Poprzedni
Następny

Konektory A2DC – czym są i gdzie są wykorzystywane?

W słuchawkach z odłączanym kablem stosuje się różnego typu złącza. Często wykorzystywane są np. gniazda jack. W bardziej zaawansowanych modelach mogą być dostępne wtyki, takie jak MMCX (od ang. Micro-Miniature Coaxial). Autorskie rozwiązanie zaproponowała firma Audio-Technica. Mamy tu na myśli konektory A2DC (Audio Designed Disachable Coaxial). Czym wyróżniają się one spośród innych rozwiązań dostępnych na rynku?

Fot. Audio-Technica

Złącza A2DC – geneza powstania

Rozwiązanie firmy Audio-Technica powstało, aby zapewnić trwałe, stabilne połączenie przewodowe, gwarantujące przy tym najlepszą możliwą do uzyskania jakość dźwięku w słuchawkach z odłączanym przewodem. Wprowadzenie na rynek tego typu złącza było odpowiedzią na problemy, jakie pojawiły się przy wykorzystaniu w słuchawkach konektora koncentrycznego MMCX, który nie był pierwotnie projektowany z myślą o zastosowaniu go w tego typu sprzęcie. Złącze MMCX często bywa zbyt luźne, co może powodować rozłączanie się przewodu lub zbyt ciasne, przez co trudno odłączyć okablowanie od obudów przetworników elektroakustycznych. Pojawiały się także problemy z obracaniem się złącza w trakcie użytkowania słuchawek.

Różnorodne wersje złącza

Pierwowzorem dla konektorów A2DC nie były jednak złącza MMCX. Zespół fachowców Audio-Technica, zanim powstało złącze A2DC, jakie znamy dziś, testował różnego typu połączenia, zarówno pod względem kształtów, jak i wykorzystywanych materiałów. Początkowo zastosowano 2-pinowe złącze o większej niż MMCX stabilności połączenia. Miały je np. słuchawki dokanałowe z serii IM (wprowadzone na rynek już w 2013 r.). Nadal jednak rozwiązanie to nie spełniało oczekiwań inżynierów i projektantów firmy. Ponadto, nowy typ złącza miał w przyszłości służyć nie tylko kompaktowym słuchawkom dokanałowym, ale też tym nausznym. Jak później miało się okazać, to właśnie konektor A2DC stał się tym uniwersalnym złączem, doskonale sprawdzającym się zarówno w słuchawkach kompaktowych, jak i tych z dużymi nausznikami.


Więcej na temat słuchawek Audio-Technica wykorzystujących złącza A2DC znajdziesz także w artykułach:


A2DC i MMCX – podobieństwa i różnice

A2DC, podobnie jak MMCX, to połączenie koncentryczne. Choć na pierwszy rzut oka obydwa konektory mogą wydać się bardzo podobne pod względem wizualnym, to jednak znacząco się różnią.

Wtyk męski w wypadku złącza MMCX ma na środku charakterystyczną „szpilkę”, którą otacza niewielki pierścień (pełniący funkcję uziemienia). Z kolei złącze żeńskie, oprócz pierścienia, ma odpowiedni receptor. W złączu męskim w standardzie A2DC jest odwrotnie, a więc wspomniana „szpilka” to charakterystyczny element złącza żeńskiego. Co więcej, pierścień w męskim złączu A2DC podzielony jest na niewielkie wypustki skierowane do zewnątrz, które po złączeniu z konektorem żeńskim odpowiednio sprężynują, zapewniając stabilne połączenie. Co ważne, złącze A2DC zachowuje stabilność nawet po wielokrotnym podłączaniu i odłączaniu kabla.

Złącza MMCX i A2DC różnią się także rozmiarami – A2DC jest większe. Pierścień w wypadku rozwiązania firmy Audio-Technica ma nie tylko większą średnicę, ale też jest nieco dłuższy. Przekłada się to na większą powierzchnię styku, a tym samym większą stabilność, mniejszą impedancję i lepszą jakość dźwięku. Nie bez przyczyny to właśnie konektory A2DC są stosowane w modelach audiofilskich, także tych nausznych. W przeciwieństwie do MMCX, złącza A2DC nie mają tendencji do obracania się. Z tego właśnie względu w konektorach MMCX mogą gromadzić się zabrudzenia, co z kolei może wpłynąć negatywnie na jakość dźwięku.

Fot. Audio-Technica

Złącze A2DC a kable słuchawkowe

Użytkownicy decydują się na słuchawki z odłączanym kablem słuchawkowym m.in. z tego względu, że mogą wykorzystać różnego typu kable, zależnie od potrzeb i brzmienia, jakie w danym momencie chcą uzyskać. Na nic jednak zda się nawet najlepszy kabel i jego odpowiednia przewodność, jeśli połączenia, z których wykorzystaniem przewód współpracuje ze słuchawkami, nie będą zapewniały dobrej stabilności. Taką gwarantują właśnie konektory A2DC. Firma Audio-Technica oferuje również serię kabli HDC, w których wykorzystano to autorskie rozwiązanie. W zależności od modelu wykorzystują one różnego typu złącza wyjściowe. Materiałem przewodzącym w kablach z serii HDC jest miedź beztlenowa o czystości 6N. Przewodniki są dodatkowo poskręcane, co pomaga wyeliminować szumy. Co więcej, kable HDC są odpowiednio dostrajane, aby zapewnić możliwie najlepszą jakość dźwięku i wydajność dla konkretnych modeli słuchawek.

Fot. Audio-Technica

Słuchawki z A2DC – przykładowe modele

Złącze A2DC wykorzystywane jest obecnie zarówno w słuchawkach nausznych, jak i dokanałowych marki Audio-Technica. Poniżej prezentujemy kilka wybranych modeli tego typu, które zarówno pod względem jakości wykonania, jak i brzmienia spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Słuchawki ATH-MSR7b – godny następca

Ten nauszny model to następca słuchawek MSR7, w którym wprowadzono wiele usprawnień mających na celu poprawę zarówno jakości przetwarzanego dźwięku, jak i komfortu użytkowania. Słuchawki MSR7 również miały odłączany przewód słuchawkowy, ale nie obsługiwały połączenia w standardzie A2DC. Tym razem mamy do czynienia z bardziej zaawansowaną konstrukcją. Nie przez przypadek zastosowano w nowej wersji dodatkowe oznaczenie literą „b”. Ma ona symbolizować możliwość obsługi przez słuchawki zbalansowanego połączenia (niezbędne okablowanie znajdziesz w komplecie).

Fot. Audio-Technica

Na uwagę zasługują ponadto m.in. duże, 45-milimetrowe przetworniki elektroakustyczne True Motion z membranami DLC (od ang. Diamond-Like Carbon), a więc wykorzystującymi diamentopodobną powłokę, która przyczynia się do minimalizacji zniekształceń i poprawia detaliczność brzmienia. Słuchawki mają także kontrolującą przepływ powietrza i redukującą wibracje technikę Multi-layer Air Damping.

W porównaniu z pierwowzorem znacznie zredukowano masę słuchawek i ulepszono pałąk. W nausznikach zastosowano jeszcze lepszej jakości piankę z tzw. efektem pamięciowym. Dzięki temu słuchawki doskonale dopasowują się do kształtu uszu. Zwiększa to nie tylko komfort użytkowania, ale też poprawia pasywną izolację od dźwięków otoczenia.

Model AHT-MSR7B dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej lub brązowej.

Słuchawki ATH-WP900 z drewnem klonowym

Ten audiofilski model wokółuszny uwagę przyciąga przede wszystkim obudowami nauszników, w których konstrukcji wykorzystano drewno klonowe o dużej gęstości, często stosowane m.in. w instrumentach strunowych. Przetworniki elektroakustyczne w tym modelu są jeszcze większe niż we wspomnianym wcześniej ATH-MSR7b – mają 53 mm średnicy. Wykorzystują diamentopodobną powłokę i płytki drukowane, które zamocowane są z tyłu przetwornika. To wszystko przekłada się także na jakość brzmienia, które jest wyjątkowo naturalne i czyste. Na uwagę zasługuje także duża czułość modelu AHT-WP900, która wynosi 100 dB/mW.

Fot. Audio-Technica

Jakość brzmienia to jedno, a komfort użytkowania to drugie. Również i w tym aspekcie projektanci modelu ATH-WP900 stanęli na wysokości zadania. Mamy tutaj duże nauszniki z miękką pianką pokrytą ekoskórą, podobnie zresztą jak w wypadku ergonomicznego i regulowanego pałąka. W zestawie znajdziesz zarówno kabel zakończony wtykiem jack, jak i przewód z 5-stykowym pozłacanym zbalansowanym wtykiem 4,4 mm. Dzięki temu możesz wykorzystać model ATH-WP900 w taki sposób, jak tego potrzebujesz.

Słuchawki ATH-AWAS i chmielograb japoński

ATH-AWAS marki Audio-Technica to 40-omowe słuchawki nauszne, w których na obudowy przetworników zastosowano rzadki gatunek drewna. Mamy tutaj na myśli Asada Zakura, a więc chmielograb japoński. Został on wykorzystany nieprzypadkowo. Jego struktura – w połączeniu z 53-milimetrowymi przetwornikami elektroakustycznymi – ma pomóc tłumić niepożądane rezonanse i zapewnić naturalne, czyste brzmienie. W słuchawkach nie zabrakło także techniki Double Air Damping. Dzieli ona wnętrze nauszników na dwie komory akustyczne. Pozwala to uzyskać odpowiednią jakość brzmienia, zwłaszcza w zakresie niskich tonów. Słuchawki ATH-AWAS są ręcznie montowane w japońskiej fabryce Audio-Technica, która mieści się w tokijskim Naruse.

Fot. Audio-Technica

Jeśli więc poszukujesz nie tylko świetnie brzmiącego, ale też wyjątkowego pod względem designu nausznego modelu, słuchawki ATH-AWAS mogą okazać się doskonałym wyborem. Dołączone do zestawu przewody pozwalają wykorzystać ten model zarówno w połączeniu ze wzmacniaczem stereo (dzięki okablowaniu ze złączem jack 6,3 mm), jak i zaawansowanymi wzmacniaczami słuchawkowymi, dla których możesz wykorzystać 4-pinowy, zbalansowany kabel o długości 3 m.

Model ATH-AWAS możesz nabyć nie tylko w oddzielnej sprzedaży, ale także w komplecie ze wzmacniaczem słuchawkowym Pathos Aurium.

Hebanowe słuchawki ATH-AWKT

Kolejny model wykorzystujący konektory A2DC i kolejne słuchawki z designerskimi drewnianymi obudowami. W modelu ATH-AWKT przetworniki obudowane są stylowym hebanem. Ten materiał również charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi. Pomaga tłumić niepożądane rezonanse, zapewniając przy tym naturalne brzmienie. Heban, podobnie zresztą jak drewno klonowe, stosowany jest do produkcji instrumentów muzycznych.

Fot. Audio-Technica

Model ATH-AWKT ma nauszniki z miękką pianką i sztywne ramię ze stopu magnezu. Zarówno nauszniki, jak i pałąk zostały wykończone owczą skórą, co znacząco podnosi komfort użytkowania sprzętu. Podobnie jak w słuchawkach ATH-AWAS, również tutaj wykorzystano technikę Double Air Damping, poprawiającą brzmienie niskich częstotliwości.

W komplecie znajdziesz zarówno kabel jack 6,3 mm, jak i zbalansowany przewód zakończony wtykiem XLR, wykorzystujący jako przewodnik miedź beztlenową o czystości 6N. Słuchawki ATH-AWKT dostępne są na stronie tophifi.pl również w komplecie z modelem DAC 215 firmy Copland.

Referencyjne słuchawki ATH-ADX5000 z Alcantarą

ATH-ADX5000 to wyjątkowy model w ofercie firmy Audio-Technica, nie tylko ze względu na wykorzystanie konektorów A2DC. Są to referencyjne, wokółuszne słuchawki o obudowie otwartej. Stanowią one perfekcyjne połączenie designu z bardzo dobrej jakości, detalicznym brzmieniem.

Komora tych audiofilskich słuchawek ATH-ADX5000 wykonana jest z niezwykle sztywnego polimeru PPS (polisiarczku fenylenu) i włókna szklanego. Materiały te zapewniają odpowiednie warunki pracy membrany. Kolejne nietypowe materiały wykorzystano do produkcji 58-milimetrowego przetwornika. Układ magnetyczny wykonano z permenduru, a membrana pokryta została wolframem – usztywniającym ją i redukującym straty wewnętrzne. Co więcej, membrana jest połączona z cewką. Rozwiązanie to zmniejsza niepożądane wibracje, które mogłyby negatywnie odbić się na jakości dźwięku.

Fot. Audio-Technica

Warto zwrócić uwagę również na wykończenie słuchawek. Ich wyjątkowy charakter podkreśla Alcantara, materiał wykorzystywany m.in. w ekskluzywnych jachtach, samolotach czy samochodach. Wzrok przyciągają także solidne obudowy nauszników, które przypominają plastry miodu. Rozwiązanie to poprawia sztywność całej konstrukcji, a jednocześnie zapewnia odpowiednie warunki do poprawnej pracy przetworników elektroakustycznych.

O wyjątkowości modelu ATH-ADX5000 świadczy fakt, że każda sztuka tych słuchawek jest ręcznie składana w japońskiej fabryce firmy i ma indywidualny numer seryjny, grawerowany laserowo.

Model ATH-ADX5000 ma w komplecie solidne, wyściełane miękkim materiałem etui, które ułatwia przenoszenie tych wyjątkowych słuchawek wraz z dołączonym okablowaniem. Dostępny jest również w zestawie ze wzmacniaczem Copland DAC 215 lub hybrydowym wzmacniaczem słuchawkowym Pathos Aurium.

Jeśli chcesz sprawdzić w praktyce te i inne słuchawki marki Audio-Technica z konektorami A2DC, zapraszamy do odwiedzenia jednego z salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Obecni tam specjaliści pomogą wybrać i przetestować wybrane modele i odpowiedzą na pytania związane z nimi związane.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: