Poprzedni
Następny

Polski blues za granicą

Mamy 16 dzień września 2020 roku, dziś obchodzimy 95 rocznicę urodzin B.B. Kinga. To też dzień kiedy rok rocznie obchodzone jest w naszym kraju święto, zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe – Polski Dzień Bluesa. Obchodzony od 2005 roku zawsze w dniu urodzin legendarnego B.B. Kinga, który był niekwestionowanym królem tego gatunku. Jego celem jest promocja bogatej krajowej sceny muzycznej wśród rodaków i poza granicami Polski, a w okolicy tej daty organizowane są liczne koncerty, festiwale i bluesowe pikniki. Wśród najbardziej znanych polskich twórców tego gatunku, znajdują się między innymi: Dżem, Nocna Zmiana Bluesa czy Tadeusz Nalepa.

W tym roku ze względu na panującą pandemię możliwość organizowania imprez jest ograniczona, dlatego warto śledzić takie wydarzenia i inicjatywy, w których jesteśmy w stanie uczestniczyć zdalnie. Dobrym przykładem jest Radio Nowy Świat, które dużą część swojej ramówki poświęca artystom bluesowym, grając nie tylko świetną muzykę, ale też goszcząc osoby, które mają wiele na temat bluesa do powiedzenia.

Ponadto przygotowaliśmy dla Was zestawienie polskich bluesmanów, którzy robią karierę poza granicami naszego kraju. Zobaczcie zatem, kogo warto wrzucić na swoje głośniki!

Leszek Chalimoniuk

Leszek Chalimoniuk, znany także  jako Les Chalimon to polsko–amerykański perkusista, który urodził się w 1948 roku we Wrocławiu. W Polsce był członkiem wrocławskich zespołów – Pakt, Muzyczna Spółka Akcyjna 1111, Spisek oraz Romuald i Roman, a następnie w 1979 roku współtworzył Porter Band, z którym nagrał jeden album – “Helicopters”. W 1980 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie dekadę później powołał do życia zespół Manhattan Blues Connection, z którym koncertuje po całym świecie.

Schau Pau Acoustic Blues 

Duet Schau Pau Acoustic Blues powstał w 1994 roku, a założyli go Arek Bleszynski i Bogdan Szweda, jednak jego historia sięga wcześniejszych lat – początkowo nazywał się po prostu "Szweda & Bleszynski". Później dołączył do nich skrzypek Janem Bledowskim, którego fach bardzo wzbogacił repertuar kapeli. Zespół kilkukrotnie pojawił się między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Bluesowym Rawa Blues, gdzie pojawili się na scenie w towarzystwie tuz światowego bluesa, do których należeli na przykład Tony McPhee, Nicky Buzz, Joanna Connor Band  i Junior Wells.


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


Mark Olbrich

Nazywany przez Zbigniewa Hołdysa jednym z najwspanialszych basistów bluesowych na świecie, Mark „Bestia” Olbrich to Polak, który od ponad 40 lat żyje i tworzy muzykę w Londynie. Swoją przygodę z bluesem zaczął jednak w Polsce, gdzie w latach siedemdziesiątych współpracował z takimi muzykami jak wspomniany Hołdys i Wojciech Waglewski. Na początku lat osiemdziesiątych zdecydował się jednak na emigrację do Wielkiej Brytanii, gdzie po kilku ładnych latach z angielskimi i amerykańskimi bluesmanami zdecydował się na powołanie do życia własnej kapeli Mark Olbrich Blues Eternity, który współtworzy ze świetnymi muzykami. 

Greg Zlap

Greg Zlap, a właściwie Grzegorz Szłapczyński, to urodzony na początku lat 70-tych polsko-francuski wokalista i harmonijkarz, który od 1988 roku stacjonuje w Paryżu.

Jego przygoda z muzyką zaczęła się w połowie lat 80-tych, kiedy dostał od wujka pierwszą ustną harmonijkę. Pierwszy bluesowy band założył, studiując na Wydziale Informatycznym Sorbony i szybko zrozumiał, że jest to droga, której chce poświęcić swoje życie. Szybko dał się wówczas zauważyć jako prawdziwy wirtuoz harmonijki, więc równolegle do rozwijania swojej kariery pojawił się na albumach bluesmanów z różnych zakątków świata.

Boogie Boys

Boogie Boys to istniejący od 2002 roku zespół, który odwiedził niemal wszystkie kraje w Europie i kilka na pozostałych kontynentach, koncertując u boku takich gwiazd muzyki jak m.in. Ray Manzarek (The Doors), Eric Burdon (The Animals), Shakin’ Stevens, Chris Barber, Phill Guy, Studebaker John, James Harman, Rod Piazza, The Mofo Party Band, czy Ana Popovic. W 2009 roku jako jedyna kapela spoza Stanów Zjednoczonych Boogie Boys zostali finalistami największego bluesowego konkursu na świecie – International Blues Challenge w Memphis, a po tym sukcesie posypały się kolejne prestiżowe nagrody i propozycje występów na najważniejszych światowych festiwalach.

Jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: