnie.

Rose RS 520 charakteryzuje się potężną mocą uzyskiwaną z układu klasy AD

Producent stworzył w pełni na dotykowy typ sterowania, nie „dorzucając” żadnych analogowych pokręteł, czy przełączników. Wybór poszczególnych funkcji odbywa się dotykowo, co nie powinno sprawiać problemów z uwagi na dużą powierzchnię ekranu.

Jak podkreśla producent, obudowa wykonana została z wysokiej klasy aluminium. Zastosowany materiał nie tylko nadaje urządzeniu elegancki wygląd, ale też zapewnia wydajne chłodzenie, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku urządzeń z tak rozbudowanymi układami elektronicznymi.

Producent zadbał o odpowiednie rozmieszczenie elementów wewnątrz urządzenia. Konstrukcja została stworzona w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia wibracji.

Rose RS520 – rozwiązania techniczne

Producent zaprojektował HiFi Rose RS520 z niezwykłą starannością, dużą wagę przywiązując zarówno do doboru komponentów, jak i zastosowania zaawansowanych rozwiązań technicznych. Trudno będzie opisać wszystkie nowinki techniczne i ciekawe rozwiązania technologiczne, wykorzystane w tym sprzęcie. Skupimy się więc na najważniejszych cechach tego wszechstronnego wzmacniacza i streamera w jednym.

Rose RS 520, świetny wzmacniacz i streamer korzystający z technologii ESS Sabre

Zacznijmy od sekcji wzmacniającej. W HiFi Rose RS520 zastosowano wzmacniacz klasy AD. Łączy on niskie zniekształcenia i wysoką jakość brzmienia, która jest charakterystyczna dla klasy A. Wysoka sprawność energetyczna jest z kolei cechą klasy D. Moc ciągła urządzenia wynosi 250W na kanał, co pozwoli wysterować nawet bardziej wymagające kolumny. Nie jest to co prawda zintegrowany wzmacniacz stereo o konstrukcji dual mono, która wymaga osobnych transformatorów dla lewego i prawego kanału, jednak architektura obwodów jest niezwykle uporządkowana. Poszczególne tory sygnałowe zostały od siebie oddzielone w należyty sposób, co wpływa w bezpośrednim stopniu na czystość sygnału.

W urządzeniu zastosowano tranzystory GaN FET z azotku galu, które pozwalają na szybsze przełączanie układów tranzystorów.

W HiFi Rose RS520 producent umieścił flagowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS ES9038PRO. Zastosowany model wyróżnia się bardzo niskim poziomem zniekształceń harmonicznych (THD) i szumów. Parametry dekodowanego sygnału są imponujące. Rose RS520 może odtwarzać pliki PCM w rozdzielczości do 32-bit/768 kHz oraz pliki DSD do rozdzielczości DSD512. Zastosowane obwody elektroniczne pozwoliły na znaczną redukcję jittera, co wpływa na czystość i klarowność dźwięku.

Rose RS520 – model z funkcjami sieciowymi

Przechodząc do opisu funkcjonalności sieciowej, przez dłuższą chwilę zastanawialiśmy się, od czego zacząć opis. Południowokoreański producent pokazał się z mocnej strony, dostarczając właściwie pełną gamę możliwości odtwarzania źródeł sieciowych, jaka dostępna jest na rynku.

System operacyjny ROSE, który zarządza odtwarzaniem muzyki ze wszystkich źródeł, oparty został na znanym systemie Android, wykorzystywanym w smartfonach i tabletach. Producent twierdzi, że system operacyjny został w pełni zoptymalizowany pod kątem wydajności. Podczas testu nie stwierdziliśmy żadnych opóźnień w działaniu, czy zawieszania się systemu. Wszystkie funkcje działały płynnie i bez żadnych opóźnień.

Rose RS 520 obsługuje nie tylko Apple AirPlay

Producent dostarcza aplikację na urządzenia mobilne ROSE Connect, która dostępna jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Z jej poziomu można sterować wszystkimi funkcjami, które opisaliśmy poniżej.

Użytkownik ma dostęp zarówno do zasobów cyfrowych ze źródeł sieciowych, jak i lokalnych. Muzykę można odtwarzać korzystając z najpopularniejszych serwisów streamingowych, takich jak: Spotify, Tidal, czy Apple Music. Dobrą wiadomością dla użytkowników Tidala będzie informacja, że opisywany wzmacniacz z wbudowanym odtwarzaczem sieciowym dekoduje pliki MQA, dlatego utwory w formacie Tidal Maters będą odtwarzane. Ukoronowaniem tych wszystkich możliwości jest też obsługa protokołu Roon Ready.  Urządzenie obsługuje też radio internetowe, które daje bezpłatny dostęp do tysięcy stacji na całym świecie.

Rose RS520 – dostępne złącza

Tylna ścianka HiFi Rose RS520 zawiera szeroką gamę złącz, zarówno analogowych, jak i cyfrowych, umożliwiają podłączenie wielu zewnętrznych źródeł dźwięku.

Wejścia cyfrowe obejmują jedno złącze optyczne i jedno koaksjalne, pozwalające odtwarzać dźwięk z telewizora lub innego urządzenia pozwalającego wysyłać sygnał cyfrowy, na przykład zewnętrzny odtwarzacz płyt CD może skorzystać w ten sposób z wbudowanego w Rose RS520 układ C/A . Złącze USB typu B pozwala przesyłać sygnał bezpośrednio z komputera. Jest to przydatne rozwiązanie dla osób korzystających z biblioteki plików hi-res umieszczonych na komputerze. Parametry tego złącza są imponujące.

Wzmacniacz zintegrowany z funkcją streamera - Rose RS 520

Wyjścia cyfrowe obejmują złącze optyczne, koaksjalne oraz HDMI. Dzięki temu sygnał w formie cyfrowej użytkownik może dekodować w zewnętrznym przetworniku DAC.

Ponadto, producent wyposażył HiFi Rose RS520 w trigger oraz czujnik IR. Wyjście pre out pozwalają na podłączenie zewnętrznej końcówki mocy.  W urządzeniu zastosowano pojedyncze gniazda głośnikowe bardzo dobrej jakości.

Rose RS520 – brzmienie

Odsłuch każdego urządzenia, a w szczególności tego z wyższej póki, jest dla nas najważniejszą częścią każdego testu. HiFi Rose RS520, jak urządzenie all-in-one, wymagał jedynie podłączenia kolumn.

Do testu wybraliśmy najnowsze kolumny podstawkowe ze stajni Bowers & Wilkins. Były nimi piękne i wymagające zarazem monitory Bowers & Wilkins 705 S3.

Odsłuch przeprowadziliśmy na trybie direct wzmacniacza, bez jakiejkolwiek ingerencji w możliwości equalizera. Zaczęliśmy od kilku kawałków z wyraźnie zaznaczoną linia basową. Po odsłuchaniu „Money for nothing” Dire Straits, „Lazarus” Davida Bowiego i “Collarbone” Fujiya & Miyagi wiedzieliśmy już, jak wielkim potencjałem brzmieniowym dysponuje ten sprzęt. Bas był sprężysty i dobrze kontrolowany. Niskie tony nie dominowały jednak nad resztą pasma.

RS520 - wzmacniacz i streamer w jednym

Następnie przeszliśmy do bluesowego repertuaru. Odtworzyliśmy kilka sztandarowych utworów zespołu „Dżem” w wersjach sprzed cyfrowego remasteringu. Takie nagrania doskonale oddają akustykę i tło studia nagraniowego, co jest charakterystyczne dla nagrań z tamtych lat. Pozwoliło nam to sprawdzić analityczność sprzętu. Słuchając nagrań byliśmy zachwyceni, z jaką bliskością  i detalicznością HiFi Rose RS520 prezentuje średnie tony. Wokal był otwarty i bezpośredni. Pozwala ta jeszcze bardziej wczuć się w słuchane utwory. Rose doskonale różnicuje plany, dając jednocześnie szczegółowy i niezwykle barwny dźwięk.

Utwór czeskiego zespołu Traband pt. „Cernyj Pasazer”, wyróżnia się przede wszystkim niezwykle ciekawą partą instrumentalną. Dźwięk waltorni, będącej charakterystycznym instrumentem dętym, wybrzmiał z niezwykle detalicznie, prezentując szeroki zakres tonalny tego instrumentu. Odsłuchaliśmy także westernowy utwór „Rowhide”, który dobrze sprawdza się prze testach różnicowania planów. Okazało się, że Rose RS 520 jest wręcz stworzony do takich „kawałków”. Westernowy soundtrack zabrzmiał niezwykle melodyjnie, harmonijnie odtwarzając instrumenty i wokal.  

Nie mogliśmy sobie odmówić sprawdzenia kilku audiofilskich kawałków do testowania sprzętu i odporności psychicznej sąsiadów. Byliśmy wręcz zachwyceni potęgą i masywnością niskich tonów podczas odtwarzania „It Is Always Binary” Soulwax. Ten wymagający utwór

Odsłuch zakończyliśmy słuchając muzyki klasycznej. Jako pierwszy utwór odtwarzany był koncert skrzypcowy Johnatana Brahmsa, niemieckiego romantyka. Podczas odtwarzania „Violin Concerto” urzekła nas finezja, z jaką prezentowane zostały instrumenty. Pochwały należą się także za zróżnicowanie planów i bardzo dobrą lokalizację źródeł pozornych. „Tame” zespołu Pixies wyróżnia się niezwykle złożonym i przenikliwym wokalem. Nie każdy sprzęt jest w stanie oddać tę niepowtarzalny, a nawet przytłaczający dźwięk z taką dynamiką, z jaką uczynił to Rose RS520, po prostu wbijając słuchacza w fotel.

Zalety Rose RS520:

 • Walory brzmieniowe. Niezwykle przestrzenny, detaliczny i żywiołowy dźwięk

 • Nowoczesny wygląd. Duży wyświetlacz ułatwia sterowanie wszystkimi funkcjami

 • Ogromna funkcjonalność. Obsługa serwisów streamingowych, DAC, duży wyświetlacz dotykowy (touch screen), korekcja brzmienia

 • Funkcjonalna aplikacja. Aplikacja Rose jest intuicyjna i daje dostęp do wielu funkcji.

 • Świetne wykonanie. Monolityczny projekt, który robi ogromne wrażenie widziany na żywo.

Czy urządzenie marki Rose ma Pilot Bluetooth?

Podsumowanie

Jeśli szukacie nowoczesnego i wszechstronnego urządzenia wyróżniającego się wysoką jakością brzmienia, Rose RS520 wydaje się wręcz idealną propozycją. Jest to bardzo dobrze wykonany sprzęt all-in-one, w którym producent zastosował niezwykle wydajny wzmacniacz klasy AD o mocy aż 250 W na kanał. Niezwykle barwne i detaliczne brzmienie z bardzo dobrą stereofonią zachęca do słuchania i cieszenia się dźwiękiem. Co ważne, Rose RS520 ma uniwersalny charakter dźwięku, który sprawia, że można podłączyć do niego większość kolumn dostępnych na rynku, uwzględniając także te bardziej wymagające prądowo.

Rose RS520 to także zaawansowany streamer, który może odtwarzać dźwięk z wielu serwisów streamingowych, radia internetowego, czy zasobów lokalnych.

Naszym zdaniem to urządzenie da wiele radości z odsłuchu użytkownikom poszukującym kompletnego Hi-endowego systemu stereo w formie jednego urządzenia.

Jeśli chcesz poznać brzmienie i funkcjonalność Rose RS520 zachęcamy do umówienia się na odsłuch do jednego z salonów Top Hi-Fi. W miłej atmosferze będziecie mogli ocenić brzmienie tego wzmacniacza i streamera jednocześnie. #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na Wasze pytania i pomogą dobrać odpowiednie głośniki do wymarzonego systemu stereo.

Czytaj więcej o sprzęcie audio:

[Wideo] Bowers & Wilkins 702 S3 – nowość w każdym detalu | prezentacja Top Hi-Fi

Najciekawsze wzmacniacze Hi-End do 30 000 zł – Top 5 ranking 2022

A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce?

Jimi Hendrix – gitara, jak spadająca bomba. 80-lecie urodzin arcymistrza - Blog - Top Hi-Fi & Video Design

Album „Nebraska”, czyli Bruce Springsteen bez retuszu - Blog - Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: