Poprzedni
Następny

Queen: „Face It Alone”. Zespół udostępnił zapomniany kawałek. Jeszcze z Freddiem!

Średnia ocen: 5
(4 oceny) 4 komentarze

Na początku tygodnia zespół Queen ogłosił, że na dniach wypuści nowy utwór, pochodzący ze starej i dawno spisanej na straty taśmy demo. Doczekaliśmy się – „Face It Alone” z nieodżałowanym Freddiem już rozbrzmiewa na głośnikach fanów na całym świecie. I rozrywa serce.

bowers-wilkins-603-s2-anniversary-edition

Niezwykła niespodzianka od Queen

Utwór „Face It Alone”, w którym znowu można usłyszeć wyjątkowy głos Mercury’ego, został zarejestrowany w 1989 roku – mniej więcej w tym samym czasie, kiedy zespół pracował nad swoim trzynastym studyjnym albumem, „The Miracle”. 

Pogłoski o tym, że Queen szykuje coś wyjątkowego, pojawiły się kilka dni przed oficjalnym komunikatem zespołu, kiedy spacerujące osoby na całym świecie zaczęły zauważać serię tajemniczych billboardów z napisem „QUEEN – FACE IT ALONE”, wizerunkiem zmarłego wokalisty i kodem QR, pod którym ukryto krótki fragment piosenki. Reklamy pojawiły się m.in. w Londynie, Kanadzie, Japonii i Meksyku. 

Billboardy zostały zauważone nie tylko w wymienionych miejscach – kiedy chodzi o Queen, każde wydarzenie ma charakter globalny. W zeszły piątek (7 października) zespół jeszcze bardziej wzmógł oczekiwanie, informując fanów na Twitterze, aby mieli oko na nowe ogłoszenie. Ci szybko połączyli fakty, wracając do obietnicy, którą wczesnym latem tego roku Brian May i Roger Taylor złożyli w czasie wywiadu z BBC Radio. Powiedzieli wówczas, że w okolicach września fani dawnego Queen mogą liczyć na niespodziankę. Przyznali, iż początkowo myśleli, że archiwalne nagrania są nie do odratowania, a kiedy usłyszeli dobiegający z głośników „wzruszający” produkt końcowy w wykonaniu inżyniera odpowiedzialnego za remastering taśmy, nie posiadali się z radości. 

Znaleźliśmy małą perełkę od Freddiego, o której w jakiś tam sposób jakimś cudem zapomnieliśmy. To coś wspaniałego. Niesamowite odkrycie!” – powiedział wtedy Taylor – May początkowo myślał, że nic z tego nie będzie, ale inżynierowie udowodnili mu, że się myli”.

Queen: „Face It Alone” – przejmujący zapis cierpienia 

Kiedy w 1989 roku Freddie pisał „Face It Alone”, (PL: „Staw temu czoła sam”) był już w bardzo złym stanie – zdiagnozowana w 1989 roku choroba praktycznie zamknęła go w domu. Nie było nawet mowy o wymarzonej trasie koncertowej po premierze „The Miracle” i jakichkolwiek występach na żywo, co odbiło się również na jego zdrowiu psychicznym.

Tekst „Face It Alone” dobitnie oddaje jego samopoczucie, mocno ściskając za serce:

(EN) „When something here so near / And dear to life / Explodes inside / You feel your soul / Is set on fire (...) When something here so near (and so far) / And dear to life (tonight) / Explodes inside (falls down inside) / You feel your soul (you cry till you hurt) / Is set on fire (go out and hear)”

(PL) „Kiedy coś tu, tak bliskiego / I drogiego ponad życie / Wybucha w środku / Czujesz jak twoja dusza / staje w ogniu (...) Kiedy coś tu, tak bliskiego (i tak dalekiego) / I drogiego ponad życie (dzisiejszej nocy) / Wybucha w środku (zapada się w sobie) / Czujesz jak twoja dusza (płaczesz do bólu) / staje w ogniu (wyjdź na zewnątrz i słuchaj)”

Pożegnanie z Freddiem

Ostatnia „nowa” muzyka Queen z udziałem Mercury'ego ujrzała światło dzienne w 2014 roku, kiedy Taylor i May zdecydowali się umieścić wspólną piosenkę Michaela Jacksona i Freddiego „There Must Be More to Life Than This" na komplikacji „Queen Forever”. W 2019 roku ukazała się także nowa wersja solowego singla Mercury'ego "Time" z 1986 roku – "Time Waits for No One".

Freddie zmarł w listopadzie 1991 roku, dziewięć miesięcy po wydaniu albumu „Innuendo” - ostatniej wspólnej płyty nagranej z Queen i godnego następcy „The Miracle”. W 1995 roku roku zespół wypuścił jeszcze „Made In Heaven”, na którym ikoniczny piosenkarz pojawił się pośmiertnie.

Queen zasługuje na królewską jakość brzmienia  

Szukasz systemu audio, który udźwignie wokalizy Freddiego? #EksperciDobregoBrzmienia czekają na Państwa w salonach rozsianych po całym kraju i są gotowi, by rzetelnie przeprowadzić Państwa przez proces wyboru wymarzonego sprzętu klasy Hi-Fi. Zapraszamy.

Czytaj więcej o filmie i muzyce:

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio i uczyń słuchanie muzyki jeszcze przyjemniejszym:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(4 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: