Poprzedni
Następny

Bowers & Wilkins prezentuje nową serię 800 Diamond

Jeszcze doskonalsza, jeszcze bardziej zaawansowana technicznie i jeszcze bliższa ideałowi zapewniającemu naturalny dźwięk – nowa seria 800 Diamond ponownie staje się punktem odniesienia dla innych producentów kolumn głośnikowych i na nowo opisuje wydajność głośników klasy high-end.

Nowa seria 800 Diamond jest zwieńczeniem siedmiu lat prac badawczo-rozwojowych, które pozwoliły, aby najlepsze stało się jeszcze lepsze. Nowa seria to preludium przed zbliżającą się 50. rocznicą działalności firmy i jednocześnie poziom odniesienia dla wszystkich producentów kolumn głośnikowych, wskazujący możliwości głośników klasy high-end.

Projektanci nowej serii zmienili niemal wszystkie podzespoły w porównaniu z ustępującą serią 800 Diamond. Wyjątkiem jest doskonała już kopułka wysokotonowa, która jako jeden z nielicznych elementów pozostała bez zmian. Pozostałe elementy przetwornika zostały jednak opracowane od podstaw, dzięki czemu całość gwarantuje najwyższą możliwą jakość dźwięku.

802-wp-thf

Wprowadzone udoskonalenia i innowacje urzeczywistniają przetworniki średniotonowe. To jedna z najistotniejszych zmian wprowadzonych w nowej serii 800 Diamond. Kewlarowe membrany, które przez wiele dekad były podstawą niezwykłego realizmu zakresu średniotonowego gwarantowanego przez serię 800, zostały zastąpione przez nowe membrany Continuum. Dzięki swojej kompozytowej konstrukcji membrana ta cechuje się wyższą stabilnością pracy, co skutkuje bardziej otwartą i naturalną charakterystyką.

membrana

Znaczące udoskonalenia objęły także sekcję niskotonową. Projektanci zastosowali nową membranę Aerofoil. To konstrukcja o zmiennej grubości, która jest maksymalnie sztywna w najbardziej pożądanych miejscach. Dzięki temu membrana znacząco redukuje zniekształcenia i charakteryzuje się tłokowym zachowaniem w jeszcze szerszym zakresie słyszalnych częstotliwości, gwarantując precyzyjny, kontrolowany i całkowicie naturalny bas.

Aby w pełni wykorzystać potencjał nowych przetworników projektanci udoskonalili obudowy kolumn i zastosowali jeszcze wytrzymalszy system wewnętrznych wzmocnień Matrix. Ten ostatni pełni rolę szkieletu i pracuje podobnie jak wzmocnienie szkieletu statku. Zmiany objęły m.in. materiał,  z którego wykonane są wewnętrzne panele. Płyty MDF zostały zastąpione przez grubszą i jeszcze bardziej wytrzymałą sklejkę, która w kilku modelach dodatkowo wzmocniona jest za pomocą metalowych elementów.

obudowa

Na uwagę zasługują również same obudowy, które dosłownie dokonały zwrotu o 180 stopni – obudowy o odwróconym profilu zajęły miejsce kolumn z płaskim frontem i zakrzywionym tyłem. Teraz front i boki uformowane są w postaci jednej krzywej, którą spina aluminiowy „kręgosłup”. Ograniczenie liczby połączeń zwiększyło sztywność konstrukcji, a zaokrąglenie frontu prowadzi do mniejszej ilości zakłóceń wokół przetworników.

805-wp-thf

Oczywiście najbardziej zaawansowane modele wciąż pozostają wierne autorskiemu rozwiązaniu Bowers & Wilkins. Odseparowane głowy miały swoją premierę w 1979 r., a teraz, po całkowitym przeprojektowaniu, działają jeszcze lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Wykonane z jednego kawałka aluminium, usztywnione wewnętrznymi, rozchodzącymi się promieniście żebrami i z podniesionym, smuklejszym profilem, głowy Turbine szczycą się jeszcze większą inercją, zapewniając tym samym dźwięk, który jest wolny od podkolorowań wprowadzanych przez obudowę.

803-wp-thf

Zmiany objęły również podstawę kolumn głośnikowych. Ta w nowej serii 800 Diamond jest jeszcze stabilniejsza i odporniejsza na rezonans niż w przypadku cokołu stosowanego dotychczas. Podstawa wykonana jest z litego kawałka aluminium i waży 18 kg, a obniżając środek ciężkości kolumny zwiększa stabilność całej konstrukcji i dodatkowo równoważy ciężar głowy Turbine. Cokoły większych kolumn głośnikowych z serii 800 Diamond wyposażone są w rolki, ułatwiające przesuwanie kolumn i ustawienie ich we właściwym miejscu, oraz zintegrowane kolce podłogowe, które można wysunąć lub wsunąć w łatwy sposób za pomocą specjalnego kółka zębatego.

kółka

Kolumny głośnikowe z nowej serii 800 Diamond, 802 D3, 803 D3, 804 D3, 805 D3 oraz HTM1 D3 i HTM2 D3 będą dostępne w październiku br. Flagowy model, 800 D3, zostanie wprowadzony do sprzedaży wiosną 2016 r.

804-wp-thf

Poprzedni
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: