Poprzedni
Następny

Piosenki o szkole – szkolne miłości, traumy i rozterki wyśpiewane w popularnych przebojach

Średnia ocen: 5
(7 ocen) 7 komentarzy

Wraz z nowym rokiem szkolnym placówki oświatowe zapełniły się uczniami, a na ulicach miast przybyło aut. Znów aktualne stały się piosenki, w których artyści wyśpiewują swoje szkolne traumy, wspominają miłosne podboje na licealnych korytarzach lub opowiadają o niebezpiecznych relacjach na linii nauczyciel-uczennica. Oto krótka ściągawka z tego, co może poruszyć membrany głośników w naszych kolumnach na początku września.

Audio-Technica AT-LP3XBT

„Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flaszki, chodnik zapluły, ludzi przepędziły, siedzą na ławeczkach i ryczą do siebie: Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy” – taką wizję odmalował w przeboju Elektrycznych Gitar ich lider Kuba Sienkiewicz, nota bene ojciec dwójki utalentowanych dzieci, które stworzyły zespół Kwiat Jabłoni. Tego typu obrazki mogą być spotykane w okolicach szkół, choć oczywiście wolelibyśmy, żeby nasze pociechy trochę inaczej zagospodarowywały sobie czas w przerwach między lekcjami.

Miłosne podboje nastolatków

Temat szkoły, w bardzo niewinnej formie, pojawiał się także w piosenkach Czerwonych Gitar. Muzycy tej grupy byli dalecy od wywoływania skandali, dlatego śpiewali o troskach nastolatka, który ma problemy z zaliczeniem egzaminu dojrzałości („Matura”) bądź o sercowych rozterkach młodziana, który „na ławce wyciął serce i napisał: głupiej Elce” („Tak bardzo się starałem”).

Trochę bardziej frywolnie podszedł do tematu Muniek Staszczyk w jednym z wczesnych przebojów grupy T.Love, zatytułowanym „IV liceum”. W tej opartej na własnych doświadczeniach historii wokalista opowiadał o niezdarnych podchodach miłosnych w kierunku dziewczyny, którą próbował zwabić do jednego z mrocznych zakątków szacownej częstochowskiej szkoły średniej, do której uczęszczał. Popisywał się przy tym erudycją przed swoją potencjalną ofiarą, używając poetyckiego stwierdzenia, że „labirynt wśród tylu korytarzy oszukałby Tezeusza”.

Mroczne czasy szkolnej opresji

Nie każdy ma jednak równie beztroskie wspomnienia z czasów szkolnych. Wielu z nas kojarzą się one bardziej z atmosferą, jaką odmalował Roger Waters w utworze „Another Brick in the Wall, part. 2” z legendarnego albumu „The Wall” zespołu Pink Floyd. Jest to mocny manifest przeciwko opresji, jakiej poddawani jesteśmy za młodu ze strony sfrustrowanych nauczycieli, którzy chcą kontrolować nasze myśli i sprawiają, że szkolne sale wypełnia atmosfera „mrocznego sarkazmu”.

Nic dziwnego, że tak wielu fanów z ogromnym zapałem wykrzykiwało na koncertach Floydów w ślad za wokalistą: „Hej, nauczyciele, zostawcie nas, dzieci, w spokoju!”. Zespół chyba już nie wróci na scenę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odtworzyć klimat jego występów w naszym salonie, wrzucając do odtwarzacza płyt zapis któregoś z koncertów legendarnej grupy.

Niezbyt wielkim sentymentem darzył swoją szkołę chyba także Paul McCartney, który piosenkę „Getting Better” Beatlesów rozpoczął od słów: „Szkoła doprowadzała mnie do szału, a nauczyciele, którzy mnie uczyli, nie byli fajni”. Ten tekst jest jednak tylko grą wstępną do miłosnego wyznania o tym, że „jest dużo lepiej, odkąd jesteś moja”.

Rockandrollowa szkoła i piosenki edukacyjne

W szkole nie musi być jednak ani strasznie, ani nudno, o ile jest taka, jak w utworze formacji Ramones, „Rock 'n' Roll High School”. Nie przywiązuje się w niej specjalnej wagi ani do przedmiotów humanistycznych, ani ścisłych – chyba, że do którejś z tych kategorii zaliczyć głośne granie na gitarach, szybką jazdę sportowymi furami i wyrywanie lasek, do czego w gruncie rzeczy sprowadza się edukacja w wersji pionierów amerykańskiego punk rocka. W tym wypadku pokrętło głośności we wzmacniaczu należy ustawić w pobliżu górnej granicy skali!

Całkiem pokaźną dawkę szkolnej wiedzy dostajemy od zespołu The Jackson 5 w piosence „ABC”. Można się z niej nauczyć nie tylko trzech pierwszych liter alfabetu łacińskiego, ale też tego, że dwa plus dwa równa się cztery, a gama rozpoczyna się od dźwięków „do”, „re”, „mi”. Jak łatwo się domyślić, autorom piosenki nie chodziło wyłącznie o to, aby uczynić z niej podręcznik do wiedzy ogólnej – w pewnym momencie w tekście pojawiają się aluzje dotyczące prywatnych korepetycji i podteksty, których chyba do końca nie mógł zrozumieć Michael Jackson, mający zaledwie 11 lat, gdy wraz ze starszymi braćmi nagrywał ten kawałek.

Na erudytę nie zgrywał się Sam Cooke w utworze „Wonderful World”. Z rozbrajającą szczerością wyznawał, że nie wie za wiele na temat historii, biologii, geografii i innych przedmiotów nauczanych w szkole. Wie za to na pewno, że jest zakochany i że gdyby jego wybranka odwzajemniła jego uczucia, świat stałby się cudownym miejscem do życia.

Niebezpieczne związki Gordona Sumnera

A skoro o zakochaniu mowa, to w szkole zdarzają się czasem sytuacje, o których nie wypada mówić na głos – na przykład, gdy nastoletnia uczennica straci głowę dla dwa razy starszego nauczyciela. Śpiewał o tym Sting wraz z zespołem The Police w utworze „Don't Stand So Close to Me”. W jego tekście młoda dziewczyna jest bardzo zaangażowana uczuciowo, a i pan profesor nie jest całkiem na „nie”. Cała sytuacja opisana jest tak wiarygodnie, że można podejrzewać, iż wokalista – pracujący niegdyś w szkole jako nauczyciel angielskiego, szacowny pan Gordon Sumner – nie wyssał tej historii z palca.

Już za rok wakacje…

Poza największymi kujonami i nastolatkami beznadziejnie zakochanymi w swoich belfrach, mało kto marzy o końcu wakacji i powrocie do szkolnej ławy. Większość uczniów już zaczęło więc odliczanie miesięcy, tygodni i dni do czerwca, kiedy to znów będzie można odpalić na cały regulator kawałek „School's Out” i pokrzyczeć z Alice Cooperem, że „szkooooła jest zamknięta na lato”.

Do kolejnego lata nie warto czekać z zakupem dobrego sprzętu audio. Już teraz radzimy wybrać się do jednego z salonów sieci Top Hi-Fi & Video Design i skorzystać z porady #EkspertówDobregoBrzmienia w dziedzinie idealnego dźwięku. Można to też zrobić wirtualnie, za pośrednictwem naszej strony internetowej!

Czytaj więcej o muzyce i filmie:

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio i uczyń słuchanie muzyki jeszcze przyjemniejszym:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(7 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: