Poprzedni
Następny

Gramofony automatyczne - ranking. Jak wybrać dobry gramofon automatyczny? Poradnik zakupowy

Średnia ocen: 5
(3 oceny) 3 komentarze

Moda na gramofony, która powróciła kilka lat temu, trwa nieprzerwanie. Użytkownicy chętnie sięgają po ten analogowy sprzęt, który zapewnia niepowtarzalny dźwięk oraz pozwala poczuć klimat związany z odtwarzaniem płyt winylowych. Wiele osób chętnie wybiera gramofony, które wyposażone są w funkcję automatycznego odtwarzania, co znacznie upraszcza obsługę. Prezentuję więc Wam ranking najciekawszych gramofonów automatycznych dostępnych w ofercie Top Hi-Fi.

Gramofony automatyczne - ranking:

  1. Co warto o nich wiedzieć

  2. Zalety

  3. Ranking gramofonów automatycznych

  4. Dla kogo?

  5. Pytania i odpowiedzi

  6. Podsumowanie

Gramofon automatyczny Audio Technica at lp3 - jeśli jednak poszukujesz gramofonu z Bluetooth to AT-LP3BT będzie trafionym wyborem

Gramofon automatyczny – co warto o nim wiedzieć?

Gramofon automatyczny jest urządzeniem służącym do odtwarzania płyt winylowych. Najważniejszą cechą tego typu sprzętu jest automatyczne sterowanie procesem odtwarzania płyt winylowych. Oznacza to, że po naciśnięciu odpowiedniego przycisku urządzenie automatycznie włącza napęd. W większości modeli ramię umieszczane jest na powierzchni krążka za pomocą mechanizmu. Także po zakończeniu odtwarzania podniesienie ramienia oraz wyłączenie napędu odbywają się automatycznie.

Gramofon automatyczny jest zatem przeciwieństwem sprzętu wyposażonego w sterowanie manualne, w którym wszelkie czynności związane z odtwarzaniem czarnych płyt użytkownik musi wykonać samodzielnie.

Gramofon automatyczny – zalety

Główną zaletą gramofonów automatycznych jest zautomatyzowana obsługa. Użytkownik musi jedynie wcisnąć przycisk służący do rozpoczęcia odtwarzania. System sterujący pracą urządzenia włącza napęd oraz umieszcza ramię gramofonu w odpowiednim miejscu. Użytkownik nie musi martwić się o opuszczenie ramienia gramofonowego. Początkujący miłośnicy winyli obawiają się, że przez brak umiejętności i doświadczenia mogą uszkodzić płytę. Automatyzacja tego procesu sprawia, że najważniejsze czynności wykonywane są przez system sterujący gramofonu.

Audio-Technica AT-LP3xBT można zakupić w salonach Top Hi-Fi & Video Design już dziś

Gramofony automatyczne są w większości przypadków wstępnie skalibrowane. Dlatego użytkownicy nie muszą wykonywać wielu czynności regulacyjnych po zakupie urządzenia.

Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest stosunkowo niska cena. W tym rankingu pokazaliśmy dopracowane modele, które można kupić już za kilkaset złotych. Jest to szczególnie istotna informacja dla początkujących użytkowników, poszukujących solidnego gramofonu, który nie będzie kosztował majątku.

Ranking gramofonów automatycznych Top Hi-Fi

Oferta gramofonów automatycznych stale się poszerza. Producenci oferują modele w wielu kategoriach cenowych. Różnią się one nie tylko parametrami, ale także funkcjonalnością. Postanowiłem stworzyć ranking gramofonów, które moim zdaniem są jednymi z ciekawszych propozycji. Skupiłem się na urządzeniach o niewygórowanej cenie, które dostępne są dla szerokiego grona odbiorców. Warto przed zakupem poznać nasz ranking gramofonów, który z pewnością ułatwi Wam wybór i przybliży cechy oraz funkcjonalność gramofonów automatycznych.

Audio-Technica AT-LP60XBT

Wkładki gramofonowe od dawna zajmują ważne miejsce w ofercie marki Audio-Technica. Należy jednak pamiętać, że japoński producent oferuje także gramofony. Są to zarówno wersje ze sterowaniem manualnym, jak i automatycznym. W tym rankingu gramofonów skupiłem się na urządzeniach ze sterowaniem automatycznym. Dlatego właśnie w zestawieniu znalazł się model AT-LP60XBT, będący niedrogim, ale godnym polecenia sprzętem. Ze względu na dopracowaną konstrukcję, dodatkowe wyposażenie oraz bardzo rozsądną cenę z pewnością będzie on ciekawą propozycją dla miłośników winyli.

Audio-Technica AT-LP60XBT

Plinta gramofonu wykonana została z tworzywa sztucznego. Umieszczono na niej przyciski odpowiadające za rozpoczęcie oraz zakończenie odtwarzania. Urządzenie standardowo wyposażone zostało w pokrywę, która zapobiega gromadzeniu się kurzu na powierzchni obudowy.

Gramofon oferowany jest z wkładką AT-3600L. Jest to dobrej klasy model z ruchomym magnesem (MM), który zapewnia klarowny i dynamiczny dźwięk.

Audio-Technica AT-LP60XBT obsługuje dwie prędkości odtwarzania, czyli 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę. Gramofon wyposażony został w napęd paskowy, tak jak większość modeli w tym rankingu. Opisywane urządzenie wyróżnia się dodatkowymi funkcjami, które z pewnością przydadzą się współczesnym użytkownikom. Automatyczny gramofon AT-LP60XBT wyposażony został w moduł Bluetooth z obsługą kodeka aptX, pozwalający przesyłać sygnał bezprzewodowo do słuchawek lub głośników obsługujących tę technologię. Urządzenie ma też wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, co pozwala przesyłać sygnał bezpośrednio do wzmacniacza.

Audio-Technica AT-LP60XBT

Gramofon Audio-Technica AT-LP60XBT wyposażony został w zewnętrzny zasilacz, pozwalający ograniczyć ryzyko przedostania się zniekształceń do właściwego sygnału audio.

Dźwięk gramofonu Audio-Technica AT-LP60XBT można określić jako zrównoważony i spójny. Zarówno timing, jak i prezentacja instrumentów są na bardzo przyzwoitym poziomie. Wytrawni słuchacze wychwycą zapewne, że szczegółowość w średnich i wysokich tonów mogłaby być nieco wyższa, niemniej należy pamiętać, że jest to urządzenie przeznaczone raczej dla początkujących miłośników winyli.

Audio-Technica AT-LP3

Audio-Technica AT-LP3 jest drugim w naszym rankingu gramofonem automatycznym japońskiego producenta. Model ten różni się od opisywanego wyżej AT-LP60XBT pod kilkoma względami. Przede wszystkim reprezentuje inną linię wzorniczą urządzeń. Plinta wykonana została z aluminium o grubości 4,5 mm, co zapewnia stabilność gramofonu podczas pracy.

Gramofon Audio-Technica AT-LP3

W komplecie z gramofonem użytkownik otrzymuje wkładkę Dual Moving Magnet AT91R. Jest to jedna z najlepszych wkładek w gamie budżetowych modeli. Gwarantuje ona detaliczne i szczegółowe brzmienie. Warto jednak pamiętać, że gramofon AT-LP3 wyposażony został w głowicę pozwalającą na wymianę wkładki. Użytkownik może zatem w każdej chwili wymienić model oferowany w standardzie na inny. Do gramofonu będą pasowały zarówno wkładki MM, jak i MC. Wymiana wkładki jest najprostszym sposobem, aby dopasować charakter brzmienia do preferencji użytkownika.

Model AT-LP3 wyposażony został w napęd paskowy. Oznacza to, że ruch obrotowy z silnika przekazywany za pomocą paska gumowego na talerz. Automatyka gramofonu obejmuje uruchomienie silnika, przeniesienie oraz opuszczenie ramienia gramofonu na właściwe miejsce. Po zakończeniu odtwarzania płyty gramofon automatycznie wyłącza silnik oraz przenosi ramię gramofonu na miejsce spoczynkowe. Rola użytkownika sprowadza się jedynie do umieszczenia czarnej płyty oraz naciśnięcia przycisku Start. Jeśli chcemy wcześniej zakończyć odtwarzanie, wystarczy nacisnąć przycisk „Stop” umieszczony na obudowie. Jak widać, trudno o prostszy w obsłudze gramofon.

Gramofon Audio Technica AT-LP3 ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, który dokonuje korekty i wstępnego wzmocnienia sygnału. Dzięki temu użytkownicy mogą podłączyć ten model do dowolnego wzmacniacza. Warto podkreślić także aspekt ekonomiczny. Dzięki wbudowanemu przedwzmacniaczowi użytkownicy nie muszą kupować tego elementu do zestawu stereo. Tę funkcję można jednak wyłączyć dzięki przyciskowi umieszczonemu na obudowie.

Brzmienie gramofonu Audio-Technica AT-LP3 określiłbym jako zrównoważone pod każdym względem. Zarówno neutralność, jak i stereofonia są na dobrym poziomie. Gramofon nie wyostrza dźwięku oraz nie nadaje mu zbyt określonego, przerysowanego charakteru. AT-LP3 będzie więc dobrą propozycją dla użytkowników, którzy cenią liniowy dźwięk bez podbarwień. Jeśli jednak po jakimś czasie uznacie, że chcecie zmienić jakąś cechę dźwięku, będziecie mogli przystąpić do testowania różnych modeli wkładek czy zakupu zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego. Dostępna jest też wersja tego gramofonu wzbogacona o obsługę łączności Bluetooth i kodeka aptX - model AT-LP3XBT.

Zastanawiasz się na kupnem gramofonu? Sprawdź również nasze inne poradniki:

Thorens TD 102 A

Marki Thorens nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Ten producent ze szwajcarskim rodowodem pierwszy gramofon wyprodukował prawie sto lat temu. Wiele się od tego czasu zmieniło, jednak renoma firmy i wysoka jakość wytwarzanych produktów nie uległy zmianie.

Thorens TD 102 A to model z elegancką stylistyką

Opisywany model TD 102 A jest stosunkowo nową konstrukcją, powstałą na bazie wieloletnich doświadczeń marki. W obecnej wersji udoskonalonych zostało kilka istotnych podzespołów gramofonu, w tym ramię oraz elementy mechaniczne. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to solidna konstrukcja, którą wykonano z materiałów dobrej jakości. Producent nie podaje dokładnie materiału, z jakiego wykonana została obudowa, jednak naszym zdaniem jest to MDF lakierowany na wysoki połysk. Dostępne są dwie wersje wykończenia: orzech oraz czarny.

Na górze obudowy znajdują się dwa przyciski – „Start” oraz „Stop”, a także przełącznik do regulacji obrotów. Ramię gramofonu Thorens TD 102 A wykonano z włókna węglowego, co gwarantuje sztywność i trwałość tego newralgicznego elementu gramofonu. Standardowo w zestawie użytkownik otrzymuje wkładkę AT-VM95 E firmy Audio-Technica. Jest to znana i ceniona wśród użytkowników konstrukcja, która dobrze sprawdza się w tym modelu. Gramofon wyposażony jest we wbudowany przedwzmacniacz phono.

Model TD 102 A jest gramofonem automatycznym o napędzie paskowym. Producent podkreśla, że w aktualnej wersji udoskonalony został napęd, a także zmniejszone opory ruchu ramienia, co przekłada się na stabilne obroty talerza oraz niższy poziom hałasu.

Producent przewidział dwie prędkości obrotowe: 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę, co pozwala odtwarzać najczęściej spotykane w sprzedaży płyty winylowe.

Warto podkreślić, że Thorens TD 102 A oferuje użytkownikom wysoką jakość dźwięku. Brzmienie gramofonu jest dynamiczne i żywiołowe. Jeśli zatem chcecie poczuć brzmienie rockowych „kawałków” z czarnej płyty, z pewnością nie będziecie rozczarowani.

Thorens TD 402 DD

Thorens TD 402 DD jest nieco inną konstrukcją niż opisywany powyżej model. Przede wszystkim jest to jedyny w tym rankingu gramofon z napędem bezpośrednim. Warto zapamiętać, że w przypadku Thorensa skrót DD oznacza właśnie Direct Drive. Oznacza to, że silnik w tym gramofonie umieszczony został bezpośrednio pod talerzem. Nie występują tutaj żadne elementy paskowe do przeniesienia napędu.

Na rynku można znaleźć niewiele lepiej prezentujących się gramofonów niż Thorens TD 402 DD

Urządzenie prezentuje się nowocześnie i elegancko. Gramofon został precyzyjnie wykonany, a wszystkie komponenty zostały dobrze spasowane. Obudowa wytworzona została z wysokiej jakości płyty MDF, lakierowanej na wysoki połysk. Trzeba przyznać, że gramofon swym wyglądem przyciąga uwagę i z pewnością spodoba się użytkownikom przywiązującym dużą wagę do estetyki wykonania sprzętu audio. W gramofonie zastosowano ramię z rurką karbonową. W komplecie z gramofonem znajduje się wkładka MM Audio-Technica AT-V95E. To bardzo udany model, który cechuje się dynamicznym i szczegółowym dźwiękiem.

Gramofon Thorens TD 402 DD także został wyposażony w przedwzmacniacz gramofonowy obsługujący wkładki MM. Dzięki temu można podłączyć go do wzmacniacza, amplitunera, czy głośników aktywnych.

Warto dodać, że Thorens TD 402 DD jest wstępnie skalibrowany przez producenta. Po wyjęciu z pudełka użytkownik otrzymuje więc urządzenie, które nie wymaga czasochłonnej kalibracji. Wystarczy jedynie umieścić talerz na właściwym miejscu, aby zacząć odtwarzać płyty winylowe.

Thorens TD 402 DD

Chcąc rozpocząć odtwarzanie, należy manualnie umieścić ramię na powierzchni płyty. Automatyka obejmuje włączanie i wyłącznie silnika.

Jakość dźwięku jest na wysokim poziomie. Zarówno odtwarzanie płyt winylowych z muzyką klasyczną, jak i jazzowych utworów uświadomiło nam, że urządzenie jest w stanie przekazać magię analogowego źródła. Mamy na myśli charakterystyczne brzmienie instrumentów, które różni się od tego otrzymywanego ze źródeł cyfrowych.

Thorens TD 402 DD łączy w sobie wysoką jakość dźwięku i eleganckie wzornictwo

Nowoczesny gramofon Thorens TD 402 DD kosztuje ponad 2500 zł i pozwala wypełnić każde pomieszczenie muzyką. Jest to jeden z droższych modeli w tym zestawieniu, jednak jakość wykonania tego urządzenia i zastosowane komponenty są wysokiej jakości. Naszym zdaniem ten gramofon będzie dobrym wyborem także dla bardziej zaawansowanych użytkowników, poszukujących w pełni automatycznej konstrukcji. Warto pamiętać, że w tym gramofonie można wymienić wkładkę oraz podłączyć zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy, co pozwoli jeszcze polepszyć dźwięk w Waszym systemie gramofonowym.

Gramofon automatyczny – dla kogo?

Gramofony automatyczne chętnie wybierane są przez początkujących użytkowników, którzy swoją przygodę z analogowym dźwiękiem chcą zacząć od urządzenia nieco prostszego w obsłudze. Ten typ gramofonu jest dużo prostszy w obsłudze, co jest główną zaletą dla osób dopiero uczących się obsługi gramofonów.

Audio-Technica AT-LP3

Gramofony automatyczne z pewnością będą też dobrym wyborem dla osób ceniących wygodę użytkowania. Pozwalają bowiem ograniczyć ilość czynności oraz czas poświęcony na przygotowanie odsłuchu.

Pytania i odpowiedzi

Jaka marka robi najlepsze gramofony?

Ocena tego, która firma produkuje najlepsze gramofony, może być subiektywna i zależy od indywidualnych preferencji. Jednak renomowane firmy takie jak Audio-Technica, Clearaudio czy Thorens, są często uznawane za liderów w tej dziedzinie. Wybór zależy od budżetu, oczekiwań dźwiękowych i preferencji estetycznych użytkownika.

Ile trzeba wydać na dobry gramofon?

Cena dobrego gramofonu może się znacznie różnić w zależności od marki, modelu i funkcji. Na ogół jednak, za jakościowy gramofon możesz spodziewać się wydatku od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Decydujące czynniki to jakość dźwięku, precyzja wykonania oraz ewentualne dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany przedwzmacniacz.

Jaki gramofon z napędem bezpośrednim?

Dobrej jakości gramofon z napędem bezpośrednim to na przykład model Audio-Technica AT LP120X BT-USB. Inny popularny wybór to Thorens TD 402 DD, ceniony za precyzyjny napęd bezpośredni i solidną konstrukcję. Warto również rozważyć gramofony marki Technics, takie jak SL-1200GREGS, które oferują napęd bezpośredni i wysoką jakość dźwięku.

Jak kupić dobry gramofon?

Aby zakupić dobry gramofon, zacznij od określenia swoich preferencji dotyczących dźwięku i designu. Następnie zwróć uwagę na renomowane marki w branży audio oraz sprawdź specyfikacje techniczne, takie jak rodzaj gramofonu. Warto również sprawdzić możliwości poszczególnych gramofonów w specjalistycznych salonach Top Hi-Fi & Video Design, gdzie można uzyskać dodatkowe porady przed finalnym zakupem.

Jaki gramofon warto kupić?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak budżet, preferencje dźwiękowe i oczekiwania co do funkcji. Warto rozważyć popularne marki, takie jak Audio-Technica, Thorens lub Clearaudio, które oferują dobrej jakości gramofony w różnych przedziałach cenowych.

Jaki napęd w gramofonie jest lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór napędu w gramofonie zależy od preferencji użytkownika. Napędy bezpośrednie oferują bezpośrednie połączenie silnika z talerzem, co może być korzystne dla DJ-ów. Z kolei napędy pasowe są bardziej popularne wśród audiofilów, ponieważ mogą zapewnić lepszą izolację od wibracji.

Czy gramofon gra bez głośnika?

Gra, ale w taki sposób nic nie słychać. Chociaż zdarzają się pojedyncze gramofony z wbudowanymi głośnikami, to zdecydowana większość modeli wymaga głośników do odtwarzania dźwięku. Sygnał dźwiękowy z gramofonu jest przesyłany do wzmacniacza audio, a następnie do głośników, które przetwarzają go na dźwięk. Jeżeli gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz, a głośniki są aktywne, to można bezpośrednio podłączyć gramofon do kolumn aktywnych.

Jaki gramofon warto kupić na początek?

Na początek warto rozważyć prosty gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem, co ułatwi podłączenie do dowolnego wzmacniacza lub głośników. Gramofon automatyczny także świetnie sprawdzi się na początek przygody z analogowym dźwiękiem, ze względu na dużo prostszą obsługę. Wśród początkujących miłośników winyli popularne są takie modele jak Audio-Technica AT-LP60X lub AT-LP3XBT.

Podsumowanie

Historia winyli oraz gramofonów jest niezwykle długa. Przez dziesiątki lat urządzenia te stanowiły główne źródło w systemach audio. W ostatnich latach okazało się, że mimo rozwoju cyfrowych źródeł dźwięku, brzmienie czarnej płyty nadal ma wielu zwolenników. Poszukując odpowiedniego sprzętu do jej odtwarzania, użytkownicy zastanawiają się, jaki typ sterowania wybrać: gramofon automatyczny czy manualny. Jak już wspomniałem, gramofony ze sterowaniem automatycznym mają szereg zalet. Pozwalają w szybki i prosty sposób odtwarzać płyty winylowe, w mniejszym stopniu angażując użytkownika. Jeśli zatem cenicie sobie wygodę oraz prostotę obsługi systemu gramofonowego, z pewnością będzie to dla Was właściwe urządzenie.

Dzięki Audio-Technica LP3XBT można cieszyć się pięknym brzmieniem

Producenci wiedzą, jak ważnym segmentem są gramofony automatyczne. Dlatego w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, które różnią się parametrami, wyposażeniem oraz ceną.

Mam nadzieję, że niniejszy ranking pomoże Wam wybrać automatyczny gramofon dopasowany do potrzeb. Jeśli chcielibyście posłuchać któregoś z opisywanych przez nas gramofonów automatycznych lub zależy Wam na fachowej poradzie, zapraszamy do wybranego salonu sieci Top Hi-Fi. Nasi Eksperci Dobrego Brzmienia zaprezentują Wam sprzęt, zorganizują odsłuch oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. Dzięki temu wybierzecie sprzęt audio, który spełni Wasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się wysoką jakością dźwięku.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(3 oceny)

Polecane

Supercena
AT-LP60XBT (czarny)

AT-LP60XBT (czarny)

Audio-Technica
Gramofony
Special Price 839 zł Regular Price 1 099 zł i
Supercena
AT-LP60XBT (biały)

AT-LP60XBT (biały)

Audio-Technica
Gramofony
Special Price 839 zł Regular Price 1 099 zł i
Supercena Bestseller
TD 402 DD piano walnut

TD 402 DD piano walnut

Thorens
Gramofony
Special Price 2 649 zł Regular Price 3 899 zł i
Supercena
TD 402 DD piano black

TD 402 DD piano black

Thorens
Gramofony
Special Price 2 599 zł Regular Price 3 899 zł i
Supercena
Gramofon Thorens TD 203 (piano czerwony)

TD 102 A

Thorens
Gramofony
Special Price 2 499 zł Regular Price 3 399 zł i
Prosimy o kontakt
Supercena
AT-LP60XBT (brązowy)

AT-LP60XBT (brązowy)

Audio-Technica
Gramofony
Special Price 819 zł Regular Price 1 099 zł i
Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: