Poprzedni
Następny

Co to jest Smart TV?

W ostatnich latach na rynku technologicznym namnożyło się, oj namnożyło, urządzeń ze słowem “smart” w nazwie. Smart home, smartwatch, i - przede wszystkim! - smartphone to tylko niektóre z przykładów. Innym jest główny bohater naszego tekstu. Co to jest smart TV? Czym różni się od nie-smart TV? Jeśli jeszcze tego nie wiecie... to już bardzo niedługo.

Loewe bild s.77 to telewizor, który pozwala przeżywać magiczne chwile z filmami i telewizją.

Angielskie “smart”, idąc za Wielkim słownikiem angielsko-polskim pod redakcją Dariusza Jemielniaka i Marcina Miłkowskiego, znaczy: inteligentny, bystry, pojętny, cwany, świetny… Plus jeszcze kilka innych, równie smart przymiotników. Idąc tym tropem można wysnuć wniosek, że wyżej wymienione urządzenia są w jakiś sposób inteligentne. I jest to dobry trop.

Smart TV - co to jest?

Bezkompromisowa jakość obrau w Loewe

Wyżej wymienione urządzenia swoją “mądrość” zawdzięczają połączeniu z Internetem. Nie inaczej jest w przypadku telewizorów. Sam fakt łączności z siecią nie czyni jednak z TV smart TV - podobnie, jak samo posiadanie mózgu nie jest warunkiem wysokiego ilorazu inteligencji. Jest to jednak warunek konieczny.

Przed erą smart TV telewizory nie bez powodu nazywano “odbiornikami telewizyjnymi”. Dość dobrze oddawało to zasadę ich działania - w istocie odbierały one sygnał, kablowy bądź satelitarny, który umożliwiał wyświetlanie poszczególnych kanałów. Dziś ta funkcjonalność jest zaledwie ułamkiem możliwości smart TV. I pokusimy się o stwierdzenie, że wcale nie najważniejszym.

W ciągu ostatnich kilku lat technologia telewizyjna wykonała wiele kroków naprzód, które z czystym sumieniem można nazwać milowymi. Podłączenie do Internetu i związane z tym funkcjonalności - o których więcej poniżej - a także wyposażenie go w sterowanie głosowe i połączenie z inteligentnym domem postawiło telewizory w miejscu, w którym nigdy wcześniej się nie znajdowały.

Telewizory nigdy wcześniej bowiem nie miały systemów operacyjnych z rozbudowanym interfejsem graficznym, funkcjami sterującymi i - w końcu - możliwością instalacji oraz używania aplikacji. W ten sposób telewizor stał się kolejnym narzędziem, które umożliwia wykorzystywanie Internetu do wyszukiwania informacji oraz samodzielnego decydowania o tym, co będziemy oglądać lub czego będziemy słuchać. I ta umiejętność czyni je naprawdę smart.

W tym samym czasie dokonała się prawdziwa rewolucja w kwestii jakości obrazu. Nowe rozdzielczości - 4K i 8K - a także takie technologie, jak HDR czy OLED znacząco zwiększyły możliwości telewizorów w zakresie obsługiwanej gamy kolorów czy głębi czerni oraz bieli. A, patrząc na kolejne plany producentów, to ciągle nie jest ostatnie słowo.

Funkcjonalności smart TV

Jak wiemy, choćby na przykładzie wspomnianych smartfonów, łączność z siecią pozwala na wykroczenie daleko poza “zwykłe” funkcjonalności - w tym wypadku odtwarzanie obrazu i dźwięku. Inteligentne telewizory oferują dostęp do szeregu aplikacji, poszerzających zakres dostępnych możliwości. Przede wszystkim są to platformy VOD (video on demand) takie, jak Netflix, YouTube czy HBO GO. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wygodne to rozwiązanie. Zamiast - przykładowo - podłączać laptop kablem HDMI do telewizora, wybieramy po prostu odpowiednie opcje za pomocą pilota i… voila! Smart TV i Netflix to naprawdę wyborne połączenie, pomocne w przyjemnym spędzeniu niejednego długiego wieczoru.

VOD to jednak nie wszystko. Systemy operacyjne obsługujące inteligentne telewizory pozwalają także na instalację przeglądarek internetowych, gier i aplikacji strumieniujących muzykę, jak Spotify. Z kolei dziękim takim technologiom, jak Google Assistant czy Amazon Alexa możemy obsługiwać TV po prostu… Mówiąc do niego.

Jak działa smart TV?

Pod względem zasady działania technologia smart TV jest zbliżona do, po prostu, komputerów. Inteligentne telewizory wyposażone są w system operacyjny - środowisko, oprogramowanie, które umożliwia instalowanie aplikacji i gier, a także konkretny sposób obsługi. Na rynku dostępne jest kilka popularnych systemów operacyjnych, wykorzystywanych w różnych rodzajach telewizorów.

Na marginesie warto zaznaczyć, że dla komfotowego działania Smart TV potrzebne jest odpowiedniej jakości łącze internetowe. Przyjmuje się, że prędkość pobierania dla materiałów wideo w rozdzielczości 720p (HD) powinna wynosić minimum 10 Mb/s, z kolei dla filmów w jakości 1080p (Full HD) - 20 MB/s.

Rodzaje systemów operacyjnych w smart TV

Jak wiemy, na rynku telewizorów możemy wyróżnić kilku gigantów, którzy zdecydowanie zdominowali ten segment. Najczęściej są to przedsiębiorstwa z dalekiego wschodu: Samsung, LG czy Sony. Każdy z nich w swoich konstrukcjach stosuje samodzielnie opracowany system operacyjny.

 

 

Możemy tu wyróżnić:

  • webOS - system operacyjny, z którego korzystają telewizory LG. To pierwsza platforma, która została przygotowana z myślą właśnie o przemyśle telewizyjnym. Kluczem do jej niewątpliwego sukcesu stały się prostota i wygoda użytkowania. Piloty LG - nazywane Magic Remotes - wyposażono w specjalny joystick, pozwalający na bardzo komfortową obsługę. Czytelne ikony oraz delikatne animacje pomagają w korzystaniu z tego systemu nawet osobom, które na co dzień nie mają z techniką wiele do czynienia. Dzisiejsze telewizory z webOS wspierają nowoczesną rozdzielczość 4K, jak i technologię HDR10+, a także format Dolby Vision.
  • Tizen (Smart Hub) - system operacyjny dedykowany telewizorom smart TV koreańskiego Samsunga. W użytku jest bardzo nienachalny: panel operacyjny zajmuje zaledwie fragment dolnego rogu ekranu, pozwalając na żonglowanie opcjami bez przerywania oglądania programu. Fanów muzyki na pewno zainteresuje dostępność Spotify razem z jego przebogatą biblioteką muzyczną, a zwolenników nowinek technologicznych - system SmartThings, sterujący firmowymi elementami inteligentnego domu. Warto też zwrócić uwagę na moduł ułatwiający parowanie ze smartfonami Samsunga, dzięki czemu szybko jesteśmy w stanie przesyłać obraz i dźwięk z urządzeń mobilnych.
  • Android TV - już w 2015 roku Sony zdecydowało się na współpracę z Google, które zaprojektowało system Android dla telewizorów. Pierwsze propozycje były, prawdę mówiąc, niskiej jakości. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło. Współczesne telewizory wyposażone w Android TV działają bardzo stabilnie, są także dość wygodne. Dużą zaletą jest dostęp do Sklepu Google Play, a co za tym idzie - niezliczonej niemal ilości aplikacji. Android TV umożliwia także strumieniowanie z innych urządzeń wyposażonych w system Android za pomocą technologii Chromecast. Oprócz Sony z tego systemu operacyjnego korzystają tacy producenci, jak Philips, Sony, Sharp czy Manta.
  • My Home Screen - ostatnim systemem, który omówimy jest My Home Screen, wykorzystywany w smart TV firmy Panasonic. Jest dobrze wyposażony w kwestii jakości obrazu (obsługuje bowiem zarówno Dolby Vision, jak i HDR10+), jednak pod kątem liczby obsługiwanych aplikacji i wygody użytkowania ustępuje poprzednikom.

Smart TV - czy warto?

Jak powiedzieliśmy wyżej, w ciągu ostatnich kilku lat technologia telewizyjna niesamowicie się rozwinęła. Smart TV jest tego doskonałym przykładem. Dziś trudno znaleźć telewizory, które nie obsługują połączenia z Internetem - a na pewno można stwierdzić, że takie pozycje są coraz mniej konkurencyjne.

Dostęp do mnogości aplikacji - w tym przede wszystkim serwisów VOD - a także możliwość sterowania głosowego czy włączenia telewizora w skład systemu inteligentnego domu to ogromne zalety. Sprawiają one, że dziś wybierając TV mało kto decyduje się na wybór produktu, który nie jest “smart”.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: