Poprzedni
Następny

Nagłośnienie recepcji, poczekalni – poradnik Top Hi-Fi

Siedzenie w poczekalni rzadko jest przyjemnością. Nerwowe zerkanie na zegarki czy wręcz hipnotyczne wpatrywanie się w ekrany smartfonów to tylko niektóre z czynności mających „przyspieszyć” oczekującym upływ czasu. Ale i Ty możesz zrobić coś, by pomóc Twoim gościom, pacjentom czy klientom choć trochę się rozluźnić. Rozwiązaniem jest dobra muzyka, która – jak wiadomo – łagodzi obyczaje. Dowiedz się, jakie nagłośnienie do recepcji bądź poczekalni wybrać.

Spis treści: Nagłośnienie recepcji, poczekalni

  1. Nagłośnienie w recepcji lub poczekalni – dlaczego warto

  2. Głośniki sufitowe do recepcji, poczekalni

  3. Głośniki ścienne do recepcji, poczekalni

  4. Nagłośnienie do recepcji – amplifikacja

  5. Nagłośnienie do recepcji, poczekalni – przewody

  6. Nagłośnienie do recepcji, poczekalni – doradztwo

  7. Podsumowanie

System nagłośnienia w poczekalni potrafi uczynić oczekiwanie na wizytę przyjemniejszym

Źródło: Jose Losada on Unsplash

Nagłośnienie w recepcji lub poczekalni – dlaczego warto

Choć poczekalnie i recepcje często się od siebie różnią, planowaniu i aranżacji każdej z nich przyświecają dwa główne cele. Pierwszym jest optymalizacja pracy i wymiany wewnętrznych informacji, a drugim – stworzenie oczekującym jak najbardziej komfortowych warunków. Jak pomoże w tym grająca w tle muzyka?

Po pierwsze, muzyka redukuje negatywne emocje. A te w poczekalni mogą pojawiać się nie tylko w wyniku przedłużającego się oczekiwania, ale także wskutek kontaktu z wieloma (niektórymi słabo znanymi) bodźcami, jak zapachy, odgłosy zabiegów w gabinecie lekarskim czy nawet zachowania innych oczekujących. Po drugie, przy odpowiedniej głośności muzyka jest w stanie zapewnić gościom, pacjentom i pracownikom lepszą prywatność, bo po prostu odwraca uwagę od tego, co dzieje się za drzwiami, np. gabinetu lekarskiego czy kosmetycznego. A po trzecie – ma pozytywny wpływ na pracowników – ułatwia im koncentrację na obowiązkach, a nie na tym, co dzieje się w obiekcie.

Poczekalnia w gabinecie lekarskim może wiele zyskać gdy pojawi się tam system nagłośnienia instalacyjnego

Źródło: Jose Losada on Unsplash

Korzyści są więc wielowymiarowe. Ale żeby je osiągnąć, trzeba zadbać o to, by system nagłośnienia dobrze spełniał swoją rolę. Najważniejsza jest odpowiednia propagacja fal akustycznych. Do wszystkich miejsc w poczekalni musi docierać dźwięk o takiej samej lub maksymalnie zbliżonej głośności. Dobrze też mieć na uwadze samą jakość brzmienia. Przy czym wcale nie trzeba celować w tę z absolutnie najwyższej półki. Wystarczy po prostu, aby dźwięk był czysty, lekki w odbiorze i wolny od przesterowań.

Zgodnie z tymi kryteriami wybraliśmy nasze propozycje sprzętu audio do recepcji lub poczekalni, które przedstawiamy poniżej.

Głośniki sufitowe do recepcji, poczekalni

Na początek głośniki sufitowe. Montuje się je w suficie podwieszanym, a wśród nich można wyróżnić dwa warianty. Pierwszy ma obudowę, którą w całości umieszcza się wewnątrz wspomnianego sufitu – w taki sposób, że widoczna jest tylko maskownica głośnika. Drugi natomiast jest wyposażony w uchwyty montażowe, które umożliwiają podwieszenie go pod sufitem. Taki głośnik jest więc widoczny w całości (choć w praktyce często i tak znajduje się poza polem widzenia gości).

Co przemawia za głośnikami „ukrywanymi” w suficie? Przede wszystkim możliwość ich łatwego wtopienia w wystrój pomieszczenia. Zdecydowaną większość takich głośników wyposażono bowiem w maskownice, które można malować. A co przemawia za głośnikami podwieszanymi? Generalnie oferują one nieco lepszą reprodukcję dolnego pasma, ponieważ energia akustyczna nie „ucieka” do góry.

Bowers & Wilkins CCM362

Naszą pierwszą propozycją są pasywne głośniki sufitowe Bowers & Wilkins CCM362. To dwudrożna konstrukcja, wyposażona w przetwornik nisko-średniotonowy o średnicy 160 mm oraz 25-milimetrową kopułkę odpowiedzialną za tony wysokie. Ich pasmo przenoszenia wynosi od 50 do 30 000 Hz.

Głośniki sufitowe w recepcji gabinetu, są estetycznym i skutecznym rozwiązaniem

Obok zrównoważonego i przyjemnego w odbiorze brzmienia bardzo dużą zaletą głośników B&W CCM 362 jest również świetna odporność na wilgoć. Dlatego doskonale sprawdzają się we wszystkich miejscach, gdzie istnieje ryzyko kontaktu sprzętu audio z wodą.

Aktywne głośniki sufitowe Lithe Audio

Tu Państwa uwagę skupiamy nie na konkretnym produkcie, a na całej grupie. Chodzi o głośniki instalacyjne, które mają wbudowany już wzmacniacz (głośniki aktywne), a dodatkowo w zależności od modelu "na pokładzie" mają też moduły Bluetooth oraz Wi-Fi. To otwiera nowe możliwości w kwestii budowy systemu nagłośnienia poczekalni, recepcji i innych pomieszczeń, gdzie muzyka ma pełnić funkcję kojącą.

Głośniki sufitowe Lithe są dedykowane do pomieszczeń różnego typu - również poczekalni i recepcji

Oferta głośników Lithe Audio jest pod tym względem niezwykle elastyczna, można łączyć ze sobą różnego rodzaju głośniki - aktywne z pasywnymi - i budować nie tylko system nagłośnienia w ramach jednego pokoju, ale całych grup pomieszczeń. Tym wszystkim można bezprzewodowo zarządzać z poziomu telefonu.

Głośniki ścienne do recepcji, poczekalni

Głośniki ścienne – jak łatwo się domyślić – montuje się w ścianach lub na ścianach. Tutaj nie trzeba jednak dodatkowej płyty gipsowej, bo konstrukcje można osadzać w cegle czy pustaku (zazwyczaj niezbędne są do tego puszki montażowe). Druga metoda montażu to z kolei powieszenie głośnika albo umieszczenie go w przymocowanym do ściany uchwycie.

A dlaczego w ogóle warto wybrać głośniki ścienne? Jeśli są dobrze umieszczone – czyli na wysokości głowy słuchacza – oferują najbardziej naturalną propagację dźwięku, taką, którą znamy z koncertów, kin czy własnych domów. Dlatego szczególnie polecam je w sytuacjach, gdy łatwość odbioru dźwięku ma duże znaczenie.

Indiana Line Tesi Q

Pierwszą propozycją z tej kategorii są przeznaczone do montażu wewnątrz ścian pasywne Indiana Line Tesi Q. Inżynierowie tej marki o włoskim rodowodzie zastosowali w nich pojedynczy przetwornik nisko-średniotonowy o średnicy 160 mm, który wykonano z gwarantującej wysoką sztywność mieszanki miki i propylenu. Za wysokie tony odpowiada z kolei 26-milimetrowa kopułka z jedwabiu. Pasmo przenoszenia Tesi Q wynosi od 65 do 22000 Hz.

System nagłośnienia ściennego Indiana Line

Pod kątem brzmienia propozycja od Indiana Line wyróżnia się żywiołowością i emocjonującą prezentacją poszczególnych pasm. Dynamiczny i precyzyjny bas dobrze podkreśla pozostałe zakresy, nie wychodząc przed szereg i nie wywołując uczucia przesytu. Tony średnie cechują się przyjemnie dociążonym brzmieniem, a dzięki zastosowaniu nieruchomego korektora fazy są szeroko rozpraszane po całym pomieszczeniu. Z kolei najwyższe pasmo zapewnia odpowiednią przejrzystość i szczegółowość dźwięku.

Warto też zwrócić uwagę na stylowy, uniwersalny wygląd Tesi Q, które z łatwością mogą stać się przyjemnym dla oka elementem wystroju.

Bowers & Wilkins M-1

To również mogą być pasywne głośniki ścienne, choć M-1 można też podwiesić na suficie lub nawet ustawić na półkach. Za ich brzmienie odpowiadają przetwornik średnio-niskotonowy o średnicy 100 mm oraz 25-milimetrowa kopułka wysokotonowa. Takie połączenie skutkuje pasmem przenoszenia o zakresie 64 – 23000 Hz.

Małe głośniki M-1 można wykorzystać w różnych scenariuszach - na ścianie, na suficie, na półce

Jeśli chodzi o brzmienie, dosłownie słychać, że w głośnikach Bowers & Wilkins M-1 producent postawił na uniwersalność, chętnie wykorzystując przy tym swoje najlepsze rozwiązania technologiczne. Głośniki grają szczegółowo, czysto i z większą energią, niż można spodziewać się po ich rozmiarach. Doskonale sprawdzają się zresztą nie tylko jako nagłośnienie instalacyjne, ale także w zaawansowanych zestawach kina domowego. Duża w tym zasługa solidnego i dokładnego przetwornika z włókna szklanego oraz wykonanej z metalu kopułki Nautilus, która gwarantuje wyjątkową precyzję w odwzorowywaniu wysokich tonów.

Audio Pro A10 MKII

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć przynajmniej jednych głośników aktywnych, czyli takich, które mają wbudowane wzmacniacze. Oznacza to, że nie muszą korzystać z zewnętrznej amplifikacji i nie trzeba prowadzić do nich przewodów audio. Jest to więc idealne rozwiązanie do już gotowych, zaaranżowanych poczekalni czy recepcji, w których wykonanie instalacji jest utrudnione czy wręcz niemożliwe.

Nagłośnienie recepcji gabinetu lekarskiego, może być realizowana przez głośniki bezprzewodowe umieszczone na suficie

Głośniki multiroom Audio Pro A10 MKII wyposażono w przetwornik nisko-średniotonowy o średnicy 76 mm oraz 32-milimetrowy tweeter. Dodatkowo w obudowie głośnika umieszczono dwie membrany pasywne (o średnicy 111 mm), które wzmacniają niskie tony. Pasmo przenoszenia głośników wynosi od 55 do 22000 Hz, a moc wbudowanego wzmacniacza 52 W.

Co najważniejsze, A10 MKII łączą lekkie i rozrywkowe brzmienie z imponującą funkcjonalnością i minimalistycznym, eleganckim designem. Głośniki są kompatybilne z systemem multiroom Audio Pro, wystarczy tylko połączyć je z siecią Wi-Fi i mogą odbierać sygnał bezprzewodowo. Drugim sposobem jest natomiast łączność Bluetooth. Ponadto obsługują Google Cast, a łatwą kontrolę nad nimi można sprawować z poziomu aplikacji Audio Pro Control.

Głośniki Audio Pro A10 MkII można zawiesić na ścianie dzięki dedykowanym uchwytom

Warto tylko pamiętać, że do montażu Audio Pro A10 MKII na ścianie, niezbędne są dostępne osobno uchwyty Audio Pro WB-201. Ponadto można je też zamontować na suficie, korzystając z adapterów do szyn oświetleniowych.

Na koniec tej sekcji dodam tylko, że liczba głośników, która jest wymagana do zapewnienia odpowiedniej propagacji dźwięku w pomieszczeniu, zależy i od wielkości lokalu, i od jego planu. Dlatego tę kwestię warto omówić z wykwalifikowanymi specjalistami, na przykład z #EkspertamiDobregoBrzmienia.

Nagłośnienie do recepcji lub poczekalni – amplifikacja

Pasywne głośniki instalacyjne wymagają oczywiście podłączenia do odpowiedniego wzmacniacza, najlepiej instalacyjnego. Do niewielkich pomieszczeń w zupełności wystarczy wzmacniacz stereo, który zasili dwa głośniki (prawy i lewy kanał). Ale w przypadku większych przestrzeni lub na przykład poczekalni składających się z kilku lokali warto pomyśleć o urządzeniu umożliwiającym wydzielenie większej liczby stref nagłośnienia. Wtedy jeden wzmacniacz zasili np. system audio podzielony na dwie instalacje głośnikowe. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest po prostu zastosowanie większej liczby wzmacniaczy.

Wzmacniacze instalacyjne do głośników do zabudowy

Czym kierować się przy wyborze wzmacniacza instalacyjnego? Przede wszystkim mocą, jaką może dostarczyć do głośników przy właściwej dla nich impedancji. Najprościej mówiąc, wartość mocy przesyłanej przez wzmacniacz musi mieścić się w przedziale obsługiwanym przez głośniki. Te informacje najłatwiej znaleźć w specyfikacji konkretnych urządzeń.

Dobrze też, aby wzmacniacz obsługiwał funkcje sieciowe, które pozwolą łatwo nawiązywać łączność i przesyłać sygnał. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ w razie potrzeby można wykorzystać odtwarzacz sieciowy, np. produkt taki jak Audio Pro Link 2.

Nagłośnienie do recepcji, poczekalni – przewody

Kolejnym elementem instalacji dźwiękowej z głośnikami pasywnymi są przewody głośnikowe, które przekazują sygnał ze wzmacniacza do przetworników. Podczas ich wyboru warto postawić przede wszystkim na solidność. Dobrze wykonane kable posłużą przez znacznie dłuższy czas, co z kolei ograniczy konieczność ingerowania w instalację.

Nagłośnienie do recepcji, poczekalni – doradztwo

Jeśli szukasz nagłośnienia, które idealnie sprawdzi się w Twojej poczekalni lub recepcji, sprawdź naszą ofertę Custom Installation. Wykonujemy je od ponad 25 lat, każdorazowo tak dobierając materiały i rozwiązania, aby zapewnić jak najlepszą efektywność przy poszanowaniu dla przeznaczonego na ten cel budżetu. W ten sposób nagłaśnialiśmy już biura, sklepy czy prywatne sale kinowe.

Instalacje audio-video, doradztwo Top Hi-Fi

Na wsparcie naszych wykwalifikowanych instalatorów możesz liczyć na każdym etapie wykonywania instalacji – od planu po konfigurację. Na podlinkowanej stronie po prostu zostaw nam swoje dane, a odezwiemy się do Ciebie.

Podsumowanie

Muzyka tła w recepcji bądź poczekalni może okazać się tym czynnikiem, który znacznie poprawi komfort gości, pacjentów i pracowników. Do osiągnięcia tego celu niezbędny jest jednak właściwie dobrany sprzęt. Wyżej przedstawiliśmy najciekawsze naszym zdaniem rozwiązania, ale pamiętaj, że w naszej ofercie znajdziesz znacznie więcej możliwości, które oczywiście dopasujemy do Twoich potrzeb. Dlatego zapraszamy do najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design, gdzie #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na Twoje pytania i zaprezentują Ci wybrane produkty. Przyjdź, posłuchaj i dowiedz się, jakie nagłośnienie poczekalni lub recepcji wybrać.

Przeczytaj również nasze pozostałe treści:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: