Poprzedni
Następny

Nowa odsłona kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins 800 Diamond – seria D4

Bowers & Wilkins zaprezentował najnowszą odsłonę najlepszej serii kolumn głośnikowych 800 Diamond. Nowe atrakcyjne wzornictwo wraz z szeregiem przełomowych rozwiązań technicznych ponownie pozwoliły zdefiniować najwyższe standardy w zakresie absolutnej jakości dźwięku.

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins 801 D4

Projektanci Bowers & Wilkins stanęli przed nie lada wyzwaniem. W jaki sposób sprawić, aby najbardziej udana na świecie gama high-endowych kolumn głośnikowych stała się jeszcze lepsza?

Przez ostatnich sześć lat najwybitniejsze umysły w Southwater Research & Engineering, siedzibie zespołu inżynierów Bowers & Wilkins, mierzyły się właśnie z tą kwestią. Efektem ich prac jest połączenie nieustannego ulepszania wszystkich elementów każdej konstrukcji z innowacyjnymi, autorskimi rozwiązaniami technologicznymi.

W skład nowej serii 800 Diamond wchodzi siedem modeli:

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins 802 D4

Każda z nowych konstrukcji stanowi połączenie setek udoskonaleń oraz kilku całkowicie nowych rozwiązań technicznych. Tym samym inżynierom udało się stworzyć najbardziej transparentną, detaliczną i naturalnie brzmiącą serię kolumn głośnikowych w historii Bowers & Wilkins.

Zaawansowana konstrukcja

Wytworne, stylowe proporcje obudowy oraz ekskluzywne, wysokiej klasy szczegóły sprawiają, że jest to najbardziej luksusowa seria 800 Diamond w historii.

Na pierwszy plan wysuwa się nowa – czwarta już – wersja wykończenia. Gama najnowszych kolumn 800 Diamond obejmuje teraz także wykończenie satynowy orzech, które dołącza do pozostałych wersji: błyszczący czarny, błyszczący biały i satynowy różany.

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins 802 D4

Wszystkie modele stereo wyróżniają się ulepszoną konstrukcją obudowy z całkowicie nową, sztywną, odlewaną z aluminium górną sekcją, która zastąpiła dotychczasową wersję drewnianą. Przełożyło się to na jeszcze większą sztywność i wyciszenie obudowy. Ta sama konstrukcja to także znakomite miejsce dla nowych skórzanych detali obudowy ze skóry Connolly, z luksusową czarną skórą dla ciemnych obudów (czarny, satynowy różany) i jasnoszarą dla jaśniejszych wersji kolorystycznych (biały, satynowy orzech).

Każdy model z najnowszej serii 800 Diamond cechuje się usprawnioną wersją kultowej obudowy Solid Body Tweeter-on-Top, z nowym, wydłużonym systemem tubowym, aby zagwarantować jeszcze bardziej otwarty dźwięk wysokich tonów. Ta niezwykle sztywna obudowa odpowiada za skuteczne wytłumienie niepożądanego rezonansu, pozostając wyjątkową konstrukcją akustyczną – zwłaszcza w połączeniu z dwupunktowym systemem odsprzęgającym, który izoluje całość od pozostałej części kolumny głośnikowej skuteczniej niż wcześniej. Ponadto obudowa jednostki wysokotonowej Solid Body Tweeter ponownie wyfrezowana została z pojedynczego litego bloku aluminium, jednak teraz ma anodyzowane wykończenie, ciemne lub jasne, zależnie od koloru obudowy.

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins 803 D4

Projektanci zadbali również o to, aby nawet najmniejsze modele stereo – 805 D4 i 804 D4 – wykorzystywały „odwróconą” obudowę, która w większych modelach po raz pierwszy znalazła się w 2015 r. Nowy kształt zmniejsza profil przedniej ścianki, równocześnie zwiększając ogólną sztywność całej konstrukcji. To rozwiązanie wpłynęło na to, że zwrotnica mogła zostać zamocowana w specjalnej przestrzeni w tylnej części każdej kolumny, umieszczonej za sztywnymi aluminiowymi kolcami.

Dzięki temu najmniejsze wolnostojące kolumny głośnikowe w odświeżonej serii 800 Diamond – 804 D4 – wykorzystują pełen potencjał swojej nowej konfiguracji poprzez dodanie portu skierowanego w dół ze zintegrowaną aluminiową podstawą. „Odwróconą” obudowę posiada również nowy głośnik centralny HTM82 D4, gwarantując świetną wydajność akustyczną i mechaniczną.

Udoskonalona średnica

Kompozytowa membrana Continuum jest efektem ośmioletniego programu badawczego i stosowana w przetwornikach średnio- oraz średnio-niskotonowych. Słynie ona ze swojej otwartości, transparentności i neutralności. Kiedy występuje jako przetwornik średniotonowy w podłogowych kolumnach głośnikowych Bowers & Wilkins, zawsze łączy się ją z zawieszeniem FST (Fixed Suspension Transducer), które starannie odfiltrowuje podbarwienia charakterystyczne dla tradycyjnego zawieszenia membran.

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins 804 D4

Bowers & Wilkins w najnowszej odsłonie kolumn 800 Diamond zdecydował połączyć technologie Continuum i FST z zupełnie nowym rozwiązaniem. Zmianie uległ inny kluczowy element normalnej pracy przetwornika: materiałowy pająk.

Teraz materiałowy pająk zastąpiono nowym kompozytowym zawieszeniem biomimetycznym. Najnowszy układ zawieszenia rewolucjonizuje wydajność membrany średniotonowej poprzez znaczące zmniejszenie niepożądanego ciśnienia powietrza i wyeliminowanie nieprzewidywalnych, nieliniowych efektów generowanych przez konwencjonalny pająk materiałowy. W rezultacie użytkownik może liczyć na bezprecedensową transparentność i realizm średnich tonów.

Skuteczna izolacja

Projektanci zadbali również o to, aby układ średniotonowy został starannie odizolowany od pozostałej części obudowy. Przetworniki średniotonowe we wszystkich trójdrożnych modelach wykorzystują niezwykle sztywną aluminiową ramę z Tuned Mass Dampers (TMD), aby wytłumić wszelkie rezonanse. Następnie są one izolowane na mocowanych sprężynowo uchwytach odsprzęgających, jeszcze bardziej redukując przekazywanie wibracji do przetworników.

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins 804 D4

Dodatkowo w modelach 803 D4, 802 D4 i 801 D4 znalazła się masywna i sztywna obudowa Turbine Head dla przetworników średniotonowych. Tym samym udało się zapewnić zachwycającą formę akustyczną i skuteczniejszą izolację, gdyż zespół Turbine Head odseparowany jest od znajdującej się poniżej obudowy niskotonowej.

Głośniki centralne HTM81 D4 i HTM82 D4 wprowadzają podobną koncepcję, lecz wewnątrz swoich obudów. Każdy z nich wyposażono w wewnętrzną obudowę aluminiową, tworzącą sztywną, dobrze izolowaną konstrukcję dla jednostki średniotonowej i jej mechanizmu odsprzęgającego.

Pełna scena dźwiękowa

Chcąc zminimalizować niepożądane wibracje, przetwornik wysokotonowy Diamond Dome w każdym z modeli wyposażony został w niezwykle sztywną obudowę określaną jako Solid Body. Kolumny głośnikowe z najnowszej serii mogą pochwalić się udoskonaloną wersją tej kultowej obudowy – teraz o wydłużonym kształcie (blisko 30 cm długości) z dłuższym wewnętrznym systemem tubowym.

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins 804 D4

Udoskonalona wersja zespołu Solidy Body Tweeter jest oddzielona od obudowy kolumny głośnikowej lub modułu Turbine Head (w zależności od modelu) w dwóch miejscach, a nie jak wcześniej w jednym, co przełożyło się na ulepszoną przestrzenność i otwartość. Przeprojektowaniu uległ także układ napędowy tweetera, aby pozwolić przetwornikowi „oddychać” bardziej wydajnie bez negatywnego wpływu na potencjał głośnika, co wpłynęło na zredukowanie częstotliwości rezonansowej za kopułką wysokotonową.

Maksymalna sztywność obudowy

Jednym z podstawowych rozwiązań technicznych Bowers & Wilkins już od ponad 30 lat jest technika Matrix – wewnętrzna struktura zazębiających się paneli, które wewnętrznie odpowiadają za usztywnienie kolumny głośnikowej we wszystkich kierunkach. Rozwiązanie to sprawia, że obudowy kolumn głośnikowych są sztywne, bierne i ciche.

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins 802 D4

Najmniejsza kolumna podłogowa 804 D4 i podstawkowe kolumny 805 D4 teraz wykorzystują „odwrócone” obudowy, czym dołączyły do większych kolumn wolnostojących z serii 800 Diamond. Wszystkie modele łączy sztywna płyta aluminiowa po wewnętrznej stronie obudowy, która zastąpiła wcześniej stosowaną drewnianą konstrukcję. Wprowadzona zmiana wpłynęła na zwiększenie sztywności obudowy i zabezpieczenie przegrody przez rezonansem.

Wewnątrz oba modele czerpią również z usprawnień wprowadzonych w systemie Matrix – w miejsce MDF-u pojawiły się grubsze panele wykonane z litej sklejki, które wzmocniono aluminiowymi sekcjami usztywniającymi. Przetworniki mieszczą się w sztywnych kapsułach aluminiowych przymocowanych do przegrody kolumny głośnikowej. Z kolei zwrotnice zamocowane są do równie sztywnej aluminiowej konstrukcji biegnącej wzdłuż tylnej części obudowy. Warto też wspomnieć, że referencyjny model 801 D4 wykorzystuje stalową płytę w sekcji podstawy wokół portu – wszystko po to, aby maksymalnie zwiększyć sztywność obudowy i dalsze wyciszenie podczas pracy.

Kontrola niepożądanego rezonansu

Wolnostojące kolumny z najnowszej serii 800 Diamond korzystają ze skierowanego w dół portu basowego Flowport. Wyjście portu mieści się w nowym, sztywniejszym cokole z litego aluminium wraz ze stalową warstwą tłumiącą, opracowaną tak, aby zapewnić solidną podstawę i kontrolę niepożądanego rezonansu.

Kolumna podstawkowa Bowers & Wilkins 805 D4

Dodatkowo model 804 D4 doczekał się ulepszonych kolców i nóżek, które w porównaniu do poprzednich są stabilniejsze i sztywniejsze. Pozostałe trzy wolnostojące konstrukcje wykorzystują ten sam skierowany w dół wylot Flowport, cokół z litego aluminium i stalową warstwę tłumiącą, ale zachowują wprowadzoną w 2015 r. konfigurację z kółkami oraz kolcami. Ułatwia to przesuwanie każdego modelu do idealnej pozycji odsłuchowej w porównaniu z jakimikolwiek innymi konkurencyjnymi projektami.

Emocjonujący i potężny bas

Kompozytowa membrana basowa Aerofoil o zmiennej grubości jest owocem zaawansowanego modelowania komputerowego. Zaprojektowana została tak, aby zapewnić maksymalną sztywność tam, gdzie jest to niezbędne, przy jednoczesnym zachowaniu niskiej masy, co jest zasługą powłoki z włókna węglowego i lekkiego rdzenia z pianki syntaktycznej.

Kolumna podstawkowa Bowers & Wilkins 805 D4

Poza ulepszonymi i zoptymalizowanymi układami napędowymi, każda wolnostojąca kolumna głośnikowa z najnowszej serii 800 Diamond łączy membranę Aerofoil z piankową zatyczką Anti-Resonance Plug. Zadaniem tego ostatniego komponentu jest delikatne wzmocnienie cewki drgającej i redukcja zniekształceń, kiedy membrana porusza się w swoim zakresie roboczym – wszystko po to, aby zapewnić jeszcze czystszy bas.

Dostępność w salonach Top Hi-Fi & Video Design

Wprowadzone ulepszenia przełożyły się niespotykaną dotychczas wydajność, a efektem jest najlepsza gama kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins. Przekonać się o tym można również w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design, w których kolumny z najnowszej serii 800 Diamond będą dostępne już we wrześniu br.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: