Poprzedni
Następny

Z papieru na ekran. Nagradzane adaptacje książek

Filmowe lub serialowe adaptacje literatury to nie lada wyzwanie dla każdego twórcy, jako że większość tytułów ma już swoich wiernych fanów, którzy mają konkretne wizje na to, jak powinna wyglądać ruchoma wersja ich ulubionych opowieści. Historia zna wiele klap, ale nie brakuje w niej też takich, którzy udźwignęli ciężar oczekiwań czytelników, tworząc obrazy, które wrzucamy na swoje kino domowe częściej niż jeden raz. Zobaczcie, o kim mowa!

Lincoln / Steven Spielberg / 2012

Ten nagrodzony dwoma Oscarami film tylko częściowo opiera się na ogromnej biografii 16. Prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego najbliższych współpracownikach, co zostało zaznaczone w napisach końcowych filmu. Nic dziwnego – gdyby chcieć zamknąć na ekranie całą bujną historię życia Abrahama Lincolna, prawdopodobnie musiałoby skończyć się to na kilku sezonach serialu.

 

W obrazie Spielberga prezydenta gra Daniel Day-Lewis, który za swoją kreację zgarnął trzecią statuetkę Oscara, a na ekranie towarzyszy mu między innymi Sally Field. Filmowa wersja fragmentu biografii Lincolna skupia się na  podejrzanych manewrach prezydenta, mających na celu uchwalenie przez Kongres 13. poprawki do konstytucji, która znosiła niewolnictwo w USA. 

Lista Schindlera / Steven Spielberg / 2021

Tę pozycję prawdopodobnie widział każdy, ale być może nie wszyscy wiedzą, że jest ona adaptacją powieści. Film “Lista Schindlera”, który opiera się na nagradzanej książce autorstwa Thomasa Keneally'ego pod tym samym tytułem, opowiada historię Oskara Schindlera (w tej roli Liam Neeson)  – członka partii nazistowskiej, który uratował życie ponad 1000 Żydów. Obraz  został nagrodzony aż 7 Oscarami.

Lot nad kukułczym gniazdem / Miloš Forman / 1975

 

Podobno Ken Kesey, czyli autor powieści “Lot nad kukułczym gniazdem” z 1962 roku nie należał do fanów filmowej adaptacji swojej książki, co czyni go zdecydowaną mniejszością wśród wszystkich, którzy mieli okazję ją zobaczyć. Ekranizacja z 1975 roku w reżyserii Formana była drugim w historii filmem, który zdobył “Wielką Piątkę” Oscarów (Najlepszy Film, Reżyser, Aktor, Aktorka i Scenariusz) i do dzisiaj jest jednym z ulubionych odnośników i źródeł inspiracji współczesnej popkultury. Chociaż (a w zasadzie: ponieważ) adaptacja nieco różni się od literackiego pierwowzoru, polecamy sięgnąć po obie pozycje i porównać wizje obu twórców.

Zabić drozda / Robert Mulligan / 1962

Mimo upływu ponad 60 lat, zarówno nagrodzona Pulitzerem książka Harper Lee, jak i jej filmowa wersja w reżyserii Roberta Mulligana mają swoich wiernych fanów i – za sprawą wciąż aktualnego przekazu – stale przyciągają nowych.

“Zabić drozda” to poruszająca opowieść o nierównościach rasowych i społecznych, a także wyjątkowy obraz dorastania i próbowania zrozumienia okrutnego świata dorosłych.

Szpieg / Tomas Alfredson / 2011

Trzymający w napięciu “Szpieg” stał się ogromnym hitem zarówno na papierze, jak i na ekranie. Na ten drugi sukces musiał jednak trochę poczekać – powieść Johna le Carré z 1974 roku o szpiegu George'u Smileyu i jego pogoni za podwójnym sowieckim agentem brytyjskiego wywiadu doczekała się swojej ekranizacji dopiero w 2011 roku. Fani literackiego pierwowzoru pognali wówczas do kin, żeby zobaczyć, jak gwiazdorska obsada (Gary Oldman w roli Smileya oraz m.in. Tom Hardy, Mark Strong, Colin Firth i Benedict Cumberbatch) poradzi sobie z majstersztykiem wśród szpiegowskich opowieści. Wygląda na to, że obsada nie zawiodała – film został wyróżniony wieloma nominacjami (w tym trzema do Oscara) i ma na koncie 2 statuetki BAFTA.

Normalni ludzie / 2020

 “Normalni ludzie” to serial na podstawie powieści miłosnej spod pióra Sally Rooney, któremu daleko jest do rzewnych, niemal bajkowych historii o przeznaczeniu. Tu nie ma fajerwerków ani żadnego innego WOW – poza tym emocjonalnym, które rozgrzebuje widzów od środka, przypominając nam pierwsze miłości i stojące przed nimi przeszkody.

W swojej książce Rooney umiejętnie przedstawiła specyfikę zmian, jakie zachodzą w ludziach na przestrzeni lat, zapraszając czytelników do życia Connela i Marrianne – dwojga młodych ludzi, których dzieli wszystko – od statusu społecznego, przez popularność w szkole, aż po charaktery i plany na wszystkość, a mimo to jakaś tajemnicza siła pcha ich ku sobie zarówno w czasach licealnych, jak i w młodej dorosłości.

Nomadland / Chloé Zhao / 2020

Adaptacja literatury faktu wiąże się z unikalnymi wyzwaniami, jednak scenarzystce i reżyserce Chloé Zhao udało się bardzo zręcznie spleść w całość historie z książki Jessiki Bruder w postaci wiodących koczownicze życie Fern (Frances McDormand) i Dave'a (David Strathairn) i tym sposobem uzyskać delikatny balans między ciepłem opowieści a dokumentalistycznym stylem filmowania, za co zresztą otrzymała Oscara.

 

 

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: