Poprzedni
Następny

Historia marki Michi

Wiele marek z branży audio może poszczycić się długą i ciekawą historią. Zdecydowanie mniej jest natomiast takich producentów, którym udało się reaktywować działalność, i to w wielkim stylu. Warto więc poznać kulisy powstania i losy marki Michi. Tym bardziej, że producent powrócił do gry, prezentując niezwykle ciekawe urządzenia, które wywołały duże zainteresowanie na rynku audio.

Michi X3

Michi, czyli hi-endowy Rotel

Markę Rotel zna większość miłośników dobrego brzmienia. Ten japoński producent ma w ofercie sprzęt audio już od początku lat 60-tych XX wieku. Wzmacniacze i odtwarzacze stereo, a od jakiegoś czasu także amplitunery do kina domowego Rotela, mają ugruntowaną pozycję w kategorii sprzętu ze średniej półki cenowej.

Kilkadziesiąt lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji wzmacniaczy i odtwarzaczy sprawiło, że urządzenia Rotela stały się synonimem jakości i dobrego brzmienia. Modele japońskiej marki przez wiele lat były jednymi z najchętniej wybieranych przez klientów.

Zaczęło się od Japonii

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. japoński producent postanowił zaprezentować światu droższe urządzenia, przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników. Aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość tego sprzętu, Rotel postanowił stworzyć odrębną markę tych urządzeń, którą nazwano Michi. Jej urządzenia miały stanowić ciekawą alternatywę dla najbardziej znanych marek audio z górnej półki.

Michi Assembly Area

Swoją premierę miał wówczas przedwzmacniacz RCH-10 oraz końcówka mocy RHB-10. Komponenty umożliwiały stworzenie dzielonego systemu stereo. Urządzenia wyróżniały się niezwykle minimalistycznym designem oraz bezkompromisowym brzmieniem. Pomimo wielu lat od zakończenia produkcji, do dziś wiernie służą swoim właścicielom. Używane egzemplarze są poszukiwane przez miłośników dobrego brzmienia.

Przez jakiś czas produkty Michi by Rotel oferowane były wyłącznie na rynku japońskim, gdzie konkurowały z najlepszymi produktami światowych marek z wyższej półki cenowej. Urządzenia zyskały pochlebne opinie wśród recenzentów i klientów, co sprawiło, że modele sygnowane jako Michi by Rotel zaczęły być sprzedawane również w innych krajach. Lokalny sukces japońskiego producenta nie przełożył się niestety na światową popularność marki. Schyłek lat dziewięćdziesiątych nie był zbyt zresztą łaskawy dla producentów sprzętu audio. Pojawienie się wielu nowych marek i nowych urządzeń w tym segmencie rynku sprawiło, że konkurencja stawała się coraz większa.

Michi M8

Dlaczego marka Michi zniknęła z rynku?

Prawda na temat przyczyn niepowodzeń japońskiego producenta jest jednak nieco głębsza. Część z Was zwróciła zapewne uwagę, że w poprzednim akapicie markę opisywaliśmy jako Michi by Rotel. Tak była ona reklamowana przez producenta. Nie trzeba być ekspertem z zakresu psychologii konsumenta, aby wiedzieć, że mogło to negatywnie wpłynąć na sprzedaż. Skojarzenie z marką premium Rotel często było przyczyną braku popularności urządzeń Michi wśród klientów poszukujących hi-endowego sprzętu.

Warto zwrócić także uwagę na niezwykle minimalistyczne wzornictwo urządzeń. Próżno szukać we wcześniejszych modelach Michi by Rotel wyrafinowanego designu czy dodatków podkreślających klasę sprzętu. Przypomnijcie sobie teraz wygląd większości hi-endowych modeli wzmacniaczy wiodących producentów. Oni wiedzą jak zdobyć klienta, jeszcze przed odsłuchem sprzętu.

Te, zdawałoby się drobne, marketingowe niedopatrzenia miały poważne konsekwencje. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych postanowiono o zakończeniu produkcji sprzętu Michi by Rotel.

Spektakularny powrót marki Michi

Wydawać by się mogło, że na tym skończy się ta historia bez happy endu. Tak się jednak nie stało. Determinacja osób zarządzających marką Rotel, a także zmiana koncepcji marketingowej sprawiły, że Michi powróciło w zupełnie nowej odsłonie. Co więcej, powrót marki nastąpił w wielkim stylu!

W 2019 roku, po trzech latach prac, zaprezentowane zostały trzy nowe urządzenia: przedwzmacniacz Michi P5, wzmacniacz mocy Michi S5, a także monoblok Michi M8. Niedługo później premierę miały kolejne urządzenia: wzmacniacze zintegrowane X3 i X5.

Michi P5_M8

Perfekcyjne wykonanie i dbałość o każdy detal

Nowe urządzenia z logo Michi stanowią zwieńczenie 55 lat pracy nad dbałością producenta o jakość dźwięku. Podczas wieloetapowego procesu projektowania urządzeń, konstruktorom udało się stworzyć bezkompromisowy projekt ścieżki sygnałowej, w którym zastosowano wyłącznie wysokiej klasy komponenty. Każde urządzenie Michi wyposażone jest w autorski projekt układu zasilania. Te trzy niezwykle ważne elementy, w połączeniu z dużą mocą wyjściową wzmacniaczy, pozwoliły zachować absolutną wierność wzmacnianego sygnału.

Bezkompromisowe podejście do projektowania urządzeń potwierdziły pierwsze recenzje i zdobyte nagrody. Nowe modele przyjęte zostały niezwykle pozytywnie. Uwagę klientów przykuł także odmieniony, niezwykle elegancki i odważny design urządzeń, który od razu zyskał wielu zwolenników. Nowoczesny kształt oraz najwyższej jakości wykonanie sprawiły, że hi-endowy charakter widoczny jest już na zewnątrz. Tym razem marka nosi oznaczenie Michi, bez zbędnych dodatków.

Michi X5_Internal

Oddajmy głos producentowi

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Darena Ortha, dyrektora technicznego firmy Rotel. Wydaje nam się, że poniższe słowa mogą posłużyć za motto Michi:

Analizując rynek audio, zauważyliśmy, że potrzebne są urządzenia cechujące się wysoką jakością wykonania i dużą wydajnością. Wprowadzenie marki Michi w naturalny sposób wypełniło tę lukę. Naszym celem było stworzenie sprzętu, który byłby krokiem naprzód pod względem wierności odtwarzania dźwięku przez sprzęt audio.”

Współczesne modele Michi

Jak już wspomnieliśmy, obecnie Michi oferuje zestaw modeli, które pozwalają stworzyć system stereo w różnej konfiguracji. Wszystkie mają jednak wiele cech wspólnych, charakterystycznych dla japońskiej marki. Masywny panel czołowy urządzeń wykonany jest z grubego szkła. Modele japońskiego producenta prezentują się niezwykle elegancko i okazale. Już na pierwszy rzut oka uwagę przyciąga doskonała jakość wykonania i spasowanie poszczególnych materiałów. Ale to, co najważniejsze, ukryte jest wewnątrz. Wszystkie produkty z oferty Michi stanowią wzór pod względem porządku panującego w ułożeniu podzespołów. Obwody zaprojektowane zostały z niezwykłą precyzją. Wszystkie układy wrażliwe na zakłócenia zostały odpowiednio odizolowane. Potwierdzają to także przeprowadzane pomiary. Urządzenia Rotel cechują się m.in. niezwykle dużym odstępem sygnału od szumu.

Michi X5

Wzmacniacze zintegrowane Michi

Zacznijmy od charakterystyki wzmacniaczy zintegrowanych Michi. Japoński producent oferuje dwa modele: X3 i X5. Jak nietrudno zgadnąć, różnią się one m.in. mocą. Pierwszy z nich – laureat nagrody EISA 2021–2022 za najlepszy wzmacniacz zintegrowany – osiąga 350 W na kanał, drugi 600 W (przy 4 omach). Michi X5 jest konstrukcją w pełni zbalansowaną.

Oba wzmacniacze zostały niezwykle bogato wyposażone. Tylna ścianka zaskakuje szerokim zestawem złączy, zarówno analogowych, jak i cyfrowych. Dzięki temu użytkownik nie jest w żaden sposób ograniczany pod względem możliwości konfiguracji systemu. Ale to niejedyne zalety nowych konstrukcji. Integry Michi stanowią pokaz możliwości technicznych japońskiego producenta. Elegancki wygląd, duży kolory wyświetlacz ułatwiający sterowanie urządzeniem to niezaprzeczalne zalety wzmacniaczy. Warto podkreślić również bogaty w szczegóły i detaliczny dźwięk zapewniany przez te urządzenia.

Michi X5

Więcej informacji o wzmacniaczu zintegrowanym X5 firmy Michi znajdziesz w artykule: Rotel Michi X5 – nowe rozdanie”.

Systemy dzielone Michi

Zwolennicy systemów dzielonych także znajdą ciekawe propozycje. W ofercie Michi jest przedwzmacniacz P5, końcówka mocy S5 oraz monoblok M8.

Michi P5 pod względem funkcjonalności nie ogranicza się jedynie do przedwzmacniacza. Urządzenie może pełnić również funkcję wysokiej klasy przetwornika DAC. Warto dodać, że dzięki obecności dwóch kości przetwarzających sygnał cyfrowy (oddzielnej dla lewego i prawego kanału), jest on przekazywany w formie zbalansowanej. Na tylnej ściance odnajdziemy kompletny zestaw wejść cyfrowych, w skład których wchodzą: 3 złącza optyczne, 3 koaksjalne, USB typu A oraz USB typu B. Nie zabrakło też opcji przesyłania sygnału bezprzewodowo przez Bluetooth.

Michi S5 to końcówka mocy o konstrukcji dual mono. Dwa duże transformatory pozwalają uzyskać moc bagatela 500 W przy 8 omach! Zbalansowana konstrukcja, w połączeniu z odpowiednim przedwzmacniaczem pozwala stworzyć zestaw przeznaczony do napędzenia najbardziej wymagających kolumn. Ze względu na neutralne i detaliczne brzmienie użytkownik ma szerokie pole do manewru pod względem doboru kolumn głośnikowych.

Michi P5_S5

Warto dodać, że dzielony system Michi P5 i S5 zdobył w 2020 roku nagrodę EISA w kategorii „Wzmacniacz pre/power high-end”.

Przysłowiową „wisienką na torcie” jest monoblok Michi M8, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Moc 1080 W przy 8 omach i 1800 W przy 4 omach robi wrażenie. To bezkompromisowe urządzenie jest stanie napędzić najbardziej wymagające prądowo kolumny. To właśnie w hi-endowych zestawach stereo monoblok Michi jest w stanie pokazać pełnię swoich możliwości. Ciekawym dodatkiem jest kolorowy wyświetlacz, rzadko stosowany we wzmacniaczach mocy i monoblokach. Pokazuje on moc szczytową, czy analizę widma.

Nadzieje na przyszłość

Naszym zdaniem, dzięki ofercie elektroniki dopasowanej do potrzeb wymagających użytkowników, niezwykle eleganckiemu designowi oraz dbałości o każdy szczegół, urządzenia Michi są na dobrej drodze, aby stać się wiodącą marką w swoim segmencie. Mieliśmy przyjemność testować wszystkie opisywane urządzenia. Zarówno wzmacniacze zintegrowane, jak i system dzielony dostarczają niezwykle subtelny i bogaty w detale dźwięk. Dzięki poszerzającej się ofercie Michi, użytkownik może stworzyć różne konfiguracje systemu stereo.

Michi P5_M8_BuiltIns

Jeśli chcecie posłuchać urządzeń Michi, zachęcamy do umówienia się na indywidualny odsłuch w jednym z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Będziecie mieli okazję przekonać się, jakie możliwości pod względem jakości dźwięku i funkcjonalności oferują współczesne modele tej marki.

Zachęcamy także do śledzenia naszych kanałów na Facebooku oraz YouTube. Regularnie publikujemy tam artykuły poradnikowe oraz informacje i nowości ze świata audio.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: