Poprzedni
Następny

Dwie nowe zaawansowane wkładki gramofonowe – Audio-Technica AT-ART9XI i AT-ART9XA

Audio-Technica wprowadziła do swojego bogatego portfolio dwie referencyjne wkładki gramofonowe MC: AT-ART9XI oraz AT-ART9XA. Obie wkładki wykorzystują rdzeń magnetyczny i w salonach Top Hi-Fi & Video Design będą dostępne już na przełomie września i października br.

AT-ART9XI i AT-ART9XA wykorzystują autorski referencyjny przetwornik ART (Audio-Technica Reference Transducer) – komponent stosowany przez Audio-Technikę jedynie w swoich wkładkach klasy premium.

Za uzyskanie najwyższej możliwej jakości dźwięku odpowiadają m.in. topowe igły, które przymocowane zostały do wytrzymałego wspornika z boru o średnicy 0,28 mm – igła ze specjalnym szlifem liniowym SLC (Special Line Contact) w AT-ART9XI oraz igła ze szlifem Shibata w AT-ART9XA.  

Do elementów wyróżniających flagową wkładkę AT-ART9XI – następcę modelu AT-ART9 – należy specjalny układ magnetyczny, na który składają się magnes neodymowy i jarzmo z permenduru. Zastosowane rozwiązanie pozwala optymalizować energię w szczelinie magnetycznej, gdzie umieszczone są cewki generatora. Efektem jest także napięcie wyjściowe na poziomie 0,5 mV (1 kHz, 5 cm/s). Tym samym wkładka urzeczywistnia nawet najdelikatniejsze emocje muzyczne, jednocześnie zapewniając dźwiękowi odpowiednią dynamikę.

Druga z nowych wysokiej klasy wkładek, AT-ART9XA, zastępuje model AT-ART7 i również wykorzystuje rdzeń niemagnetyczny, dzięki czemu oferuje zaawansowane właściwości dźwiękowe w porównaniu z powszechnie wykorzystywanymi wkładkami MC z rdzeniem magnetycznym. Wyeliminowanie zniekształceń magnetycznych przełożyło się na naturalną barwę brzmienia i dokładne pole dźwiękowe. Inżynierom udało się także w znacznym stopniu przezwyciężyć problem wkładek z rdzeniem niemagnetycznym, czyli poziom napięcia wyjściowego. Sięgnięcie po nowo opracowaną ruchomą część o ulepszonym napięciu wyjściowym, magnes neodymowy i jarzmo z permenduru sprawiło, że AT-ART9XA dostarcza napięcie wyjściowe o wartości 0,2 mV (1 kHz, 5 cm/s).

AT-ART9XI i AT-ART9XA zostały wyposażone w układ z dwoma ruchomymi cewkami, które po zamocowaniu tworzą kształt odwróconej litery V. W ten sposób obie wkładki mogą poszczycić się wysoką wartością separacji i szeroką odpowiedzią, co przekłada się na wyraźną lokalizację źródeł dźwięku, jak również minimalnymi zniekształceniami.

Kolejnymi elementami wspólnymi dla AT-ART9XI i AT-ART9XA są aluminiowa podstawa oraz hybrydowa obudowa. Podstawa wspiera układ magnetyczny i system drgający, gwarantując znakomitą stabilność odtwarzania. Natomiast hybrydowa obudowa, stanowiąca połączenie obrobionego aluminium i tworzywa sztucznego o wysokiej sztywności, redukuje niepożądany rezonans pasożytniczy, korzystnie wpływając na jakość dźwięku.

Gwintowane otwory w obudowach ułatwiają montaż wkładek. Użytkownik może bez trudu wkładkę przykręcić do główki lub zintegrowanego ramienia za pomocą dwóch śrub bez konieczności stosowania nakrętek.

Wkładki gramofonowe MC Audio-Technica AT-ART9XI i AT-ART9XA będą dostępne w sprzedaży na przełomie września i października. Poglądowe ceny detaliczne obu modeli wyniosą 7499 zł/sztuka. 

Więcej na temat wkładek gramofonowych dowiesz się z naszych poradników:

Jeżeli masz pytania na temat sprzętu audio lub chciałbyś sprawdzić, jak wybrane urządzenie sprawuje się w praktyce, skontaktuj się z jednym z naszych salonów, gdzie nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i chętnie będą służyć radą. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: