Poprzedni
Następny

Jak zamontować głośniki instalacyjne? Praktyczne porady i wskazówki

Montaż głośników instalacyjnych nie zawsze jest łatwym zadaniem. Nawet najlepsze głośniki tego typu nie pokażą swojego potencjału, jeśli nie przygotujemy i nie zaplanujemy odpowiednio tej „operacji”. Zanim zdecydujesz się na montaż głośników ściennych, bądź zainteresują Cię głośniki sufitowe do zabudowy lub zapragniemy skorzystać z głośników zewnętrznych, warto zorientować się, jak to w praktyce wygląda. Nasz niedługi poradnik powstał po to, żeby przed wizytą w salonie zwrócić Waszą uwagę jakich przygotowań wymagają głośniki instalacyjne – na czym polega ich montaż i na co zwracać szczególną uwagę.

Spis treści: Jak zamontować głośniki instalacyjne?

 1. Głośniki do zabudowy potrzebują Twojego „planu”

 2. Planowanie przyszłego montażu głośników instalacyjnych w poszyciu ścian i sufitów

 3. Planowanie montażu głośników ogrodowych

 4. Czy wszystkie głośniki instalacyjne można zamontować samemu?

Głośnik sufitowy Bluetooth? Lithe Audio ma rozwiązanie dla Ciebie

Głośniki do zabudowy potrzebują Twojego „planu”

Chcąc uzyskać doskonałą jakość dźwięku z głośników sufitowych lub tych montowanych w suficie, nie wystarczy po prostu wykuć kilku otworów i ordynarnie osadzić na miejscu. Jeśli nie podejdzie się z tego z odpowiednią uwagą może się okazać, że nawet niedrogie wolnostojące kolumny głośnikowe zagrają lepiej od naszej rozbudowanej konfiguracji Custom Installation.

Głośniki instalacyjne wykorzystasz zarówno do oglądania filmów (mogą być częścią kina domowego), ale też do słuchania muzyki – wystarczą odpowiednio dobrane głośniki naścienne lub ścienne podtynkowe.

To wszystko może się udać, trzeba tylko mieć plan i tu jest zawarte całe clou tego artykułu. Należy zaplanować gdzie umieścimy każdy głośnik sufitowy, bądź naścienny, a jeśli chcemy mieć też nagłośnienie w ogrodowej altanie, trzeba opracować schemat według, którego doprowadzimy do niej przewody głośnikowe. Wszak żaden głośnik nie zagra bez kabli – albo tych głośnikowych, albo zasilających. W kolejnych rozdziałach wymienimy kwestie, które dotyczą montażu głośników sufitowych.

Głośniki ścienne i głośniki sufitowe – to warto wiedzieć przed montażem

 • Głośniki sufitowe potrafią być dość wybredne kiedy mówimy Jednym z najważniejszych warunków koniecznych do spełnienia jest doprowadzenie przewodów w przewidziane na głośniki miejsca. Musimy się też skupić na przestrzeni bezpośrednio dotyczącej montowanego głośnika. Trzeba zaplanować, gdzie zlokalizujemy otwory (w przypadku instalacji w płycie karton-gips) lub wykute wnęki (jeśli kujemy w litym murze) o wymiarach i kształtach (często wraz z buforem), jakie są wymagane dla danego modelu głośnika, który wybierzemy. To ważne i warto na etapie przygotowań, kiedy mamy już wybrany głośnik, ale nie jest jeszcze kupiony – poprosić Eksperta o „wypożyczenie” szablonu, który często jest częścią zestawu sprzedażowego i pozwala przygotować miejsca na montaż głośników sufitowych, bądź głośników ściennych.

 • Ważna jest głębokość montażowa. Wnęka na głośnik przeznaczony do montażu w poszyciu ścian lub sufitu powinna mieć minimum 8 centymetrów – tyle z reguły mają najpłytsze głośniki instalacyjne dostępne na rynku.

 • Warto wiedzieć, że zasadniczo im większa średnica głośnika tym jest on płytszy, a im jego średnica jest mniejsza tym jest głębszy.

 • Każdy głośnik można osadzić bezpośrednio w suficie, ale najlepiej jeśli sufit jest dodatkowo wygłuszony. Bez wygłuszenia, a tym bardziej komory, głośnik zagra słabo, trochę jak z pudełka. Dlatego warto przewidzieć dodatkową komorę przygotowaną pod instalację głośnika. Są firmy zajmujące się takimi zabudowami pod konkretne modele głośników. Często sami producenci głośników też mają swoje gotowe rozwiązania.

Wyrafinowane głośniki ścienne posiadają szerokie pasmo przenoszenia

 • Trzeba pamiętać, żeby zostawić trochę zapasu kabla w razie gdyby miejsce instalacji się przesunęło, więc wystający zapas plus dodatkowe 2 metry jest optymalny. Dodatkowo bardzo ważny jest również wybór przewodu głośnikowego. Chodzi o to, żeby nie kłaść najtańszego, tylko wybrać taki, który jest przeznaczony do położenia pod tynkiem.
  Są wyjątki, np. marka Lithe Audio proponuje inną koncepcję na głośniki instalacyjne. Jej trzon stanowią aktywne głośniki do zabudowy, które mogą się wzajemnie komunikować ze sobą zalbo bezprzewodowo, bądź jeden głośnik stanowi aktywny moduł nadrzędny ze wzmacniaczem (Master), a drugi – podłączony do niego kablem głośnikowym – jest pasywny. W takim scenariuszu zasilanie doprowadza się tylko do pierwszego z nich, a do drugiego prowadzi się już tylko kabel głośnikowy.

 • W przypadku aktywnych głośników sufitowych, które mają wbudowany wzmacniacz, a co za tym idzie wytwarzają większą ilość ciepła niż głośniki pasywne, warto również wziąć pod uwagę taką organizację przestrzeni głośnika (czyli wentylację oraz ewentualnie neutralne materiały izolujące), aby zabudowanie tych głośników było bezpieczne przy większych i długotrwałych obciążeniach prądem.

 • Niektóre głośniki mają możliwość montażu na szynie sufitowe (np. Lithe Audio), z której korzysta też oświetlenie i warto zawczasu pomyśleć o tym, że ta szyna poza oświetleniem będzie również musiała udźwignąć głośnik lub głośniki, więc jej nośność i nośność kołków powinna być dostosowana do konceptu.

 • Elementy oświetlenia i inne urządzenia umieszczone w pobliżu przetworników powinny być dobrze odizolowane za pomocą gumy lub tym podobnym izolatorów, bo często zdarza się, że gdy zaczynają grać głośniki, gra też wszystko dookoła.

Bowers & Wilkins AM-1 reprezentuje głośniki naścienne, konkurentem na tym polu jest marka Monitor Audio

 • Planujesz kupić głośnik naścienny? Sprawdź, czy ściana na której go sobie „wymyśliłeś” nadaje się do tego. Inaczej na obciążenie ciężarem głośnika zareaguje ściana karton-gips, a inaczej solidna betonowa lub powierzchnia z cegły. Bierz więc pod uwagę nie tylko jakość dźwięku oferowanego przez wybrane modele głośników, ale też to ile one ważą. Na ostatniej prostej dobierz też odpowiednio kołki montażowe w zależności od rodzaju materiału, w którym będzie wiercony otwór na nie – to kluczowe pod kątem zarówno bezpieczeństwa, jak i uniknięcia niechcianych rezonansów. Solidnie zamontowany głośnik naścienny to podstawa.

Montaż głośników sufitowych – wideoporadnik

Na przykładzie głośników sufitowych marki Bowers & Wilkins pokazujemy jak może przebiegać montaż głośnika w suficie podwieszanym. Takie głośniki mogą być częścią zarówno rozbudowanego systemu kina domowego, jak i posłużyć do odtwarzania muzyki w ramach rozbudowanego systemu multiroom w domu. To też świetna opcja do wszelkiego rodzaju lokali usługowych.

Przeczytaj również nasz cykl poradników:

Głośnik sufitowy Bowers & Wilkins posiada centralnie umieszczony głośnik wysokotonowy

Instalacyjny system audio z minimalną ilością kabli? Poznaj Lithe Audio

Wspominamy ponownie o tej brytyjskiej marce. Z historii „przynoszonych” do salonów przez naszych klientów wiemy, że często samo pomyślenie o głośnikach do zabudowy oraz rozplanowaniu takiej instalacji jawi się im jako coś bardzo skomplikowanego oraz...drogiego. Owszem, tradycyjne rozwiązania mają często takie cechy, ale od niedawna rozwija się też rynek głośników sufitowych, które mają wbudowany wzmacniacz, a często też posiadają cały szereg modułów bezprzewodowych stając się samowystarczalnymi. Przy tej koncepcji do głośnika wystarczy dostarczyć zasilanie, a resztę komunikacji między pozostałymi głośnikami tego samego typu można zrealizować bezprzewodowo.

Takie rozwiązanie może oszczędzić zarówno czasu, jak i pieniędzy, a daje pożądany efekt soniczny. Poniżej umieszczamy film poświęcony marce Lithe Audio.

Planowanie montażu głośników zewnętrznych

 • Głośniki zewnętrzne z reguły mają uchwyty w zestawie. Każdy z nich jest montowany w nieco inny sposób, ale przynajmniej nie trzeba nic dokupywać. Najczęściej głośniki da się powiesić zarówno pionowo, jak i poziomo.

 • Głośniki do ogrodu i na taras oczywiście muszą być odporne na trudne warunki atmosferyczne, czyli wilgoć i zimno. Natura stawia głośnikom pracującym w otwartej przestrzeni znacznie trudniejsze wymagania

 • Doprowadzając zasilanie do głośników w ogrodzie, czy na tarasie musimy wykorzystać wodoodporne peszle na przewody (same przewody też powinny mieć wzmocnioną izolację). Ważne jest też, gdzie taki głośnik będzie stał. Warto pomyśleć o jakiejś podstawie, do której będzie można przytwierdzić na przykład taki Lithe Audio Głośnik ogrodowy Rock Bluetooth, aby uniknąć przypadkowego przewrócenia przez psy lub dzieci.

Zewnętrzny głośnik instalacyjny posiada takie pasmo przenoszenia, by efektywnie zagrać na dworze

Czy wszystkie głośniki instalacyjne można zamontować samemu?

Większość tańszych urządzeń nadaje się do samodzielnego montażu, pod warunkiem, że mamy talent do majsterkowania i umiemy poprawnie wykonać wszystkie polecenia z instrukcji. Ale instalacja zaawansowanego systemu, takiego jak np. kinowa seria Bowers & Wilkins CT (odpowiednik serii 800), to już zadanie tylko dla specjalistów. Jednak bez względu na to, czy mamy umiejętności techniczne, czy nie, najlepiej oddać montaż w ręce osób zaprawionych w boju, które będą potrafiły rozwiązać wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić.

W trakcie montażu trzeba czasem zmodyfikować pierwotne założenia – powiększyć otwór, zrobić inny rodzaj połączenia, inaczej osadzić głośnik w przestrzeni itp. – i z takimi wyzwaniami najlepiej poradzą sobie właśnie doświadczeni #EksperciDobregoBrzmienia, którzy czekają na Was w salonach sprzedaży w całej Polsce. Zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: