Poprzedni
Następny

Oliver Stone - filmy, które trzeba znać

Jest człowiekiem, który wyreżyserował niemal 30 filmów, często nie zważając na krytykę i wzbudzanie kontrowersji. Portfolio Olivera Stone’a to zdecydowanie więcej, niż kultowa trylogia o wojnie w Wietnamie, ale każdy inny film spod jego ręki można jako określić jako niosący potężny ładunek. Zobaczcie, które z nich warto wrzucić na swoje kino domowe.

Telewizor LCD LED We. by Loewe

Pluton (1986)

,,Pluton’’ pierwsza część trylogii Stone'a o Wietnamie (pozostałe to ,,Urodzony 4 lipca’’ z 1989 r. i ,,Pomiędzy niebem i ziemią’’ z 1993 r.) oraz zdecydowanie jeden z jego najmocniejszych i najbardziej osobistych filmów. Kontrowersyjny obraz ze świetną obsadą (m.in. Willem Dafoe, Charlie Sheen i Forest Whitaker) podzielił widzów i krytyków bezwzględną brutalnością, ale zgarnął również wiele prestiżowych nagród, w tym dwie statuetki Oscara: za najlepszy film i reżyserię. Według koneserów gatunku ,,Pluton” to film, który dał początek nowej erze popkultury po wojnie w Wietnamie, do dzisiaj inspirując różne pokolenia filmowców, twórców komiksów i gier komputerowych.

Wall Street (1987)

,,Wall Street’’ to kolejne osobiste spojrzenie Stone’a na pole bitwy, ale nieco inne niż to, które pokazał w ,,Plutonie”. Łączy je również aktor, który zagrał w obu filmach - młodziutki wówczas Charlie Sheen, wcielający się tu w postać maklera giełdowego, który nie waha się sięgać po żadne środki, by jak najszybciej złowić złotą i bardzo luksusową rybkę - znanego tytana finansowego Gordona Gekko (Michael Douglas z Oscarem za tę rolę).

Oliver Stone przyznał, że sięgnął po tę tematyką, ponieważ jego dziadek był maklerem z Wall Street i wtajemniczył go w świat agresywnej giełdy.

The Doors (1991)

Kiedy po kilku głośnych i niezaprzeczalnie mocnych filmach Stone ogłosił, że robi film o zespole ,,The Doors”, nie wszyscy byli pewni, że to najlepszy pomysł. Premiera rozwiała jednak wszelkie wątpliwości - reżyserowi zaskakująco dokładnie udało się ująć w nowym obrazie esencję lat 60., a dobór obsady okazał się strzałem w dziesiątkę. Rola Morrisona do dziś wymieniana jest jako jedna z ważniejszych ról Vala Kilmera, a Kevin Dillon, Kyle MacLachlan i Frank Whaley wcale nie ustępowali mu w swoim warsztacie.

Film zebrał mieszane recenzje, ale całkiem przyzwoicie zarobił i do dziś uznaje się go za jeden z najważniejszych hołdów dla zespołu The Doors.

Urodzeni mordercy (1994)

,,Urodzeni mordercy” to kolejny kontrowersyjny obraz w portfolio Stone’a. Reżyser wziął wówczas na tapet scenariusz napisany przez Quentina Tarantino i przekształcił go w nagonkę na żądne poklasku za wszelką cenę media. Historia opowiada o Mickey’u (fenomenalny Woody Harrelson) i Mallory (najlepsza rola Juliette Lewis) - dwojgu okrutnych seryjnych morderców, którzy urządzają sobie krwawe tournée po Stanach Zjednoczonych, stając się gwiazdami amerykańskich mediów.

Nixon (1995)

Nurkowanie w karierę polityczną Richarda Nixona było dość ryzykownym pomysłem, ale, jak wiemy, Stone niczego się nie boi, więc od razu poleciał na grubo i nakręcił ponad 3-godzinny obraz o kontrowersyjnym prezydencie USA. Okazało się, że wiedział, co robi - wraz z sir Anthonym Hopkinsem (w roli tytułowej) udało mu się stworzyć przekonujący portret człowieka z wieloma emocjonalnymi bliznami. Za rolę Nixona Hopkins został nawet nagrodzony statuetką Oscara.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: