Poprzedni
Następny

Słuchawki Devialet Gemini II kontra Gemini – 10 kluczowych różnic. Lifting czy realny postęp?

Pierwsza generacja słuchawek Gemini firmy Devialet – renomowanego francuskiego producenta sprzętu audio – wywarła niemały wpływ na branżę. Model ten, zwłaszcza w początkowej fazie swojej obecności na rynku nie uniknął jednak problemów, przede wszystkim jeśli chodzi o oprogramowanie. Wszelkie niedociągnięcia były jednak sukcesywnie usuwane przez inżynierów Devialeta w postaci kolejnych aktualizacji oprogramowania zarówno słuchawek, jak i etui ładującego. Mądrzejszy o doświadczenia związane z pierwszą generacją, producent wprowadził na rynek nowy model, który nazwał Gemini II. W czym jest inny, w czym lepszy od swojego pierwowzoru? Poniżej omawiamy 10 kluczowych różnic. Zapraszamy do lektury.

Devialet Gemini II1.    Mniejsza i lżejsza konstrukcja

Podstawową różnicą między nową a pierwszą generacją słuchawek Gemini są rozmiary i masa. Model Gemini II ma aż o 40 proc. mniejsze i o 35 proc. lżejsze etui ładujące. Mniejsze o 22 proc. i 5 proc. lżejsze są ponadto same słuchawki dokanałowe. Większe gabaryty w Gemini, zwłaszcza etui ładującego, mogły być dla wielu użytkowników nieco problematyczne. Producent postanowił to zmienić przy okazji wprowadzenia na rynek nowej generacji. Teraz bardziej kompaktową konstrukcję łatwiej będzie przenieść, bo bez problemu mieści się nawet w kieszeni spodni. Na tym jednak nie koniec. Wraz z nową wersją zmienił się także sposób otwierania etui. W modelu Gemini II mamy otwieraną ku górze praktyczną klapkę, podczas gdy etui ładujące w słuchawkach Gemini pierwszej generacji było rozsuwane.

Devialet Gemini vs Gemini II

2.    Ulepszony przetwornik elektroakustyczny

Mimo mniejszych gabarytów w wypadku nowej wersji słuchawek Gemini, rozmiary przetwornika elektroakustycznego zostały zachowane. Nadal ma on średnicę 10 mm. W porównaniu z pierwszą generacją przetwornik został jednak ulepszony i pokryty tytanową powłoką. Wzmocniło to jego budowę  – zwiększyło odporność mechaniczną,  ale też przyczyniło się do poprawy brzmienia słuchawek. Co więcej, obudowa przetwornika ma teraz specjalną osłonę przypominającą sitko. Element ten chroni przed wnikaniem drobnych zanieczyszczeń, mogących uszkodzić przetwornik i zablokować kanał audio.

Devialet Gemini II przetwornik

3.    Adaptacyjna redukcja szumu

Adaptacyjna technika redukcji hałasu w Gemini II to nowość w słuchawkach True Wireless firmy Devialet. W odróżnieniu od klasycznej funkcji ANC, czyli aktywnej redukcji hałasu, która wykorzystywana była w pierwszych słuchawkach Gemini, to „adaptacyjne” rozwiązanie sprawia, że cały proces niwelowania szumów otoczenia odbywa się automatycznie. Devialet Adaptive Noise Cancellation™ to opatentowane przez francuskiego producenta rozwiązanie, dostosowujące intensywność działania do warunków otoczenia i poziomu hałasu, jaki w nim panuje. Zwalnia to użytkownika z konieczności „ręcznego” ustawiania poziomu skuteczności funkcji ANC w aplikacji mobilnej. Co warte podkreślenia, adaptacyjna redukcja szumu zastosowana w Gemini II łączy rozwiązania sprzętowe z odpowiednimi rozwiązaniami software'owymi. Rozwiązanie to zapewnia redukcję szumów na poziomie nawet do 40 dB.

Devialet Gemini II

4.    Dynamiczna redukcja szumu wiatru

Kolejną nowością, która pojawiła się dopiero przy okazji wprowadzenia na rynek modelu Gemini II, a której brakuje w pierwszych słuchawkach Gemini, jest dynamiczna redukcja szumu wiatru, czyli AWR® (od ang. Active Wind Reduction). Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie to pozwala automatycznie zniwelować szum pochodzący od wiatru, zapewniając przede wszystkim optymalną jakość nie tylko połączeń głosowych, ale także odtwarzanej muzyki. Przekłada się to jednocześnie na zwiększenie komfortu codziennego użytkowania słuchawek Gemini II. Każdy z zewnętrznych mikrofonów używany przy okazji tego rozwiązania został ukryty za warstwą materiału ochronnego i specjalną wnęką, która chroni go przed wiatrem. Dzięki temu wiatr nie uderza bezpośrednio w membrany mikrofonów, a tym samym sygnały przetwarzane przez algorytmy nie są narażone na dodatkowe zniekształcenia.

Devialet Gemini II

5.    Nowsza wersja Bluetooth i MultiPoint

Nowy model podąża także za postępem jeśli chodzi o rozwój standardu Bluetooth. Zamiast wersji 5.0, jak w modelu Gemini, mamy tu zaimplementowany moduł bezprzewodowy w wersji 5.2, a dodatkowo obsługę funkcji MultiPoint, czyli tzw. multiparowania, której pierwsza wersja słuchawek Gemini nie wspierała. Pod tym względem nowy model to duży krok naprzód w porównaniu ze swoim pierwowzorem. Obecność tego rozwiązania oznacza, że słuchawki można sparować jednocześnie z dwoma urządzeniami i szybko przełączać się między nimi, bez nadmiernej ingerencji użytkownika. Jak to wygląda w praktyce? Najlepiej będzie wyjaśnić to na prostym przykładzie. Jeśli słuchamy muzyki na laptopie połączonym przez Bluetooth ze słuchawkami Gemini II, a w tym samym momencie ktoś zadzwoni na naszego smartfona – również wcześniej sparowanego z Gemini II – po odebraniu połączenia słuchawki automatycznie przełączą się z laptopa na telefon, co pozwoli prowadzić rozmowę z ich wykorzystaniem. Po zakończeniu połączenia telefonicznego zostanie przywrócone połączenie bezprzewodowe z laptopem, a odtwarzanie muzyki będzie kontynuowane. Wszystko dzieje się automatycznie, bez konieczności wchodzenia w jakiekolwiek ustawienia sprzętowe. To nie wszystko! Dla użytkowników urządzeń opartych na Androidzie przydatna będzie funkcja Google Fast Pair, dzięki której parowanie słuchawek ze smartfonem czy tabletem opartym na tym systemie operacyjnym jest łatwiejsze i szybsze.

Devialet Gemini II

6.    Lepsza jakość rozmów

W porównaniu ze słuchawkami Gemini wprowadzonymi na rynek w 2020 roku, poprawie uległ też sposób przetwarzania sygnału mowy, co przekłada się na lepszą jakość rozmów podczas połączeń telefonicznych prowadzonych z wykorzystaniem smartfona. To zasługa przeprojektowanej architektury połączeń głosowych. Nowo opracowany algorytm sprawia, że możemy zapomnieć o irytujących szumach i zniekształceniach. W przetwarzaniu sygnału mowy biorą udział aż trzy mikrofony. Producent korzysta także z techniki tzw. kształtowania wiązki, a ponadto zaimplementował w nowych słuchawkach czujnik przewodnictwa kostnego. Dzięki temu Gemini II zarejestrują skutecznie ludzki głos nawet w trudnych, wietrznych warunkach, przechwytując rezonanse kostne i przekazując je do źródła, gdzie sygnał mowy jest odpowiednio przetwarzany.

Devialet Gemini II

7.    Więcej możliwości w aplikacji

Słuchawki Gemini i Gemini II są kompatybilne z tą samą bezpłatną aplikacją mobilną Devialet Gemini, która jest dostępna bezpłatnie zarówno w Google Play, jak i App Store. Funkcji dostępnych dla modelu Gemini II jest jednak więcej niż dla modelu pierwszej generacji. Użytkownik może teraz modyfikować działanie każdego przycisku wedle życzenia, w tym również jego działanie po jego chwilowym przytrzymaniu czy pojedynczym naciśnięciu. W Gemini pierwszej generacji można było jedynie zmienić funkcję podwójnego stuknięcia w przycisk. We wspomnianej aplikacji dostępna jest także wielopasmowa korekcja brzmienia. Użytkownik może również obsługiwać tzw. tryb przejrzystości (ang. transparency mode) i – w razie potrzeby – włączyć lub wyłączyć funkcję multiparowania (MultiPoint).

Devialet Gemini II - aplikacja

8.    Większy komfort użytkowania i lepsza kontrola

W komplecie ze słuchawkami znajdują się silikonowe wkładki dokanałowe w aż 4 różnych rozmiarach (XS, S, M, L), co pozwala dopasować ten element do wielkości kanału usznego użytkownika, a tym samym zagwarantować stabilne mocowanie słuchawek w uszach. Odpowiedni dobór silikonowej wkładki zapewni także komfort użytkowania Gemini II niezależnie od zastosowania – czy to podczas spaceru, biegania czy jazdy na rowerze. Na stabilność mocowania pozytywnie wpłynęły także mniejsze gabaryty nowych słuchawek, które teraz łatwiej mieszczą się w uszach, a ze względu na bardziej kompaktowe rozmiary są wygodniejsze dla użytkownika, który może nosić je przez dłuższy czas bez uczucia dyskomfortu.

Devialet Gemini II nakładka silikonowa

9.    Nowe warianty kolorystyczne

Słuchawki Gemini były dostępne tylko w jednej, czarnej wersji kolorystycznej. Nowa generacja tego modelu oferowana jest w aż trzech wariantach. To pozwala na lepsze dopasowanie kolorystyczne modelu Gemini II do preferencji użytkownika. Oprócz czarnego, nazwanego przez producenta Matte Black, mamy teraz do wyboru także wersję białą – Iconic White. Jest to ten sam odcień bieli, którym charakteryzują się słynne głośniki aktywne z linii Phantom francuskiego producenta. Na tym jednak nie koniec. W ofercie jest także specjalna wersja nazwana – podobnie zresztą jak przy okazji wspomnianych Phantomów – Opera de Paris. Wykorzystuje ona elementy z 22-karatowego złota. Co więcej, producent nie wyklucza w przyszłości wprowadzania kolejnych wariantów kolorystycznych słuchawek Gemini II.

Devialet Gemini II kolory

10. Udoskonalone brzmienie

Ostatnia z cech, ale równie istotna jak pozostałe, a dla wielu użytkowników jedna z najistotniejszych, czyli brzmienie, również nie zostało pominięte przez projektantów i inżynierów Devialeta przy tworzeniu nowej konstrukcji. Dzięki zastosowaniu nowego przetwornika elektroakustycznego i wspomnianych tu rozwiązań technicznych uzyskano również poprawę pod względem jakości odtwarzanego dźwięku. Model Gemini II zachowuje sygnaturę brzmieniową swojego pierwowzoru, charakterystyczną dla marki Devialet, jednak oferuje bogatsze, pełniejsze brzmienie. Pozwala uzyskać jeszcze głębszy, wyrównany bas, wierniejszą średnicę i klarowne, krystalicznie czyste, wysokie tony w szerokim zakresie przetwarzanego pasma częstotliwości. Dźwięk jest teraz także bardziej szczegółowy.

Devialet Gemini II

Podsumowanie

Słuchawki Gemini II różnią się od swojego pierwowzoru na tyle, że mógłby być to odrębny produkt True Wireless w ofercie marki Devialet. Producent zadbał o to, aby wraz z nowym produktem poprawić komfort słuchania i sprawić, aby słuchawki Gemini II były możliwie jak najbardziej „inteligentne”, automatyczne, płynnie działające i bezproblemowe z punktu widzenia użytkownika.

Devialet nie porzucił  jednak w całości pierwotnego projektu i przy okazji kolejnego modelu True Wireless w swojej ofercie nawiązał do swoich pierwszych całkowicie bezprzewodowych słuchawek dokanałowych Gemini. Nowa konstrukcja pod wieloma względami to odwołanie do poprzednika, ponieważ zachowano część rozwiązań technicznych i funkcji, które sprawdziły się w modelu pierwszej generacji. Mamy tu na myśli m.in. wsparcie dla kodeka Qualcomm aptX, ładowanie indukcyjne (jako opcję) czy odporność na pot i zachlapanie wodą (stopień ochrony IPX4). Ponownie wykorzystano także technikę IDC® (od ang. Internal Delay Compensation), czyli wewnętrzną kompensację opóźnienia. Jest to algorytm przetwarzania sygnałów, który znacznie poprawia wydajność redukcji szumów przy wyższych częstotliwościach. Przez połączenie najlepszych cech modelu pierwszej generacji i wprowadzenie zupełnie nowych rozwiązań technicznych i funkcji otrzymaliśmy słuchawki, dzięki którym możemy cieszyć się odtwarzaną muzyką – wygodnie, bez przewodów, a do tego w wysokiej jakości.

Sprawdź nasz test modelu Devialet Gemini, czyli pierwszej generacji słuchawek True Wireless firmy Devialet: Słuchawki Devialet Gemini – audiofilski dźwięk i stylowy design.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pierwowzoru słuchawek Gemini II. Zachęcamy również do obejrzenia filmu na temat modelu Devialet Gemini:

Na zakończenie jeszcze krótkie, tabelaryczne porównanie podstawowych parametrów technicznych i rozwiązań zastosowanych w słuchawkach Devialet Gemini i Gemini II:

Gemini

Gemini II

Zastosowany przetwornik

dynamiczny, 10 mm

dynamiczny, 10 mm, tytanowa powłoka

Łączność bezprzewodowa

Bluetooth 5.0

Bluetooth 5.2 + MultiPoint

Wspierane kodeki

Qualcomm aptX, AAC, SBC

Qualcomm aptX, AAC, SBC

System redukcji hałasu

aktywna redukcja hałasu
(Devialet Active Noise Cancellation™)

adaptacyjna redukcja hałasu
(Devialet Adaptive Noise Cancellation™)

System AWR® (Active Wind Reduction)

nie

tak

Ładowanie

USB-C, indukcyjne (opcjonalnie)

USB-C, indukcyjne (opcjonalnie)

Czas pracy na baterii

 

6 godz. (słuchawki)
24 godz. (z wykorzystaniem etui)

5 godz. (słuchawki)
22 godz. (z wykorzystaniem etui)

Stopień ochrony

IPX4

IPX4

Silikonowe nakładki dokanałowe

4 rozmiary (XS/S/M/L)

4 rozmiary (XS/S/M/L)

Dostępne kolory

czarny (Matte Black)

czarny (Matte Black), biały (Iconic White), Opera de Paris

Masa

6 g (każda słuchawka), 74 g (etui)

6 g (każda słuchawka), 49 g (etui)


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: