Poprzedni
Następny

Głośniki podstawkowe do 5000 zł – najciekawsze propozycje, ranking Top Hi-Fi

Dla melomanów, którzy nie dysponują wielkimi pomieszczeniami odsłuchowymi, głośniki podstawkowe za ok. 5000 zł mogą być pełnoprawną przepustką do świata dobrego brzmienia. W takim budżecie można już bowiem dostać wysokiej jakości sprzęt od renomowanych producentów – jak np. Bowers & Wilkins, ELAC czy Audio Pro. Sprawdźcie nasz ranking i dowiedzcie się, jakie kolumny podstawkowe za ok. 5000 zł wybrać.

Spis treści: Kolumny podstawkowe do 5000 zł

 1. Kolumny podstawkowe w wyższym przedziale cenowym – dlaczego warto?

 2. Głośniki podstawkowe do 5000 zł – propozycje, ranking Top Hi-Fi

  a. Audio Pro A28

  b. ELAC Uni-Fi Reference B6

  c. Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition

  d. ELAC Carina BS243.4

 3. Podsumowanie

Kolumny podstawkowe są świetnym wyborem do małych i średnich pomieszczeń

Kolumny podstawkowe w wyższym przedziale cenowym – dlaczego warto?

Przyjęło się, że kolumny podstawkowe to propozycja dla tych słuchaczy, którzy szukają głośników do małego pokoju – o powierzchni nieprzekraczającej 20 m2. To oczywiście prawda – ze względu na mniejszą objętość akustyczną obudów głośniki podstawkowe lepiej dopasowują się do niewielkich przestrzeni. Nie oferują może takiej dynamiki i tak mocnego basu, jak ich podłogowe odpowiedniki, ale za to są wyraźnie mniej podatne na wszelkie ograniczenia wynikające z akustyki pomieszczenia.

W kontekście brzmienia warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. W większości przypadków głośniki podstawkowe zapewniają lepszą szczegółowość i przestrzenność niż podłogowe odpowiedniki z tego samego przedziału cenowego. Zwłaszcza kiedy wspomniana akustyka pomieszczenia nie jest idealna.

Po części wynika to z faktu, że tzw. bookshelfy są po prostu… mniejsze. Dzięki temu mniejsze są również koszty ich produkcji. Dlatego w głośnikach podstawkowych za ok. 5000 zł często można znaleźć lepsze jakościowo komponenty (membrany, zwrotnice itp.) niż w zbliżonych cenowo modelach podłogowych. To – rzecz jasna – znajduje przełożenie na brzmienie i w niektórych przypadkach pozwala na uzyskanie wysokiej klasy nagłośnienia przy mniejszym budżecie.

Właśnie z tych powodów, jeśli kolumny kupujecie głównie z myślą o słuchaniu muzyki, a dysponujecie przy tym „małymi” bądź słabo przystosowanymi akustycznie pomieszczeniami, weźcie pod uwagę głośniki podstawkowe. Często to po prostu bezpieczniejszy wybór. Tym bardziej że – w odróżnieniu od podłogowych – większość kolumn podstawkowych nie potrzebuje bardzo zaawansowanego wzmacniacza, co pozwala zaoszczędzić na całym systemie audio.

Przeczytaj także: Jak wybrać głośniki?

Głośniki podstawkowe do 5000 zł – propozycje, ranking Top Hi-Fi

Pora odpowiedzieć na pytanie o to, jakie głośniki podstawkowe do 5000 zł kupić. Tym razem w naszym rankingu znajdziecie cztery zestawy – wszystkie od wymienionych wyżej, cenionych w świecie audio producentów.

Audio Pro A28

Pierwszą propozycją w naszym rankingu kolumn podstawkowych do 5000 zł są głośniki aktywne od szwedzkiej marki Audio Pro. Wizualnie to minimalistyczna, nowoczesna konstrukcja z maskownicami mocowanymi na magnesy. Dzięki temu łatwo wpasować je w pomieszczenie, tym bardziej że obsługują łączność bezprzewodową.

Kolumny podstawkowe Audio Pro A28

Jeśli chodzi o funkcjonalność, Audio Pro A28 mogą być punktem odniesienia dla konkurencji. Głośniki mają wbudowane moduł Bluetooth i Wi-FI, obsługują Spotify Connect, AirPlay 2 i Google Cast. W ramach platformu multiroom Audio Pro współpracują też z innymi urządzeniami szwedzkiej marki. Głośniki wyposażono też w szereg przydatnych złącz: HDMI z ARC, cyfrowe optyczne (PCM), analogowe 2 × RCA oraz wyjście subwooferowe, co szczególnie powinno ucieszyć kinomaniaków. Łatwą kontrolę nad pracą zestawu umożliwiają z kolei aplikacja Audio Pro Control oraz pilot zdalnego sterowania.

Specyfikacja

 • Przetworniki: nisko-średniotonowy o przekątnej 114 mm, wysokotonowa kopułka tekstylna o przekątnej 25 mm

 • System: 2-drożny

 • Pasmo przenoszenia: 45 Hz – 20 kHz

 • Obudowa: bass reflex (tunel znajduje się z tyłu)

 • Wbudowany wzmacniacz: 2 × 75 W, klasa D

 • Waga: 6,6 kg (oba głośniki)

Brzmienie

Pierwsza myśl towarzysząca odsłuchom A28, to coś w stylu: „jakim cudem tak małe głośniczki potrafią zagrać z taką mocą”. Brzmienie jest bowiem zadziwiająco głębokie (jak na sprzęt tej klasy) i niesie ze sobą sporą dawkę energii.

Kolumny podstawkowe Audio Pro A28 zapewniają wciągające brzmienie w całym paśmie

Bas odznacza się dobrą kontrolą. Nie jest przeciągnięty, nie dudni. Ma zwartą i punktową charakterystykę, dzięki czemu dobrze radzi sobie w szybkich utworach. Ilościowo nie ma go na tyle, żeby potrząsnąć meblami (chyba że przy bardzo wysokiej głośności), ale podczas odsłuchów standardowego repertuaru nie pojawia się niedosyt. Miłośnicy mocniejszego zejścia w dół mogą z kolei dobrać do głośników subwoofer – np. Audio Pro SW5 – i wzmocnić niskie tony Takie połączenie świetnie sprawdzi się np. podczas oglądania kinowych przebojów.

Tony średnie są gładkie i zestrojone typowo pod rozrywkowy odbiór muzyki. To, co dzieje się na pierwszym planie, głośniki prezentują w sposób bezpośredni, blisko słuchacza. Wokale, riffy, sekcja rytmiczna i główne linie melodyczne wybrzmiewają więc w pełni, z charakterystyczną, delikatnie wygładzoną fakturą. Natomiast prezentacja drugiego planu jest niekiedy okrojona – z powodów konstrukcyjnych A28 po prostu nie są w stanie zapewnić takiej przestrzenności i dynamiki, jak opisane niżej modele. Ale wystarczy spojrzeć na cenę i funkcjonalność tych szwedzkich głośników, by szybko zaakceptować te drobne ograniczenia.

Tonom wysokim trzeba natomiast przyznać, że w tej klasie cenowej są po prostu dobre. Ani nie wychylają się za bardzo w stronę nadmiernej jasności, ani nie chowają za pozostałymi pasmami.

Podsumowując: sam producent określa te głośniki mianem „zabójców soundbarów”. I trzeba przyznać, że w odniesieniu do takiej konkurencji (oczywiście ze zbliżonej półki cenowej) Audio Pro A28 mają do zaoferowania bardzo dużo. Przede wszystkim budują lepszą, bardziej przestrzenną scenę i grają w bogatszy, ciekawszy sposób. Dlatego polecamy je jako kolumny głośnikowe do telewizora, konsoli i codziennego słuchania muzyki nastawionego raczej na relaks po pracy niż na krytyczny odbiór. Tym bardziej że sama konfiguracja sprzętu jest bardzo prosta, i to w wielu wariantach doboru źródła itp.

ELAC Uni-Fi Reference B6

Pora na pierwsze w naszym rankingu kolumn podłogowych do 5000 zł głośniki pasywne. To model Uni-Fi Reference B6 z portfolio niemieckiego ELAC'a. Od razu zaznaczmy, mamy tu do czynienia z 3-drożną konstrukcją, co wśród sprzętu z tej półki cenowej jest rzadko spotykane. Oznacza to, że każda kolumna głośnikowa podstawkowa ma trzy przetworniki – po jednym dla każdego zakresu pasma.

Kolumny podstawkowe ELAC Uni-Fi Reference B6

Pod kątem designu ELAC Uni-Fi Reference B6 prezentują się bardzo ciekawie. Wykonano je z płyt MDF z imitującym naturalną fakturę drewna wykończeniem. Kolumny są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i białym. Ten pierwszy wygląda bardziej klasycznie, a drugi jest skrojony pod nowoczesne wnętrza. A jak jest z brzmieniem? Rzućmy okiem na specyfikację i sprawdźmy, jak grają Uni-Fi Reference B6.

 • Przetworniki: aluminiowy przetwornik niskotonowy 160 mm, aluminiowy przetwornik średniotonowy 100 mm, tekstylna kopułka wysokotonowa 25 mm

 • System: 3-drożny

 • Pasmo przenoszenia: 41 Hz – 35 kHz

 • Obudowa: bass reflex (tunel znajduje się z tyłu)

 • Rekomendowana moc wzmacniacza: 40 – 140 W

 • Waga: 10 kg

Brzmienie

ELAC Uni-Fi Reference B6 stawiają na wyrównane brzmienie, które na skali od przyciemnionej (rozrywkowej) do jasnej (bardziej analitycznej) charakterystyki można usytuować mniej więcej na środku, z lekkim wychyleniem w stronę brzmienia ciemnego.

Bas jest lekki i szybki. Przy zejściu do subbasu brakuje mu trochę energii i dociążenia, co nadrabia jednak w średnim i wyższym zakresie. Miłośnicy nowoczesnej elektroniki mogą mimo wszystko poczuć lekki niedosyt, ale już w klasycznym, instrumentalnym repertuarze wszystkie instrumenty grające w basowym rejestrze wybrzmiewają w pełni.

Kolumny podstawkowe ELAC Uni-Fi Reference B6

Średnica jest rozbudowana, przestrzenna i detaliczna. W gitarowych utworach słychać mnóstwo szczegółów, a głośniki w bardzo udany sposób budują wielowarstwowość brzmienia. Trzeba jednak nadmienić, że lepiej wypadają niski i średni zakres tego pasma. Wyższy jest względem nich odrobinę wycofany. Stąd można odnieść wrażenie, że Uni-Fi Reference B6 są nieznacznie przyciemnione.

Z kolei jeśli chodzi o wokale, kolumny radzą sobie dobrze. Głosy prezentują w sposób bezpośredni i detaliczny, choć w porównaniu do obu opisanych niżej modeli rozdzielczość jest nieco mniejsza.

Natomiast w przypadku tonów wysokich głośniki marki ELAC są dość oszczędne. Ten zakres dźwięku schodzi nieco na dalszy plan, przez co scena i przestrzenność nie są aż tak imponujące jak chociażby w Bowersach 606 S2 Anniversary Edition.

Podsumowując: Elac Uni-Fi Reference B6 to „bezpieczne” kolumny podstawkowe o przyjemnej i łatwej w odbiorze charakterystyce brzmienia. Jeśli jednak chcielibyście kupić je z myślą o kinie domowym, bez subwoofera się nie obejdzie.

Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition

Naszą trzecią propozycją są kolumny doskonale znanej nie tylko audiofilom angielskiej marki. Pytanie tylko: czy w przedziale cenowym do 5000 zł producent słynący z finezyjnych i zaawansowanych rozwiązań może zaoferować coś ciekawego?

Kolumny podstawkowe Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition

Jeśli chodzi o design, kolumny Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition są przyjemnie minimalistyczne. Dostępne w aż trzech wariantach kolorystycznych, z łatwością znajdą miejsce w każdym pokoju odsłuchowym. A kto i dlaczego powinien je wybrać, dowiecie się pod specyfikacją.

Specyfikacja

 • Przetworniki: nisko-średniotonowy z membraną Continuum o średnicy 165 mm, wysokotonowa kopułka z aluminium o średnicy 25 mm

 • System: 2-drożny

 • Pasmo przenoszenia: 52 Hz – 28 kHz

 • Obudowa: Wentylowana z tyłu

 • Rekomendowana moc wzmacniacza: 30 - 120 W

 • Waga: 6,9 kg

Brzmienie

Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition zdecydowanie przesuwają się w stronę jasnego grania. Dużą szczegółowość łączą jednak ze świetną dynamiką i energią, co sprawia, że dla wielu melomanów mogą wprost nie mieć sobie równych w tym przedziale cenowym.

Bas, choć nie ma najniższego zejścia, jest masywny, dociążony i imponująco dynamiczny. Skutecznie dodaje więc brzmieniu energii i sprawia, że jest ono w tym zakresie zadziorne, przyjemne w odbiorze. Można śmiało powiedzieć, że spośród wszystkich zebranych w tym rankingu głośników podstawkowych to właśnie B&W 606 S2 Anniversary Edition mają w tym pasmie największą dynamikę.

Kolumny podstawkowe Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition

Tony średnie odznaczają się wysoką rozdzielczością, są detaliczne i nieco zaostrzone. Dzięki temu słychać wiele szczegółów – i to zarówno w tle, jak i na pierwszym planie. Wokale brzmią naturalnie i bardzo wyraźnie, zdecydowanie są blisko słuchacza. Do tego stopnia, że bez trudu można usłyszeć to, w jaki sposób artyści intonują, i kiedy muszą zaczerpnąć powietrza. Przy tym wszystkim głośniki – choć jasne – dobrze kontrolują sybilizację, która podczas naszych odsłuchów nie wystąpiła.

W najwyższym zakresie pasma – tak ilościowo, jak i jakościowo – Bowersy 606 S2 Anniversary Edition górują nad konkurencją z naszego rankingu. Soprany są wyraziste, krystaliczne i mocno zaznaczają swoją obecność. I właśnie dlatego dla wrażliwych na to pasmo słuchaczy może ich być po prostu za dużo. Tutaj rozwiązaniem okaże się wzmacniacz, który dobrze kontroluje tony wysokie.

Podsumowując: Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition to kolumny o brzmieniu jakościowo wykraczającym poza standardy tej półki cenowej. Bardzo szczegółowe, dynamiczne i żywe, świetnie sprawdzą się jako sprzęt dla wszystkich miłośników nieco bardziej analitycznego, dojrzałego grania.

Kolumny podstawkowe Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition

Skoro napisaliśmy, że spośród przedstawionych tu kolumn to właśnie Bowersy mają najbardziej dynamiczny bas, aż chciałoby się zapytać, czy w takim razie mogą być wykorzystywane zarówno do słuchania muzyki, jak i oglądania filmów. Naszym zdaniem tak. Choć wcale nie oznacza to braku konieczności posiadania subwoofera. Sporo zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, jednak ze względu na ograniczenia konstrukcyjne nawet najlepsza kolumna podstawkowa nie wygeneruje takich mocnych niskich tonów, jak podłogowa.

ELAC Carina BS243.4

Ostatnią propozycją w naszym rankingu kolumn podstawkowych za ok. 5000 zł są kolejne głośniki marki ELAC. Tym razem jednak z wyższej serii Carina.

Kolumny podstawkowe ELAC Carina BS243.4

ELAC Carina BS243.4 to atrakcyjna już pod kątem designu propozycja – minimalistyczna, nowoczesna, ale z pazurem. Taki efekt wywołuje wysokotonowy głośnik wstęgowy, który zdecydowanie odróżnia się od standardowych przetworników.

Specyfikacja

 • Przetworniki: nisko-średniotonowy, aluminiowy o średnicy 133 mm, wysokotonowy głośnik wstęgowy

 • System: 2-drożny

 • Pasmo przenoszenia: 46 Hz – 30 kHz

 • Obudowa: Wentylowana z tyłu

 • Rekomendowana moc wzmacniacza: 30 - 150 W

 • Waga: 6,68 kg

Brzmienie

ELAC Carina BS243.4 to bardzo ciekawe kolumny o zaawansowanym brzmieniu. Jeśli chodzi o charakterystykę – są najciemniejsze w naszym zestawieniu. Niemniej pod kątem szczegółowości mogą śmiało rywalizować z Bowersami 606 S2 Anniversary Edition, przewyższając je nawet w detaliczności basu. Za to wyraźnie ustępują im dynamiką. To nie są głośniki, które porwą do tańca. No chyba że otrzymają wsparcie w postaci odpowiedniego wzmacniacza, np. Hegla H120, który brał udział w naszych testach. Z takim źródłem dźwięk nabiera wigoru.

Kolumny podstawkowe ELAC Carina BS243.4

Ale po kolei. Bas w Carinach BS243.4 jest masywny i dociążony, jednak nie tak punktowy i dynamiczny, jak w przywoływanych już Bowersach. Ma przy tym bardziej złożoną fakturę – słychać więcej detali i niuansów, co szczególnie sprawdza się w muzyce elektronicznej.

Średnica również wypada bardzo dobrze pod kątem szczegółowości. Jest tu dużo przestrzeni. Wokale brzmią naturalnie, są blisko słuchacza, co daje wręcz koncertowy efekt intymności. Czasem można jednak odnieść wrażenie, że nie zaszkodziłoby trochę więcej dynamiki. Zwłaszcza w riffach gitarowych, które Cariny prezentują czasem w sposób niespieszny, z nastawieniem na odsłanianie jak największej ilości szczegółów.

Tony wysokie są lepiej wyeksponowane niż w Uni-Fi Reference B6. Dzięki temu scena rozciąga się i na szerokość, i na głębokość, co w połączeniu z wysoką detalicznością daje przyjemny efekt zanurzenia w dźwięku.

Kolumny podstawkowe są świetnym wyborem do małych i średnich pomieszczeń

Podsumowując: w tym zestawieniu ELAC Carina BS243.4 są jak gdyby przeciwwagą dla Bowersów 606 S2 Anniversary Edition. Oba zestawy oferują podobne pod kątem jakościowym brzmienie – detaliczne i rozbudowane. Cariny przesuwają się jednak w stronę ciemnej charakterystyki – są gładsze, spokojniejsze, bardziej dźwiękowo "odprężone". Dlatego i je polecamy miłośnikom dojrzałego, wymagającego od słuchacza zaangażowania brzmienia.

Podsumowanie

W tym rankingu zaprezentowaliśmy najciekawsze naszym zdaniem kolumny podstawkowe za ok. 5000 zł. Dążyliśmy do tego, aby coś dla siebie znaleźli miłośnicy różnych szkół brzmienia. Mamy jednak świadomość, że słowa nie zawsze są precyzyjne oraz że gusta są różne. Dlatego zapraszamy na odsłuchy do najbliższego salonu Top Hi-Fi. #EksperciDobegoBrzmienia zaprezentują Wam wybrany sprzęt, doradzą i pomogą wybrać najlepsze kolumny podstawkowe.

Przeczytaj również nasze pozostałe treści:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: