Poprzedni
Następny

Najciekawsze wzmacniacze hi-end do 30 000 zł – top 5 ranking 2023

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Wzmacniacz stanowi niezwykle ważny element każdego zestawu stereo. Właśnie to urządzenie odpowiada w znacznym stopniu za jakość dźwięku, jego charakterystykę oraz parametry. Użytkownicy chcący stworzyć hi-endowy zestaw stereo powinni w pierwszej kolejności zadbać o wybór odpowiedniego wzmacniacza, który będzie podłączony do kolumn. Na bazie naszych doświadczeń oraz opinii Klientów postanowiliśmy stworzyć ranking pięciu najciekawszych wzmacniaczy hi-end w cenie do 30.000 zł, które dostępne są w ofercie Top H-Fi w 2023 roku. Zachęcamy do lektury naszego tekstu.

Spis treści: Najciekawsze wzmacniacze Hi-End do 30000 zł – Top 5 ranking 2023

  1. Wzmacniacz hi-end – jakie powinien mieć cechy
  2. Wzmacniacze hi-end – ranking Top 5 2023
  1. Podsumowanie

Rose RA180 - stosunkowo nowa marka w branży audio, nowoczesna wersja wzmacniacza stereo, nawet jeśli wciąż stawia się na płyty CD

Wzmacniacze hi-end – jakie powinny mieć cechy

Część z Was zastanawia się zapewne, jakie kryteria powinno spełniać takie urządzenie. Przede wszystkim wzmacniacze zintegrowane z górnej półki powinny być niezwykle dopracowanymi konstrukcjami, w których z dużą starannością zaprojektowano oraz wykonano wszystkie elementy. Dotyczy to szczególnie ścieżki sygnału, która bezpośrednio odpowiada za jakość dźwięku.

Wzmacniacze hi-endowe powinny mieć dużą moc wyjściową, pozwalającą wysterować hi-endowe głośniki. Także najważniejsze parametry sygnału, takie jak THD, oraz stosunek sygnału do szumu powinny być zdecydowanie niższe niż w przypadku budżetowych modeli.

Zobacz również: Co to jest wzmacniacz zintegrowany?

Rose RA180

Jeśli zwracacie uwagę na wzornictwo sprzętu, warto wybrać wzmacniacz, którego wygląd odpowiada Waszym oczekiwaniom. Warto przed zakupem sprawdzić materiał, z którego wykonana została obudowa, dokładność spasowania elementów oraz kolor i intensywność podświetlenia. Wzmacniacze Hi-End są z reguły ciężkie. Wysoka masa urządzenia potwierdza solidną budowę i jakość użytych komponentów – transformatora, kondensatorów i innych komponentów. Nie jest to jednak reguła, czego dowodzi szkocki Linn, ze swoim Selekt DSM.

Wzmacniacze hi-end – ranking Top 5 2023

Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-505uX MkII

Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-505ux MkII jest niezwykle dopracowaną japońską integrą, wyróżniającą się pod względem jakości brzmienia i funkcjonalności. Opisywany model cechuje się klasycznym, a zarazem niezwykle gustownym wyglądem, podkreślającym hi-endowy rodowód wzmacniacza.

Urządzenie reprezentuje klasyczne wzornictwo, charakteryzujące wzmacniacze zintegrowane tej japońskiej marki. Centralne miejsce zajmują wskaźniki wychyłowe, które pokazują aktualny poziom wysterowania wzmacniacza. Są one podświetlane na niebielsko. Trzeba przyznać, że prezentują się niezwykle stylowo i z pewnością przypadną do gustu fanom klasycznych „wycieraczek”. Miłośnicy marki Luxman wiedzą zapewne, że kolor podświetlenia nie jest przypadkowy – informuje on, w jakiej klasie pracuje wzmacniacz. Po lewej stronie urządzenia umieszczone zostało pokrętło do wyboru źródeł. Po prawej stronie wzmacniacza znajduje się potencjometr. Pod wskaźnikami wychyłowymi znalazło się miejsce dla włącznika urządzenia oraz dodatkowych pokręteł sterujących, które odpowiadają między innymi za regulację natężenia niskich i wysokich tonów, czy balansu. Na panelu frontowym umieszczone zostało również wyjście słuchawkowe z gniazdem 6.3 mm.

Opisywany model wzmacniacza zintegrowanego pracuje w klasie AB. Pod względem konstrukcyjnym model L-505uXII wyróżnia się zastosowaniem autorskiego obwodu sprzężenia zwrotnego. Producent określa je jako ODNF (Only Distortion Negative Feedback). Technologia ta zapewnia szerokie pasmo przenoszenia oraz niski poziom zniekształceń, co przekłada się bezpośrednio na wysoką jakość dźwięku. Kolejnym autorskim rozwiązaniem jest układ określany jako LECUA, który pozwala uzyskać we wzmacniaczu niezwykle precyzyjną regulację głośności. Nie sposób opisać wszystkich niuansów technicznych tego modelu. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że cała architektura obwodów wykonana została z niezwykłą precyzją, a wszystkie komponenty w torze sygnałowym wzmacniacza są bardzo wysokiej jakości.

Luxman L-505uXII

Luxman L-505uXII osiąga moc 100 W na kanał przy 8 omach. Przy 4 omach moc wzrasta do 150 W. Pasmo przenoszenia wzmacniacza wynosi od 20 Hz do 100.000Hz.

Japoński producent zadbał o dodanie kilku przydatnych funkcji do swojej konstrukcji. Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-505uXII wyposażony został w przedwzmacniacz gramofonowy obsługujący wkładki MM i MC, co nie jest standardem nawet w przypadku wzmacniaczy tej klasy. Ponadto wzmacniacz posiada regulację barwy i balansu oraz wyjście słuchawkowe.

Złącza na tylnej ściance zostały rozmieszczone w bardzo logiczny i intuicyjny sposób. Mimo wielu wejść i wyjść panuje tutaj niezwykły porządek. Z lewej strony producent umiejscowił wejście phono, które zostało nieco oddalone od pozostałych czterech wejść liniowych. Za nimi znajduje się pętla magnetofonowa. Luxman wyposażył wzmacniacz zintegrowany w wyjście pre-out oraz wejście na końcówkę mocy. Z prawej strony górnego rzędu znajdują się wejścia zbalansowane XLR.

Poniżej, po skrajnych stronach tylnej ścianki, znajdują się podwójne terminale głośnikowe, zaś centralne miejsce zajmuje wejście zasilające. Poszczególne bloki złącz zostały zgrupowane oraz czytelnie opisane. Tylna ścianka może zatem stanowić wzór dla innych producentów.

Brzmienie wzmacniacza Luxman L-505uXII wyróżnia się i zachwyca po wieloma względami. Przede wszystkim japońska integra urzeka przestrzennością i swobodą grania. Scena dźwiękowa rozciąga się trójwymiarowo, to znaczy poszczególne plany zaznaczone są także wgłąb. Często opisując tańsze wzmacniacze zaznaczamy, że nie jest to jeszcze ta półka cenowa, w której scena przybiera przestrzenny charakter. Recenzując wzmacniacz zintegrowany Luxman L-505uXII z całą pewnością możemy stwierdzić, że głębia planów jest wręcz wzorcowa. Warto także podkreślić klarowność dźwięku. W niektórych nagraniach jazzowych można wręcz na nowo usłyszeć szczegóły brzmienia instrumentów, czy oddziaływanie akustyki sali. Niskie tony są wyraźne i dobrze kontrolowane, ale nigdy nie wychodzą przed szereg. Słowa uznania należą się także dla sposobu prezentacji wysokich tonów. Góra pasma jest szczegółowa i wyrazista.

Luxman L-505uXII

Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-505uXII można łączyć z głośnikami podstawkowymi i podłogowymi różnych producentów. Polecamy wybór kolumn głośnikowych, które cechują się szczegółowym i wyrazistym brzmieniem. Mieliśmy okazję przetestować Luxmana L-505uXII z kolumnami podstawkowymi ProAc Response D Two R. To połączenie zachwyci nie tylko szczegółowym i niezwykle melodyjnym brzmieniem, ale także stylowym wyglądem, które będzie stanowiło ozdobę salonu. Gotowy zestaw znajdziecie tutaj.

Jest to wybitne urządzenie, które sprawdzi się w niemal każdym systemie audio, ale należy dodać, że 2023 to ostatni rok, w którym nadarza się szansa na zakup tego wyjątkowego wzmacniacza marki Luxman, więc warto się pośpieszyć, jeśli ktoś jest zainteresowany.

Rotel Michi X3 S2 - najnowszy wzmacniacz zintegrowany z hi-endowej marki Rotela. Fenomenalna jakość dźwięku, legenda w świecie audio, więcej niż hi-fi

Wzmacniacz zintegrowany Michi X3 S2

W 2020 roku Rotel w wielkim stylu reaktywował swoją hi-endową markę Michi. W jej ramach oferuje zarówno systemy dzielone, jak i wzmacniacze zintegrowane, które niedawno doczekały się swoich nowszych wersji. W naszym rankingu musiał się zatem znaleźć odświeżony model Michi X3 S2, czyli integra z bogatą sekcją cyfrową, która już w poprzednim wcieleniu tego wzmacniacza zyskała duże uznanie wśród użytkowników i recenzentów.

Z zewnątrz następca praktycznie niczym się nie różni. Front wzmacniacza Michi X3 S2 prezentuje się niezwykle nowocześnie i designersko. Centralne miejsce zajmuje wyświetlacz LCD TFT o wysokiej rozdzielczości, którego jakość można regulować. Użytkownik może na nim włączyć tryb pokazujący wysterowanie. Michi jednak w zupełnie odmienny sposób prezentuje ten parametr. Otóż wskaźniki przybierają formę pionowych pasków wyświetlanych na ekranie, nie są to więc dobrze znane „wycieraczki”. Użytkownikom, którym nie przypadnie do gustu ten sposób wyświetlania danych, mogą oczywiście przełączyć wyświetlacz w tradycyjny tryb. Po jego obu stronach umieszczono pokrętła służące do regulacji głośności oraz wyboru źródeł. Urządzenie jest naprawdę imponujące. Jego szerokość wynosi aż 48 cm i waży około 29 kg, co jest potwierdzeniem solidnej konstrukcji tego wzmacniacza. Elementy obudowy są doskonale spasowane.

Warto wiedzieć, że sporo rozwiązań technicznych zastosowanych w Michi X3 S2 japoński producent zastosował też w topowym wzmacniaczu Rotel RA-6000, upamiętniającym okrągłą, sześćdziesiątą rocznicę istnienia firmy. Jeśli więc marka Rotel jest bliska Waszemu sercu, możecie także rozważyć ten wzmacniacz zintegrowany jako godną polecenia alternatywę.

Jeśli spojrzymy na wnętrze wzmacniacza Michi X3 S2, naszym oczom ukaże się perfekcyjna wręcz ergonomia i uporządkowanie. Nie znajdziecie tutaj żadnych luźnych kabli, przypadkowych połączeń, czy chaosu. Wszystko wykonane zostało z doskonałą dbałością o szczegóły. Główne miejsce zajmuje pokaźnych rozmiarów transformator toroidalny, dalej umieszczono płytki z obwodami dla sekcji cyfrowej i analogowej. Rotel Michi X3 S2 jest wzmacniaczem pracującym w klasie AB. Właśnie ze względu na powstające ciepło producent zadbał o radiatory po obu bokach, które zapewniają wydajne chłodzenie.

Rotel Michi X3

Wzmacniacz zintegrowany Michi X3 S2 dysponuje mocą aż 350W na kanał przy 4 omach. To zdecydowanie najwyższa wartość ze wszystkich wzmacniaczy biorących udział w naszym rankingu. Osiągana moc pozwala wysterować w zasadzie każde kolumny głośnikowe dostępne na rynku, także te najbardziej wymagające prądowo.

Japoński producent zadbał o rozbudowaną sekcję cyfrową wzmacniacza. Użytkownik ma do dyspozycji trzy złącza optyczne, trzy złącza koaksjalne, a także USB typu A i B. W Michi X3 S2 zastosowany został wysokiej klasy, ośmiokanałowy DAC ESS Sabre ES9028PRO skonfigurowany do pracy w trybie stereo, który pozwala na dekodowanie sygnału 32 bit/768 kHz oraz DSD 128. Sygnał o takich parametrach potrafi przyjąć łącze USB typu B, służące do podłączenia wzmacniacza z komputerem.

Brzmienie wzmacniacza najprościej określić jako „uniwersalizm na wysokim poziomie”. To nasze autorskie spostrzeżenie, które powinno w najprostszych słowach oddać specyfikę dźwięku Rotela Michi X3 S2. Dźwięk wyróżnia się dobrą dynamiką i ponadprzeciętną stereofonią. Niezależnie od gatunku odtwarzanej muzyki, Michi X3 S2 potrafi oddać niuanse brzmienia. Wszystko to sprawia, że wzmacniacz sprawdzi się właściwie w każdym gatunku muzycznym. Poszczególne części pasma są wiernie reprodukowane. Bas jest precyzyjny, punktowy, dynamiczny, ale także pełen muzykalnych niuansów. Po prostu niskie tony są doskonale wyważone i kontrolowane.

Michi X3 S2 wyśmienicie współpracuje ze wszystkimi kolumnami głośnikowymi marki Bowers & Wilkins, zwłaszcza Bowers & Wilkins 805 D4 i Bowers & Wilkins 804 D4. To synergiczne zestawienie.

Wzmacniacz zintegrowany Hegel H390 - przetworniki cyfrowo-analogowe w tym sprzęcie audio są wysokiej klasy

Wzmacniacz stereo hi-end Hegel H390

W ofercie Hegla model H390 plasuje się na drugim miejscu od góry, tuż za topowym H590, czerpiąc z najwyższego modelu wiele technologii i rozwiązań, co producent mocno podkreśla. Osoby znające norweską markę wiedzą, że tę informację należy potraktować jako zapowiedź doskonałego dźwięku oraz bogatej funkcjonalności. Hegel wysoko stawia bowiem poprzeczkę w kwestii dopracowania swoich urządzeń. Nawet podstawowe modele są cenione wśród miłośników dobrego brzmienia, a recenzenci uznają je za jedne z najlepszych modeli w swojej klasie. Jest to już poziom hi-endu.

Hegel H390

Pod względem wzornictwa Hegel reprezentuje styl, do którego norweski producent zdążył już nas przyzwyczaić. Prosta linia wzornicza może nie wzbudza zachwytu, ale z pewnością nie wygląda tandetnie. Centralne miejsce zajmuje wyświetlacz informujący między innymi o poziomie natężenia dźwięku, po lewej stronie wzmacniacza umieszczono pokrętło służące do wyboru źródeł, natomiast po prawej potencjometr. Front jest wykonany minimalistycznie, ale stylowo, co podoba się wielu Klientom.

Hegel H390 jest klasyczną integrą pracującą w klasie AB. Transformator jest jeden, lecz posiada osobne odczepy dla lewego i prawego kanału. Nie jest to więc konstrukcja dual mono, ale pomiary potwierdzają niezwykle stabilne zasilanie dla obu kanałów. Norweski producent słynie z opatentowanej technologii Sound Engine mającej ograniczyć, a właściwie wyeliminować sprzężenie zwrotne. Hegel od lat udoskonala to rozwiązanie i implementuje we wszystkich modelach swoich wzmacniaczy.   

Wzmacniacz stereo Hegel H390 dysonuje mocą aż 250W na kanał. Poziom szumów i zniekształceń harmonicznych jest wyjątkowo niski, co świadczy o niezwykle dopracowanej konstrukcji tego modelu.

Norweski wzmacniacz zintegrowany oferuje także bardzo przyzwoitą funkcjonalność. Mamy na myśli wejścia cyfrowe oraz funkcje sieciowe. W modelu H390 producent oferuje doskonałą sekcję cyfrową, której sercem jest przetwornik DAC Asahi Kasei Microdevices AK4493EQ. Umożliwia on dekodowanie sygnału PCM w rozdzielczości 32/384 i DSD256. Układ pozwala także na dekodowanie MQA. Trzeba uczciwie przyznać, że nawet najbardziej wymagający audiofile, odtwarzający pliki hi-res, będą zadowoleni z możliwości tego układu. Producent dodał do wzmacniacza także funkcjonalność sieciową, która obejmuje możliwość odtwarzania dźwięku z pomocą Spotify i AirPlay. H390 może także przyjmować dźwięk poprzez DLNA.

Złącza wzmacniacza obejmują po jednej parze wyjść liniowych (oznaczonych jako fixed) i regulowanych (oznaczonych jako variable). Wejścia analogowe obejmują jedną parę złącz 2xXLR oraz dwie pary złącz 2xRCA. Niezależne pomiary wykazały, że złącza XLR zapewniają niższym poziom zniekształceń, warto zatem je wykorzystać, jeśli planujecie zbalansowane źródło sygnału. Poniżej umieszczono wejścia cyfrowe, w skład których wchodzi jedno wejście BNC, jedno wejście koaksjalne, trzy wejścia optyczne oraz USB typu B. Wzmacniacz zintegrowany można podłączyć do sieci wyłącznie za pomocą przewodu, poprzez złącze oznaczone jako Network.

Hegel H390

Dźwięk Hegla stanowi naszym zdaniem wzór klarowności i uniwersalności. W swoich najnowszych modelach Hegel stawia na delikatnie ocieplony dźwięk, który brzmi inaczej niż w starszych urządzeniach tej marki. H360 był bardziej techniczny, chłodny i powściągliwy w graniu, natomiast H390 jest zdecydowanie przyjemniejszy w odbiorze. Producent zadbał także o to, aby brzmienie było precyzyjne i uporządkowane. Opis brzmi dla niektórych zapewne znajomo, bowiem podobnymi cechami dźwięku charakteryzują się także pozostałe modele norweskiego producenta. W przypadku H390 poziom detaliczności i spójności osiągnął bez wątpienia hi-endowy poziom. Osoby poszukujące we wzmacniaczu analityczności nie będą zawiedzione. Zwłaszcza w nagraniach hi-res norweska integra bezbłędnie ukazuje wszelkie szczegóły dźwięków wydawanych przez instrumenty, a ponadto doskonale różnicuje plany.

Neutralny charakter brzmienia wzmacniacza i wysoka moc wyjściowa dają użytkownikom duże możliwości odnośnie wyboru głośników. Mieliśmy okazję słuchać zestawu składającego się ze wzmacniacza Hegel H390 i głośników Bowers & Wilkins 702 S2. Połączenie norweskiej integry z tymi trójdrożnymi głośnikami podłogowymi brytyjskiego producenta zapewnia szczegółowy i klarowny dźwięk, który pozwoli odkryć piękno muzyki. Jeśli natomiast zależy Wam na jeszcze bardziej energetycznym i żywiołowym brzmieniu, polecamy głośniki ELAC Vela FS409. Gotowy zestaw znajdziecie tutaj.

NAD M33 - wiele funkcjonalności do użytku domowego w jednej obudowie, nie rezygnuj z płyt kompaktowych, wzmacniacz stereo hi end

Wzmacniacz zintegrowany NAD M33

NAD jest jedną z tych marek audio, która w swojej ofercie posiada modele przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i najbardziej wymagających miłośników dobrego brzmienia. Flagowa seria Masters, która stanowi popis umiejętności tego obecnie kanadyjskiego producenta, od wielu lat jest marzeniem wielu audiofilów. Najwyższy w serii wzmacniacz zintegrowany, czyli NAD M33, mimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku, zdobył wiele międzynarodowych nagród, w tym EISA 2020-2021 dla najlepszego wzmacniacza smart. Urządzenia nie mogło także zabraknąć w naszym rankingu.

Z zewnątrz uwagę przyciąga duży, 7-calowy, kolorowy i dotykowy wyświetlacz, który pozwala w prosty sposób sterować wieloma funkcjami tego urządzenia. Front NAD-a M33 prezentuje się niezwykle elegancko i nowocześnie. Śmiało można stwierdzić, że ten wzmacniacz zintegrowany będzie ozdobą nowoczesnego wnętrza. Urządzenia z topowej serii Masters od lat produkowane są jedynie w srebrnym kolorze obudowy, co stanowi jeden z jej elementów rozpoznawczych.

Z technicznego punktu widzenia wzmacniacz zintegrowany NAD M33 jest urządzeniem pracującym w klasie D. Serce urządzenia, czyli sekcja odpowiedzialna za wzmacnianie sygnału, powstała we współpracy z duńską firmą Purifi Audio. Ten impulsowy system wysokiej klasy został nazwany HybridDigital Purifi Eigentakt. Producent tłumaczy, że najważniejszym celem stworzonego systemu amplifikacji była redukcja zniekształceń harmonicznych i intermodulacyjnych.

Za dekodowanie sygnału odpowiada 32-bitowy przetwornik ESS Sabre, który pozwala na odczytywanie sygnału cyfrowego PCM w rozdzielczości do 32-bit/384 KHz i odtwarza format MQA. Trzeba przyznać, że te parametry powinny wystarczyć nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

Wzmacniacz zintegrowany NAD M33 dysponuje mocą 200W na kanał. Pasmo przenoszenia wynosi od 20 Hz do 60.000 Hz. Niezależne pomiary dowiodły także, że wzmacniacz cechuje się wyjątkowo niskim poziomem zniekształceń THD, na poziomie poniżej 0.0001%.

Na początku naszego opisu nazwaliśmy NAD M33 wzmacniaczem zintegrowanym. Wzmacnianie sygnału jest jednak tylko jedną z wielu funkcji tego urządzenia. Model M33 jest w gruncie rzeczy wzmacniaczem sieciowym opartym na cenionej platformie streamingowej BluOS. Właśnie ten system gwarantuje bogatą funkcjonalność, łatwość obsługi oraz stabilność działania. Przez wiele osób platforma BluOS uznawana jest bowiem za najbardziej rozbudowaną i stabilną na rynku. NAD M33 obsługuje serwisy streamingowe, takie jak: Spotify, Tidal, Deezer, Amazon i inne. Urządzenie odtwarza także radio internetowe. Dźwięk można także przesłać bezprzewodowe poprzez Bluetooth aptX HD oraz AirPlay 2. Sterowanie systemem BluOS może odbywać się z poziomu aplikacji mobilnej, która dostępna jest na telefony z systemem Android oraz iOS. Możliwe jest także sterowanie głosowe poprzez Amazon Alexa, asystenta Google, czy Siri. Urządzenie obsługuje także system multiroom BluOS, co z pewnością będzie dobrą wiadomością dla osób, które chcą stworzyć w budynku kilka stref audio i zarządzać nimi z jednego miejsca.

Mamy także dobrą wiadomość dla posiadaczy domu inteligentnego. M33 może zostać zintegrowany ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami. Dzięki temu użytkownicy będą mogli zarządzać odtwarzaniem muzyki z poziomu aplikacji służącej do obsługi domowej automatyki.

NAD M33

Tylna ścianka wzmacniacza wyposażona została w bogatą gamę złącz. Wejścia cyfrowe obejmują dwa złącza koaksjalne, dwa złącza optyczne, jedno wejście AES/EBU. Urządzenie wyposażone zostało także w wejście HDMI.

Wejścia analogowe obejmują jedną parę złącz zbalansowanych XLR oraz 1 parę złącz niezbalansowanych. Nie zabrakło także wejścia phono, umożliwiającego podłączenie gramofonów wyposażonych we wkładki gramofonowe typu MM lub MC. Mamy także wejście na końcówkę mocy i wyjście pre-out. Na pierwszy rzut oka może trochę dziwić mała ilość wejść analogowych, warto jednak pamiętać, że jest to wzmacniacz zintegrowany z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi, który wraz z kolumnami może stanowić nowoczesny system stereo, bez konieczności dodawania zewnętrznego źródła sygnału.

NAD M33 został także wyposażony w dwa wyjścia subwooferowe, port RS-232, trigger oraz złącze Ethernet. We wzmacniaczu zastosowano podwójne terminale głośnikowe wysokiej jakości.

NAD M33, jako jedyne urządzenie w tym rankingu, wyposażony został w system korekcji akustyki pomieszczenia Dirac. Ten niezwykle precyzyjny system umożliwia pomiar akustyki pomieszczenia oraz dopasowanie charakterystyki częstotliwościowej do panujących w nim warunków akustycznych.

Warto pamiętać, że funkcjonalność wzmacniacza można rozbudować dzięki slotom MDC. Co więcej, w przyszłości zaktualizowanie funkcji integry nie będzie problemem, wystarczy bowiem wymienić starą kartę MDC na jej nową wersję.

NAD M33

Wzmacniacz zintegrowany NAD M33 urzeka swoim brzmieniem. Dźwięk jest niezwykle szczegółowy i barwny, co sprawia, że słuchanie różnych gatunków muzycznych staje się przyjemnością. Bas jest mocny i zwarty, jednak w sposób iście hi-endowy „zszyty” z pozostałymi częściami pasma. Dlatego niskie tony nie dominują w nagraniach, lecz tworzą z pozostałymi częściami pasma spójną całość.

Aby oddać potencjał tego wzmacniacza, potrzebny będzie oczywiście świadomy dobór zestawów głośnikowych. Mieliśmy okazję przetestować wiele głośników różnych producentów. Jednak największe wrażenie zrobiło na nas połączenie NAD-a M33 z głośnikami Bowers & Wilkins 804 D4. W tym zestawie urzekła nas przede wszystkim niezwykła wręcz detaliczność dźwięku. Głębia i rysowanie poszczególnych planów także wypadają genialnie. Taki zestaw sprawdzi się także w większych salonach, o powierzchni 40 – 50 metrów kwadratowych, wypełniając pomieszczenie dźwiękiem najwyższej klasy. Opisywany zestaw znajdziecie pod tym linkiem.

HiFi Rose - nowość w branży audio i wśród wzmacniaczy zintegrowanych, funkcjonalne urządzenie, wybitna jakość dźwięku, high end

Wzmacniacz zintegrowany Rose RA180

Wzmacniacz zintegrowany Rose RA180 to najmłodsze urządzenie w tym zestawieniu, które światową premierę miało niecały rok temu. Południowokoreańska marka, znana dotąd z produkcji odtwarzaczy all-in-one, wprowadziła do sprzedaży wzmacniacz zintegrowany, z pomocą którego pokazała, że ma zupełnie inne podejście do wzornictwa swoich urządzeń niż większość producentów.

ROSE RA180

Panel czołowy Rose RA180 może się podobać lub nie, jednak z pewnością wywołuje emocje. Odważny design, polegający na nietuzinkowym kształcie elementów sterujących rzuca się w oczy. Zastosowano tutaj tradycyjne, kanciaste suwaki, które połączono z pokrętłami oraz przełącznikami hebelkowymi. Producent umieścił także niewielkie wskaźniki wychyłowe, podświetlane na żółto. Na pierwszy rzut okaz może wydawać się, że elementów sterujących jest bardzo dużo, jednak są one czytelnie opisane i nie przytłaczają. Największe wrażenie zrobiła na nas regulacja głośności. Obracanie potencjometru wprawia w ruch kilka zębatek, co tworzy niezwykle interesujący efekt. Co ciekawe, wszystkie te analogowe przełączniki mogą być regulowane z pilota, a odpowiednie mechanizmy przełączą je na wzmacniaczu. Wygląda to interesująco, więc jeśli szukacie nietuzinkowego i designerskiego wzmacniacza hi-end to bardzo dobrze trafiliście. Zaczęliśmy się zastanawiać, w jakim stylu wzorniczym wykonany został wzmacniacz zintegrowany Rose RA180. Pierwsze skojarzenia padły na vintage, jednak specjaliści określają taki typ wzornictwa jako retrofuturyzm. W założeniach ma on sprawić, że technologia jest bardziej przyjazna dla użytkownika. Czy faktycznie tak jest? Oceńcie sami.

Koreański producent podkreśla innowacyjną budowę elektroniki wzmacniającej sygnał w tym wzmacniaczu. Otóż Rose RA180 pracuje w klasie AD. Stanowi ona połączenie wysokiej wydajności cechującej wzmacniacze impulsowe oraz niskiego poziomu zniekształceń i naturalnego brzmienia, typowego dla wzmacniaczy pracujących w klasie A. Producent zastosował tranzystory wykonane z azotku galu, który cechują się wyższą szybkością i precyzją przełączania.

Wzmacniacz zintegrowany Rose RA180 dysponuje mocą 200W na kanał przy impedancji 4 omów i 8 omów. Pasmo przenoszenia pokrywa zakres od 10 Hz do 100 kHz.

Urządzenie wyposażone zostało w przedwzmacniacz gramofonowy, obsługujący wkładki MM i MC. Wyróżnia go niezwykle precyzyjny typ korekcji, który umożliwia podłączenie gramofonu nawet z bardziej zaawansowaną wkładką.

Z zewnątrz wzmacniacz wygląda na urządzenie typowo analogowe. Czeka nas jednak niespodzianka, ponieważ urządzenie może być obsługiwane także za pomocą pilota oraz bezpłatnej aplikacji Rose AMP Connect, dostępnej na urządzenia mobilne.

Na tylnej ściance producent umieścił jedno wejście zbalansowane XLR oraz trzy niezbalansowane RCA. Mamy także wyjście subwooferowe, trigger oraz podwójne wyjścia głośnikowe.

Brzmienie wzmacniacza zintegrowanego HiFi Rose od początku ujawnia jego ciepły charakter. W utworach jazzowych, czy rockowych odkryjemy moc uderzeń perkusji, czy gitary basowej. Średnica jest szczegółowa i bezpośrednia. Wokale brzmią bardzo realistycznie i naturalnie. Góra jest w zasadzie dopełnieniem pasma. Na pewno Rose RA180 trudno nazwać wzmacniaczem liniowym, ponieważ jest to zupełnie inny charakter brzmienia niż w przypadku np. Hegla H390, którego opisaliśmy powyżej. Koreański producent postawił na emocje i soczystość brzmienia.

Dobierając kolumny, należy zwrócić uwagę na niezwykle energetyczne brzmienie Rose RA180. Naszym zdaniem należy je nieco zbalansować kolumnami, np. Bowers & Wilkins 705 S3, które są neutralne basowo, a przy tym urzekają gładką i jedwabistą górą. Ten niezwykły wzmacniacz zintegrowany bez problemu wysteruje wiele trudnych do napędzenia kolumn podstawkowych, więc można z nim szukać swojego brzmienia w różnych konfiguracjach sprzętowych, bez obaw, że nie wystarczy mu mocy.

Rose RA180 - pod każdym względem niezwykły wzmacniacz, który wygląda jak wzmacniacz hybrydowy

Podsumowanie

Osoby planujące zakup hi-endowego wzmacniacza często mają już określone oczekiwania względem funkcjonalności i brzmienia urządzenia. Znają swoje preferencje brzmieniowe oraz mają określony budżet. Najważniejszą kwestią przy doborze takiego sprzętu jest oczywiście jakość dźwięku. Wszystkie polecane przez nas wzmacniacze to niezwykle dopracowane konstrukcje, które urzekają brzmieniem. Zdążyliście się zapewne przekonać, że urządzenia w tym pułapie cenowym są zróżnicowane pod względem wzornictwa, funkcji czy niuansów dźwięku. Zaproponowaliśmy Wam w tym rankingu w zasadzie pięć zupełnie innych wizji hi-endowego wzmacniacza zintegrowanego. Znajdziecie tutaj zarówno modele o klasycznej budowie, jak też wzmacniacze z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi. Polecamy przed udaniem się do salonu określić swoje preferencje, co na pewno ułatwi wybór wymarzonego sprzętu.

Rotel Michi X3

Wszystkie zaprezentowane w naszym rankingu wzmacniacze Hi-End dostępne są w salonach Top Hi-Fi. Zachęcamy do umówienia się na odsłuch wybranego modelu i prezentację sprzętu. Pamiętajcie, że hi-endowy zestaw stereo składa się nie tylko ze wzmacniacza, ale także odpowiednio dobranych kolumn, okablowania oraz akcesoriów. #Ekspercidobregobrzmienia w miłej atmosferze pomogą Wam wybrać komponenty do wymarzonego systemu oraz odpowiedzą na wszelkie pytania.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: