Poprzedni
Następny

Bowers & Wilkins i Abbey Road – związek, który przetrwał wieki

Nieodłącznym elementem każdego studia nagrań są odpowiednie monitory odsłuchowe. Są to specyficzne zespoły głośnikowe, które realizatorom dźwięku pozwalają usłyszeć nawet takie niuanse brzmieniowe, których niekiedy nie jest w stanie przetworzyć klasyczny, domowy sprzęt audio. W Abbey Road Studios, renomowanym londyńskim studiu, które w 2021 r. obchodzi 90-lecie istnienia, od dawna wykorzystywane są kolumny marki Bowers & Wilkins z serii 800.

Bowers & Wilkins 800 D3 Abbey Road

Pierwsze kolumny głośnikowe marki Bowers & Wilkins zostały zainstalowane w Abbey Road Studios już w 1980 roku! Modele marki Bowers & Wilkins z serii 800 przełamują stereotyp związany z tym, że kolumny przeznaczone do klasycznych systemów hi-fi nie nadają się jako monitory odsłuchowe i nie powinny być wykorzystywane podczas realizacji nagrań, ich miksu czy masteringu. Nic bardziej mylnego! To właśnie głośniki marki Bowers & Wilkins były wykorzystywane jako monitory studyjne przy tworzeniu wielu popularnych utworów i ścieżek dźwiękowych do filmów w ciągu ostatnich 40 lat, w tym m.in. do „Gwiezdnych Wojen: Części IV – Powrotu Jedi” (1983), „Władcy Pierścieni” (2001), czy jednego z ostatnich filmów o Jamesie Bondzie, zatytułowanego „Skyfall” (2012).

Bowers & Wilkins 800 D3 Abbey Road Studios

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Abbey Road Studios i tego, kto przez lata miał okazję nagrywać tam swoje przeboje, sprawdź artykuł: „Abbey Road – legendarny londyński adres, nie tylko dla fanów Beatlesów”.

Na początku były „osiemset jedynki”

Przez całą swoją karierę w branży audio John Bowers współpracował z najlepszymi inżynierami i reżyserami dźwięku, którzy dostarczali mu istotnych informacji na temat tego, w jaki sposób można poprawić jakość dźwięku przetwarzanego przez głośnik. Jego zamierzeniem było wyprodukowanie takiego głośnika, który odtwarzałby dźwięk tak, jakby był on prezentowany „na żywo”.

W 1979 r. powstał znakomity, referencyjny model 801. Swoją nazwę zawdzięcza zresztą temu, iż były to pierwsze kolumny głośnikowe Bowers & Wilkins opracowane w latach 80. XX wieku. „Osiemset jedynki” szybko zyskały popularność wśród melomanów. Były chętnie instalowane także w studiach nagraniowych na całym świecie, choć pierwotnie nie powstały z myślą o tego typu zastosowaniach. Przy Abbey Road 3 w Londynie także nie mogło ich zabraknąć. Model 801 z nietypowym rozmieszczeniem poszczególnych przetworników elektroakustycznych, bo ulokowanych w specjalnych oddzielnych komorach, doskonale sprawdzał się właśnie podczas studyjnych odsłuchów.

Bowers & Wilkins 801

Mówi się nawet, że: „Muzykę, która wkrótce będzie słyszana wszędzie, najpierw słychać przez głośniki Bowers & Wilkins”. To stwierdzenie ma odzwierciedlać działania pracujących w studiach nagrań inżynierów dźwięku. Z wykorzystaniem kolumn głośnikowych tego brytyjskiego producenta nagrywają oni, a następnie miksują i poddają masteringowi nagrania muzyczne i filmowe, które później stają się wielkimi przebojami. Podwaliny pod wspomniane powiedzenie dało właśnie wykorzystanie kolumn Bowers & Wilkins 801 w Abbey Road Studios. Co ciekawe, pojedyncza kolumna Bowers & Wilkins 801 ważyła blisko 50 kg!

Matrix w Abbey Road Studios

W 1988 r. w Abbey Road Studios zainstalowano nowe głośniki Bowers & Wilkins – model Matrix 801, który swoją światową premierę miał rok wcześniej. W modelu tym po raz pierwszy wprowadzono specjalną konstrukcję zwiększającą sztywność obudowy. Mamy tutaj na myśli użebrowanie Matrix, poprawiające wydajność pracy przetworników elektroakustycznych przez znaczną redukcję wibracji obudowy.

W odróżnieniu od klasycznej „osiemset jedynki” wersja Matrix miała otwór bass reflex ulokowany na froncie, a do tego większy, 30-centymetrowy przetwornik basowy. To właśnie Matrix 801, zainstalowany pod koniec lat 80. XX w. przy Abbey Road 3 w Londynie miał stanowić wzorzec dla wszystkich późniejszych konstrukcji kolumn marki Bowers & Wilkins.

Bowers & Wilkins Abbey Road

Kolejne zmiany w wyposażeniu studia

Z upływem lat, w wyniku prac prowadzonych w placówce badawczej Bowers & Wilkins, seria 800 ewoluowała. W jej skład zaczęły wchodzić już nie tylko pojedyncze konstrukcje, ale kilka modeli różniących się pod względem gabarytów i wykorzystywanych przetworników elektroakustycznych. Zmieniały się i ulegały usprawnieniu również rozwiązania techniczne w nich stosowane.

W 1998 r. do kolumn z serii 800 wprowadzone zostały charakterystyczne głośniki wysokotonowe Nautilus z obudowami tubowymi, które stały się wręcz jej znakiem rozpoznawczym. Innym bardzo istotnym usprawnieniem było m.in. wprowadzenie w 2005 r. przetwornika z diamentową kopułką, co usprawniło przetwarzanie wysokich tonów przez zestaw głośnikowy. To właśnie od niej kolejne serie mają w swojej nazwie dopisek „Diamond”.

Tym samym na przestrzeni lat w Abbey Road Studios pojawiały się coraz to nowsze kolumny Bowers & Wilkins. Na przykład w Studio One wykorzystywano przez lata m.in. duże głośniki 800D (z diamentowym tweeterem), a w Studio Two zainstalowano znacznie mniejsze 805S, z charakterystyczną konstrukcją przetwornika wysokotonowego wykonanego z aluminium. Parę głośników Bowers & Wilkins 805S wykorzystywano w Abbey Road Studios jako monitory bliskiego pola.

Oficjalną współpracę czas zacząć!

Wieloletnia współpraca między firmą Bowers & Wilkins a londyńskim studiem nagrań została sformalizowana w 2018 r. Od tego czasu Bowers & Wilkins stał się oficjalnym partnerem Abbey Road Studios, a jednocześnie pierwszym w historii londyńskiego studia w zakresie kolumn głośnikowych i słuchawek. Oficjalne partnerstwo jest kontynuacją, a przypieczętowaniem długiej relacji, której początki sięgają, jak już wspominaliśmy, lat 80-tych ubiegłego stulecia. O wyborze Bowers & Wilkins na partnera Abbey Road Studios zadecydowało wieloletnie zaangażowanie Bowers & Wilkins w tworzenie wysokiej klasy sprzętu audio do zastosowań studyjnych i domowych, a także fakt, że produkty tej firmy preferowali sami inżynierowie londyńskiego studia. W ramach oficjalnej współpracy przy Abbey Road 3 zarówno Studio One, Studio Two, Studio Three, a także The Gatehouse i The Front Room (dwie najnowsze przestrzenie studyjne otwarte w 2017 r.) zostały wyposażone w kolumny z serii 800 Diamond D3.

Bowers & Wilkins 800 D3 Abbey Road Studios

Tak o partnerstwie z Bowers & Wilkins wypowiadała się Isabel Garvey, dyrektor zarządzająca Abbey Road Studios:

„Cieszymy się, że rozpoczynamy współpracę z firmą Bowers & Wilkins, która podziela naszą pasję do doskonałości twórczej, innowacji i najwyższej jakości dźwięku. Dzięki współpracy z Bowers & Wilkins nasi inżynierowie mogą nadal dostarczać naszym klientom najlepsze możliwe wrażenia ze studia i sprawić, że pasja i kunszt, które towarzyszą każdemu nagraniu, mogą zostać przeniesione do domu w taki sposób, jak chciał tego artysta.”

Linia 800 Diamond D3 powstała w wyniku siedmiu lat badań. Wyróżnikiem trzeciej generacji topowych kolumn Bowers & Wilkins, wprowadzonej do oferty 2015 r., są m.in. membrany średniotonowe Continuum, które charakteryzują się znacznie większą sztywnością (w porównaniu do tych wykonanych z Kevlaru). Zapewniają one skuteczniejsze tłumienie wewnętrznych rezonansów, wpływając pozytywnie na jakość odtwarzanego dźwięku, która przy studyjnych nagraniach jest niezwykle ważna.

Ówczesny CEO Bowers and Wilkins, Gideon Yu, tak wyrażał się o współpracy z londyńskim studiem:

„Jesteśmy zachwyceni, że Abbey Road Studios i Bowers & Wilkins współpracują ze sobą. Z pasją dostarczamy najwyższej jakości i możliwie najwierniejsze brzmienie z najbardziej wymagających środowisk studyjnych na świecie wprost do domowych salonów. Abbey Road Studios ma niesamowitą tradycję i umiejętność przyciągania najbardziej utalentowanych muzyków ostatnich 86 lat. Jesteśmy zachwyceni, że możemy pomóc rozszerzyć te doświadczenia dźwiękowe na kolejne pokolenie muzyków, którzy będą pracować w tych legendarnych studiach.”

800 Diamond D4 – czas na zmiany

2021 rok to czas premiery nowej generacji kolumn z serii 800 Diamond. 800 D4, bo o niej mowa, powstawała w nowym centrum badawczym Bowers & Wilkins – Southwater Research & Engineering (SRE). W jej skład wchodzi aż 7 modeli, z wykorzystaniem których można stworzyć nie tylko zestaw stereo, ale nawet rozbudowany system kina domowego.

Najbardziej zaawansowaną konstrukcją z nowej linii jest model 801 D4, nazwany – jak nietrudno się domyślić – właśnie na cześć kultowego Bowers & Wilkins 801, który powstał już w 1979 r. Ma on aż 10-calowe przetworniki niskotonowe, a więc doskonale sprawdzi się nawet w dużych pomieszczeniach. Co ciekawe, rok jego debiutu na rynku zbiegł się z obchodami 90. rocznicy funkcjonowania legendarnego studia nagrań przy Abbey Road 3. Kolumny z nowej serii 800 D4 już zresztą zostały oficjalnie zaprezentowane w przestrzeniach Abbey Road Studios, gdzie zastąpiły dotychczas wykorzystywane modele z linii 800 Diamond D3.

Bowers & Wilkins 801 D4 Satin Rosenut

Więcej o kolumnach z serii 800 Diamond D4 przeczytasz w artykule: „Nowa odsłona kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins 800 Diamond – seria D4”.

Niezwykłe doświadczenia brzmieniowe

Kolumny z serii Bowers & Wilkins 800 od dawna są chętnie wybierane przez inżynierów dźwięku pracujących w Abbey Road Studios, m.in. ze względu na szczegółowość, precyzję i przejrzystość brzmienia przede wszystkim w zakresie średnio-wysokotonowym. Odsłuch z wykorzystaniem kolumn z serii 800 Bowers & Wilkins podczas miksu czy masteringu nagrań pozwala zapewnić brzmienie wierne ścieżkom dźwiękowym nagrywanym w studiu.

Kolumny marki Bowers & Wilkins, w tym konstrukcje pochodzące z najnowszej serii 800 Diamond D4, możesz sprawdzić w praktyce w jednym z naszych salonów sprzedaży. Pod okiem ekspertów dobrego brzmienia sprawdzisz je w połączeniu z odpowiednio dobranymi komponentami audio, które pozwolą wydobyć pełnię brzmienia z tych wyjątkowych konstrukcji głośnikowych.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: