Poprzedni
Następny

Funkcjonalny gramofon z dużym potencjałem brzmieniowym – test modelu Technics SL-1210GR

Od kilku lat mamy do czynienia z prawdziwym renesansem gramofonów. W tym czasie wielu producentów wprowadziło do swojej oferty te urządzenia. Część z nich przyjęło konserwatywną strategię, polegającą na zachowawczości w wyglądzie i budowie współczesnych modeli. Niektórzy producenci proponują jednak gramofony będące urządzeniami wyposażonymi w nowoczesne układy elektroniczne oraz dopracowaną konstrukcję. Jednym z takich modeli jest Technics SL-1210GR. Zachęcamy do lektury testu tego gramofonu. Sprawdziliśmy, czy renomowany, japoński producent także tym razem udowodnił, że wie, czego oczekują od sprzętu audio wymagający miłośnicy dobrego dźwięku.

Technics SL-1210GR

Gramofon prezentuje się niezwykle okazale. Uwagę przyciąga nowocześnie wykonana, elegancka obudowa z odlewanego aluminium. Cała konstrukcja wygląda bardzo solidnie. Masa gramofonu wynosi aż 11,5 kg, co gwarantuje doskonałą stabilność oraz izolację od niepożądanych wibracji. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, jak wielki ma to wpływ na jakość dźwięku.

Wygląd gramofonu

Na plincie wykonanej z aluminium znajdują się wszystkie niezbędne elementy sterujące. Z lewej strony modelu SL-1210GR producent umieścił pokaźnych rozmiarów przycisk umożliwiający rozpoczęcie oraz zakończenie odtwarzania. Obok znajdziemy dwa przyciski pozwalające na wybór prędkości obrotowej: 33 lub 45 obrotów na minutę. Gramofon obsługuje także rzadko spotykaną prędkość 78 obrotów na minutę. Aby ją wybrać, należy jednocześnie wcisnąć dwa wspomniane przyciski. Wszechstronność w odtwarzaniu z pewnością spodoba się melomanom posiadającym w swojej kolekcji różnego typu winyle.

Dzięki suwakowi umieszczonemu poniżej mocowania ramienia użytkownik może też płynnie ustawić odchyłkę od zadanej prędkości obrotowej. Wokół suwaka umieszczone zostały przyciski służące do podwojenia wartości odchyłki obrotów (przycisk z oznaczeniem x2) oraz reset. Jego użycie przywraca obroty talerza gramofonu do pierwotnej wartości.

Powyżej przycisku start/stop umieszczona została lampa stroboskopowa świecąca fioletowym światłem. Służy ona do kontroli prędkości obrotowej. Naszym zdaniem producent umieścił ją głównie jako ozdobę wizualną. Niewielu użytkowników decyduje się bowiem na korzystanie z tego rozwiązania. Na górnej części lampy znajduje się włącznik gramofonu w formie pokrętła. Druga lampka ze światłem LED, umieszczona w niewielkiej odległości od krawędzi talerza, podświetla aktualne położenie igły. Trzeba przyznać, że takie podświetlenie ma swój urok.

Bardzo solidnie wykonana została także pokrywa. Jest ona przymocowana do obudowy za pomocą dwóch zawiasów. Całość jest bardzo dobrze spasowana. Przysłowiową „wisienką na torcie” jest ciekawie wkomponowane logo firmy Technics, znajdujące się pośrodku pokrywy.

Na tylnej ściance umieszczone zostały pozłacane wyjścia analogowe 2 x RCA. Obok złączy widoczna jest nakrętka, umożliwiająca podłączenie żyły uziemiającej.

Technics SL-1210GR

Napęd gramofonu

Technics SL-1210GR jest gramofonem z napędem bezpośrednim. Producent podkreśla, że w tym modelu zastosowany został unowocześniony silnik, pozwalający uzyskać większą stabilność obrotów. Ulepszone zostały także obwody elektryczne oraz układ elektroniczny odpowiedzialny za sterowanie i stabilność obrotów.

Dzięki zastosowaniu napędu bezpośredniego użytkownik nie musi więc pamiętać o regularnej wymianie pasków. Ten typ sterowania cechuje się także znacznie niższym poziomem drgań.

Na szczególne uznanie zasługuje bardzo masywny i solidny talerz. Ten element zyskał niezwykle precyzyjne zawieszenie i dodatkowe usztywnienie. Możemy się o tym przekonać, obserwując pracę urządzenia. Talerz wyłożony został od środka gumą, która redukuje wibracje. Potwierdzają to szczegółowe badania przeprowadzone przez producenta, które udowodniły, że tłumienie drgań jest znacznie efektywniejsze w stosunku do poprzedniego modelu.

Ramię oraz układ regulacji

Technics SL-1210GR wyposażony został w aluminiowe ramię w kształcie litery S, zakończone wymiennym headshellem. Gramofon wyróżnia się niezwykle precyzyjnym układem regulacji siły nacisku. Ustawienie pożądanej wartości nie stanowi problemu. Użytkownik może w bardzo prosty sposób dokonać regulacji wysokości ramienia (VTA). Warto dodać, że w innych gramofonach ta regulacja przysparza użytkownikom najwięcej problemów. Regulacja anty-skatingu za pomocą pokrętła także jest prosta i wygodna.

Polecana wkładka gramofonowa

Technics SL-1210GR nie ma w zestawie dołączonej wkładki. Naszym zdaniem jest to bardzo rozsądne posunięcie producenta, który nie chce niczego narzucać użytkownikowi. Wkładka do wysokiej klasy gramofonu powinna być dobrana przez użytkownika świadomie, zgodnie z jego preferencjami brzmieniowymi oraz budżetem. Należy bowiem pamiętać, że ten element ma bezpośredni wpływ na brzmienie całego zestawu. Umieszczenie taniej wkładki w zestawie mogłoby być źle odebrane przez część użytkowników, natomiast model z wyższej półki znacznie podwyższyłby cenę sprzętu.

W sprzedaży można znaleźć wiele wkładek, które będą odpowiednie do tego modelu gramofonu. Po odsłuchach chcemy jednak szczególnie polecić model Audio-Technica VM740ML. Przekonaliśmy się niejednokrotnie, że ta konstrukcja doskonale sprawdza się z gramofonami Technics, dając użytkownikom wiele radości z odsłuchu. Jest to wkładka typu MM z dwoma magnesami. Obudowa w tym modelu wykonana została z aluminiowego odlewu. Producent zastosował solidne uzwojenie cewki, która jest dodatkowo ekranowana. Tak zaawansowana konstrukcja pozwala w pełni wykorzystać potencjał brzmieniowy gramofonu. Po podłączeniu wkładki Audio-Technica VM740ML gramofon Technics dostarcza użytkownikowi detaliczny, analogowy dźwięk. Urzekła nas wierność odtwarzania instrumentów oraz harmonia dźwięku. Warto dodać, że zważywszy na jakość dźwięku oraz dopracowaną konstrukcję, cena około 1500 zł wydaje się atrakcyjna.

Technics SL-1210GR

Polecany przedwzmacniacz gramofonowy

Wyższej klasy gramofon, jakim niewątpliwie jest Technics SL-1210GR, zasługuje na odpowiedni przedwzmacniacz gramofonowy, który we właściwy sposób wzmocni wrażliwy na zakłócenia sygnał z gramofonu. Sugerujemy zatem wybór zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego, nawet jeśli Wasz wzmacniacz lub amplituner jest wyposażony w wejście phono.

Pierwszym modelem, który chcielibyśmy polecić, jest niepozorny z wyglądu, ale bardzo dobrze wykonany Lehman Audio Black Cube II. Sekret tej konstrukcji tkwi w zastosowaniu dopracowanego wzmacniacza w osobnej obudowie. Dzięki temu czułe na zakłócenia obwody służące do korekcji sygnału są odseparowane od układów zasilacza. Minimalistyczna obudowa z zaledwie jedną diodą nie oznacza, że użytkownik nie ma dostępu do żadnych regulacji. Na spodzie przedwzmacniacza umieszczono przełączniki umożliwiające wybór impedancji, wzmocnienia oraz 16 ustawień filtra subsonicznego. Ten przedwzmacniacz pozwoli uzyskać przestrzenne brzmienie z dobrze zróżnicowanym basem i dobrą dynamiką.

Osobom pragnącym uzyskać neutralny i dynamiczny dźwięk w swoim zestawie gramofonowym polecamy model Hegel V10. Podobnie jak wzmacniacze i przetworniki norweskiej marki, także przedwzmacniacz gramofonowy zaskakuje przejrzystością brzmienia. Słychać to najbardziej w utworach jazzowych z wyraźnie zauważalną akustyką sali i ponadprzeciętną separacją instrumentów.

Norweski producent postawił na jakość swoich modeli, a nie na ilość. V10 to jedyny przedwzmacniacz gramofonowy w jego ofercie. To bezkompromisowa konstrukcja, posiadająca w pełni zbalansowany tor sygnałowy. Urządzenie obsługuje wkładki MM oraz MC. Jeśli zatem Wasz budżet na to pozwala, Hegel V10 będzie idealnym przedwzmacniaczem do tego gramofonu. Ze względu na konstrukcję oraz wyjścia XLR polecamy go szczególnie do wzmacniaczy o budowie zbalansowanej.

Technics SL-1210GR

Brzmienie gramofonu

Zanim przystąpimy do opisu brzmienia gramofonu, chcielibyśmy przypomnieć, że charakterystyka dźwięku zależy w dużej mierze także od zastosowanej wkładki gramofonowej oraz przedwzmacniacza. Niemniej jednak wnikliwy odsłuch oraz dobra znajomość cech brzmienia poszczególnych elementów zestawu pozwala stwierdzić, jakie składowe wnosi do brzmienia gramofon.

Zacznijmy od najniższych rejestrów. Nawet podłączenie neutralnej brzmieniowo wkładki w połączeniu z gramofonem SL-1210GR sprawia, że bas nabiera głębi i rozmachu. Niskie tony są wyraźnie zaznaczone i zróżnicowane. Ich dominacja jest słyszalna, lecz subtelny sposób prezentacji wskazuje na wysoką klasę urządzenia.

Średnie i wysokie tony prezentowane są w sposób żywy i energetyczny. Czuć to zwłaszcza w rockowych nagraniach, gdzie rozmach brzmienia zawsze jest słyszalny. Wystarczy umieścić na talerzu ostatni krążek Davida Bowie „Blackstar”, aby to odczuć.

Technics SL-1210GR nie jest więc łagodnym i potulnym gramofonem, który wygładzi to, co ostre. Można stwierdzić raczej, że z klasą podkreśli „power” brzmienia. Z pewnością ucieszy to miłośników żywiołowego dźwięku.

Nie będą także zawiedzeni miłośnicy klasyki. Koncerty fortepianowe Beethovena, Czajkowskiego, czy Rachmaninowa ukazują bogactwo tonalne instrumentów i wyrafinowany dźwięk. Jest to bez wątpienia zasługa niezwykłej wręcz stabilności obrotów. Wprawne ucho od razu wyłapie w takich utworach zaburzony „timing”.

Technics SL-1210GR

Elementy w zestawie

Wraz z gramofonem użytkownik otrzymuje adapter do singli, pozwalający na odtwarzanie płyt starego typu z prędkością 45 obrotów na minutę. W zestawie znajduje się także headshell, przeciwwaga, mata gumowa, kabel zasilający oraz solidny przewód 2 x RCA. Dzięki temu użytkownik ma swobodę w kwestii wyboru okablowania. Może bowiem zdecydować się na dowolny kabel z wtykami RCA, osobno podłączając żyłę uziemiającą. Jest bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie, które jest jednak rzadko stosowane przez producentów.

Zalety gramofonu Technics SL-1210GR

Elegancki i stylowy design. Jest to bardzo dobrze wykonany gramofon, który z pewnością będzie ozdobą każdego wnętrza. Atrakcyjny wygląd na pewno przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnego wzornictwa.

Bardzo solidna konstrukcja. Gramofon ważący ponad 11 kg, wykonany z komponentów bardzo dobrej jakości to naszym zdaniem doskonała propozycja dla wymagających fanów analogu.

Rozbudowana funkcjonalność. Szereg ciekawych funkcji, które rzadko spotykane są w innych gramofonach, np. regulacja odchyłki obrotów czy lampa stroboskopowa.

Obsługa wszystkich dostępnych typów winyli. Obsługa trzech prędkości obrotu płyty gwarantuje uniwersalność.

Duży potencjał brzmieniowy. Zestaw z odpowiednio dobraną wkładką oraz przedwzmacniaczem gramofonowym zapewni niezwykle dynamiczny i klarowny dźwięk, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Bardzo wygodna regulacja. VTA oraz antyskating regulowane są za pomocą pokręteł. Naszym zdaniem to świetny pomysł. Regulacja przeciwwagi także jest bezproblemowa.

Wady gramofonu Technics SL-1210GR

Może budzić skojarzenie z gramofonem dla DJ. Niektóre elementy (lampa stroboskopowa, suwak) zaczerpnięte zostały z gramofonów przeznaczonych dla DJ-ów, co nie wszystkim może przypaść do gustu.

Technics SL-1210GR

Podsumowanie

Naszym zdaniem gramofon Technics SL-1210GR jest produktem przeznaczonym dla bardziej zaawansowanych miłośników winyli, którzy pragną stworzyć wysokiej klasy zestaw stereo. Właściwie dobrana wkładka oraz przedwzmacniacz sprawiły, że testowany model oczarował nas dźwiękiem. Usłyszeliśmy dynamiczne i klarowne brzmienie w typowo analogowym klimacie. Na szczególną pochwałę zasługują niskie tony, które zaskakują swoim zróżnicowaniem i głębią.

Nowoczesna stylistyka urządzenia z pewnością przypadnie do gustu osobom zwracającym dużą uwagę na wzornictwo sprzętu. Technics SL-1210GR prezentuje się niezwykle nowocześnie. Urzekła nas jego elegancja, nie ekstrawagancja.

Sterowanie urządzeniem jest bardzo intuicyjne. Rozbudowane możliwości kalibracji z pewnością zachęcą zaprawionych w boju użytkowników do precyzyjnego ustawienia wszystkich parametrów.

Cena urządzenia nie jest niska, jednak warto pamiętać, że jest to model z wyższej półki, przeznaczony dla wymagających użytkowników. Jesteśmy przekonani, że użytkownicy będą czerpać wiele radości z odsłuchu. Po testach tego gramofonu stwierdziliśmy, że Technics SL-1210GR zasługuje na bardzo wysoką ocenę.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: