Poprzedni
Następny

Audeze LCD-3 - test, recenzja – bezsprzecznie słuchawki dla audiofilów

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Audeze  to stosunkowo młoda gwiazda w branży audio. Ta amerykańska marka, specjalizująca się w produkcji słuchawek planarnych wysokiej klasy, tworzy swoje niezwykłe produkty od zaledwie trzynastu lat, ale to wystarczyło, aby ich urządzenia stały się synonimem znakomitego brzmienia i zyskały międzynarodową renomę. Bliższa znajomość z zaawansowanym z modelem LCD-3 - który nie jest jeszcze flagowcem Audeze - daje do zrozumienia, że nie stało się to przez przypadek.

Spis treści:

 1. Audeze LCD-3 – kluczowe cechy techniczne, czyli technika planarna pokonuje ograniczenia

 2. Audeze LCD-3 – zawartość zestawu

 3. Audeze LCD-3 – wygląd zewnętrzny i jakość wykonania

 4. Audeze LCD-3 – słuchawki planarne a komfort użytkowania

 5. Audeze LCD-3 – jaki wzmacniacz słuchawkowy dobrać

 6. Audeze LCD-3 – brzmienie

 7. Zalety Audeze LCD-3

 8. Podsumowanie

Audeze LCD-3 może się pochwalić wysoką jakością wykonania i nowym układem magnesów fluxor

Firmowa legenda głosi, że nazwa Audeze ma kosmiczno-popkulturowy rodowód. Podobno jeden z założycieli firmy pracował niegdyś przy kultowym filmie "2001: Odyseja Kosmiczna" Stanleya Kubricka i plakat do tego psychodelicznego arcydzieła fantastyki naukowej wisiał u niego w warsztacie. Natomiast słuchawki planarne, które tam budował, miały w zamierzeniu zapewnić jakość dźwięku umożliwiającą coś w rodzaju muzycznej podróży, czyli taką jakby odyseję. Skojarzenie było proste, lecz słusznie uznano, że nazwanie tych słuchawek wprost - Odyseja, będzie zbyt banalne, dlatego pojawił się pomysł, aby zmienić to słowo na trochę inne, ale podobne. I tak pojawiło się Audeze, które powinno się czytać "ołdizi". Na całym świecie nazwa ta jednak wymawiana jest na wiele różnych sposobów, co samo w sobie wcale nie jest złe, bo zachęca miłośników marki do radosnej kreatywności.

Jak widać, firmowa legenda jest bardzo ciekawa, różne możliwości odczytania nazwy Audeze też są całkiem fajne i budują intrygującą atmosferę wokół tej marki, lecz i tak najlepsza w tym wszystkim jest znakomita jakość dźwięku, czyli technika planarna w swoim najlepszym wydaniu. Zwłaszcza, że LCD-3 to już model z wysokiej półki. W skali całej oferty Audeze te słuchawki planarne znajdują się mniej więcej w środku bardzo wyrównanej i mocnej stawki. Jeszcze nie tam, gdzie flagowe Audeze LCD-5, ale też wyżej niż na przykład znakomite i wybitne w swojej cenie Audeze LCD-2 Classic, które naprawdę potrafią zachwycić, o czym można przeczytać w naszym artykule Jak brzmią Audeze LCD-2 Classic? Czy można zatem usprawnić coś, co już ociera się wybitność? Można. Wystarczy zbudować słuchawki, które dźwiękowo pójdą jeszcze o krok dalej.

Audeze LCD-3 – kluczowe cechy techniczne, czyli technika planarna pokonuje ograniczenia

Każde słuchawki planarne z serii LCD są duże i ciężkie, ale wystarczy porównać muzykę słuchaną na planarach do takiej, która rozbrzmiewa w znacznie bardziej popularnych i znacznie bardziej typowych słuchawkach dynamicznych, żeby zrozumieć, że jakość dźwięków, które dobiegają do naszych uszu, bezpośrednio zależy od zastosowanej technologii. Innymi słowy istnieją konkretne powody, sprawiające, że masa i rozmiar tego urządzenia są takie, jakie są. Odsłuch rozwiewa wszelkie wątpliwości - korzyści są bezdyskusyjne i wynikają z zastosowania techniki planarnej.

Znaczne rozmiary i waga Audeze LCD-3 w naturalny sposób sprawiają, że każdy zaczyna się zastanawiać nad wygodą noszenia tych słuchawek, ale szerzej napiszemy o tym później. Teraz skupmy się na technice, czyli na tym, co sprawia, że to tak dobrze brzmi.

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi LCD-3 są bardzo cienka i lekka membrana UNIFORCE o sporej średnicy (czterokrotnie większej niż w przypadku zwykłych słuchawek), która sprawia, że nauszniki muszą być aż tak duże oraz matryca FLUXOR, czyli zespół bardzo silnych i równomiernie rozmieszczonych magnesów, wprawiających membranę w ruch. Oba elementy powstały w wyniku zastosowania nowoczesnych materiałów używanych także przez NASA oraz zaawansowanych technologii.

Matryce z magnesami umieszczone są po obu stronach membrany i wspomagane systemem Fluxor Magnet Arrays, dzięki któremu strumień magnetyczny jest gęstszy i poddaje całą powierzchnię membrany równomiernej indukcji magnetycznej. Sprawia to, że układ generuje pozbawiony zniekształceń, dynamiczny i niesłychanie klarowny dźwięk, który jest nasycony soczystymi, choć nie natarczywymi szczegółami. Zastosowane rozwiązania przyczyniają się do tego, że technika planarna pokonuje ograniczenia tańszych i bardziej popularnych technologii stosowanych w słuchawkach dynamicznych z typową membraną stożkową, czyli, mówiąc wprost, zapewnia znacznie lepszy dźwięk.

Technologie użyte w Audeze LCD-3 pozwalają uniknąć szkodliwych ograniczeń występujących w tradycyjnych słuchawkach

Audeze LCD-3 – zawartość zestawu

Słuchawki Audeze LCD-3 dostajemy w niezbyt stylowym, ale bardzo wytrzymałym, wodoodpornym i niemal pancernym kuferku, w którym możemy je wygodnie transportować z miejsca na miejsce, bez strachu, że coś im się stanie. Co w przypadku tak cennego sprzętu nie jest bez znaczenia. W środku, oprócz samych słuchawek, znajdziemy również piankowe wypełnienie, utrzymujące urządzenie w bezpiecznej pozycji oraz dwa zestawy kabli słuchawkowych, jeden zakończony tak zwanym dużym jackiem, a drugi symetrycznym złączem XLR. Jest też przejściówka 3,5 mm, dzięki której teoretycznie można podłączyć LCD-3 do smartfona, ale odradzamy takie rozwiązanie, o czym szerzej napiszemy w dalszej części testu.

Audeze LCD-3– wygląd zewnętrzny i jakość wykonania

Możecie nam wierzyć na słowo - żadne zdjęcie nie jest w stanie miarodajnie pokazać imponujących rozmiarów Audeze LCD-3. Dopiero gdy widzimy je na własne oczy, dociera do nas z jak dużym przedmiotem mamy do czynienia i z jaką dbałością o szczegóły jest on wykonany. Jakość materiałów i ich obróbka to absolutnie pierwsza liga. Planarne przetworniki o średnicy prawie 11 centymetrów zostały osadzone w pierścieniach z drewna, które pochodzi z Afryki Zachodniej i zostało wybrane ze względu na wybitne właściwości akustyczne. Od zewnątrz przetworniki chronione są przez stalową płytkę z wąskimi, ażurowymi szczelinami, które w przemyślany sposób układają się literę w A i przepuszczają powietrze, ponieważ są to słuchawki otwarte. Natomiast od wewnątrz do drewnianych pierścieni zostały przymocowane grube i wypełnione gąbką poduszki (tak zwane pady), wykonane z bardzo miękkiej i przyjemnej w dotyku skóry. Skórą obszyty jest również pałąk łączący nauszniki. Podobnie jak poduszki, jest on wypełniony gąbką. Na styku pałąka i nauszników umieszczono proste w obsłudze mechanizmy, z pomocą których regulujemy ustawienie rozstawu. W dolnej części nauszników znalazły się 4-pionowe gniazda zatrzaskowe do podłączenia kabli słuchawkowych. Wszystkie elementy LCD-3 są znakomicie wykonane i precyzyjnie dopasowane.

Audeze LCD-3 - więcej przestrzeni z ulubioną muzyką, coś dla wymagającego użytkownika

Audeze LCD-3 – słuchawki planarne a komfort użytkowania

Zanim skupimy się na samym brzmieniu, przyjrzyjmy się Audeze LCD-3 pod kątem wygody użytkowania, która początkowo może się wydawać dyskusyjna, ponieważ, jak już wcześniej wspominaliśmy, jest to dość duże i ciężkie urządzenie. Nie da się ukryć, że faktycznie tak jest, ale szybko się o tym zapomina, gdy już założy się je na głowę. W praktyce LCD-3 okazują się bowiem wyjątkowo komfortowe. Uszy bez żadnego problemu mieszczą się pod wygodnymi poduszkami, które lekko naciskają na skórę, co sprawia, że bez zmęczenia można w nich słuchać godzinami. Poza tym są one ukształtowane w taki sposób, że dźwięki z membran docierają do wnętrza uszu pod niewielkim kątem. Tego rodzaju ustawienie mocno przyczynia się to do tego, że LCD-3 sugestywnie wysuwają obrazowanie stereo przed głowę słuchacza i dodają muzyce przestrzeni. Dlatego też brzmienie słuchawek przypomina dobre zestawy głośnikowe, co dodatkowo intensyfikuje przyjemne wrażenia podczas odsłuchu.

Z racji swoich gabarytów i masy trudno wyobrazić sobie jednak, że zabierzemy LCD-3 na spacer do parku. Z pewnością słuchałoby się przyjemnie, ale po pierwsze szybkie ruchy głową mogą sprawić, że słuchawki zaczną się zsuwać, a po drugie ich parametry techniczne dość jednoznacznie wskazują na to, że potrzebują solidnej dawki prądu, który można im zapewnić przede wszystkim w warunkach stacjonarnych.

Audeze LCD-3 – jaki wzmacniacz słuchawkowy dobrać?

To bardzo istotna kwestia. Audeze LCD-3 to nie są łatwe do napędzenia słuchawki gamingowe, lecz poważna audiofilska konstrukcja, która jest bardzo wymagająca wobec reszty toru. A zatem, jeśli chcemy, żeby nam to naprawdę dobrze zagrało, na kupnie samych słuchawek się nie skończy. Przede wszystkim potrzebujemy do nich bardzo dobrego wzmacniacza słuchawkowego. Im będzie lepszy, tym LCD-3 lepiej zagrają. Proste.

Dla nas - po wielu różnych eksperymentach - najlepszy okazał się Copland DAC 215. Dlatego, aby ułatwić poszukiwanie najbardziej udanych połączeń sprzętowych, często prezentujemy zainteresowanym zestaw składający się ze słuchawek Audeze LCD-3 i Coplanda DAC 215. Sam Copland to znakomite i wszechstronne urządzenie, które jest zaawansowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, przedwzmacniaczem i wzmacniaczem słuchawkowym. Jest to konstrukcja hybrydowa, a więc posiada stopień wzmocnienia oparty na lampach elektronowych ECC88. Zaś jakość dźwięku, którą oferuje w połączeniu z Audeze LCD-3 to coś, co robi ogromne wrażenie. Zwłaszcza jeśli reszta toru jest na podobnym poziomie i mamy już na przykład dobry gramofon, a na odsłuch czeka kolekcja winylowych płyt. Czarne krążki nie są jednak warunkiem koniecznym. Wszyscy, którzy korzystają z innych nośników muzyki, również doświadczą dobrodziejstwa tych słuchawek. Obojętne czy będą to płyty CD, czy dobrej jakości pliki na dysku lub w chmurze - Audeze LCD-3 kocha je wszystkie. Tak samo jak dobre akcesoria i komponenty stereo. My dopełniliśmy nasz testowy zestaw odtwarzaczem sieciowym z najwyższej półki, czyli ROSE RS150B, iPadem z zainstalowanym Tidalem i okablowaniem marki Audioquest. To było synergiczne połączenie.

Copland DAC 215 - sprzęt, który wzbogaca brzmienie audeze lcd i zawstydza brzmieniem kolumny

Audeze LCD-3 – brzmienie

Można się bawić w różne metafory, lecz fakty są takie, że są na rynku jest mnóstwo różnych modeli słuchawek, ale Audeze jest jedyne w swoim rodzaju. Ta różnica jest słyszalna od pierwszego dźwięku. Najważniejszą sprawą jest fakt, że bez względu na to, jakiego rodzaju muzyki będziecie słuchać na LCD-3, wszystko zabrzmi tu bardzo dobrze. Dzieje się tak z prostego, choć trudnego do wyjaśnienia powodu. Inżynierom z Audeze, którzy skonstruowali te nauszniki, udała się pozornie niemożliwa, a z całą pewnością nieosiągalna dla większości producentów sztuka. Otóż pogodzili oni przeciwieństwa i to w taki sposób, że znakomicie się uzupełniają. Słuchawki te grają zatem gęstym, nasyconym dźwiękiem o wspaniałych barwach i pełnych szczegółów fakturach, ale ten sam dźwięk jest jednocześnie lekki, przestrzenny, otwarty i niesamowicie napowietrzony. Ten zestaw cech robi ogromne wrażenie i wciąga w muzykę, bez względu na to, czego akurat słuchamy. Serio. Nie w tym żadnej przesady. Mamy na to dowody.

Początkowo słuchaliśmy wyłącznie swoich ulubionych kawałków, dzięki którym mogliśmy się przekonać, że wszystko jest tu cudownie dopieszczone, na każdym poziomie. Włączyliśmy na przykład "About A Girl", utwór, który otwiera świetny akustyczny album Nirvany "Live On MTV Unplugged" z 1993 roku.

To jest taki kawałek, który aż się prosi, żeby go posłuchać właśnie na Audeze LCD-3. Ma wszystko, co potrzeba, żeby te słuchawki pokazały się od jak najlepszej strony, czyli świetnych muzyków nagranych na żywo, wraz z widownią, która reaguje bardzo emocjonalnie, a także jest na tyle dobrze zrealizowany technicznie, że nic słuchaczowi nie umknie. LCD-3 przenoszą nas w sam środek wydarzeń. Słychać przestrzeń sali, w której odbywał się koncert, chrypka w głosie Kurta Cobaina wywołuje ciarki, a struny w gitarach wibrują z satysfakcjonującym, metalicznym pogłosem. Przy czym słuchawki te nie prześwietlają poszczególnych elementów nagrania, nie separują ich nadmiernie, rozrzedzając przy tym dźwiękową tkankę, lecz trzymają się muzyki, jej zwartości, emocji, tempa.

Z każdym kolejnym utworem z tej płyty wzmacnia się wrażenie współuczestnictwa w autentycznym i poruszającym wydarzeniu. Właśnie ta "autentyczność" jest naszym zdaniem kluczem do rozumienia tego, co LCD-3 mają najcenniejszego do zaoferowania. Bo można się skupiać na tym, jak prezentowane są tutaj soprany, średnie tony czy bas, ale w sumie ostatecznie nie o to przecież chodzi. Rzecz w tym, że każdy meloman chciałby przede wszystkim, żeby urządzenia, z pomocą których wybiera się w muzyczną podróż, po prostu przemówiły do jego emocji i Audeze LCD-3 naprawdę to potrafią. Bez względu na to, czy będziemy na nich słuchać współczesnej, gęsto zaaranżowanej elektroniki, jak choćby intrygującego "A Living Room" Amona Tobina, brazylijskiego mistrza samplingu.

Czy też współczesnej muzyki poważnej, czyli czegoś w rodzaju "Testimony" w wykonaniu Kronos Quartet.

Zawsze będzie to niezwykłe doświadczenie. Zawsze zostaniemy wciągnięci w sedno słuchanej muzyki. Przy czym Audeze LCD-3 po pierwsze będą dodatkowo premiować bardzo dobre realizacje, które zabrzmią na nich po prostu olśniewająco, a po drugie sprawią, że zatrzymacie się na dłużej nawet przy muzyce, za którą nie przepadacie i której na co dzień nie słuchacie. To przytrafiło się również nam. Na jednej z playlist znaleźliśmy utwory Maty, tego młodego (nie) sławnego polskiego rapera, za którym - delikatnie mówiąc - nie przepadamy, ale w ramach eksperymentu postanowiliśmy sprawdzić jak Mata brzmi na Audeze LCD-3 i włączyliśmy utwór "Blok".

Pewnie jesteśmy za starzy, żeby zrozumieć głębszy sens tego kawałka - spokojnie, możemy z tym żyć - ale słuchając go na Audeze LCD-3 powoli przestaliśmy się skupiać na wulgarnym i wyjątkowo chamskim tekście, a zaczęliśmy dostrzegać, że jednak tli się w tym muzyka, której da się słuchać. Trudno o większą rekomendację, prawda?

AUDEZE LCD-2 Classic + DAC215 Copland - amerykańska firma specjalizująca się w słuchawkach planarnych z silnymi magnesami

Zalety Audeze LCD-3:

 • Znakomita jakość brzmienia

 • Imponująca jakość wykonania

 • Komfort użytkowania, mimo znacznych rozmiarów i wagi

Audeze LCD-3 – podsumowanie

Nie da się ukryć, że Audeze LCD-3 to znakomite słuchawki planarne o pięknym brzemieniu - bardzo uniwersalnym, przestrzennym i nasyconym autentycznymi emocjami, czyli po prostu muzykalnym w najlepszym rozumieniu tego słowa. Żeby wykorzystać pełnię ich potencjału, trzeba im oczywiście zapewnić towarzystwo urządzeń na podobnym poziomie jakościowym, ale w przypadku tak zaawansowanych komponentów stereo jest to całkowicie normalne zjawisko i należy zdawać sobie z tego sprawę.

Najlepszym sposobem, żeby doświadczyć ich brzmienia i przekonać się, czy jest to coś, co nam pasuje, jest umówienie się na odsłuch w jednym z salonów sprzedaży - Top Hi-Fi & Video Design. Nasi #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą tam na każde pytanie dotyczące wyboru sprzętu, doradzą, pomogą, rozwieją wątpliwości. Zachęcamy też do czytania naszych poradników, w tym m.in. : Jakie słuchawki nauszne kupić? Dobre czy tanie?, czy Jak wybrać wzmacniacz słuchawkowy?, które pomogą poszerzyć wiedzę na temat metodologii wyboru słuchawek i nie tylko.

Czytaj więcej o sprzęcie audio:

A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce?Poprzedni
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: