Poprzedni
Następny

Woody Harrelson - role, które zapadają w pamięć

Chociaż jego dzieciństwo u boku ojca mordercy nie należało do najszczęśliwszych, a wczesne życie spędził na sprawianiu kłopotów w specjalnej szkole dla trudnej młodzieży, dziś, po 40 latach kariery aktorskiej, Woody Harrelson uważa się za człowieka spełnionego. Zobaczcie, które filmy z jego udziałem szczególnie warto wrzucić na kino domowe.

Bang & Olufsen BEOSOUND STAGE

Biali Nie Potrafią Skakać (1992)

Wbrew temu, co może sugerować tytuł filmu w reżyserii Rona Sheltona (m.in. ,,Bad Boys II”), Woody Harrelson zagrał w nim białego człowieka, który skacze całkiem wysoko. I skutecznie, co szczególnie doceniają jego koledzy z ulicznej drużyny koszykarskiej, do której dołączył, żeby zarobić na spłatę swoich hazardowych długów. Na ekranie towarzyszyli mu m.in Wesley Snipes i Rosie Perez.

Komedia sportowa z 1992 roku była przełomem w karierze Harrelsona, który dotychczas kojarzył się jedynie z telewizyjnym sitcomem komediowym ,,Cheers” - po niej posypały się kolejne propozycje kinowe, które ugruntowały jego pozycję jako zdolnego i wszechstronnego aktora.

Niemoralna propozycja (1993)

Ten kultowy już film sprawił, że kariery Demi Moore i Woody’ego Harrelsona poszybowały na sam szczyt. Thriller psychologiczny ,,Niemoralna propozycja” z 1993 roku, w którym towarzyszył im Robert Redford, pobił kasowe rekordy i długo nie schodził z języków.

Historia niby prosta, a skomplikowana - młode i skromnie żyjące małżeństwo poznaje obrzydliwie bogatego mężczyznę, który proponuje im szybki zarobek: okrągły milion dolarów w niecały dzień. Sęk w tym, że chce za to spędzić jedną noc z młodą żoną. Czy wszystko można kupić za pieniądze? Jak daleko człowiek jest w stanie się dla nich posunąć? Ta przedziwna noc z pewnością to rozstrzygnie.

Urodzeni mordercy (1994)

,,Urodzeni mordercy” z 1994 roku to najbardziej kontrowersyjny film w dorobku Harrelsona i najbardziej ,,tarantinowski’’ obraz Olivera Stone’a. Zresztą… co będziemy się powtarzać - całkiem niedawno pisaliśmy o tym w artykule ,,Oliver Stone - filmy, które trzeba znać”.

Pozwólcie, że zacytujemy sami siebie:

Historia opowiada o Mickey’u (fenomenalny Woody Harrelson) i Mallory (najlepsza rola Juliette Lewis) - dwojgu okrutnych seryjnych mordercach, którzy urządzają sobie krwawe tournée po Stanach Zjednoczonych, stając się gwiazdami amerykańskich mediów.

Skandalista Larry Flynt (1996)

Kolejnym mocnym uderzeniem w karierze Harrelsona był przebojowy film biograficzny ,,Skandalista Larry Flynt’’ w reżyserii Miloša Formana, w którym aktor wcielił się w słynnergo amerykańskiego wydawcę erotyki i pornografii. Historia przestawia Flynta przez pryzmat najważniejszych wydarzeń z jego kontrowersyjnego życia, które ostatecznie doprowadziły go pod sąd i na zawsze przypięły mu łatkę skandalisty. Na ekranie towarzyszyła mu zapowiadająca się wówczas na całkiem niezłą aktorkę Courtney Love - słynna wdowa po Kurcie Cobainie i liderka formacji Hole.

Film przyniósł Harrelsonowi nominację do Oscara dla najlepszego aktora, jednak kontrowersje wokół filmu odcisnęły swoje piętno na jego karierze i na kilka kolejnych lat po premierze zrobiło się o nim cicho - postanowił wówczas na jakiś czas wycofać się z życia publicznego.

W imieniu armii (2009)

Za rolę w tym dramacie wojskowym Woody Harrelson zyskał swoją drugą nominację do Oscara - tym razem dla najlepszego aktora drugoplanowego. Ta dosadna historia w reżyserii Orena Movermana śledzi oficera armii pełnej alkoholików, który ma bardzo niewdzięczne zadanie - przekazywanie rodzinom żołnierzy tej ostatniej - najgorszej - informacji. Na ekranie zobaczycie też Steve'a Buscemi i Bena Fostera.

True Detective (2015)

To serial przyniósł młodemu Woody’emu sławę w latach 80., i to serial ponownie przypomniał wszystkim o jego talencie. ,,True Detective’’, w którym na ekranie towarzyszył mu Matthew McConaughey, podbił serca widowni na całym świecie i zapoczątkował serię kolejnych sezonów, opowiadających już zupełnie inne historie.

Dwóch całkowicie różniących się od siebie detektywów musi sobie zaufać i nauczyć się współpracy po tym, jak zostają przydzieleni do sprawy brutalnego morderstwa o motywach rytualnych. Zmęczeni gliniarze, senny klimat Luizjany, świetny rockująco-bluesowy soundtrack i tajemnica, która wstrząśnie okolicą - jeśli jeszcze tego nie widzieliście, najwyższa pora wrzucić ,,True Detective” na kino domowe.

Trzy Billboardy Za Ebbing, Missouri (2017)

Trzecia nominacja do Oscara (i jednocześnie druga za rolę drugoplanową) zastała Woody’ego Harrelsona po udziale w doskonale ocenianym filmie Martina McDonagha ,,Trzy Billboardy Za Ebbing, Missouri”, w którym aktor pojawił się obok m.in. Frances McDormand i Sama Rockwella.

Historia opowiada o obsesyjnej kampanii matki, której celem jest doprowadzenie mordercy córki przed oblicze sprawiedliwości, a Harrelson wciela się tam w rolę mrukliwego szeryfa. W sumie film zdobył siedem Oscarów, cztery Złote Globy i mnóstwo innych nagród - pozycja nie do przegapienia.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: