Poprzedni
Następny

Rekordziści i kamienie milowe Oscarów

Pierwsza ceremonia rozdania Oscarów miała miejsce w 1929 roku i uczestniczyło w niej 270 osób, a bilet wstępu kosztował pięć dolarów. Od tego czasu plebiscyt zyskał ogromny prestiż, stając się wyznacznikiem tego, co w kinie najlepsze, a kina domowe ludzi na całym świecie bardzo chętnie goszczą filmy laureatów statuetek. Oto kilka ważnych rekordów i kamieni milowych w historii najważniejszych nagród filmowych na świecie.

Najczęstszy gospodarz Oscarów

Myślicie, że Billy Crystal? Chociaż pełnił funkcję gospodarza ceremonii wręczenia Oscarów aż dziewięć razy, to jednak nie do niego należy rekord. Dzierży go Bob Hope, który między 1939 a 1977 rokiem prowadził galę aż 19 razy! Ciekawe, czy jego żarty nie nudziły się widzom.

Legenda z największą liczbą Oscarów

Jak sądzicie – który aktor lub która aktorka ma na koncie największą liczbę statuetek? To nieżyjąca już Katharine Hepburn, która otrzymała cztery Oscary za najlepszą aktorkę w roli pierwszoplanowej.

 

Najczęściej nominowana aktorka wszech czasów

Rekord Hepburn jest jednak zagrożony – po piętach depcze jej Meryl Streep, która nie dość, że jest szczęśliwą posiadaczką trzech Oscarów, to ma na koncie największą liczbę nominacji za grę aktorską – Akademia wyróżniła ją aż 19 razy.

Najczęściej nominowany aktor wszech czasów

Rekord za największą ilość nominacji dla aktora dzierży Jack Nicholson, który został w ten sposób wyróżniony przez Akademię aż 12 razy, z czego 3 nominacje zmieniły się w złote statuetki.

 

Pierwsza czarnoskóra osoba w historii nominowana za najlepszą reżyserię

W wieku 24 lat John Singleton został pierwszym Afroamerykaninem i najmłodszą osobą, która otrzymała nominację do Oscara za najlepszą reżyserię – oczywiście mowa tu o filmie „Boyz N The Hood”. Od tamtej pory Lee Daniels i Steve McQueen byli jedynymi innymi czarnoskórymi reżyserami nominowanymi do Oscara, odpowiednio za filmy „Szlachetna” i „12 Years a Slave”.

Najmłodsza i najstarsza osoba, która wygrała Oscara za reżyserię

Najmłodszą osobą, która otrzymała nagrodę dla najlepszego reżysera był Norman Taurog, który miał 32 lata, gdy wygrał Oscara za film „Skippy” z 1931 roku. Najstarszym nagrodzonym reżyserem jest natomiast Clint Eastwood, który odebrał statuetkę za reżyserię filmu „Za wszelką cenę”, mając 74 lata.

 

Pierwsza kolorowa osoba, która wygrała Oscara za reżyserię

W 2005 roku urodzony na Tajwanie Ang Lee został pierwszą osobą o innym kolorze skóry niż biały, która zdobyła Oscara w kategorii Najlepszy Reżyser. Lee odebrał nagrodę za swój film „Brokeback Mountain”.

 

Pierwsza kobieta, która zgarnęła statuetkę za reżyserię

W 88-letniej historii Oscarów tylko cztery kobiety doczekały się nominacji do nagrody za najlepszą reżyserię. Były to Lina Wertmuller za „Siedem piękności” w 1976 roku, Jane Campion w 1993 roku za „Fortepian”, Sofia Coppola w 2003 roku za „Między słowami” i wreszcie Kathryn Bigelow w 2009 roku za „The Hurt Locker”, której udało się przynieść statuetkę do domu.

 

Najczęściej nominowana osoba w historii Oscarów

Najczęściej nominowaną osobą w historii Oscarów jest kompozytor John Williams, który ma na swoim koncie aż 49 nominacji i 5 statuetek.

Najchętniej nominowane filmy

Filmy „Wszystko o Ewie” z 1950 roku i „Titanic” z 1997 roku doczekały się aż po 14 nominacji do Oscara każdy, jednak ten pierwszy zdobył „tylko” 6 statuetek, a ten drugi aż 11.

 

Pierwsi czarnoskórzy laureaci Oscarów

Pierwszą wyróżnioną przez członków Akademii Afroamerykanką była Hattie McDaniel, która wygrała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Mammy w „Przeminęło z wiatrem” z 1939, kiedy to wstęp na oscarową galę mieli tylko biali.

W 1964 roku do grona czarnych laureatów statuetki za najlepszą główną rolę dołączył Sidney Poitier za film „Polne lilie”, a przez kolejnych 30 lat czarnoskórzy aktorzy wygrywali wyłącznie w kategoriach drugoplanowych. Dopiero w 2002 Halle Berry została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą, co uczyniło ją pierwszą Afroamerykanką w historii, która to osiągnęła.

Pierwszy Oscar za reżyserię dla Azjatki

Chloé Zhao jest drugą kobietą w historii i pierwszą nie-białą kobietą, która zdobyła Oscara za najlepszą reżyserię za swój zeszłoroczny film „Nomadland”. Jednocześnie w tym roku po raz pierwszy w gronie nominowanych do statuetki za reżyserię były dwie kobiety.

Zhao stała się również trzecią Azjatką, która wygrała nagrodę za najlepszą reżyserię – po Angu Lee (za „Brokeback Mountain” i „Życie Pi”) oraz Bongu Joon-ho („Parasite”).

Pierwszy bojkot wygranej

George C. Scott odrzucił nominację dla najlepszego aktora za film „Patton” z 1970 roku, zapowiadając Akademii, że nawet jeśli wygra, odmówi przyjęcia nagrody. Powód? Nie miał ochoty uczestniczyć w takiej „dwugodzinnej paradzie mięsa”.

 

3 lata później jego wyczyn w pewnym stopniu powtórzył Marlon Brando, który, wiedząc, że jest pewniakiem do statuetki dla najlepszego aktora za rolę Vito Corleone w „Ojcu chrzestnym”, zbojkotował Oscary i na swoje miejsce zaprosił aktywistkę walczącą o prawa rdzennych Amerykanów, by wygłosiła mowę na temat traktowania tej nacji w przemyśle filmowym.

Poprzedni
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: