Poprzedni
Następny

Słuchawki otwarte czy zamknięte? Czym się od siebie różnią?

Jednym z najpopularniejszych pytań, jakie słyszymy w salonach Top Hi-Fi & Video Design, brzmi: „Słuchawki otwarte czy zamknięte – które są lepsze?”. W tym poradniku przyjrzymy się tej kwestii i postaramy się wytłumaczyć, dlaczego w tym przypadku wybór nie jest tak oczywisty.

Spis treści:

  1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek?

  2. Czym się różnią słuchawki otwarte od zamkniętych?

  3. Czym się różnią słuchawki nauszne od wokółusznych?

  4. Podsumowanie

Audeze - modele otwarte, do użytku domowego, swobodny przepływ powietrza z doskonałym odwzorowaniem niskich częstotliwości

Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek

Słuchawki są wspaniałe, pozwalają nam cieszyć się muzyką w każdych warunkach. Czy to w domu, czy poza nim, weszły one do naszego życia i nie zanosi się, aby coś w tej kwestii się zmieniło. Są one czymś bardzo osobistym, co nosimy na głowie, nieraz przez bardzo długi czas. Wybierając słuchawki dla siebie, zawsze trzeba je przymierzyć i sprawdzić czy leżą komfortowo na głowie.

Przeczytaj także: Jakie słuchawki wybrać i kupić? Poradnik

W tym poradniku skupimy się na słuchawkach nausznych, ponieważ na rynku konstrukcji dousznych dominują słuchawki zamknięte.

Słuchawki otwarte bezprzewodowe Koss Porta Pro Wireless, swobodny przepływ powietrza, słuchawki półotwarte, lepsze pasmo niż w słuchawkach zamkniętych, z głębokim basem. otwarta konstrukcja

Czym się różnią słuchawki otwarte od zamkniętych?

Słuchawki otwarte są zaprojektowane tak, aby umożliwić swobodny przepływ dźwięku między słuchawkami a otoczeniem. Muszle wyposażone są w specjalne otwory lub siatkę, co sprawia, że dźwięk może się rozpraszać na zewnątrz. Z kolei słuchawki zamknięte mają zamknięte muszle, które izolują użytkownika od dźwięków zewnętrznych i zapewniają większą izolację akustyczną, co może prowadzić do bardziej skoncentrowanego brzmienia basów i większego odczucia tłumienia hałasu. Wybór między słuchawkami otwartymi a zamkniętymi zależy od preferencji użytkownika i otoczenia, w którym będą używane.

Słuchawki otwarte

Zaczniemy od słuchawek otwartych, ten typ dominuje w rozwiązaniach audiofilskich. Zgodnie z nazwą za głośnikiem znajduje się jedynie ażurowa osłona, która umożliwia swobodny przepływ powietrza poruszanego membraną. Takie rozwiązanie ułatwia pracę głośnika, który nie napotyka na rosnące ciśnienie i odbicia od obudowy spotykane w konstrukcjach z zamkniętą obudową. To pozwala membranie na oddawanie nawet najsubtelniejszych detali.

Słuchawki wokółuszne otwarte Audio-Technica - oferujące liniowe analityczne brzmienie, szerokie pasmo przenoszenia, brak izolacji akustycznej od dźwięków otoczenia

W związku z tą swobodą ruchu przestrzeń w dźwięku odtwarzanym przez słuchawki otwarte jest najwyższej klasy. Otwarta obudowa ma również pewne charakterystyczne cechy użytkowe. Ułatwia ona wentylację słuchawki, a więc i ucha, dzięki czemu nawet długie odsłuchy pozostają komfortowe. Największą wadą takich słuchawek jest brak izolacji akustycznej z otoczeniem. Użytkownik będzie słyszał wszystkie dźwięki z zewnątrz, co może przeszkadzać podczas odsłuchu. Muzyka odtwarzana przez słuchawki jest równie dobrze słyszana również na zewnątrz nausznika, co może być problemem, gdy na przykład w tym samym pomieszczeniu śpi małe dziecko.

Słuchawki zamknięte

Zamknięta budowa słuchawek bardzo często spotykana jest w zastosowaniach profesjonalnych. Zetkniemy się z nią także tam, gdzie potrzeba skutecznej izolacji od otoczenia. Słuchawki zamknięte odizolują Was od otoczenia, na przykład w biurze, pociągu tudzież autobusie.

Fakt, że głośnik pracuje w zamkniętej przestrzeni wymaga odpowiedniego wytłumienia, aby odbicia od obudowy nie wpływały na odtwarzany dźwięk. Taka konstrukcja, ma jeszcze jedną, znaczącą zaletę. Bas odtwarzany przez słuchawki zamknięte jest zazwyczaj mocniejszy i pełniejszy niż oferowany przez konstrukcje otwarte. Jest to szczególnie dobre połączenie w słuchawkach mobilnych, które nie tylko wygłuszają szum tła, ale również dostarczają pełnego energii i satysfakcji brzmienia. Główną wadą słuchawek zamkniętych jest brak wentylacji, który może wywołać dyskomfort i nadmierne pocenie podczas naprawdę długich sesji odsłuchowych.

Słuchawki nauszne zamknięte czy otwarte? Wybór zależy od preferencji i przeznaczenia słuchawek

Czym się różnią słuchawki nauszne od wokółusznych?

Teoretycznie słuchawki nauszne to takie, które przylegają do małżowin usznych, zaś słuchawki wokółuszne nakrywają całe uszy, ale w praktyce wygląda to tak, że każdy człowiek ma małżowiny uszne innej wielkości i te same słuchawki mogą być dla jednej osoby urządzeniem nausznym, a dla drugiej wokółusznym. Dlatego najwygodniej jest uznać, że oba te terminy opisują w gruncie rzeczy bardzo podobny typ słuchawek.

Słuchawki wokółuszne zamknięte Audeze, maja zabudowaną muszlę i fantastyczny dźwięk, produkt dostępny, rodzaj słuchawek zamkniętych

Podsumowanie

Słuchawki otwarte i zamknięte to dwa różne światy. Każdy typ ma swoją niszę, w której się sprawdza. Wybierając słuchawki należy wziąć pod uwagę, w jakich okolicznościach mają nam służyć. Jeżeli będzie to spokojny odsłuch w domowym zaciszu, warto się zastanowić nad słuchawkami otwartymi, które pozwolą długo delektować się doskonałym brzmieniem muzyki. W przypadku, gdy szukamy czegoś mobilnego i potrzebujemy izolacji akustycznej od otoczenia lub preferujemy mocne i energetyczne brzmienie, słuchawki zamknięte będą lepszym wyborem.

Gdzieś pomiędzy znajdują się konstrukcje półotwarte, które są kompromisem. Producenci w różny sposób łączą ze sobą cechy obu światów, nieraz osiągając bardzo dobre efekty. Niezależnie jaki typ słuchawek wybierzecie, obok odsłuchu istotny jest także komfort użytkowania.

Wysoce prawdopodobne, że będziecie spędzać w nich nieraz wiele godzin, dlatego nie warto opierać się na zasłyszanych opiniach. Trzeba polegać wyłącznie na własnych odczuciach. Dlatego zapraszamy do salonów Top Hi-Fi & Video Design, gdzie znajdziecie nie tylko bogaty wybór różnych słuchawek każdego rodzaju, ale również spotkacie naszych nieocenionych #EkspertówDobregoBrzmienia gotowych pomóc przy wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: